Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak się golić w czasie ciąży?

Aktualizacja: 5min.

Jesteś w ciąży? Golenie nie powinno przysparzać Ci dodatkowych trosk. Dlatego zbadaliśmy temat za Ciebie i chętnie podzielimy się notatkami!

Na początku trzeba podkreślić, że owłosienie w czasie ciąży  jest wyłącznie Twoją sprawą. Lekarz_rka czy położny_a na wizytach kontrolnych nie wymagają choćby przycięcia włosów w okolicy bikini. Ba! Niektórzy_re lekarze_rki podkreślają rolę włosów jako naturalnej bariery ochronnej i zalecają powstrzymywanie się od usuwania ich. Bez względu na to, jakie Ty masz podejście, dobrze znać fakty.

Więcej o normalizacji owłosienia przeczytasz tu.

Golenie w ciąży – jedna, najważniejsza zasada!

Złota zasada, którą każda osoba ciężarna powinna mieć zapisaną na łazienkowym lustrze, brzmi: NIE WYSILAJ SIĘ, BY DOSIĘGNĄĆ. Jeśli przez brzuch nie możesz dostać się do jakiejś okolicy, na przykład okolicy bikini, to nie możesz. Koniec i kropka.

Jeśli masz kogoś, kogo możesz poprosić o wsparcie, to świetnie. Ale jeśli nie masz nikogo takiego lub Twój_Twoja partner_ka odmówi pomocy (bo na przykład boi się zbliżać maszynki do Twojego brzucha lub nie chce sprawić Ci bólu), to musisz to uszanować.

Dlaczego włosów jest tak dużo?

Ciąża to – jak wiesz – spore zamieszanie w gospodarce hormonalnej, co często skutkuje wzmożonym porostem włosów. Zmienia się cykl wzrostu włosa oraz sam włos.

Pamiętam moje zdziwienie, gdy odkryłam, że czarne, grube i błyszczące włoski pojawiły się (nagle!) na twarzy, brzuchu, plecach, a nawet palcach u rąk. To normalne i prawdopodobnie wyciszy się po porodzie. Jeżeli nie – dobrze jest skonsultować to z lekarzem_rką prowadzącym_ą.

Skóra w ciąży

W ciąży skóra miewa kaprysy – mam na myśli nie tylko problemy wynikające z zawirowań hormonalnych. Bywa przesuszona, wrażliwa, mniej odporna na ból, napięta. W takich warunkach naprawdę łatwo o podrażnienia. Dlatego jeśli jest coś, co możesz zrobić, by zwiększyć swój komfort, zrób to. Nowa, czysta maszynka i krem do golenia z „ładnym” (= bezpiecznym) składem to podstawy. Ale na co jeszcze zwrócić uwagę?

Siedzisz wygodnie?

Nie, nie sprzedam Ci żadnej gorącej ploteczki. ;) Zupełnie poważnie: zawroty głowy to częsta dolegliwość w ciąży. O tym, jak bardzo są wówczas niespodziewane, przekonałam się osobiście wielokrotnie (dlatego od tamtego czasu nalegam, by każda osoba w ciąży skorzystała z pierwszeństwa, nawet gdy deklaruje świetne samopoczucie!). Jeżeli chodzi o depilację – a więc skłony i mniej lub bardziej wymyślne pozy – lepiej zapewnić sobie bezpieczeństwo. Możesz usiąść na sedesie lub na podłodze – w ten sposób łatwiej będzie Ci manewrować nogami, by dotrzeć maszynką nawet do trudno dostępnych miejsc. A co z miejscami nieosiągalnymi dla Twojego wzroku? Co z depilacją bikini? Musisz być sprytna_y!

Moja znajoma kupiła sobie specjalne lusterko na przyssawkę, które montowała w wannie. Ja natomiast wybrałam drogę na skróty i goliłam się, patrząc w wyczyszczoną na błysk słuchawkę prysznicową.

Depilacja w ciąży – jaka metoda się NIE sprawdzi?

Woskowanie

Woskowanie jest najmniej polecaną opcją (dozwoloną po konsultacji z lekarzem_rką), ponieważ wrażliwa skóra nie przepada za tą metodą. I nie ma znaczenia, że wcześniej była zaprawiona w bojach – depilacja brazylijska w ciąży może okazać się nie do przejścia. Jak już wiesz, w tym czasie Twoja skóra może być dużo wrażliwsza, a Ty – dużo bardziej podatna na ból.

Kremy do depilacji

Podobnie jeśli chodzi o kremy do depilacji miejsc intymnych – zawierają one składniki, których nie poleca się stosować w czasie ciąży. Bezpieczeństwo kremów do depilacji w kontekście rozwijającego się płodu również nie zostało potwierdzone badaniami.

Elektroliza

Zabieg ten polega na usunięciu włosów za pomocą prądu. Cienką elektrodę w kształcie igły lub metalową sondę wprowadza się do mieszka włosowego, by emitowała prąd elektryczny. Użycie go powoduje zniszczenie na stałe korzenia mieszka włosowego. W ciąży nie zaleca się wykonywania zabiegów z użyciem prądu elektrycznego, wniosek jest zatem prosty: odradzamy.

Depilacja laserowa (fotoepilacja)

Jak sama nazwa wskazuje, do usunięcia włosów używa się w tym przypadku lasera. Energia lasera oddziałuje bezpośrednio na melaninę, czyli barwnik włosa, który ma zdolność absorpcji światła dzięki temu w mieszku włosowym dochodzi do reakcji termicznej. Naturalnie prowadzi to do uszkodzenia cebulki bez uszkadzania tkanek okalających. Ciąża jest jednak bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów z użyciem laserów.

Depilator

Depilacja depilatorem (czy to masło maślane?) jest bardzo bolesna – może zatem wywołać stres. Z takich zabiegów lepiej zrezygnować na okres ciąży, kiedy skórę cechuje wyjątkowa podatność na ból.

Golenie i depilacja w ciąży – co sprawdzi się najlepiej?

Maszynka do golenia

W czasie ciąży najlepiej golić się starą, dobrą maszynką. „Starą” w znaczeniu: dobrze znaną! Bo wysłużona, tępa maszynka nigdy nie jest dobrym wyborem.

Usuwanie owłosienia maszynką ma nieinwazyjny charakter. Jeżeli przestrzega się kilku zasad, nie powinno być problemu z podrażnieniami.

Więcej o tym, jak pozbyć się krostek po goleniu, przeczytasz w innym naszym artykule.

No dobrze, a minusy tego rozwiązania? To z pewnością krótkotrwały efekt – włos jest w tym przypadku skracany, a nie wyrywany, więc dosyć szybko musimy powtórzyć golenie, by utrzymać efekt gładkiej skóry.

Pasta cukrowa

Depilacja za pomocą pasty cukrowej to bezpieczniejsza (bo nie wymaga podgrzania produktu) siostra depilacji woskiem – obydwie metody polegają na usunięciu włosa z cebulką, tyle że pasta jest łagodniejsza dla skóry (brak syntetycznych barwników lub konserwantów), a ryzyko wystąpienia alergii – minimalne. Minusy? Cały zabieg wymaga dużo pracy i wprawy. Dodatkowo wszelkie uszkodzenia skóry, stany zapalne i zmiany alergiczne wykluczają zastosowanie pasty cukrowej.

WNIOSKI: Niezależnie od preferowanej przed ciążą metody depilacji/golenia wybór musi zostać ponownie zweryfikowany i przedyskutowany z lekarzem_rką.

Perfekcyjne zakończenie

Po skończonej depilacji zadbaj o nawilżenie skóry – miej na uwadze, że teraz ma ona specjalne potrzeby, więc kojący, nawilżający kosmetyk z dobrym składem (nasz olejek kłania się nisko!) idealnie dopełni dzieła. I tak – okolice bikini także wymagają opieki.

Czy TRZEBA się ogolić tuż przed porodem?

To tak naprawdę Twoja osobista sprawa. Jeśli to polepszy Twoje samopoczucie, to śmiało. Jeśli natomiast jedynym powodem, dla którego miałabyś się na to zdecydować, jest wstyd przed personelem medycznym, to zrezygnuj z tego pomysłu. Twoje naturalne owłosienie nie zrobi na nikim specjalnego wrażenia. Halo, tu się rodzi człowiek. Ma się on urodzić cały i zdrowy – być może to nieco smutne, ale mało kogo na sali porodowej interesuje estetyka tego wydarzenia.

Jeżeli zaś chodzi o poród metodą cięcia cesarskiego, to rzeczywiście włosy muszą być usunięte z miejsca, gdzie zostanie zrobione cięcie – tuż nad linią bikini. Ja już w szkole rodzenia dowiedziałam się, że w przypadku planowanego cięcia cesarskiego lepiej golić się w domu, bo maszynki, które zapewnia pacjentkom szpital, nie należą do najlepszych na rynku. To była dobra rada!

Golenie w ciąży – czy konieczne?

Jeśli nie chcesz zostawiać pełnego owłosienia, ale przeraża Cię wizja manewrowania maszynką w okolicy brzucha, możesz rozważyć opcję trymerowania, czyli jedynie skrócenia włosów. Użyj do tego nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami – te są bezpieczniejsze. 

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 11/06/2023

Data aktualizacji: 12/06/2023

Autor_ka:

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  TERAZ -15%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty