Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

5 książek o seksie i dojrzewaniu, które warto mieć w swojej biblioteczce

Aktualizacja: 5min.

O seksualności kobiet zaczęło się mówić dużo i głośno. I w sposób bezpośredni, poradnikowy i zapraszając do wyzwolonego świata literatury pięknej. Zebraliśmy dla Was pięć propozycji książek - o seksie, dojrzewaniu, odkrywaniu swoich pragnień i potrzeb, zrozumieniu własnego ciała - dla których warto zarwać nockę. Albo i dwie.

WARSZTATY INTYMNOŚCI – A. Szeżyńska

„Warsztaty intymności” to pozycja, w której autorka już od pierwszej zapisanej strony łapie czytelnika za rękę. I prowadzi tak aż do ostatniego rozdziału. Jak sama pisze: „Ja znam się na seksualności. Ty znasz się na swojej seksualności. Wspólnie wyruszmy w podróż po Twoje odpowiedzi.”

Książka Szeżyńskiej to nie tylko zestawienie przejrzystych faktów z zakresu psychologii i seksu, ale przede wszystkim trening dla uczuć. Każdemu z rozdziałów autorka przypisała ćwiczenia warsztatowe, pozwalające przełożyć nabytą wiedzę na własne doświadczenia, obawy i pragnienia.

Szeżyńska nie narzuca żadnych standardów, nie opisuje żadnych emocji jako mniej lub bardziej adekwatnych, „normalnych” lub „nietypowych”. Wręcz przeciwnie – pokazuje jak złożona potrafi być seksualność i jak każdy z nas może spróbować uszczknąć z niej coś dla siebie.

SEKSUOLOŻKI. SEKRETY GABINETÓW – M. Szarejko

O seksie chcielibyśmy wiedzieć wszystko. Problem w tym, że czasami boimy się zapytać, a innym razem nie mamy pomysłu, do kogo skierować nasze pytania.

Pamiętacie tę zabawę z dzieciństwa, w której przez dziurkę od klucza podglądaliśmy to, co działo się po drugiej stronie drzwi? Kiedy myślimy o książce Marty Szarejko, to pierwsze porównanie, jakie przychodzi nam do głowy. Różnica polega na tym, że dziś jesteśmy już dorośli, a to, co widzimy przez dziurkę, to skrywane głęboko sekrety Polek.

„Seksuolożki” to zbiór wywiadów z kobietami seksuolożkami na temat czasem zaskakujących, a momentami wstrząsających odsłon naszej seksualności. Korzystając z wiedzy i doświadczeń swoich rozmówczyń, Szarejko bierze pod lupę m.in. masturbację, gwałt w małżeństwie, zdradę w otwartym związku, seks po pięćdziesiątce czy seks u osób z niepełnosprawnościami.

Tę pozycję warto jednak czytać krytycznie, bo m.in. rozdział o transpłciowości i interpłciowości wywołał sporo dyskusji i chociaż został zmieniony w dodruku, to wypowiedzi, które w nim znajdziemy, wciąż budzą pewne kontrowersje.

#SEXEDPL. ROZMOWY ANJI RUBIK O DOJRZEWANIU I SEKSIE, A. Rubik

O tej pozycji słyszeliście już pewnie nie raz. Publikację wywiadów Anji Rubik poprzedziła szeroko komentowana kampania z udziałem rozpoznawalnych twarzy – Moniki Brodki, Maffashion czy Macieja Stuhra, a premierze książki towarzyszyły warsztaty i spotkania edukacyjne dla młodzieży.

„#sexedpl” to książka dedykowana młodym czytelnikom. Tym, którzy ze swoim ciałem są za pan brat i tym, którzy nieśmiało przymierzają się do pierwszych odkryć.

W rozmowach z edukatorami, terapeutami, lekarzami i aktywistami, Anja Rubik odpowiada na najbardziej nurtujące pytania z okresu dojrzewania. Jest więc i o tym, jak często zmieniać tampony i o tym, na co się przygotować, gdy randkuje się przez internet. O kształtach i rozmiarach penisów, o wyglądzie błony dziewiczej i o różnych metodach antykoncepcji. Jest merytorycznie, a przy tym wprost i bez owijania w bawełnę. Czyli – naszym zdaniem – prawdopodobnie tak, jak chcieliby rozmawiać z nami o seksie młodzi ludzie.

UNIESIENIE SPÓDNICY. SEKSUALNE DOŚWIADCZENIA I MOC KOBIET, V. Ilnicka

“Ta książka to zaproszenie do kobiecego kręgu i siostrzeństwo w praktyce. Z niej dowiesz się tego, czego być może nigdy nie powiedziałaby Ci matka ani przyjaciółka. A co naprawdę warto wiedzieć, bo życie wtedy staje się lżejsze” - tak o swoim najnowszym dziele poświęconym seksualności kobiet pisze Voca Ilnicka, aktywistka i propagatorka edukacji seksualnej.

To nie jest kolejna pozycja z wieloma wielkimi słowami i pustą treścią. To podręcznik dla kobiet, dziewczyn, matek, żon i singielek mówiący o tym, że kobiecość jest trudna, ale jednocześnie piękna.

Książka jest szczera; dzięki wielu wypowiedziom innych kobiet - autentyczna, a przy tym mądra, zaskakująca i napisana z przytupem. Autorka przepytała setki kobiet, szukając odpowiedzi na nurtujące większość z nas pytania. I znalazła je - schowane pod wieloma często bardzo skrajnymi opiniami, dając pole do popisu naszej indywidualności i zróżnicowanych potrzeb.

WITAJ W KLUBIE, P. Pomaska dla Your KAYA

Na koniec zestawienia, czas na nasz kawałek tortu. “Witaj w klubie” - wisienka wśród dostępnych na rynku wydawniczym książek o dojrzewaniu. Bo o miesiączce, mówi się i to całkiem sporo, ale tylko przy okazji innych tematów. Spychając nieco na bok wagę krwi menstruacyjnej w procesie budowania tożsamości młodych dziewczyn.

Serwis Ofeminin napisał o tej książce tak: “Czasy pierwszej miesiączki dla wielu z nas są już dawno za nami. Mamy w swoim otoczeniu jednak dziewczyny, które jeszcze na nią czekają - pytają, szukają informacji lub wręcz przeciwnie, milczą i z niepokojem oczekują tego "wielkiego" dnia. Z pomocą przyszła książka "Witaj w klubie", która wprowadza młode dziewczyny w świat menstruacji w przystępny i zwykły, dziewczyński sposób”.

“Witaj w klubie” to lektura nie tylko dla nastolatek, ale również ich rodziców. W przystępny sposób wprowadza w świat dorosłych, nie unikając trudnych i wprawiających często w zakłopotanie tematów.

Książkę "Witaj w klubie" kupisz na naszej stronie 🙂

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty