Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak dbać o maszynkę do golenia, aby służyła jak najdłużej?

Aktualizacja: 3min.

Idzie lato! Jeśli się golisz – prawdopodobnie już szykujesz arsenał maszynek w pogoni za upragnioną gładkością. A co zrobić, aby ich ostrza służyły Ci efektywnie i nie podrażniały Twojej skóry?

Zweryfikowane przez:

Lek. Katarzyna Pyrkosz

Przed goleniem

Zacznij od przepłukania ostrzy pod gorącą wodą – usuniesz z maszynki kurz i ewentualne pozostałości po poprzednim goleniu.

Jak się golić?

Dzięki prawidłowej rutynie w kilku prostych krokach unikniesz powstawania nieprzyjemnych podrażnień i krostek po goleniu.

Podstawą są poniższe trzy punkty:

  1. Przed goleniem wykonaj peeling – najlepiej dzień wcześniej! Dzięki niemu pozbędziesz się nadmiaru martwego naskórka, co z kolei podniesie włoski i umożliwi efektywniejsze ich usunięcie.
  2. Nigdy nie gól się „na sucho” – krem do golenia nie tylko ochroni skórę w starciu z ostrzami, ale i wskaże te miejsca, które maszynka jeszcze ominęła. Pielęgnacja i funkcjonalność w jednym!
  3. Nawilż skórę bezpośrednio po goleniu – jest ona wtedy najdelikatniejsza i najbardziej narażona na mikrourazy. Potraktuj ją czule ulubionym balsamem czy olejkiem.

Po goleniu

Po usunięciu włosków, tak jak i przed tym, przepłucz maszynkę pod gorącą wodą. Pozbędziesz się w ten sposób resztek włosków, naskórka i użytego przez Ciebie produktu (na przykład kremu).

Po wszystkim czas odłożyć maszynkę – najlepiej w takie miejsce, w którym nie będzie narażona na przypadkowe spotkania z wodą. W łazience bywa to co prawda problematyczne – ale i na to znajdzie się rozwiązanie.

W pełni suchą maszynkę możesz schować przykładowo w szufladzie lub położyć na szafce, z dala od źródeł bieżącej wody. Świetną opcją są też stojaki na maszynki lub wieszaki z przyssawkami!

Możesz również odłożyć maszynkę, wcześniej nakładając na ostrza specjalną osłonkę, jednak pamiętaj, że przed tym musi być ona całkowicie sucha i wyczyszczona (aby nie kumulować wilgoci w obrębie ostrzy). Takie osłonki sprawdzają się więc nie tylko w podróży.

Jak często wymieniać maszynkę?

Zakładając, że prawidłowo dbasz o higienę ostrzy, należy je wymieniać po około od 5 do 7 użyć.

Nawet najbardziej zadbana maszynka zużywa się dość szybko – ostrza się tępią, może pojawić się na nich rdza, a to potęguje ryzyko podrażnień skóry i przeniknięcia do niej bakterii bytujących na Twoim narzędziu.

Czego NIE robić?

Nie dziel się maszynką z innymi domownikami!

Podobnie jak z ręcznikami – tutaj nie obowiązuje uprzejma zasada współdzielenia ;)

Goląc się, naruszasz barierę naskórkową (mimowolnie ją zdzierając), a otwarte i podatne na zanieczyszczenia pory stanowią prostą drogę dla różnego rodzaju bakterii – w tym wypadku (jeśli użyjesz maszynki po kimś) z ostrzy do wnętrza Twojej skóry mogą wniknąć bakterie pierwotnie bytujące na skórze drugiej osoby. To szybka droga do podrażnień lub nadkażeń skórnych!

Nie trzymaj maszynek pod prysznicem!

To w ramach przypomnienia – wiemy, że kusi!

Jeżeli golisz się pod prysznicem, prawdopodobnie mimowolnie odkładasz maszynkę na półeczkę prysznicową czy zostawiasz w brodziku.

Rdza powoduje, że ostrza maszynki tępią się i narażają skórę na podrażnienia!

Nie wycieraj maszynki ręcznikiem!

Ostrza powinny wyschnąć samoistnie – wycierając maszynkę ręcznikiem, mimowolnie przenosisz na nią bytujące na nim bakterie. Dodatkowo golisz włókna materiału, które później mogą zalegać na narzędziu.

BONUS: Nie przechowuj maszynki w pobliżu muszli klozetowej!

Pamiętaj: przed spłukaniem wody zawsze zamykaj deskę klozetową!

Jeżeli tego nie zrobisz, bakterie z toalety mogą rozprzestrzenić się poza przestrzeń toalety (i rozpryskać po całym otoczeniu). Gdy w pobliżu leży maszynka, na jej ostrza i rączkę trafią bakterie kałowe.

Lepiej uważać – szczególnie jeśli masz łazienkę połączoną z toaletą!

Czy trzeba dezynfekować maszynkę?

Według lek. Katarzyny Pyrkosz w warunkach domowych, jeżeli maszynki używa jedna osoba, dezynfekcja ostrzy nie jest konieczna.

W internecie możesz natknąć się na informacje, że przed użyciem maszynki należy ją zdezynfekować – na przykład przecierając ostrza alkoholem lub preparatem antyseptycznym.

Pamiętaj jednak, że tego typu preparaty przeznaczone są do dezynfekcji skóry, a nie sprzętów!

Profesjonalna dezynfekcja to niezbędny element funkcjonowania przykładowo zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych – tam stosuje się specjalne płyny lub minimum 70-procentowy alkohol, w których moczone są ostrza czy brzytwy.

W warunkach domowych myjemy, suszymy i wymieniamy maszynki lub ostrza.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 04/07/2023

Data aktualizacji: 04/07/2023

Autor_ka:

Mika Olchowik

Weryfikacja merytoryczna:

Katarzyna Pyrkosz

Dermatolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty