Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Seks po porodzie – żel intymny a karmienie piersią (i wiele więcej!)

Aktualizacja: 2min.

Poród – duża rzecz, która trzęsie Twoim światem w posadach. Potem powoli wszystko wraca na swoje miejsce i przychodzi moment na powrót do aktywności seksualnej. Oho! Brzmi jak wyzwanie. Jak się przygotować, jaki żel intymny wybrać? Podpowiemy!

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

W czasie ciąży ciało przechodzi głębokie zmiany, a po urodzeniu dziecka regeneruje się w swoim tempie. Rzeczywistość z nowym człowiekiem na pokładzie bywa trudna, pojawiają się liczne pytania – i na kilka z nich postaramy się odpowiedzieć w artykule. Do dzieła!

W czasie ciąży ciało przechodzi głębokie zmiany, a po urodzeniu dziecka regeneruje się w swoim tempie. Rzeczywistość z nowym człowiekiem na pokładzie bywa trudna, pojawiają się liczne pytania – i na kilka z nich postaramy się odpowiedzieć w artykule. Do dzieła! 

Czy jesteś gotowa_y na zmiany w życiu seksualnym?

Co ciekawe, zajęcia w szkole rodzenia dostarczają informacji o tym, jak zmieni się ciało w trakcie i po ciąży, jednak często pomija się szczere i otwarte omówienie tego, jak te zmiany wpływają na życie seksualne KAŻDEGO_EJ z partnerów_ek. Blizny po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza, obolałe ciało, rozstępy, niekiedy też podrażnione karmieniem brodawki sutkowe i mleko sączące się z piersi w czasie stosunku… Kto o tym mówi? Nikt. I nic dziwnego, że dla niektórych osób już sama myśl o powrocie do współżycia wydaje się przerażająca.

O medycznej stronie powrotu do aktywności seksualnej pisałam w innym tekście, do którego serdecznie Cię zapraszam. Najważniejsze, by po połogu udać się na konsultację ginekologiczną, gdzie lekarz_rka oceni gotowość do ponownego podjęcia aktywności seksualnej.

Ponadto możesz skonsultować się z fizjoterapeutą_tką uroginekologicznym_ą, by upewnić się, że wszystko jest w porządku z Twoimi mięśniami dna miednicy.

Dziś jednak chciałabym podjąć temat seksu po porodzie (i połogu!) od bardziej technicznej strony. W jaki żel intymny po porodzie się zaopatrzyć?

Żel intymny po porodzie – czy jest potrzebny?

Lubrykant po porodzie bywa dosyć istotną kwestią, ponieważ pomaga zmierzyć się z takimi trudnościami jak suchość pochwy.

Nawilżenie pochwy po porodzie

Mniejsze zainteresowanie seksem, a nawet ból podczas penetracji mogą wydawać się normalne po porodzie. Ale suchość pochwy? Tak, to też jest normalne. Jeśli jej doświadczasz, nie jesteś sama.

Poporodowa suchość pochwy stanowi częste schorzenie. Wiele osób uważa, że ​​przez suchość ​​seks sprawia wrażenie niewygodnego, a nawet bolesnego. Dzieje się tak, ponieważ tkanka pochwy jest cieńsza, mniej elastyczna i podatniejsza na urazy. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie dyskomfortu.

Jeżeli suchość pochwy to temat, który chcesz zgłębić, zapraszam Cię do artykułu Ewy Stanickiej „​​Suchość pochwy – jak z nią walczyć?”.

Jaki żel intymny po porodzie wybrać?

Żele intymne na bazie wody mogą pomóc Ci wrócić do rytmu. Jeśli partner_ka używa prezerwatywy – unikajcie lubrykantów na bazie olejów, ponieważ mogą one uszkodzić kondom.

Używanie lubrykantu na bazie wody może sprawić, że seks stanie się bardziej komfortowy.

Najlepiej, aby produkt tego typu był bezzapachowy (nie zawierał drażniącego składnika parfum), a w składzie nie znajdowała się gliceryna i parabeny. Wybierz ten, który nie drażni okolicy intymnej i dodatkowo nie pozostawia uczucia lepkości.

Żel intymny nawilżający po porodzie sprawdzi się lepiej niż jakikolwiek inny.

Jeśli zastanawiasz się nad wpływem stosowania lubrykantu na płodność, poczytaj o tym tutaj.

Żel intymny a karmienie piersią

Stosowanie lubrykantu o łagodnym składzie jest bezpieczne dla osób karmiących piersią. To, na co należy szczególnie uważać, to barwniki oraz substancje zapachowe. Ważne, by żel intymny stosowany w trakcie karmienia piersią nie zawierał szkodliwych konserwantów.

To nie wszystko

Pamiętaj, że wznowienie życia seksualnego może zająć trochę czasu. Nie ma sztywnych i szybkich zasad, kiedy powinniście_yście zacząć znowu uprawiać seks. W przypadku wielu osób musi minąć dużo czasu, zanim poczują się gotowe emocjonalnie i fizycznie na wznowienie intymności z partnerem_rką. Każdy jest inny, dlatego ważne jest, aby nie spieszyć się ani nie martwić, że coś jest nie tak.

Zawsze rozmawiaj z lekarzem_rką, jeżeli nie jesteś pewna_y swego stanu. Skonsultuj się z ginekologiem_ożką lub położnym_ą, jeżeli objawy poporodowe się utrzymują, ból jest nie do zniesienia lub jesteś w jakikolwiek sposób zaniepokojona_y.

  • D. O’Malley, A. Higgins, C. Begley et al., Prevalence of and risk factors associated with sexual health issues in primiparous women at 6 and 12 months postpartum; a longitudinal prospective cohort study (the MAMMI study), „BMC Pregnancy and Childbirth” 2018, vol. 18, i. 1, p. 196.
Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 11/06/2023

Data aktualizacji: 11/06/2023

Autor_ka:

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Weryfikacja merytoryczna:

Karolina Rasoul-Pelińska

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty