Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Czy substancje zapachowe są bezpieczne dla skóry?

Aktualizacja: 2min.

Ma koić, nawilżać, pielęgnować i do tego pięknie pachnieć – ale czy na pewno? Substancje zapachowe zawarte w kosmetykach mogą co nieco umilić aplikację, ale rzadko mają wpływ na skuteczność formuły. Czy warto ryzykować?

Zweryfikowane przez:

Lek. Katarzyna Pyrkosz

Co to jest parfum?

Parfum (aroma, fragrance) to inaczej kompozycja zapachowa. Może składać się z substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Do tej pierwszej grupy zaliczamy między innymi naturalne olejki eteryczne, których syntetyczne odpowiedniki starają się naśladować ich zapach.

Dlaczego producenci decydują się na używanie substancji pochodzenia syntetycznego?

Odpowiedź jest prosta: bo są tańsze od tych naturalnych.

Jednak dla użytkowniczek_ków danego preparatu najważniejsza jest jakość produktu – a ta w tym przypadku maleje, biorąc pod uwagę, że syntetyczne zapachy może i sprawnie imitują te pochodzenia naturalnego, ale nie są w stanie odtworzyć ich właściwości.

Syntetyczne substancje zapachowe mają też silniejszy potencjał alergizujący.

Substancje zapachowe najczęściej nie pełnią w kosmetyku innej roli niż dawanie większej przyjemności z jego aplikacji – chociaż niektóre z nich mogą działać również jak konserwanty!

Co jest lepsze?

Wiele ludzi z premedytacją wybiera te kosmetyki, w składzie których znaleźć można substancje pochodzenia naturalnego. W 2013 roku przeprowadzono ankietę, w której zapytano o powody takiej decyzji:

 • 52% osób ankietowanych podało „ciekawość” jako główny czynnik.
 • U 38% ankietowanych substancje pochodzenia naturalnego budzą „poczucie bezpieczeństwa”.
 • U 7% osób przyczyną było niepowodzenie wcześniej używanych produktów w pielęgnacji skóry.
 • 3% spośród ankietowanych osób wyraziło brak zaufania do między innymi substancji pochodzenia syntetycznego.

Co warto zaznaczyć, wszystkie substancje zapachowe (a więc i te naturalne) mogą być niebezpieczne dla skóry i skutkować między innymi wystąpieniem kontaktowej reakcji alergicznej.

Dlaczego powinno się ich unikać?

Substancje zapachowe mogą powodować zarówno uczulenia, jak i bezpośrednie podrażnienia skóry.

Ich działanie drażniące ma szczególne znaczenie w przypadku skóry wrażliwej i atopowej

Szacuje się, że problem uwrażliwienia skóry na perfumanty dotyczy od 0,7% do 2,6% całej populacji.

W alergii kontaktowej na substancje zapachowe zmiany skórne pojawiają się dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach od kontaktu z tymi substancjami – dlatego niekiedy tak trudno jest stwierdzić, że to właśnie one są odpowiedzialne za reakcję zapalną.

Do zdiagnozowania alergii na substancje zapachowe wykorzystuje się alergiczne testy płatkowe (patch tests).

Polegają one na tym, że na skórę pleców nanosi się mieszaniny zawierające różne substancje uczulające, a następnie te punkty zabezpiecza się plastrami. Po upływie 48 godzin plastry się zdejmuje i ocenia, czy w miejscu naniesienia poszczególnych alergenów wystąpiły reakcje uczuleniowe. Skórę poddaje się kolejnej ocenie najczęściej po upływie doby, czasami także po dodatkowych kilku dniach.

Alergii kontaktowej nie da się wyleczyć – czyli nie da się zastosować odczulania, aby jej objawy nie pojawiły się już nigdy podczas kontaktu z uczulającymi substancjami. Można jednak łagodzić jej objawy.

Ewentualny szkodliwy wpływ substancji zapachowej zawartej w kosmetyku zależy od tego, jak długo dany specyfik ma kontakt ze skórą. Przykładowo w przypadku kremów czy balsamów, których nie spłukujemy po użyciu, ich składniki dłużej oddziałują na skórę niż w przypadku produktów, które spłukujemy wodą (na przykład żel pod prysznic).

Im dłuższe działanie, tym większe ryzyko podrażnień i alergii.

 • M. Corazza, A. Borghi, R. Gallo et al., Topical botanically derived products: use, skin reactions, and usefulness of patch tests. A multicentre Italian study, „Contact Dermatitis” 2014, vol. 70, i. 2, p. 90-97, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cod.12124 [dostęp z dn. 07.05.2023].
 • Fragrances in Cosmetics, „U.S. Food and Drug Administration”, https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/fragrances-cosmetics [dostęp z dn. 07.05.2023].
 • K. Miksa, A. Nowak, A. Klimowicz, M. Popko, Obecność alergenów zapachowych w wybranych kosmetykach, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, nr 97, t. 2, s. 161-165.
 • Parfum, „SpecialChem. The Material Selection Platform”, https://cosmetics.specialchem.com/inci-ingredients/parfum [dostęp z dn. 07.05.2023].
 • M.J. Reeder, Allergic Contact Dermatitis to Fragrances, Dermatologic Clinics” 2020, vol. 38, i. 3, p. 371-377, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32475515/ [dostęp z dn. 07.05.2023].
 • R. Śpiewak, Contact dermatitis in atopic individuals, „Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology” 2012, vol. 12, i. 5, p. 491-497.
 • R. Śpiewak, Contact eczema, „Advances in Dermatology and Allergology / Postępy Dermatologii i Alergologii” 2009, vol. 26, i. 5, p. 375-377.
 •  

  Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 07/05/2023

  Data aktualizacji: 12/05/2023

  Autor_ka:

  Mika Olchowik

  Weryfikacja merytoryczna:

  Katarzyna Pyrkosz

  Dermatolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty