Feministyczne komiksy, które warto śledzić | Your KAYA
Sklep
  • Nowości
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Sklep
  • Nowości
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Feministyczne komiksy, które warto śledzić

Przez dziesięciolecia komiks wydawał się być marginalnym gatunkiem kojarzonym z prostymi historyjkami z gazetowych pasków lub stereotypowo męskimi superbohaterami. Zdążyliśmy już jednak przekonać się, że medium komiksowe ma duży potencjał polityczny i społeczny, jest też dobrym nośnikiem treści autobiograficznych, także o feministycznym wydźwięku.

4 minczytania

yourKAYA-37

Ilustracja: Jarek Danilenko

Przez dziesięciolecia komiks wydawał się być marginalnym gatunkiem kojarzonym z prostymi historyjkami z gazetowych pasków lub stereotypowo męskimi superbohaterami, którzy pokonują dziesiątki wrogów i uwodzą piękne kobiety. Zdążyliśmy już jednak przekonać się, że medium komiksowe ma duży potencjał polityczny i społeczny, jest też dobrym nośnikiem treści autobiograficznych. Proste rysunki i zwięzłe komunikaty okazują się być świetnym środkiem do przekazania zarówno poważnych przemyśleń, jak i sytuacyjnych żartów. Dziś chcemy zaprezentować Wam kilka tworzonych przez kobiety komiksów, które możecie znaleźć w internecie.

Bardzo Brzydkie Rysunki

Pierwsze rysunki tego cyklu miały być jednym ze sposobów na odreagowanie – Iga Chmielewska, autorka Bardzo Brzydkich Rysunków, chodziła do liceum plastycznego, jednak po ukończeniu go uznała, że sztuki plastyczne nie są dla niej i na kilka lat zarzuciła tworzenie czegokolwiek. Proste szkice, których główna bohaterka zazwyczaj objada się pizzą na kanapie i wygłasza uszczypliwe komentarze, zwróciły jednak uwagę jej znajomych, którzy namówili ją na publikowanie w internecie. Chmielewska, przekonana, że jej prace nie są szczególnie odkrywcze ani interesujące, założyła stronę z asekuracyjną nazwą i… dziś obserwuje ją kilkaset tysięcy osób. Bardzo Brzydkie Rysunki często opierają się na grach słownych, wytartych powiedzeniach i „dobrych radach”. Obnażają schematy myślenia, demaskują bezsens i sprzeczności nierealnych oczekiwań wobec ciała, podkreślając przy okazji, że mogą one być powodem do śmiechu, a nie do lęku.

Cassandra Comics

Żartobliwe prace rumuńskiej rysowniczki Cassandry Calin również koncentrują się głównie na kwestiach spełniania oczekiwań. Bohaterka autobiograficznych komiksów na ogół stara się dostosować do wymagań współczesnego świata – robi ambitne postanowienia, obiecuje sobie produktywność i z dużym zaangażowaniem dba o swój wygląd. Interesuje się trendami, ogląda duże ilości internetowych tutoriali i testuje je na sobie, często z dość miernym skutkiem. Wiele jej pasków komiksowych można uznać za przedstawianie „problemów pierwszego świata”, jednak cenimy je za nieustanne podkreślanie sprzeczności między oczekiwaniami a rzeczywistością w zakresie wyglądu.

Bohater

Stworzony przez Małgorzatę Halber Bohater sam siebie określa mianem „brzydkiego rysunku”. Wydaje się być smutnym nihilistą, choć w wywiadach (tak, Bohater udziela wywiadów) odcina się od takiego określenia. Schemat kolejnych „odcinków” jest prosty – tło ograniczone do minimum, postać Bohatera przy pomocy jednego komiksowego dymku w prostych słowach opisuje kompleksy i lęki, z którymi mierzy się wiele z nas, zwykle jednak nie mamy ochoty mówić o tym głośno. Bohater jest jednak przychylnie nastawiony do swojej widowni – ostatnio w czapce Mikołaja składał jej życzenia świąteczne.

Kasia Babis

Komiksy i grafiki lubelskiej rysowniczki Kasi Babis, znanej także jako Kiciputek i Kittypat, pojawiały się m.in. na łamach Codziennika Feministycznego, a jedna z jej ilustracji znalazła się także w New Yorkerze. W swojej twórczości, często przypominającej bardziej plakaty kampanii społecznych niż komiksy, podejmuje m.in. tematy nierówności klasowych i zaburzeń psychicznych. Obecnie Kasia publikuje swoje prace na platformie komiksowej The Nib.

Nemi Montoya

Norweska rysowniczka Lise Myhre publikuje swój komiks od 1997 roku. Jego bohaterka, Nemi, słucha ciężkiej muzyki, ubiera się wyłącznie na czarno i nie boi się mówić tego, co myśli – nie raz i nie dwa wyrzucano ją z pracy za niewłaściwe zachowanie. Jest wegetarianką i walczy o prawa zwierząt. Być może ma problem alkoholowy. Dlaczego krótkie scenki z jej życia od ponad dwudziestu lat mają wierne grono fanów? Z pewnością wielu odbiorców ceni intertekstualny humor nawiązujący do klasyki heavy metalu, rocka gotyckiego i innych pokrewnych gatunków muzycznych, jednak scenki z życia Nemi są też satysfakcjonujące z powodu nieprzerwanego oporu, jaki stawia ona oczekiwaniom społeczeństwa, które zwykle jest do niej uprzedzone już z powodu samego wyglądu.

Sarah Scribbles

Proste rysunki Sary Andersen to jeden z najbardziej rozpoznawalnych komiksów internetowych na świecie. Nieporadna bohaterka tej luźnej serii usiłuje radzić sobie z introwertyzmem i brakiem gotowości do tak zwanego dorosłego życia, zwykle jednak zwycięża jej „prawdziwa natura” – nie jest to jednak jej porażka. Andersen pokazuje, że nie ma powodu do zadręczania się strachem czy wstydem, a kilkumilionowe grono jej odbiorców wskazuje na to, że nie jesteśmy sami ze swoimi obawami.

Tekst: Ewa Stanicka, Ilustracja: Jarek Danilenko

Newsletter

Zacznijmy dobrze naszą znajomość – zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz w prezencie zniżkę 5 zł na pierwsze i 10 zł na drugie zamówienie cykliczne o wartości powyżej 40 zł!