Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Golenie twarzy – jakie korzyści daje?

Aktualizacja: 3min.

Z goleniem włosów sprawa jest prosta – jeśli chcesz, rób to. Jeśli nie – nie ma sprawy! To indywidualna kwestia, jednak osobom z tej pierwszej grupy może przydać się kilka praktycznych porad. Golenie twarzy – do dzieła!

Zweryfikowane przez:

Lek. Katarzyna Pyrkosz

Włosy występujące na twarzy możemy podzielić na dwie grupy:

 • Meszkowe – jak sama nazwa wskazuje, to delikatny, ledwo widoczny meszek (vellus), który pokrywa nie tylko twarz, ale i ciało (najlepiej widać go pod światłem słonecznym, szczególnie na policzkach, czole czy brodzie). Bierze on udział w termoregulacji i odparowywaniu potu z organizmu.
 • Terminalne – są ciemniejsze i grubsze niż meszek; to właśnie one tworzą brwi i rzęsy, ale mogą pojawiać się również w okolicach warg, na brodzie czy podbródku.

Czy trzeba golić włosy na twarzy?

No jasne, że nie trzeba! Tak samo, jak w każdym innym zakątku Twojego ciała.

Golenie to wybór i powinien być podyktowany wyłącznie Twoimi osobistymi preferencjami.

Jeżeli skłaniasz się do golenia twarzy i zastanawia Cię, jakie korzyści ono daje (i jakie są ewentualne wady takiego działania) – czytaj dalej!

Golenie włosków na twarzy – zalety

Peeling mechaniczny

Jeśli uważnie studiujesz nasze artykuły, to wiesz, że peeling mechaniczny to taki, w którym warstwę martwego naskórka i zanieczyszczeń usuwamy za pomocą jakiegoś czynnika ścierającego (na przykład drobinek w kremie czy żelu).

W tym wypadku to ostrze maszynki pełni tę funkcję!

Dzięki goleniu twarzy usuwamy z jej powierzchni nie tylko włosy, ale i nadmiar sebum, martwe komórki naskórka i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Może to pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry, która stanie się promienna i rozjaśniona.

Regularny peeling skóry zapobiega gromadzeniu się martwego naskórka i blokowaniu porów, co zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków czy zaskórników.

Wygoda i oszczędność

Poprawnie wykonane golenie (w połączeniu z właściwą pielęgnacją skóry przed, w trakcie i po) to nie tylko świetna okazja na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Efekty mogą być bowiem porównywalne z tymi po zabiegu wykonanym w profesjonalnym salonie.

Jak prawidłowo golić włosy na twarzy?

 1. Po pierwsze – zadbaj o oczyszczenie skóry. Porządnie usuń resztki makijażu!
 2. Przed samym goleniem nałóż na twarz odpowiedni produkt do golenia (na przykład krem lub delikatną piankę; do golenia twarzy świetnie nadaje się także olejek Your KAYA!).
 3. Użyj specjalnej maszynki z jednym ostrzem – przeznaczonej właśnie do golenia twarzy/brwi/dermaplaningu.
 4. Jedną ręką napnij skórę, a drugą operuj maszynką. Pamiętaj, aby upewnić się, że jest odpowiednio ostra – tępym narzędziem bardzo łatwo się zaciąć lub nabawić podrażnień!
 5. Maszynkę trzymaj pod kątem 45 stopni i krótkimi, delikatnymi ruchami poruszaj się po skórze twarzy – nie wywieraj zbyt mocnego nacisku.
 6. Gól włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. (Golenie pod włos sprzyja podrażnieniom skóry i wrastaniu włosków).
 7. Po każdym przeciągnięciu przemyj ostrze wodą.
 8. Staraj się unikać wielokrotnego przeciągania ostrzem maszynki w jednym miejscu – to zwiększa ryzyko podrażnień. Najlepszą praktyką jest usuwanie wszystkich włosków w danym miejscu za jednym pociągnięciem ostrzem.
 9. Po zakończeniu golenia dokładnie umyj maszynkę i pozwól jej swobodnie wyschnąć. Opłucz twarz i zastosuj łagodzący, nawilżający krem lub olejek.

Czy to prawda, że po goleniu włosy odrastają grubsze i ciemniejsze?

Wiele osób boi się też, że goląc włosy, spowoduje, że staną się grubsze i będą odrastały szybciej.

To wszystko to mity – badania naukowe skutecznie je obalają.

Już w 1928 roku wykazano, że golenie włosów nie wpływa na ich wzrost. Nowsze badania wtórują temu twierdzeniu i dodatkowo negują oddziaływanie usuwania włosów na grubość i tempo ich odrastania.

A to dlatego, że goląc włosy, usuwamy ich części na zewnątrz, nie wewnątrz skóry – de facto nie wpływamy więc na ich strukturę.

Po goleniu włoski mogą wydawać się ostrzejsze i bardziej spiczaste, ponieważ ostrza maszynki pozbawiają je delikatnego stożka na ich końcach.

Na co uważać?

Dla większości osób prawidłowe golenie to całkowicie bezpieczna praktyka!

Słowo klucz: prawidłowe. Niewłaściwa technika golenia sprzyja powstawaniu podrażnień i skaleczeń. Może skutkować wrastaniem włosków i rozwojem zapalenia mieszków włosowych.

Jeśli dokucza Ci trądzik, nie próbuj ścinać krostek maszynką. To prowadzi do wtórnych infekcji i nasilenia trądziku (rozprzestrzeniania się krostek).

 • Cowley, K. Vanoosthuyze, Insights into shaving and its impact on skin, „British Journal of Dermatology” 2012, vol. 166, p. 6-12, https://academic.oup.com/bjd/article-abstract/166/s1/6/6613590?redirectedFrom=fulltext&login=false [dostęp z dn. 20.06.2023].
 • Hair removal: How to shave, „American Academy of Dermatology Association”, https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/hair/how-to-shave [dostęp z dn. 20.06.2023].
 • Pryor, C.R. Gordon, E.W. Swanson et al., Dermaplaning, Topical Oxygen, and Photodynamic Therapy: A Systematic Review of the Literature, „Aesthetic Plastic Surgery” 2011, vol. 35, p. 1151-1159, https://link.springer.com/article/10.1007/s00266-011-9730-z [dostęp z dn. 20.06.2023].
 • R.C. Vreeman, A.E. Carroll, Medical myths, „The BMJ” 2007, vol. 335, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2151163/ [dostęp z dn. 20.06.2023].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 04/07/2023

  Data aktualizacji: 24/07/2023

  Autor_ka:

  Mika Olchowik

  Weryfikacja merytoryczna:

  Katarzyna Pyrkosz

  Dermatolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty