Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

(Jak) #OkresWypada… w wynikach badań?

Aktualizacja: 3min.

Okres wypada… nawet do 480 razy w ciągu życia osób menstruujących. Coś tak powszechnego i będącego naturalną reakcją organizmu na zachodzące w nim zmiany hormonalne wciąż niestety owiane jest mgłą wstydu i skrępowania.

Jednoznacznie wskazują na to wyniki badań – tylko 23% kobiet mówi otwarcie w szkole czy pracy o tym, że ma okres.

Z kolei 99% kobiet podczas miesiączki boryka się z rozmaitymi dolegliwościami, które uniemożliwiają im swobodne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków.

Oznacza to, że spora część tych kobiet z różnych powodów (o czym zaraz) musi kamuflować gorsze samopoczucie czy fizyczny dyskomfort w trakcie krwawienia menstruacyjnego.

Skąd te dane?

Okres w liczbach

W kwietniu 2023 roku na zlecenie Your KAYA dom badawczy Kantar przeprowadził badanie na grupie 501 kobiet.

Ankietowanym zadano szereg pytań o menstruację – nie tylko dotyczących osobistych doświadczeń (między innymi towarzyszących krwawieniu objawów), ale i jej „odbioru” w najbliższym otoczeniu. Dla nikogo nie będzie bowiem zaskoczeniem, że miesiączkowe tabu dalej hula w społeczeństwie i niestety ma się dobrze.

Sprzeciwiamy się temu i głośno mówimy #OkresWypada! Wejdź na stronę naszej kampanii (LINK), obejrzyj spot i prześlij go dalej – razem możemy więcej!

Tak, być może coraz rzadziej spotykamy się z niebieskim płynem menstruacyjnym w reklamach podpasek, w których roześmiane kobiety prezentują raczej rzadko spotykane oblicze bezobjawowego okresu, jednak problem jest zakorzeniony znacznie głębiej, a bezproblemowa miesiączka to raczej nieuchwytny oksymoron.

Tabu ma bowiem też tę drugą, bardziej codzienną” twarz.

„Okres to nie choroba”

Między innymi takie komentarze przywoływały respondentki zapytane o przykłady dyskryminujących postaw wobec nich w trakcie miesiączki.

Najczęściej przewijały się:

  • niewybredne komentarze i wymowne spojrzenia,
  • gaslighting – deprecjonowanie objawów oraz sugerowanie, że okres wpływa na jakość pracy czy podejmowanych decyzji,
  • wykluczenie ze wspólnych aktywności.

„O takich rzeczach nie powinno się mówić – zwłaszcza przy chłopcach”

23% z respondentek, które spotkały się z przykrymi reakcjami otoczenia na miesiączkę, podaje obrzydzenie jako jedną z nich.

Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się ukrywać fakt miesiączki (przemycając podpaski do toalety w rękawie bluzy czy marynarki – znasz to?) i maskować dolegliwości bólowe, łykając kolejne tabletki przeciwbólowe.

Nie zawsze zdaje to egzamin – niewiele osób ma jednak możliwość zwolnienia tempa i odłożenia na chwilę na bok codziennych obowiązków w celu regeneracji.

Okresowe wolne”?

Urlop menstruacyjny w Polsce nie jest w żaden sposób prawnie ukonstytuowany – zależy od wewnętrznych ustaleń danego miejsca pracy.

77% respondentek przyznało, że nie ma możliwości wzięcia wolnego od szkoły/pracy z powodu menstruacji.

W szkole również nie przysługuje specjalny dzień wolny na regenerację podczas krwawienia menstruacyjnego. Owszem, w dniu najmocniejszego krwawienia (lub gdy okresowe objawy są najbardziej nasilone) zazwyczaj można wziąć zwolnienie z ćwiczeń na WF-ie zakamuflowane pod nazwą „niedyspozycji” – jednak dla wielu młodych osób to bardzo niekomfortowa sytuacja, w której zostają wystawione na świecznik, a ich miesiączkowa „słabość” jest jeszcze dobitniej wyeksponowana.

Dzieląc się doświadczeniami z koleżanką z zespołu, dowiedziałam się, że w jej okolicznej szkole „niedyspozycja” = nieprzygotowaniu do zajęć, a kilka takich zgłoszeń z rzędu skutkuje wstawieniem jedynki do dziennika.

Co z dostępem do środków higienicznych?

63% naszych respondentek przyznało, że zdarzyło im się mieć plamę na ubraniu podczas przebywania w miejscu publicznym.

Jeśli i Ciebie to spotkało – wiesz, z jakimi emocjami się to wiąże. Stres, skrępowanie czy panika byłyby z pewnością znośniejsze ze świadomością, że w biurowej czy szkolnej toalecie w pogotowiu czekają podpaski i tampony.

Ograniczony dostęp do niezbędnych środków higieny menstruacyjnej dotyczy przede wszystkim osób z krajów najsłabiej rozwiniętych, jednak problem jest bliżej, niż myślisz.

Pamiętajmy, że tu nie chodzi tylko o zakamuflowanie krwawienia i uniknięcie plamy na spodniach – brak odpowiedniej higieny intymnej wiąże się z ryzykiem wielu chorób i infekcji, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych zdrowotnych reperkusji.

93% naszych respondentek uważa, że szkoły i miejsca pracy powinny być zaopatrywane w darmowe, dostępne dla każdego środki higieny menstruacyjnej.

Wydaje się to pierwszym, podstawowym krokiem w kierunku normalizacji miesiączki, a także ogromnym wsparciem dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na samodzielny zakup środków higieny menstruacyjnej.

„Nic ci nie jest, nie umierasz”

No jasne, że nie.

Miesiączka to wręcz odwrotna informacja od organizmu, świadcząca o jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Wszelkie przejawy dyskryminacji często biorą się z niezrozumienia. Dlatego tak ważne jest edukowanie i nazywanie rzeczy po imieniu.

Walkę z tabu menstruacyjnym mamy we krwi – bezpośrednim pretekstem do powstania Your KAYA było odkrycie, że producenci podpasek nie mają obowiązku umieszczania ich składu na opakowaniach.

Nie zatrzymujemy się i działamy dalej.

Okres wypada. Po prostu!

 

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 22/05/2023

Data aktualizacji: 25/05/2023

Autor_ka:

Mika Olchowik

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty