Zaburzenia miesiączki po 40 – co się zmienia? | Your KAYA
Sklep
 • Nowości
 • Menstruacja
 • Pielęgnacja intymna
 • Pielęgnacja ciała
 • Miłe rzeczy
 • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Sklep
 • Nowości
 • Menstruacja
 • Pielęgnacja intymna
 • Pielęgnacja ciała
 • Miłe rzeczy
 • Zestawy
BlogFAQPraca
Zatrudniamy!

Wybierz inny kraj

Zbyt częste miesiączki po 40. roku życia, czyli zmiany w kwiecie wieku

Mówi się, że po czterdziestce zaczyna się nowe życie. Coś w tym jest! Dzieci są już zazwyczaj odchowane, zwiększa się poczucie stabilizacji. To doskonały czas na podróże i rozwijanie swoich pasji. Cieszenie się szczęśliwymi chwilami i słodką beztroską mogą przerywać jednak… zaburzenia miesiączkowania. Dlaczego w kwiecie wieku występują zbyt częste miesiączki lub – zupełnie odwrotnie – okres całkowicie zanika?

Dominika Gajewska

Opublikowano: 16.04.20215 minczytania

Ilustracja zaburzenia miesiączki po 40

Ilustracja: Jarek Danilenko

Zmiany, zmiany, zmiany…

Czy nam się to podoba, czy nie – każdy organizm zmienia się wraz z wiekiem. Możemy się obrażać na życie i tupać nogą, ale tego procesu niestety nie da się uniknąć. U każdego wygląda to inaczej, ale pierwsze objawy dojrzałości wyglądają zazwyczaj podobnie. Pojawiają się zmarszczki, pojedyncze siwe włosy i nawet samo patrzenie na czekoladę sprawia, że boczki zaczynają same wychodzić. 🤭 Zmiany nie omijają także wnętrza organizmu. Osoby po 40. roku życia częściej doświadczają zaburzeń miesiączkowania, ponieważ menstruacja ewoluuje wraz z wiekiem. Występują nieregularne miesiączki i obfite krwawienia. U niektórych osób sytuacja jest zupełnie odwrotna – zmagają się one z problemem braku miesiączki.

Co dzieje się w organizmie po 40. roku życia?

Za te wszystkie zmiany w ciele odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonów płciowych. Już nawet przed 40. rokiem życia następuje nagłe pogorszenie pracy jajników, a organizm zaczyna powoli przygotowywać się do okresu przekwitania, czyli menopauzy. Więcej o klimakterium możesz dowiedzieć się z naszego artykułu 👉 „Menopauza – przekleństwo czy drugie życie?”.

Czas ten nazywany jest perimenopauzą lub premenopauzą i poprzedza docelowy okres przekwitania. W jajnikach znajduje się określona liczba pęcherzyków pierwotnych, która z upływem lat się zmniejsza. Spada wtedy rezerwa jajnikowa (AMH) i stężenie estrogenów i progesteronu, natomiast zwiększa się poziom hormonów tropowych (LH i FSH). Te zmiany niestety negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Dochodzi do nich zazwyczaj przed 45. rokiem życia, co jest widoczne na poniższym wykresie. Można zaobserwować na nim moment, w którym poziom hormonów gwałtownie maleje, a następnie powoli się stabilizuje – średnio w okolicy 55. roku życia. 

ilustracja menopauza

Źródło: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15224-menopause-perimenopause-and-postmenopause

Pierwsze objawy menopauzy

Taka sama zależność dotyczy natężenia symptomów. Zaczynają się one koło 45. roku życia, a kończą dopiero po menopauzie. Objawy bywają uciążliwe, jednak nie wolno zapominać, że każda_y z nas jest inny. Dla jednych będą one bardziej dokuczliwe, a dla innych – mniej. U każdego człowieka mogą wystąpić też w innym czasie. Jakie symptomy pojawiają się najczęściej?

 • Zaburzenia miesiączkowania – okres może być nieregularny, a krwawienia – skąpe lub obfite. Czasami zdarza się również całkowity brak miesiączki lub uciążliwe plamienia.

 • Wahania nastroju – często występuje drażliwość, zły humor, a w cięższych przypadkach może dojść do depresji. Pamiętaj, nie bagatelizuj swojego złego samopoczucia. Jeżeli czujesz taką potrzebę – udaj się do psychologa. 

 • Zmiany masy ciała – osoby w średnim wieku nierzadko zmagają się z pogorszonym metabolizmem i dokuczliwymi zmianami wagi. Trudniej przychodzi utrzymanie stałego rozmiaru ubrań, a zrzucanie dodatkowych kilogramów nie jest już tak proste, jak w młodości. 

 • Uderzenia gorąca – uciążliwe są szczególnie nocą. Do tego może dojść do kołatania serca i nocnych potów. Prowadzi to do bezsenności, bólów głowy, zaburzeń koncentracji i pamięci. 

 • Infekcje intymne – zmienia się nawilżenie pochwy, co może powodować infekcje intymne, zakażenia układu moczowego oraz atrofię pochwy. Częstym skutkiem jest spadek libido i niechęć do aktywności seksualnej. 

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania są jednym z pierwszych problemów po czterdziestce. Nieregularne miesiączki bywają szczególnie uciążliwe, ponieważ trudno je przewidzieć i nie wiadomo, kiedy nadejdą. Warto jednak pamiętać, że szansa na zajście w ciążę istnieje cały czas. Jeżeli okres nie wystąpił w przewidywanym terminie – wykonaj test ciążowy, który szybko może rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić brak miesiączki. 

Zbyt częste miesiączki 

Menstruacja powinna pojawiać się w regularnych odstępach czasu. Wiele osób w tym okresie swojego życia zmaga się jednak ze zwiększoną częstotliwością miesiączek. Do tego nieraz bywają one zbyt obfite. Co to jednak znaczy: zbyt częste miesiączki? Przecież to pojęcie względne! No nie do końca. Jeśli w Twoim przypadku okres występuje częściej niż co 21 dni – prawdopodobnie w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Ale bez paniki, zapisz się do lekarza, który zbada problem. 

Brak miesiączki po czterdziestce

Nie jest powiedziane, że jedynym zaburzeniem są zbyt częste miesiączki. Czasem jest zupełnie odwrotnie i dokucza brak okresu. Brak miesiączki lub nawet chwilowe zatrzymanie menstruacji po 40. roku życia może wiązać się z negatywnymi zmianami w ciele. Warto to zbadać. 

Sposoby na łagodzenie dokuczliwych dolegliwości 

Doskwierające objawy mogą bardzo utrudniać życie. Dlatego nie należy się z nimi męczyć, a w porę udać się do lekarza ginekologa. Ten powinien zlecić potrzebne badania, a następnie zaproponować optymalną metodę leczenia. Popularnym sposobem na tego typu dolegliwości jest wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Dzięki niej można zwiększyć poziom hormonów, a tym samym pomóc sobie w złagodzeniu objawów menopauzy. Trzeba jednak pamiętać, że takie leczenie nie sprawdzi się u każdego. Istnieją przeciwwskazania do HTZ, które warto omówić z lekarzem. W szczególnych przypadkach może dojść do raka szyjki macicy (zależy on od wirusa HPV). Antykoncepcja działa natomiast prewencyjnie na nowotwory złośliwe jajników, leczy się nią także torbiele jajnika i mięśniaki szyjki macicy. 

Łagodzenie objawów? Naturalnie!

Oprócz tego dobrze jest zastanowić się nad naturalnymi sposobami i zmianą swojego dotychczasowego stylu życia. Pomocne może okazać się wprowadzenie regularnego ruchu, adekwatnego do kondycji, zmiana diety na lżejszą i zdrowszą oraz spożywanie odpowiedniej ilości wody. Istotną kwestię stanowi wysypianie się (optymalny czas snu to średnio 8 godzin) oraz chodzenie spać o regularnych porach. Ponadto nie powinno się spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Warto za to pić herbatę z czerwonej koniczyny. Należy też unikać stresu i częściej się relaksować – pomóc w tym może joga lub medytacja. 🧘‍♀️ 

Samopoczucie w okresie przekwitania

Ile trwa okres u 40-latki_a? Jak sama_sam widzisz – na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Przyjęło się, że cykl menstruacyjny powinien trwać około 28 dni. Jeżeli jesteś po czterdziestce, nie jest to już takie pewne. Obserwuj swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości udaj się do lekarza. Ale pamiętaj, nie martw się na zapas! Ciesz się życiem i czerp z niego garściami, a żadne zaburzenie nie będzie Ci straszne. ❤️

Źródła

S. Collins, What to Expect from Periods After 40, https://www.webmd.com/women/features/periods-after-40-what-to-expect [dostęp z dn. 26.03.2021].

Menopause, Perimenopause and Postmenopause, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15224-menopause-perimenopause-and-postmenopause [dostęp z dn. 25.03.2021].

M. Natkańska, Zespół policystycznych jajników, https://wylecz.to/hormony/zespol-policystycznych-jajnikow/ [dostęp z dn. 26.03.2021].

G. Wojcik, Know Your Flow: How Periods Change as You Get Older, med. rev. D.R. Wilson, https://www.healthline.com/health/womens-health/period-changes-20s-30s-40s-50s#50s [dostęp z dn. 26.03.2021].

A. Zaremba-Wilk, Kobieta po czterdziestce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?, https://wylecz.to/hormony/kobieta-po-40-tce-jakie-zmiany-zachodza-w-organizmie/ [dostęp z dn. 25.03.2021].

Newsletter

Zacznijmy dobrze naszą znajomość – zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz w prezencie zniżkę 5 zł na pierwsze i 10 zł na drugie zamówienie cykliczne o wartości powyżej 40 zł!

Cykl menstruacyjny

Ćwiczenia podczas okresu – nie walka, a współpraca z fizjologią

Ćwiczenia podczas okresu – nie walka, a współpraca z fizjologią

I raz, i dwa! I raz, i dwa! Ufff, kropla potu spływa po czole. Co to za liczenie, robisz przysiady nawet w trakcie miesiączki? Podnosisz ciężary? Czy może właśnie wkładasz kostkę czekolady do ust, mając tak naprawdę kilkudniową przerwę od jakiejkolwiek aktywności fizycznej? Aj tam, zignorujmy te nadzorcze pytania, usiądźmy i na spokojnie zastanówmy się, jak to jest z tymi ćwiczeniami w trakcie miesiączki. Czy w ogóle można ćwiczyć podczas okresu? Jaka aktywność fizyczna jest w tym czasie zalecana, a jaką lepiej sobie odpuścić?

Jagoda Olczyk
Alkohol a okres – wróg czy przyjaciel?

Alkohol a okres – wróg czy przyjaciel?

Sonia Ziemba-Domańska
Dietetyczka i psycholożka