Peeling – czy robisz to dobrze?

Udostępnij

Peeling – czy robisz to dobrze?

Czego chcemy? Gładkiej skóry! Jeśli należysz do tej grupy i chcesz jeszcze bardziej ulepszyć swoją rutynę – dobrze, że jesteś. Dzisiaj wspólnie poznamy sekrety peelingu.

Dominika Olchowik

Opublikowano: 14.06.2022 3 minczytania

cover - peeling czy robisz to dobrze?

Ilustracja: Jarek Danilenko

zestaw do golenia kup teraz

Co to jest peeling?

Peeling to rodzaj zabiegu kosmetycznego, mającego na celu złuszczenie nadmiaru martwych komórek naskórka. Tym samym słowem określa się również używane do tego produkty, służące właśnie do poprawienia wyglądu i funkcjonowania skóry.

Peeling może być formą walki z przebarwieniami czy trądzikiem (a także metodą na spłycenie blizn potrądzikowych), a jako element rutyny golenia (na przykład nóg) może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi skutkami wrastania włosków!

Rodzaje peelingu

Peeling mechaniczny (inaczej scrub)

Przyjmuje postać kremu lub żelu z drobinkami ścierającymi. Taki peeling może być drobnoziarnisty lub gruboziarnisty, a przeciwwskazaniem do jego wykonywania jest wrażliwa, trądzikowa lub podrażniona skóra!

peeling-kup-teraz

Wśród mechanicznych metod złuszczania naskórka wymienia się także peeling kawitacyjny. Aby w pełni zrozumieć, na czym polega ten zabieg, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie: czym jest kawitacja?

Kawitacja to zjawisko gwałtownej przemiany fazowej (z fazy ciekłej na gazową) pod wpływem zmniejszenia ciśnienia.

Zapytasz: „hola, hola, a jak to się ma do pielęgnacji ciała?!”.

Podczas peelingu kawitacyjnego wykorzystuje się działanie fal ultradźwiękowych. Fale te w kontakcie ze zwilżoną wcześniej (to bardzo ważne!) powierzchnią skóry powodują tworzenie się pęcherzyków powietrza, a następnie ich pękanie, co w delikatny sposób usuwa górną część warstwy rogowej naskórka. To popularny zabieg na twarz, jednak można go wykonywać również na innych częściach ciała!

Peeling chemiczny

Jak sama nazwa wskazuje, usunięcie nadmiaru martwych komórek naskórka zachodzi pod wpływem działania substancji chemicznych. Ich zadanie polega na rozluźnianiu połączeń pomiędzy komórkami warstwy rogowej, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces ich złuszczania. W peelingach chemicznych wykorzystuje się najczęściej alfa- oraz beta-hydroksykwasy.

Peeling enzymatyczny

Jego działanie opiera się na podobnym mechanizmie jak w przypadku peelingu chemicznego, ale bazuje na enzymach (syntetycznych lub pochodzenia naturalnego; bardzo popularne są te pozyskiwane z owoców, między innymi ananasa czy papai).

Jeśli zastanawiasz się, która opcja będzie najlepsza w kontekście golenia: postaw na peeling mechaniczny. W zależności od części ciała, na której chcesz go wykonać, wybierz taki stopień ziarnistości, który najbardziej Ci odpowiada.

Peeling: przed czy po goleniu?

Zdecydowanie przed! A dlaczego?

Peeling tuż przed goleniem miejsc intymnych (i nie tylko to samo tyczy się nóg czy każdej innej części Twojego ciała) oczyści skórę z wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru martwego naskórka, co pozwoli maszynce gładko poruszać się po powierzchni. Dodatkowo peeling przed goleniem bikini lekko podniesie włoski, dzięki czemu zapobiegniesz ich wrastaniu.

krem-do-golenia-kup-teraz

Zdarza się bowiem, że włos – zamiast naturalnie rosnąć do góry – zakręca i napotyka na swojej drodze opór wierzchnich warstw skóry. Może wówczas pojawić się stan zapalny, a dodatkowo wokół włosa zbierać się ropna wydzielina.

Jak zwalczyć ropne krostki po goleniu? My wiemy – wskazówki zebraliśmy dla Ciebie w artykule.

A co się stanie, jeśli użyjesz peelingu po goleniu?

To łatwa droga do podrażnienia skóry i poczucia jej uciążliwego pieczenia.

Pamiętaj: skóra po usunięciu włosków potrzebuje wyjątkowej czułości, zwłaszcza gdy została podrażniona podczas golenia. Zaopiekuj się nią w odpowiedni sposób.

olejek-kup-teraz

Peeling do okolic intymnych – jaki wybrać?

Peeling do okolic bikini na pewno powinien być delikatny – skóra w tych miejscach jest bardzo wrażliwa, więc łatwo o różnego rodzaju podrażnienia. Postaw na drobnoziarnisty peeling-scrub, najlepiej taki, w którego składzie znajdziesz nawilżające olejki czy aloes. Połączysz przyjemne z pożytecznym – oczyścisz skórę, a zarazem dodasz jej otuchy i zregenerujesz.

Dodatkowo w trakcie wykonywania peelingu dopilnuj, aby jego drobinki nie dostały się do ujścia pochwy. Pamiętaj: wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy na zewnątrz, nie wewnątrz – czyli myjemy srom, pochwa zajmie się sobą sama. :)

Golisz się? Okej. Nie golisz? Też w porządku! Nasze porady nie mają na celu zasugerować Ci, że jedna opcja jest lepsza od drugiej. Czujemy się jednak w obowiązku stać na straży świadomej i właściwej pielęgnacji. I mamy wielką nadzieję, że do takiej Cię inspirujemy!

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

  1. Acne-like breakouts could be folliculitis, „American Academy of Dermatology”, https://www.aad.org/public/diseases/a-z/folliculitis [dostęp z dn. 31.05.2022].

  2. Ingrown hairs, „The NHS website”, https://www.nhs.uk/conditions/ingrown-hairs/ [dostęp z dn. 31.05.2022].

Autor_ka

Dominika Olchowik

Redaktorka tekstów w serwisie You KNOW.

Zobacz inne artykuły

Weryfikacja merytoryczna

dr Alicja Śliwowska
Kosmetolożka

Doktor nauk chemicznych, magister kosmetologii, dyplomowana dietetyczka. Autorka e-booków i wielu nagradzanych publikacji naukowych. CEO marki SCURA, zajmującej się m.in. kompleksową terapią skór problematycznych. Prowadzi konto na IG (@dr_scura).

Zobacz inne artykuły

Well-being

Płyn do higieny (nie tylko) intymnej – czy można myć nim twarz?

Facebook i Instagram zasypywane są polecajkami płynu do higieny intymnej jako uniwersalnego sposobu na krostki, wągry, trądzik i zmywanie makijażu. Kosmetyczne cudo czy zwyczajny bubel? Sprawdźmy, co na to nauka.

Kamila Klasa