Your KAYA - Higiena intymna dla świadomychKrew mnie zalewa! ... czy to nie choroba von Willebranda? | Your KAYA

Czas czytania: 4 min

Krew mnie zalewa! ... czy to nie choroba von Willebranda?

Wrodzone skazy krwotoczne - kto o nich pamięta? Nawet hematolodzy nie poświęcają zbyt wiele uwagi temu zagadnieniu. Hemofilia - to Wam się pewnie obiło o uszy. A choroba von Willebranda?

Czas czytania: 4 min

Choroba von Willebranda (VWD) to choroba dziedziczna. Występuje u około 0,1-1% populacji (kobiet i mężczyzn), ma na ogół łagodniejszy przebieg niż inne skazy krwotoczne. W zasadzie można ją mieć, nawet o tym nie wiedząc - objawy potrafią być bardzo łagodne, więc nie wzbudzają podejrzeń. Problem pojawia się (czy raczej ujawnia się), gdy dochodzi do poważnego urazu lub gdy niezbędne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Co jest nie tak?

Objawy choroby spowodowane są niedoborem lub brakiem czynnika von Willebranda (w skrócie vWF – von Willebrand Factor), przez co krew nie krzepnie prawidłowo. Zaburzone jest przyleganie płytek krwi do miejsca krwawienia (czyli uszkodzonej ściany naczynia krwionośnego), w dodatku brakuje również innych czynników krzepnięcia (obecność czynnika von Willebranda przedłuża ich trwałość).

Po tym ją poznasz:

• skłonność do siniaków

• częste lub przedłużające się krwawienia z nosa

• krwawienia z dziąseł

• przedłużone krwawienia z drobnych skaleczeń

• obfite i przedłużone krwawienia miesiączkowe

• krwawienia z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego

• przedłużone krwawienia po urazie, zabiegu chirurgicznym lub stomatologicznym albo po porodzie

Wyróżnia się trzy typy choroby von Willebranda:

1. Typ 1 - najczęstsza i najłagodniejsza postać. Charakteryzuje się niewielkim obniżeniem ilości tzw. czynnika von Willebranda. Objawy zwykle są łagodne, aczkolwiek w groźnych sytuacjach może dość do poważnego krwawienia.

2. Typ 2 - niewystarczająca ilość czynnika von Willebranda, a także defekt jego budowy. Objawy występujące mają umiarkowane nasilenie.

3. Typ 3 - najbardziej poważny typ choroby. U tych chorych wartość czynnika jest bardzo niska lub zupełnie go brak. Objawy skazy krwotocznej są zawsze bardzo nasilone, może dojść nawet do krwawień w obrębie stawów i mięśni, które wystąpią bez konkretnego powodu.

Czasami zdarza się tzw. postać nabyta choroby von Willebranda. Rozwija się wówczas, gdy w organizmie ludzkim dochodzi do niszczenia prawidłowo produkowanego czynnika von Willebranda (np. nowotwory, choroby z tzw. autoagresji).

Co z miesiączką?

Otóż krwotoczna miesiączka jest najczęstszym objawem VWD u kobiet (po uprzednim wykluczeniu chorób układu rodnego!). Zwiększa się ryzyko rozwoju krwotocznej torbieli jajnika i - prawdopodobnie - endometriozy (wciąż trwają badania w tym zakresie). Niektórzy badacze sugerują, że w przypadku kobiet z VWD częściej niż u kobiet ogólnej populacji występują samoistne poronienia. Zwiększone jest także ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego.

W celu opanowania nadmiernych krwawień miesiączkowych u kobiet z VWD wykorzystuje się złożone doustne środki antykoncepcyjne (w łagodnej postaci choroby), domaciczny system antykoncepcyjny, kwas traneksamowy czy desmopresynę. Ta ostatnia jest stosowana w przypadku ciężkiej postaci choroby von Willebranda i jest lekiem uwalniającym „rezerwy” brakującego czynnika von Willebranda z tkanek organizmu. Desmopresynę podaje się dożylnie lub donosowo (w Polsce forma donosowa jest niedostępna).

Wybór sposobu leczenia zależy od wieku pacjentki, jej preferencji, chorób współistniejących oraz planów związanych z macierzyństwem.

Na co jeszcze uważać?

Chorzy na chorobę von Willebranda powinni unikać leków podawanych domięśniowo. Zakazane jest też stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen). W przypadku krwawień należy niezwłocznie stosować zalecone przez hematologa preparaty.

Ręka na pulsie!

Kobiety cierpiące na chorobę von Willebranda powinny regularnie wykonywać badania w kierunku anemii. W przypadku ciąży, chora powinna jak najszybciej umówić się na wizytę u ginekologa, który współpracuje z ośrodkiem leczenia skaz krwotocznych. Dzięki temu matka i dziecko będą odpowiednio zaopiekowani w czasie ciąży i porodu. Co ciekawe, ciąża powoduje wzrost poziomu czynnika von Willebranda we krwi u większości kobiet chorych na chorobę von Willebranda, co zapewnia lepszą ochronę przed krwawieniami podczas porodu. Należy jednak pamiętać, że poziom czynników krzepnięcia spada po porodzie, co może stać się przyczyną krwawienia. U kobiet chorych na chorobę von Willebranda w okresie menopauzy (zwykle między 45. a 50. rokiem życia) mogą pojawiać się nieregularne, obfite krwawienia z dróg rodnych. Dlatego ważne jest, by być pod stałą opieką ginekologa, również w okresie menopauzy.

Tekst: Paulina Pomaska, Ilustracja: Jarek Danilenko

Gdyby coś, to wiesz

Wchodź bez pukania, ściągaj buty i zakładaj ulubione kapcie. Jeśli myślisz, że w temacie miesiączki nic już nie jest w stanie cię zaskoczyć, zdziwisz się!

footerLogoDesktopfooterDesktopFullLogo
footerInstagramIcon2xfooterFacebookIcon2x

Napisz do nas [email protected]

Metody płatności

Obsługujemy wszystkie popularne metody płatności, wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej!

payuLogoDesktop
visaLogoDesktop

Daj do siebie napisać, będzie nam miło!