Włosy występujące na twarzy możemy podzielić na dwie grupy:
- Meszkowe – jak sama nazwa wskazuje, to delikatny, ledwo widoczny meszek (vellus), który pokrywa nie tylko twarz, ale i ciało (najlepiej widać go pod światłem słonecznym, szczególnie na policzkach, czole czy brodzie). Bierze on udział w termoregulacji i odparowywaniu potu z organizmu.
- Terminalne – są ciemniejsze i grubsze niż meszek; to właśnie one tworzą brwi i rzęsy, ale mogą pojawiać się również w okolicach warg, na brodzie czy podbródku.
Czy trzeba golić włosy na twarzy?
No jasne, że nie trzeba! Tak samo, jak w każdym innym zakątku Twojego ciała.
Golenie to wybór i powinien być podyktowany wyłącznie Twoimi osobistymi preferencjami.
Jeżeli skłaniasz się do golenia twarzy i zastanawia Cię, jakie korzyści ono daje (i jakie są ewentualne wady takiego działania) – czytaj dalej!
Golenie włosków na twarzy – zalety
Peeling mechaniczny
Jeśli uważnie studiujesz nasze artykuły, to wiesz, że peeling mechaniczny to taki, w którym warstwę martwego naskórka i zanieczyszczeń usuwamy za pomocą jakiegoś czynnika ścierającego (na przykład drobinek w kremie czy żelu).
W tym wypadku to ostrze maszynki pełni tę funkcję!
Dzięki goleniu twarzy usuwamy z jej powierzchni nie tylko włosy, ale i nadmiar sebum, martwe komórki naskórka i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Może to pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry, która stanie się promienna i rozjaśniona.
Regularny peeling skóry zapobiega gromadzeniu się martwego naskórka i blokowaniu porów, co zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków czy zaskórników.
Wygoda i oszczędność
Poprawnie wykonane golenie (w połączeniu z właściwą pielęgnacją skóry przed, w trakcie i po) to nie tylko świetna okazja na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Efekty mogą być bowiem porównywalne z tymi po zabiegu wykonanym w profesjonalnym salonie.
Jak prawidłowo golić włosy na twarzy?
- Po pierwsze – zadbaj o oczyszczenie skóry. Porządnie usuń resztki makijażu!
- Przed samym goleniem nałóż na twarz odpowiedni produkt do golenia (na przykład krem lub delikatną piankę; do golenia twarzy świetnie nadaje się także olejek Your KAYA!).
- Użyj specjalnej maszynki z jednym ostrzem – przeznaczonej właśnie do golenia twarzy/brwi/dermaplaningu.
- Jedną ręką napnij skórę, a drugą operuj maszynką. Pamiętaj, aby upewnić się, że jest odpowiednio ostra – tępym narzędziem bardzo łatwo się zaciąć lub nabawić podrażnień!
- Maszynkę trzymaj pod kątem 45 stopni i krótkimi, delikatnymi ruchami poruszaj się po skórze twarzy – nie wywieraj zbyt mocnego nacisku.
- Gól włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. (Golenie pod włos sprzyja podrażnieniom skóry i wrastaniu włosków).
- Po każdym przeciągnięciu przemyj ostrze wodą.
- Staraj się unikać wielokrotnego przeciągania ostrzem maszynki w jednym miejscu – to zwiększa ryzyko podrażnień. Najlepszą praktyką jest usuwanie wszystkich włosków w danym miejscu za jednym pociągnięciem ostrzem.
- Po zakończeniu golenia dokładnie umyj maszynkę i pozwól jej swobodnie wyschnąć. Opłucz twarz i zastosuj łagodzący, nawilżający krem lub olejek.
Czy to prawda, że po goleniu włosy odrastają grubsze i ciemniejsze?
Wiele osób boi się też, że goląc włosy, spowoduje, że staną się grubsze i będą odrastały szybciej.
To wszystko to mity – badania naukowe skutecznie je obalają.
Już w 1928 roku wykazano, że golenie włosów nie wpływa na ich wzrost. Nowsze badania wtórują temu twierdzeniu i dodatkowo negują oddziaływanie usuwania włosów na grubość i tempo ich odrastania.
A to dlatego, że goląc włosy, usuwamy ich części na zewnątrz, nie wewnątrz skóry – de facto nie wpływamy więc na ich strukturę.
Po goleniu włoski mogą wydawać się ostrzejsze i bardziej spiczaste, ponieważ ostrza maszynki pozbawiają je delikatnego stożka na ich końcach.
Na co uważać?
Dla większości osób prawidłowe golenie to całkowicie bezpieczna praktyka!
Słowo klucz: prawidłowe. Niewłaściwa technika golenia sprzyja powstawaniu podrażnień i skaleczeń. Może skutkować wrastaniem włosków i rozwojem zapalenia mieszków włosowych.
Jeśli dokucza Ci trądzik, nie próbuj ścinać krostek maszynką. To prowadzi do wtórnych infekcji i nasilenia trądziku (rozprzestrzeniania się krostek).
Data dodania: 04/07/2023
Data aktualizacji: 24/07/2023