Kobiety, które zmieniły świat - Margaret Knight | Your KAYA
Sklep
 • Nowości
 • Menstruacja
 • Pielęgnacja intymna
 • Pielęgnacja ciała
 • Miłe rzeczy
 • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Sklep
 • Nowości
 • Menstruacja
 • Pielęgnacja intymna
 • Pielęgnacja ciała
 • Miłe rzeczy
 • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Kobiety, które zmieniły świat - Margaret Knight

Powiedzieć, że była wynalazczynią to odrobinę za mało. Była wulkanem pomysłów, którego nieustanna erupcja już od wczesnych lat życia zaowocowała aż 27 patentami. Mimo że nie była pierwszą kobietą, która w ogóle zdobyła patent (choć jedną z pierwszych), to zdecydowanie wykazała się największą produktywnością w tym zakresie.

Opublikowano: 2.03.20204 minczytania

yourKAYA-39

Ilustracja: Jarek Danilenko

Wyobrażacie sobie, że jeszcze w 1867 roku nie istniały papierowe torby na pieczywo? Dopiero rok później Margaret Knight wynalazła maszynę, która składała i kleiła papier, tworząc brązowe, papierowe torby o płaskim dnie. Początki geniuszu

Margaret urodziła się 14 lutego 1838 roku. Jako dwunastolatka często odwiedzała fabrykę bawełny, gdzie pracowali jej bracia. Pewnego dnia była świadkiem śmiertelnego wypadku - metalowy czubek wyrwał się ze szpuli nici i dźgnął młodego chłopca (co było dość powszechne). Knight postanowiła położyć kres niebezpieczeństwu i aby zapobiec kolejnym takim wypadkom, opracowała urządzenie zabezpieczające w krosnach tekstylnych z napędem (którego szczegóły zostały utracone w historii). Wtedy jeszcze nic nie wiedziała o patentach i procesach sądowych. Szkoda, bo urządzenie zostało zaadaptowane przez fabryki bawełny w całym kraju.

Czy da się prościej?

W 1867 roku Knight opuściła rodzinne strony, by podjąć pracę w Columbia Paper Bag Company w Springfield. Przypuszczalnie oszołomiona powolnością ręcznego procesu, wymaganego do montażu płaskiego dna papierowej torby, Margaret zaczęła obmyślać plan maszyny, która je wykona. W ciągu miesiąca miała szkic, a w ciągu pięciu kolejnych - działający drewniany model, który kroił, składał i sklejał torby.

Czarny charakter

Drewniany model urządzenia sprawdzał się dobrze, ale Margaret potrzebowała działającego żelaznego modelu, aby ubiegać się o patent. Podjęła zatem współpracę z mechanikiem w lokalnym sklepie, natomiast w celu ulepszenia maszyny udała się do Bostonu. To właśnie tam proces powstawania żelaznego prototypu maszyny podejrzał mechanik Charles Annan. Kiedy kilka miesięcy później Knight złożyła wniosek o patent na kompletną maszynę do produkcji płaskich toreb, była zaskoczona, że jej wniosek został odrzucony. Patent na taką maszynę został już przyznany Charlesowi Ananowi. Knight nie czekała ani chwili. Zebrała świadków z każdego z warsztatów maszynowych, którzy zaświadczyli o jej wizji i starannych instrukcjach, co w połączeniu z kilkuletnimi rysunkami i planami, pozwoliło bez przeszkód wygrać proces. Niedługo po uzyskaniu patentu w 1871 roku, Margaret założyła Eastern Paper Bag Company i otrzymała tantiemy.

Co by tu jeszcze...?

Czułym punktem Margaret Knight były wszelkie problemy w procesie produkcyjnym. Wyłapywała je i wprowadzała środki zaradcze. Stworzyła maszynę do cięcia podeszew butów, kołowrotek do maszyny do szycia, zębatkę, maszynę do podawania papieru, „automatyczne narzędzie do wytaczania wklęsłych lub cylindrycznych powierzchni”, mechanizm numerowania, osłonę spódnicy i rękaw - silnik zaworowy... A to zaledwie ułamek jej wszystkich wynalazków.

Margaret Knight żyła w czasach, w których kobiety były bardzo dyskryminowane. Z tego powodu niewielu wzięło wynalazki Margaret na poważnie. Jej wspomniany rywal - Charles Annan argumentował w sądzie, że Knight nie mogła wymyślić maszyny z płaskodenną torbą na papier, ponieważ była kobietą.

Knight zmarła 12 października 1914 roku, pozostawiając po sobie majątek wart... 275 dolarów! Do końca życia pracowała nad kolejnymi wynalazkami i zdawała się nie przejmować, że kobiecie nie przystoi.

Tekst: Paulina Pomaska, Ilustracja: Jarek Danilenko

Newsletter

Zacznijmy dobrze naszą znajomość – zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz w prezencie zniżkę 5 zł na pierwsze i 10 zł na drugie zamówienie cykliczne o wartości powyżej 40 zł!