Your KAYA - Higiena intymna dla świadomychNie bój się bać (ciąży) | Your KAYA

Czas czytania: 3 min

Nie bój się bać (ciąży)

Kilka miesięcy temu, będąc w zaawansowanej ciąży, szłam przez skąpany w słońcu park. W najszerszej alei zobaczyłam grupę dziewcząt, które pod okiem wuefisty ćwiczyły jakiś skip (nigdy ich nie rozróżniałam). "Brrr, jak ja bym nie chciała mieć teraz wuefu", wzdrygnęłam się na samą myśl. I jestem pewna, że większość tamtych dziewcząt, widząc mnie, pomyślała: "Brrr, jak ja bym nie chciała być w ciąży".

Czas czytania: 3 min

Strach przed ciążą - geneza

"Będziesz się dobrze uczyć, to pójdziesz na dobre studia, o ile nie wpadniesz!"; "Kowalskiej córka z brzuchem chodzi, kto by pomyślał, że to taka latawica. A matka zamiast jej pilnować, to do roboty na nocki chodziła"; "Głupia nie jesteś, to może nie zajdziesz w ciążę i nie zmarnujesz sobie życia"; "Przez te randki wylądujesz kiedyś sama w domu samotnej matki". Tego typu agresywne i obrzydliwe komentarze są często wystrzeliwane niczym z karabinu maszynowego przez losowych ludzi z otoczenia. Gdy jest się małą dziewczynką czy młodą kobietą, można je puszczać mimo uszu (choć i tak sieją zniszczenie na niewyobrażalną skalę), a można się nimi przejąć, czy - co gorsza - uwierzyć w nie. Rośnie się wtedy z przeświadczeniem, że ciąża jest błogosławieństwem tylko jeśli masz skończone studia, męża i dobrą pracę.

Co dalej?

Załóżmy, że poznajesz kogoś właściwego. Kandydata do uprawiania miłości wszelakiej. Pocałunki, pieszczoty.... STOP. Nagle Twoja głowa wariuje. Czujesz lęk, atmosfera zbliżeniowa gdzieś ulatuje. Co się dzieje? Być może to pierwsze doświadczenie bliskości i napięcie w ciele jest tak duże, że myśli kołaczą się jak oszalałe. A być może to, co czujesz, to właśnie lęk przed ciążą. Lęk zakorzeniony dawno temu, który właśnie wydaje owoce.

Ratuj się, kto może!

Są rozwiązania. A każde tak ważne, że ciężko je uszeregować. Psychoterapia i praca nad własnymi przekonaniami to na pewno świetny pomysł, by uporządkować własne myśli i światopogląd, kiedy racjonalne argumenty to za mało, by wyciszyć lęk przed ciążą. Po drugie - szczera rozmowa z partnerem. A najlepiej miliony takich rozmów!

#owulacja #preejakulat #cykl #antykoncepcja

Na pierwszej lekcji Waszego domowego WDŻ powinny znaleźć się: znajomość cyklu, obliczanie dni płodnych, analiza procesu zapłodnienia, preejakulat i żywotność spermy. Kiedy już uporządkujecie swoją wiedzę, pogadajcie o emocjach. To ważne, by wyrazić swoje obawy, zastanowić się, skąd się biorą. Ważne jest, byście oboje wzięli odpowiedzialność za tak ważną decyzję i ewentualne konsekwencje. Bo przecież wiadomo, że antykoncepcja bywa zawodna. Tę najwłaściwszą dla Was również musicie ustalić wspólnie.

Ryzykowne zachowania seksualne

Jeśli bardzo boisz się zajścia w ciążę, nie możesz pozwolić sobie na beztroskę w kwestii antykoncepcji lub nieznajomość własnego cyklu. Seks pod wpływem dużych ilości alkoholu to również niezbyt dobry pomysł, bo zwiększa się prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak (począwszy od nieprawidłowego założenia prezerwatywy, aż po zwymiotowanie tabletki antykoncepcyjnej).

A jeśli się spóźnia?

Kto nie wyliczał daty potencjalnych narodzin dziecka przy spóźniającym się okresie, niech pierwszy rzuci kamieniem! :) Tak, robiłam to, jak wiele moich koleżanek. I to jest trochę super, bo oznacza, że "bierzesz to na klatę". Ale jeśli bardzo przeżywasz spóźniający się okres i paraliżuje Cię myśl o potencjalnej ciąży, CALM DOWN! Okres spóźnia się z wielu powodów, od stresu czy innych silnych emocji. A więc serio, zrób sobie kąpiel i się zrelaksuj. Albo umów się z koleżankami i przegadajcie temat (tylko nie zapomnij założyć białych spodni! :P). Jeśli to za mało, zrób test. Lub trzy testy, jeśli Ci to pomoże. Mówi się, że wynik negatywny jest jak lep na spóźniający się okres. Jedyne o czym musisz pamiętać, to że musi upłynąć co najmniej 8 dni od "ryzykownej" sytuacji, by test miał szansę wychwycić ewentualne zapłodnienie. Jeśli to wszystko Cię nie przekonuje, zawsze możesz udać się do ginekologa, porozmawiać z nim o swoich obawach, poprosić o skierowanie na badanie betaHCG z krwi, które jednoznacznie potwierdza ciążę lub jej brak.

Inna strona medalu

Lęk przed ciążą potrafi odebrać przyjemność ze zbliżeń, ale jest to błąd w myśleniu, polegający na przeświadczeniu, że ciąża to coś życzeniowego. Stan, w którym można znaleźć się bez najmniejszego wysiłku, właściwie niechcący. Tymczasem statystyki niepłodności są nieubłagane. Problem z niepłodnością ma coraz więcej kobiet i mężczyzn. I ja również, będąc w liceum czy na studiach, bardzo bałam się ciąży. Dopóki nie usłyszałam od lekarza, że na dany moment nie jestem w stanie zajść w ciążę. Usłyszałam to jeszcze u dwóch innych lekarzy. I wszystko się zmieniło! Gdy dotarło do mnie, że nie mam przywileju wyboru bycia lub niebycia w ciąży, po lęku nie było już śladu. Czy myślałaś o tym kiedyś w ten sposób?

Nie bój się bać, gdy chcesz to płacz

... ale nigdy nie zostawaj sama ze swoimi emocjami. Jesteście w tym we dwoje. A Ty masz w dodatku solidną grupę wsparcia #mensTRUEacja by Your KAYA. Do zobaczenia! :)

Tekst: Paulina Pomaska, Ilustracja: Jarek Danilenko

Gdyby coś, to wiesz

Wchodź bez pukania, ściągaj buty i zakładaj ulubione kapcie. Jeśli myślisz, że w temacie miesiączki nic już nie jest w stanie cię zaskoczyć, zdziwisz się!

footerLogoDesktopfooterDesktopFullLogo
footerInstagramIcon2xfooterFacebookIcon2x

Napisz do nas [email protected]

Metody płatności

Obsługujemy wszystkie popularne metody płatności, wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej!

payuLogoDesktop
visaLogoDesktop

Daj do siebie napisać, będzie nam miło!