Na początek klasycznie – trochę anatomii.
Usta tworzą:
- warga górna (łac. labium superius oris),
- warga dolna (łac. labium inferius oris).
Wargi cechuje trójwarstwowa budowa – pod wierzchnią warstwą skóry znajdują się mięśnie i ścięgna, pod nimi zaś – wyściółka z błony śluzowej.
Charakterystyczny kolor ust to tak zwana czerwień wargowa. Wynika on z tego, że warstwa nabłonka pokrywająca usta jest cienka, dlatego prześwitują przez nią naczynia krwionośne.
WAŻNE: na ustach nie ma gruczołów łojowych. Oznacza to, że nie mają one dodatkowej ochrony przed utratą nawilżenia, szczególnie w zimne, gorące lub wietrzne dni.
Instynktownie oblizujesz usta, kiedy czujesz, że są suche?
Wiadomo, każdy czasem to robi ;)
W rzeczywistości jednak może dawać to efekt odwrotny od zamierzonego.
Oblizywanie ust może prowadzić do rozprzestrzeniania i gromadzenia się na wargach drożdżaków (komórek grzybów pasożytniczych) – a stąd już prosta droga do (prawdopodobnie dobrze Ci znanego) stanu zapalnego w kącikach ust i nadżerki.
Popularne „zajady” mogą mieć także inne podłoże i wynikać między innymi z niedoboru witaminy B2, spadku odporności czy przebytej antybiotykoterapii.
Jak pielęgnować usta?
Najważniejsze jest oczywiście ich prawidłowe nawilżanie.
Podstawowa zasada jest taka: gdy tylko poczujesz, że Twoje usta są suche, nałóż na nie wybrany przez Ciebie produkt nawilżający.
Składniki, których warto szukać w składach takich kosmetyków
- Biała wazelina,
- masło shea,
- gliceryna,
- ceramidy,
- wosk,
- lanolina.
A jakich składników unikać?
Tych potencjalnie drażniących, takich jak:
- kamfora,
- olej eukaliptusowy,
- cynamon,
- mentol.
Mogą one nie tylko zwiększać suchość ust, ale również wywoływać podrażnienia lub różnego rodzaju reakcje alergiczne, objawiające się między innymi swędzeniem czy pieczeniem warg.
Czym nawilżać usta?
Balsam do ust, olejek – co wybrać?
Większość formuł balsamów do ust oparta jest na wosku (na przykład pszczelim, który cechują właściwości przeciwzapalne). Zawartość wosku warunkuje stabilną masę balsamu, który nadaje ustom naturalny wygląd i skutecznie nawilża spierzchnięte wargi.
Do produkcji balsamów do ust używa się także maseł (na przykład kakaowego czy shea).
Składy olejków do ust, jak sama nazwa wskazuje, bazują na rozmaitych olejach – mogą to być między innymi olej jojoba, rycynowy czy z nasion słonecznika.
Takie produkty nie tylko nawilżają usta, ale i stanowią świetny dodatek do codziennego makijażu. Olejki mogą bowiem tworzyć na ustach efekt tak zwanej tafli wody, który podbija czerwień wargową, łącząc przyjemne (estetyczny wygląd) z pożytecznym (nawilżeniem i ochroną warg). :)
Czy na usta powinno się stosować peeling?
Tak!
Jeśli Twoje usta mają tendencję do przesuszania się, warto wykonywać peeling 1-2 razy w tygodniu.
Po prostu nałóż na opuszki palców niewielką ilość produktu i delikatnie pocieraj usta małymi, okrężnymi ruchami przez nie więcej niż 30 sekund.
Pamiętaj, że w tej okolicy musisz robić to szczególnie delikatnie, bo jest ona o wiele wrażliwsza niż pozostała część Twojej twarzy!
Jeżeli Twój peeling zawiera w sobie substancje odżywcze, na przykład pielęgnujące olejki, pozostaw go na ustach na kilka minut, a następnie spłucz ciepłą wodą i osusz usta czystym ręcznikiem.
Po peelingu zastosuj balsam ochronny, aby zatrzymać wilgoć i ukoić usta.
PROTIP: Nie obrywaj suchych skórek z ust (jakkolwiek nie wydaje się to czasem kuszącą opcją…). Często skutkuje to powstawaniem drobnych ranek na ustach, które nieleczone w dalszej perspektywie mogą prowadzić nawet do rozwoju ropnia.
Co jeszcze jest ważne?
Ochrona przeciwsłoneczna!
Tak, produkty z filtrem SPF powinny być nakładane również na usta. Są one bowiem tak samo podatne na promieniowanie UV, jak reszta ciała. Stosowanie SPF chroni usta przed rakiem podstawnokomórkowym i płaskonabłonkowym.
SPF pozwala też zapobiegać uszkodzeniom związanym z przewlekłą ekspozycją na słońce, która może prowadzić do suchości ust i powstawania zmarszczek w okolicach warg.
Do ust możesz używać tych samych produktów z SPF, których używasz do pielęgnacji całej twarzy, albo takich specjalnie dedykowanych ustom.
Podobnie jak w innych okolicach, SPF na ustach należy reaplikować co 2 godziny!
Data dodania: 29/03/2023
Data aktualizacji: 30/03/2023