Antykoncepcja hormonalna - jak wybrać właściwą? | Your KAYA

Sklep

  • Wszystkie produkty
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Sklep

  • Wszystkie produkty
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Antykoncepcja hormonalna - jak wybrać właściwą?

Antykoncepcja hormonalna ma tyle samo przeciwników, co osób, które nie wyobrażają sobie bez niej życia. Wzbudza wiele emocji, ale jednocześnie jest „chlebem powszednim” wielu z nas. Jak powinno się do niej podejść? Co właściwie oznacza stwierdzenie „dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna”? I najważniejsze - jaką metodę antykoncepcji wybrać?

6 minczytania

yourkaya2 antykoncepcja

Ilustracja: Jarek Danilenko

Bezpieczny seks to temat, który powinien być podejmowany przy decyzji o współżyciu ze stałym partnerem. Tym bardziej jeżeli w grę wchodzi jednorazowy stosunek, z osobą, o której nie wiemy zbyt wiele, a planowanie potomstwa nie jest nam w tym momencie w głowie. Seks to przyjemność, ale tylko wtedy, kiedy jest się pewnym swojej decyzji i gotowym jest się ponieść jej konsekwencje. Dlatego, aby zapobiec niechcianej ciąży, warto zainteresować się szerokim tematem antykoncepcji. 

Czym jest antykoncepcja hormonalna?

W artykule o metodach antykoncepcji opisaliśmy ogólnie temat zapobiegania ciąży (i chorób), przedstawiliśmy też dostępne na rynku metody oraz ich wady i zalety. Jednym ze sposobów i jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Pierwsze, o czym myślimy, słysząc o niej to zapewne pigułki antykoncepcyjne. To jednak nie jedyna metoda antykoncepcji! 

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży we współczesnym świecie. Jej celem jest powstrzymanie ciąży i zapłodnienia, a co za tym idzie zapobiegania ciąży. Dostępnych jest wiele rodzajów środków: oprócz tabletek antykoncepcyjnych mamy na rynku także plastry antykoncepcyjne, implanty, zastrzyki, a także możemy zastosować wkładkę domaciczną lub krążek dopochwowy. 

Jak wybrać właściwą metodę antykoncepcji hormonalnej?

Do stosowania antykoncepcji hormonalnej trzeba się odpowiednio przygotować. Decyzja o wprowadzeniu jej w swoje życie nie jest prosta. To w końcu środki, które mają ogromny wpływ na nasze ciało, ale i umysł. Nie pomaga również to, że metod antykoncepcji jest tak wiele i bez fachowej wiedzy ciężko zdecydować się na tę odpowiednią. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc wszystkim zagubionym duszyczkom!

Zaprosiliśmy do współpracy przy tym artykule Karolinę, która pomoże przejść przez tę hormonalną drogę i poprzez medyczne drogowskazy, pomoże dojść do upragnionego celu. Kilka słów o niej… Karolina Rasoul-Pelińska pracuje w klinice zajmującej się onkologią ginekologiczną oraz dyżuruje na sali porodowej. Dodatkowo działa aktywnie w Klubie Młodych Ginekologów Onkologów. W swoim doktoracie prowadzi badania nad przerzutowaniem w raku endometrium. Wybrała ginekologię z myślą o tym, żeby zadbać o kobiety, które przecież często o sobie myślą na samym końcu. Pracuje 11 miesięcy w roku, żeby na miesiąc móc wyrwać się w podróż do dżungli. 

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej - od czego zacząć? 

Początkiem każdej historii u lekarza ginekologa powinno być badanie ginekologiczne, wraz z USG oraz dokładnie zebrany wywiad. Jeżeli to ma być Twoja pierwsza wizyta w życiu - nie martw się! Przeczytaj nasz poprzedni artykuł o pierwszej wizycie u ginekologa i zrelaksuj się. Odpowiednia wiedza i przygotowanie pomogą Ci przejść przez ten na pozór trudny „pierwszy raz”.

Czy wizyta związana z antykoncepcją wygląda standardowo? Otóż nie. Taka konsultacja poszerzona musi być o kilka pytań związanych z występowaniem w rodzinie i u pacjentki chorób - między innymi epizodów zakrzepowo-zatorowych (żylaków, udarów etc.) oraz nałogów. Reszta wygląda już tak, jak przy standardowej wizycie - pytania o inne choroby towarzyszące, ewentualne niepokojące dolegliwości i tak dalej... Lekarze zwracają tutaj uwagę na wiele chorób i objawów - aby dobrać odpowiednią antykoncepcję hormonalną, należy podejść do człowieka, jako całości. To wszystko po to, aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Wiele schorzeń i stanów wyklucza poszczególne rodzaje antykoncepcji, dlatego tak ważny jest dokładny wywiad. Odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą i niczego nie ukrywaj - lekarz jest tam po to, aby Ci pomóc, a nie po to, żeby Cię umoralniać (poprzez na przykład pytanie o nałogi, które także powinien zadać). Dzięki takiej wiedzy ginekolog odrzuci metody antykoncepcji hormonalnej, które będą stwarzały dla Ciebie większe ryzyko zakrzepowo-zatorowe. 

Czy masz trądzik? Jeśli masz, lekarz pomyśli o antykoncepcji, która pomoże Ci i w tym. Występują u Ciebie migrenowe bóle głowy? Niby od nich daleko do narządów rozrodczych, ale przy doborze odpowiedniej antykoncepcji mają wielkie znaczenie, ponieważ wykluczają przyjmowanie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej.

Badania potrzebne do przepisania antykoncepcji hormonalnej 

Oprócz odpowiednio przeprowadzonego przez lekarza wywiadu ważne są także badania laboratoryjne oraz aktualna cytologia (pamiętajcie o regularnym badaniu się - cytologia powinna być wykonywana raz w roku!), które lekarz zleci na wspomnianej wizycie. Co powinno zostać zbadane? Ważna jest ocena morfologii, funkcji wątroby i układu krzepnięcia - to jest takie konieczne minimum. Dobrze jest też zlecić profil hormonalny, żeby być pewnym, że przed wprowadzeniem antykoncepcji wszystko było dobrze, a Ty nie jesteś obecnie w ciąży. 

Zrób także od razu USG piersi - tak przy okazji, na rozpoczęcie swojej hormonalnej podróży. Nie jest to standardowo wymagane, ale dlaczego mamy nie być pewni, że wszystko jest w porządku? Jednym z działań niepożądanych, między innymi dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej, jest tworzenie się torbieli piersi. 

No dobrze, przyjmijmy wersję, że wszystko jest u Ciebie w jak w najlepszym porządku i jesteś zdrowy_a, jak ryba. Co dalej? Zastanów się teraz, co Tobie odpowiada…

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Najczęstszą antykoncepcją hormonalną, która ma wysoką skuteczność, są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Zawierają one gestagen i syntetyczny estrogen. Hamują owulację i zmieniają lepkość śluzu szyjkowego. Nieco rzadziej wybierane są tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, które zawierają jedynie gestagen - syntetyczny odpowiednik progesteronu. Hamują one jajeczkowanie, zmieniają śluz na gęstszy i mniej przepuszczalny dla plemników. W przypadku tych tabletek antykoncepcyjnych zmiany zachodzą także u błony śluzowej szyjki macicy, aby była mniej podatna na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. 

W przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych pytaniem, jakie niewątpliwie należy sobie zadać jest to, czy jesteśmy w stanie pamiętać o kwestii przyjmowania tabletek zawsze o tej samej porze dnia. Wydaje się to być banalnie proste, wystarczy przecież nastawić sobie budzik. W życiu realnym okazuje się to być często bardzo problematyczne. Każdy z nas ma różne tryby dnia, obowiązki. Może okazać się, że o danej godzinie nie możemy przyjąć tabletki, bo nie mamy jej przy sobie lub nie mamy czym jej popić. Wtedy zaczyna się pojawiać problem. 

Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, stosowaną doustnie, ramy czasowe podawane przez producenta to 12 godzin. Musimy natomiast pamiętać, że przy lekach niskodawkowych (czyli w przypadku tabletek antykoncepcyjnych nowej generacji) wskazane byłoby przestrzeganie ram czasowych od 3 do 4 godzin. Będziesz pamiętać o przyjęciu tabletki? Jeśli nie, oszczędź sobie stresu i dobierz metodę, o której nie będziesz musiała codziennie pamiętać.

Antykoncepcja hormonalna, a plastry antykoncepcyjne 

Jeżeli jesteś typem zapominalskim i wiesz, że branie pigułek antykoncepcyjnych o stałej porze może być trudne do wykonania - postaw na plastry. To metoda, która polega na przyklejeniu specjalnego plastra na 7 dni. Stosuje się go na wybranym miejscu, na skórze - najczęściej ramieniu, podbrzuszu lub w dolnym odcinku pleców. Plastry antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony, które są odpowiednikiem żeńskich hormonów płciowych. Wnikają one w skórę i blokują owulację, co nie pozwala na uwolnienie dojrzałej komórki jajowej. Działanie więc jest podobne, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Plastry jednak nie obciążają wątroby i nie trzeba o nich tak często pamiętać. 

Inne metody antykoncepcji hormonalnej i ich skuteczność 

Rodziłaś_eś? A może karmisz piersią? Z odpowiedziami na te pytania nie mamy problemu, bo są raczej zero-jedynkowe: albo tak, albo nie. Jednak z pytaniem, czy planujesz ciążę w ciągu najbliższych 2-3 lat, czy jesteś zdecydowana, że na pewno to nie ten moment, jest dużo trudniej. Nie martw się: odpowiedz, jak czujesz, a lekarz będzie wiedział, w którym kierunku iść z metodą antykoncepcji. Po prostu, jeśli rodziłaś i nie planujesz obecnie ciąży, założenie wkładki hormonalnej będzie u Ciebie łatwiejsze i tym samym mniej bolesne. Pamiętaj, że na rynku są dostępne wkładki dla nieródek (czyli dla kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły), dlatego wszystko jest kwestią rozmowy, ustalenia oczekiwań pacjentki i możliwości, które może zaproponować lekarz. Wkładka hormonalna, inaczej spirala, zakładana jest przez lekarza i utrzymuje się nawet do kilku lat. Jest to więc metoda długofalowa, o której nie trzeba stale pamiętać. W przeciwieństwie do tego, że tabletki antykoncepcyjne trzeba brać regularnie - jest to bardzo ciekawa alternatywa. 

Środki antykoncepcyjne, a skutki uboczne

Warto odnotować, że antykoncepcja powinna przede wszystkim spełniać Twoje oczekiwania. Należy się jednak liczyć z tym, że możliwe są skutki uboczne i działania niepożądane. Pigułki antykoncepcyjne oraz inne metody antykoncepcji hormonalnej mogą powodować m.in. zwiększenie masy ciała. Antykoncepcja zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jest także wiele innych skutków ubocznych całego organizmu - możliwe jest zwiększenie trądziku, zmiany nastroju. Pamiętaj także, że żadna metoda nie daje 100% skuteczności.

Zaufaj sobie i lekarzowi 

Dlatego tak ważne jest to, aby udać się do odpowiedniego lekarza, który wybierze najlepszą metodę i zminimalizuje ryzyko skutków ubocznych organizmu. Należy także pamiętać, że każdej rozpoczętej metodzie trzeba dać chwilę - w pierwszym miesiącu możesz mieć nieprawidłowe krwawienia lub czuć się bardziej rozchwiana emocjonalnie niż zazwyczaj. Organizm musi się przyzwyczaić. Jeśli jednak po 2 miesiącach objawy utrzymują się na takim samym poziomie nasilenia - czas pomyśleć o czymś innym. To Ty masz czuć się komfortowo. 

Są także „czerwone flagi”, czyli nagły, silny ból głowy, nogi (lub zmiana jej koloru), zaburzenia widzenia czy słuchu. Przez pierwsze kilka miesięcy antykoncepcji powinno się uważnie obserwować swoje ciało i porozmawiać o zachodzących zmianach (lub ich braku) ze swoim lekarzem. Warto też wspomnieć, że nagłe tycie po rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji nie jest normalne - oczywiście, jeżeli nie rozpoczęłaś_eś pracy w cukierni, gdzie lubisz podjadać na przerwach ;) lub nie łączysz tego z żadną inną zmianą Twojego trybu życia. 

Podsumowując, wszystko jest dla ludzi i z antykoncepcyjnego worka każdy może wybrać coś dobrego dla siebie. Ważna jest rozmowa z lekarzem, Twój stan zdrowia i świadomość własnego ciała. Nie podoba Ci się wybrana już przez Ciebie metoda - porozmawiaj o tym z ginekologiem. To, ani jego błąd, że zaczął od tego preparatu, ani Twoja wina, że Ci nie pasuje. Jak w wielu aspektach życia, tak tutaj, bardzo ważna jest szczerość, zrozumienie problemów drugiego człowieka oraz wzajemne zaufanie. 

Bezpieczna przyjemność

Traktuj stosowanie antykoncepcji nie jako przymus, a ukłon w stronę własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Jeżeli nie planujesz aktualnie dziecka, wybierz odpowiednią dla siebie metodę antykoncepcji i przeżywaj chwile rozkoszy ze spokojną głową i sumieniem. Pozwoli Ci się to odpowiednio wyluzować, a co za tym idzie - także Twojemu partnerowi. Win-win!

A wiesz co może spotęgować przyjemność Waszych doznań? Nawilżający żel intymny, stworzony prosto spod naszych skrzydeł! To doskonały produkt na bazie wody, którego można używać na różne sposoby - z partnerem, samodzielnie, z dodatkowymi gadżetami lub bez. Żel zamknięty jest w poręcznej buteleczce z pompką, dzięki czemu wyciśniesz z niego odpowiednią ilość produktu. Dzięki głównemu składnikowi - wodzie, nie zostawia brudnych śladów i można go bez żadnych problemów zmyć ze skóry po zakończonej zabawie. Ten magiczny specyfik zawiera także aloes - nawilżający i działający na podrażnienia delikatnej skóry okolic intymnych. Co więcej, dodaliśmy do niego olej z nasion konopi, który działa regenerująco i wygładza skórę. I wisienka na torcie, produkt jest w pełni wegański i nietestowany na zwierzętach. 

Uwaga! Żel dostępny będzie najprawdopodobniej w marcu 2021. Wypuszczenie go do Twoich rąk zajmuje nam trochę dłużej, bo chcemy mieć produkt odpowiadający wszystkim. Nie zapomnij zapisać się więc do naszego newslettera, który jest dostępny na dole tej strony. Dzięki niemu nie przegapisz tej długo wyczekiwanej premiery i pierwszy_a dowiesz się o dostępności naszego nawilżającego żelu intymnego. 

Źródła

1. Dębski, R. (2007). Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II- Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Ginekologia Polska, 78, 834-841. [LINK]

2. Białka, A., Drosdzol-Cop A. (2019). Antykoncepcja u młodocianych. Ginekologia po Dyplomie, nr 4, tom 21. [LINK]

3. Practice Committee of the American Society for Reproductive Medicine (2017). Combined hormonal contraception and the risk of venous thromboembolism: a guideline. Fertil Steril, 107(1), s. 43-51.

4. Schaffir, J., Worly, B.L., Gur, T.L. (2016). Combined hormonal contraception and its effects on mood: a critical review. The European Journal of Contraception & Reproductive Healthcare, 21(5), s. 347-355.

Newsletter

Zacznijmy dobrze naszą znajomość – zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz w prezencie zniżkę 5 zł na pierwsze i 10 zł na drugie zamówienie cykliczne o wartości powyżej 40 zł!