Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Dlaczego krem roluje się na twarzy?

Aktualizacja:

Czym jest „rolowanie”?

Zamiast wchłonąć się w skórę, krem się zrolował. Przez to zamiast jednolitej powłoki masz na twarzy małe wałeczki, które blokują Ci drogę do perfekcyjnego wyglądu oraz do ewentualnego nałożenia makijażu.

To bardzo często spotykane zjawisko i bynajmniej nie przesądza ono o jakości produktu. Dzieje się tak, gdy kosmetyk nie wchłonie się, tylko zbije na powierzchni skóry.

Co sprawia, że kosmetyk się roluje?

Powody mogą być różne, pokrótce przedstawię najpopularniejsze:

Podstawy, czyli data ważności produktu oraz jego przechowywanie

Na początku dochodzenia (które ma podsunąć rozwiązanie problemu rolowania) warto sprawdzić dwie poszlaki: datę ważności produktu oraz czas jego przydatności po otwarciu opakowania (mówi o tym symbol otwartego, okrągłego pudełeczka z maksymalną liczbą miesięcy przechowywania otwartego produktu).

Można również zastanowić się, czy kosmetyk był zawsze prawidłowo przechowywany – czy nie był z nami na gorących wakacjach lub nie przemarzł, na przykład w trakcie dostawy. Taki krem należy wyrzucić. W najlepszym wypadku składniki aktywne straciły swoje właściwości, w najgorszym – narażasz się na reakcje alergiczne i podrażnienie skóry.

Więcej o podstawach pielęgnacji dowiesz się z tekstu: Mleczko, pianka, żel… Co wybrać do mycia twarzy.

Pośpiech

Gdy się człowiek spieszy, to skóra z pewnością się nie cieszy. Każdy z etapów Twojej rutyny pielęgnacyjnej potrzebuje czasu dla siebie, jeśli ma dobrze przygotować skórę na kolejny produkt. Jeżeli nie damy kolejnym warstwom dobrze się wchłonąć, będą się one ścierały już w trakcie aplikacji.

Pamiętaj: ten sam kosmetyk może wchłaniać się w różnym tempie u różnych osób. Każda_y z nas musi sprawdzić to metodą prób i błędów.

Dlatego tak ważne jest, by poświęcić na pielęgnację odpowiednio dużo czasu. Lepiej wstać te kilka minut wcześniej i na przykład umyć zęby między nałożeniem serum a kremu do twarzy. Dzięki temu zyskujemy pewność, że skóra skorzysta z obydwu produktów, a nie zrobi z nich frustrującej kruszonki.

Jeśli nakładasz kosmetyki warstwowo i intensywnie trzesz skórę przy nakładaniu kolejnego, możesz ścierać uprzednio nałożony produkt. To dlatego wklepywanie jest lepsze niż rozcieranie!

Pielęgnacja „na bogato”

Zasada „im więcej, tym lepiej” nie sprawdzi się w tym przypadku, nawet jeśli słoiczek Twojego kremu jest po brzegi wypchany superskładnikami. Produkty do pielęgnacji, zwłaszcza te treściwe, powinny być używane z umiarem, by skóra mogła je bez problemu wchłonąć.

Jeżeli zdarzyło Ci się przesadzić, możesz zawsze spróbować zebrać nadmiar chusteczką. Pamiętaj jednak, by nie pocierać twarzy, a jedynie odciskać nadmiar kosmetyku, przykładając chusteczkę do skóry i chwilę ją przytrzymując.

Jeżeli planujesz makijaż, rozważ użycie lekkiego kremu nawilżającego.

Nieprawidłowo rozprowadzony kosmetyk może też rolować się w tych miejscach, gdzie jest go więcej!

Psst! Jeśli ciekawi Cię, czy smog może mieć wpływ na skórę, wskocz tu i się przekonaj.

Nie wszystko lubi się ze wszystkim

Niektóre kosmetyki po prostu nie współgrają ze sobą (zwłaszcza jeśli któryś zawiera silikon, bardzo często powodujący warzenie się innych produktów).

Zła kolejność

Jeżeli przy aplikacji kremu zauważasz jego rolowanie się, w pierwszej kolejności zrób kilka kroków wstecz i upewnij się, że nie pomyliłaś_eś kolejności nakładania produktów. Te na bazie wody mają pierwszeństwo, te oleiste zawsze zaś zamykają rutynę.

O prawidłowej kolejności nakładania kosmetyków przeczytasz tu.

A może to czas na złuszczanie?

Czasem rolowanie się kremu może być spowodowane nagromadzeniem na skórze zrogowaciałego naskórka.

Jeśli wyeliminowałaś_eś pozostałe możliwe przyczyny rolowania się kremu, rozważ wprowadzenie delikatnych metod złuszczających (na przykład kosmetyków zawierających retinol/retinal, kwasy AHA (jak kwas mlekowy) lub BHA (jak kwas salicylowy). Możesz też spróbować łagodnego złuszczania mechanicznego (między innymi przy pomocy odpowiedniej gąbki lub szczoteczki).

Uważaj! Zbyt częste i intensywne złuszczanie może uszkadzać barierę lipidową i prowadzić do jeszcze mocniejszego rolowania się kosmetyków. Przed wprowadzeniem domowego złuszczania skóry skonsultuj się z dermatolożką_ogiem, jeśli stosujesz leki dermatologiczne lub borykasz się z chorobą skóry!

To już wszystko, jeśli chodzi o możliwe powody wałkowania czy rolowania się kremu do twarzy. Jeżeli wykluczyłaś_eś każdy z punktów, a problem się powtarza, być może masz produkt nieodpowiedni dla Twojej cery. Rozważ konsultację z dermatolożką_ogiem, która_y pomoże Ci dobrać właściwą pielęgnację.

 • Arimoto, M. Yanai, M. Egawa, Analysis of absorption and spreading of moisturizer on the microscopic region of the skin surface with near-infrared imaging, „Skin Research and Technology” 2016, vol. 22, i. 4, p. 505-512, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27334342/ [dostęp z dn. 18.11.2022].
 • How to safely exfoliate at home, „American Academy of Dermatology Association”, https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/safely-exfoliate-at-home [dostęp z dn. 18.11.2022].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 05/01/2023

  Data aktualizacji: 05/01/2023

  Bestsellery 🖤

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny dla Twojej cipki albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty