Słownik Pojęć Młodego Rodzica | Your KAYA

Sklep

  • Wszystkie produkty
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Sklep

  • Wszystkie produkty
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Słownik Pojęć Młodego Rodzica

Po opublikowaniu tekstu o połogu, wiele kobiet podzieliło się z nami swoimi wspomnieniami i odczuciami odnośnie tego szczególnego czasu. Czytałam te wszystkie historie z ogromnym zainteresowaniem. Nagle natrafiłam na pewne niewinne pytanie w komentarzach: "czym jest KP?". Zszokowało mnie to. Nie samo pytanie, bo było jak najbardziej na miejscu. Bardziej fakt, że pominęłam podstawy...

4 minczytania • Tekst: Paulina Pomaska

yourkaya słownikrodzica 11.02.2021

Ilustracja: Jarek Danilenko

Mój uwikłany w pieluszki umysł założył, że wszystko, co związane z posiadaniem dziecka, jest oczywistością. Co za durne założenie. Ja sama nie miałam pojęcia, czym jest KP, dopóki nie dowiedziałam się o ciąży i nie zanurkowałam w literaturze specjalistycznej. Przez całą ciążę czytałam i czytałam... A gdy po porodzie położna pouczyła mnie i partnera, by uważać na klips na kikucie podczas zmiany pieluszki, oboje zdębieliśmy. Klips na czym? Przecież mamy córkę...

Postanowiłam zatem nadrobić te zaległości. Stworzyłam bardzo podstawowy Słownik Pojęć dla Młodego Rodzica (oraz Osób Zainteresowanych). Niektóre hasła są intuicyjne, a niektóre potrafią zaskoczyć. Ile z nich znacie?

Adaptery do wózka - elementy umożliwiające wpięcie fotelika samochodowego do stelaża z kołami, na którym zazwyczaj jeździ gondola (wózek głęboki).

Aspirator do nosa - urządzenie do oczyszczania dziecięcego mini nosa. Istnieją różne rodzaje oczyszczaczy. "Ustne", czyli ustnik - rurka - filtr - pojemnik, które oczyszczają nos siłą ssania rodzica. Dzieci zazwyczaj nie są fanami takiego zabiegu. Istnieją też aspiratory podłączane do odkurzacza. Brzmi strasznie, ale znam dzieci, które się przy tym zaśmiewają.

Centyl, siatka centylowa - brzmi jak mityczna postać lub miejsce, ale to nic innego jak jedna z metod oceny rozwoju fizycznego dzieci. Centyle (w których mieści się wzrost i waga dziecka) mają na celu sprawdzenie, czy dziecko zdrowo rośnie.

Ciemiączko - Internet podaje fachowo, że jest to "nieskostniałe spojenie łączące kości czaszki u noworodków i niemowląt, wypełnione błoną łącznotkankową", a najprościej mówiąc jest to miękkie miejsce w czaszce dziecka, które pulsuje!

Ciemieniucha - żółte, łuszczące się płatki na skórze głowy dziecka. Podobne do łupieżu, czasami obecne też na brwiach. Bardzo popularne zjawisko związane z pracą gruczołów łojowych.

Gondola - pierwszy, tzw. "głęboki" wózek dla dziecka, które jeszcze nie umie siedzieć.

Isofix - chodzi o International Organisation for Standardisation – ISO Fixture, bardziej znane w skrócie jako Isofix. To system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach. Choć ta nazwa nadal kojarzy mi się z programem kosmicznym.

Kaftanik - to po prostu dziecięca bluzka, najczęściej zapinana na napy. Kiedyś bardzo popularne były kaftaniki wiązane po bokach na tasiemki lub sznureczki.

Kikut pępowinowy - fragment pępowiny pozostały po jej przecięciu. Tuż po porodzie zapinany klipsem. Kikut odpada sam, jak już zupełnie przyschnie. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji i... jest odrobinę przerażający. To, co jeszcze chwilę wcześniej łączyło maleństwo z łożyskiem mamy, jest teraz zawinięte i spięte jak paczka chipsów zostawiona na kolejny dzień. No, kto tak robi?!

KP - Karmienie Piersią.

KPI - Karmienie Piersią Inaczej, polega na karmieniu dziecka mlekiem matki nie bezpośrednio z piersi, ale za pomocą kubeczka, butelki, strzykawki itp.

Laktator - urządzenie do "ściągania" mleka z piersi. Na przykład po to, by tata mógł nakarmić dziecko na czas nieobecności mamy.

Muszle laktacyjne - osłonki na brodawki, które pełnią funkcję ochronną (zwłaszcza przy podrażnionych brodawkach) i jednocześnie zbierają mleko, które na początku wypływa w dużej ilości.

Nawał mleczny - niekontrolowany wyciek nadmiaru mleka, którego nasze maleństwo nie jest w stanie od razu spożyć. Dzieje się tak najczęściej w pierwszych tygodniach po rozwiązaniu. Pierś produkuje pokarm i robi się nabrzmiała. Aby sobie z tym poradzić, trzeba jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi lub ściągać pokarm do uczucia ulgi, aby zapobiec powstaniu zastoju.

Niechodki - buty, w których się nie chodzi. Zazwyczaj kupuje się je, bo są maleńkie i przesłodkie, ale raczej się ich nie zakłada, bo nie ma takiej potrzeby. Można sobie w nich trzymać pierścionki, jak w szkatułce. Myślę też, że skoro są to buty, w których jest się noszonym na rękach, to przydałyby się one każdej matce! :)

Pleśniawki - biały nalot w jamie ustnej dziecka, wywołany przez drożdżaki, czyli grzyby. Wygląda jak resztki mleka, ale nie da się go zetrzeć. Dzieje się tak, ponieważ dzieci nie mają wytworzonej wystarczającej ochrony przeciwbakteryjnej, która blokowałaby wnikanie drobnoustrojów w głąb błony śluzowej.

Podkład poporodowy - nie, to nie muzyka towarzysząca Ci w pierwszych chwilach z dzieckiem :P To rodzaj watowanego prześcieradła podbitego folią, co ratuje Twoje łóżko, kanapę czy fotel przed katastrofą kilka razy dziennie.

Smółka - to jest najdziwniejsze, co spotyka młodego rodzica niedługo po narodzeniu się dziecka. To pierwszy stolec dziecka, który jest wydalany zazwyczaj w ciągu doby po narodzinach. Jest lepki, ciągnący się, ciemnozielony lub prawie czarny i zwykle dość obfity. Nieprzypadkowe jest nawiązanie do smoły w nazwie. Ciężko jest to ogarnąć, bo szczelnie oblepia całą okolicę pieluszkową.

Spacerówka/Parasolka - wózek dla dziecka, które umie stabilnie siedzieć. Parasolka to rodzaj spacerówki, która składa się do podłużnej formy.

Śpiochy/pajace, rampersy - rodzaje ubrań dla dziecka. Śpiochy (zwane też pajacykiem) to jakby kombinezon łączony ze skarpetkami, a rampersy to kombinezon z odkrytymi stopami.

Trądzik noworodkowy, niemowlęcy - tak, maluszki też zmagają się z trądzikiem! Zmiany skórne mają postać małych grudek zlokalizowanych na czole, policzkach oraz nosie, takim objawom towarzyszy zazwyczaj przerost gruczołów łojowych. Nic groźnego, ale w połączeniu z ciemieniuchą tworzą wyjątkowo upierdliwą mieszankę.

Zastój w piersi - zatkanie przewodu mlecznego, przez co pokarm nie wypływa z piersi, które są opuchnięte, bolące i zaczerwienione. Może, ale nie musi pojawić się wraz z gorączką. Co ciekawe, jednym z najbardziej popularnych sposobów poradzenia sobie z zastojem jest przykładanie schłodzonego i stłuczonego liścia kapusty. Zmniejsza obrzęk oraz stan zapalny, ułatwia opróżnienie piersi.

To tyle haseł na dobry start. Wystarczająco mało, by nie wybuchła Wam głowa, ale wystarczająco dużo, by zagaić rozmową jakiegoś rodzica. Ale uwaga! Ciężko wyplątać się z rodzicielskich pogawędek! :)

Newsletter

Zacznijmy dobrze naszą znajomość – zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz w prezencie zniżkę 5 zł na pierwsze i 10 zł na drugie zamówienie cykliczne o wartości powyżej 40 zł!