Ciąża - kto pyta, ten błądzi

Udostępnij

Ciąża - kto pyta, ten błądzi

"Jesteś w ciąży?!" Kto nie zadał w swoim życiu tego pytania, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ja zadałam. Nie raz, nie dwa. Aż pewnego razu zdałam sobie sprawę, że to jak stąpanie po cienkim lodzie, pod którym często kryje się głębina ludzkich dramatów.

Paulina Pomaska

Opublikowano: 4.01.2021 4 minczytania

Kto pyta ten błądzi ilustracja Jarek Danilenko

Ilustracja: Jarek Danilenko

Kiedyś natknęłam się na "polecaną" odpowiedź na to niedelikatne pytanie o ciążę. Brzmiała ona "jedni nie mają dzieci, inni kultury". A przecież tu zupełnie nie chodzi o brak kultury pytającego. Częściej o brak empatii, wyobraźni, czy po prostu przeświadczenie, że każdy młody człowiek powinien się rozmnażać.

Z pytaniem o ciążę (lub jej brak) rzecz jest skomplikowana, bo niezależnie od powodu oraz tego, czy osoba pytana zechce być z nami szczera, sytuacja robi się trudna, niewygodna lub co najmniej napięta.

Pytamy o ciążę

A co, jeśli ktoś ma po prostu taką figurę? Pół biedy jeśli ktoś lubi siebie. A jeśli trafiliśmy na osobę, której kalorie, diety i ćwiczenia spędzają sen z powiek? Lub na osobę chorą? Sugerowanie stanu odmiennego na pewno nie poprawi jej samopoczucia.

Pytamy o brak ciąży

A co, jeśli ktoś zwyczajnie nie chce mieć dzieci? Pytając, przypieramy kogoś do muru. Szczera odpowiedź może tę osobę narazić na ocenę czy nieprzychylne komentarze ze strony innych. A przecież to jego życie i wybory, z których tłumaczyć się nie trzeba. Poza tym, decyzja o nieposiadaniu dzieci jest często wynikiem głębokiej samoświadomości. Nie każdy jest stworzony do rodzicielstwa.

A co, jeśli ktoś pragnie dzieci, ale nie może ich mieć? Może ma problem z bezpłodnością (czyli zajście w ciążę jest całkowicie niemożliwe)? A może jest niepłodny (czyli od co najmniej roku podejmuje aktywne, choć bezskuteczne próby poczęcia dziecka)? Szacuje się, że niepłodność dotyka aż 1 na 5 par starających się o dziecko. Czyli zadając pytanie o ciążę, aż co piątej parze masz szansę wbić sztylet w, i tak już rozorane, serce. "Mam endometriozę"; "Mam za mało plemników"; "Moje plemniki są zbyt wolne lub nieprawidłowo zbudowane"; "Mimo szeregu badań, nie znamy przyczyny niepłodności". No, śmiało, której z tych odpowiedzi chciałbyś/chciałabyś stawić czoła?

A co, jeśli ktoś nie może mieć dzieci, bo ma usunięte narządy niezbędne do ciąży? Ktoś mógł już raz rodzić z poważnymi komplikacjami lub zmagać się z rakiem. Nigdy nie wiesz, jaką ktoś przebył drogę i z ilu kawałków poskładał swój obecny świat.

A co, jeśli ktoś właśnie stracił ciążę? I może właśnie teraz ktoś wystroił się w jedną ze swych najlepszych masek i robi wszystko, by nie dać się czyhającej za rogiem depresji? Może odpychał myśl o kontaktach społecznych w obawie przed tym właśnie pytaniem, które dla zdecydowanej większości społeczeństwa jest niewinne i najnormalniejsze w świecie, jak pytanie o zawód czy preferencje kulinarne.

A może ktoś jest w ciąży, ale nie chce Ci o tym powiedzieć? Bo nie jesteście ze sobą dość blisko. A może nawet jesteście blisko, ale jest jeszcze za wcześnie?

Sama kiedyś uważałam posiadanie potomstwa jako naturalny etap życia każdego człowieka. Stajesz się dorosły, więc "z automatu" zaludniasz planetę. To Twoje główne zadanie.

Teraz uważam, że jeśli nie jesteś ojcem dziecka niepokojącym się o stan swojej partnerki, lekarzem, farmaceutą, dentystą lub kimkolwiek, kto swoją działalnością mógłby wpłynąć na potencjalną ciążę - lepiej zamilcz.

Na naszej stronie poruszyliśmy też inne, ważne tematy, będące nawiązaniem do problemów, na które chcemy zwrócić uwagę kampanią #27maja. O tym, dlaczego nie należy pytać kobiet, czy są w ciąży lub ją planują, o tym, że nie każda kobieta chce mieć dziecko i o tym, jak się zachować, kiedy osoba w naszym otoczeniu straci ciążę napisały dla nas autorka naszej książki i mama Paulina Pomaska, Edyta Broda (autorka bloga Bezdzietnik.pl) i Joanna Frejus (psycholożka, autorka profilu @omatkodepresja).

“Dla wielu z nas brak dzieci stanowi fundament udanego życia, daje poczucie swobody i otwiera zupełnie inne niż macierzyństwo horyzonty. Jest źródłem radości, satysfakcji i wiary w siebie”. - Edyta Broda, "Nie każda kobieta chce mieć dziecko"

“Dać przestrzeń do przeżywania emocji to często znaczy po prostu słuchać. Pozwolić drugiej osobie mówić. Pozwolić też milczeć. Po prostu być, mieć gotowość, być w zasięgu, ale się nie narzucać“. - Joanna Frejus, "Tylko nie mów: Dobrze, że teraz"

"Jeśli Dzień Matki czy Ojca jest dla Ciebie dniem przypomnienia o stracie, chodź się przytulić. A potem przypomnę Ci, że nie jesteś sam_a." - Paulina Pomaska, "Radzenie sobie ze stratą dziecka – nie jesteś sam_a"

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Autor_ka

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Zobacz inne artykuły

Niepłodność

Endometrioza a ciąża i niepłodność

Nie dość, że przez endometriozę zwijamy się z bólu, to utrudnia ona zajście w ciążę, przysparzając łez. W tym wpisie poznasz wroga i dowiesz się, czym się różni bezpłodność od niepłodności, co mówią o Tobie Twoje jajniki i jak działają metody wspomaganego rozrodu.

lek. Karolina Rasoul-Pelińska
Ginekolog