Kobiety, które zmieniły świat - Maria Skłodowska-Curie | Your KAYA
Sklep
  • Nowości
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Sklep
  • Nowości
  • Higiena intymna
  • Pielęgnacja
  • Miłe rzeczy
  • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Kobiety, które zmieniły świat - Maria Skłodowska-Curie

Na naszej liście Superkobiet nie mogło zabraknąć Marie Skłodowskiej - Curie. Wyrazy "rad" i "polon" są jak kontynuacja jej nazwiska. Z czym jeszcze powinna się nam kojarzyć kobieta, której imię noszą ulice i obiekty w każdym polskim mieście?

3 minczytania

yourKAYA MariaSklodowskaCurie

Ilustracja: Jarek Danilenko

Wszystkie oblicza Marii

Fizyczka, chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, lekarka, prawniczka, dziennikarka, jedna z pierwszych ekolożek.

Przykładna żona, szalona naukowczyni ze złamanym sercem, jedna z pierwszych kobiet, która uzyskała prawo jazdy (w tym na samochody ciężarowe), skandaliczna kochanka, ofiara seksizmu jej czasów, przyjaciółka Einsteina, aż wreszcie jedna z pierwszych śmiertelnych ofiar choroby popromiennej.

Urodzona geniuszka

Maria przyszła na świat 7 listopada 1867 r. w Warszawie, w Królestwie Polskim. Od dzieciństwa interesowała się nauką. Gdy szła do gimnazjum, posługiwała się czterema językami obcymi i udzielała korepetycji z matematyki. Tragedia, jaką była śmierć matki i siostry sprawiła, że Maria odrzuciła wiarę w Boga i określiła się jako ateistka, oddana całkowicie nauce. Szkołę średnią ukończyła w Warszawie ze złotym medalem, po czym została nauczycielką.

Miłość i nauka

W latach 1891-95 Maria studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, gdzie zdobyła licencjat nauk fizycznych i matematycznych. Tam poznała osiem lat starszego Piotra Curie, który - tak jak ona - zajmował się badaniem zjawiska piezoelektryczności. W roku 1895 odbył się ślub, a Maria przyjęła obywatelstwo francuskie. Jako zapaleni cykliści, świeżo upieczeni małżonkowie w podróż poślubną udali się na rowerach.

Chemia do fizyki

Kiedy jako pierwsza kobieta zdała egzamin wstępny na Wydział Fizyki i Chemii. Otworzyła tym sobie wrota do świata wielkich odkryć oraz dwukrotnej Nagrody Nobla: pierwszej, dzielonej z mężem Piotrem - w 1903 roku, za badania nad radioaktywnością pierwiastków oraz drugiej, samodzielnej w 1911 roku, za pracę nad własnościami chemicznymi i fizycznymi pierwiastków promieniotwórczych. Co ciekawe, dzięki radowi już w 1905 udało się wyleczyć raka szyjki macicy.

Trudny czas

Państwo Curie prześcigali się w sukcesach oraz dorobili się dwóch córek. Sielanka trwała do roku 1906, w którym zdarzyła się tragedia: Piotr Curie zginął pod kołami konnego powozu ciężarowego. Maria się załamała. Dostała od rządu propozycję otrzymania emerytury po mężu, jednak odrzuciła ją, dumna i pewna, że sama zapewni dobre życie swoim dzieciom. Jedyną spuścizną po mężu była Katedra Fizyki - badaczka stała się pierwszą kobietą profesorką, wykładającą na Sorbonie. Po trudnym, rocznym okresie żałoby, Maria zdecydowała się kontynuować badania samodzielnie.

Skandal i sukces

W latach 1910-1911 Maria Skłodowska-Curie wdała się w romans z fizykiem Paulem Langevin. Zwłaszcza fakt, że miał on żonę i czwórkę dzieci uczynił ten romans skandalicznym. Media okrzyknęły badaczkę "rozbijaczką rodzin", a pod jej domem skandowali nieprzychylni ludzie. W trakcie tego zamieszania Maria otrzymała wiadomość z Komitetu Noblowskiego o przyznaniu jej drugiej Nagrody Nobla. Rok 1911 był dla Marii wyjątkowo owocny - poza wspomnianą nagrodą przyniósł Marii również tytuł doktora nauk w zakresie fizyki. Korzystając z dobrej passy, Skłodowska stworzyła szkołę, gdzie dzieci uczono według metod całkiem nowatorskich - zajęcia odbywały się w laboratoriach, muzeach i teatrach.

Kobietą (Polką) być!

Kolejnym posunięciem badaczki było zgłoszenie kandydatury do Francuskiej Akademii Nauk. Niestety nie wzięto jej w ogóle pod uwagę. Francuskie środowisko naukowe nie było w stanie zaakceptować kobiety, w dodatku Polki z nieistniejącego już wtedy kraju. Marię podejrzewano również o żydowskie pochodzenie, co ostatecznie skreśliło jej szansę na dostanie się do Akademii. Francja tkwiła w ciemnogrodzie stereotypów, których nie mogły złamać nawet osiągnięcia w postaci Nagród Nobla!

Maria była jednak wystarczająco uparta i odporna na seksistowskie, ksenofobiczne oraz antysemickie tendencje - od roku 1911 do 1930 jako jedyna kobieta uczestniczyła w prestiżowych Kongresach Solvaya, zrzeszających najlepszych fizyków i chemików.

Dodatkowe zasługi

Podczas I wojny światowej zaangażowała się w służbę rentgenowską, w ramach której powstało około 200 stacji radiologicznych. Przekazała armii francuskiej 20 mobilnych ambulansów rentgenowskich, co umożliwiło natychmiastowe prześwietlanie obrażeń żołnierzy.

Maria Skłodowska-Curie zmarła w wieku 67 lat, 4 lipca 1934 roku w Passy.

Tekst: Paulina Pomaska, Ilustracja: Jarek Danilenko

Newsletter

Zacznijmy dobrze naszą znajomość – zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz w prezencie zniżkę 5 zł na pierwsze i 10 zł na drugie zamówienie cykliczne o wartości powyżej 40 zł!