Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Mity i stereotypy wokół seksualności osób z niepełnosprawnością

Aktualizacja: 4min.

„Ludzie żyjący z niepełnosprawnością mają ważniejsze zmartwienia niż przejmowanie się seksem”. „Seks z osobą z niepełnosprawnością nigdy nie będzie tak satysfakcjonujący jak z osobą pełnosprawną”. „Osoby z niepełnosprawnością nie czują popędu seksualnego, więc sporadycznie uprawiają seks”. To tylko niektóre z funkcjonujących przekonań i opinii, z którymi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnością w Polsce.

Zrealizowane przez nas badania „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchowąunaoczniają społeczne wykluczenie i stygmatyzację osób niepełnosprawnych. Ponad jedna trzecia (36%) badanych doświadczyła sytuacji, w której usłyszała, że temat seksu lub nawet seksualności w związku z jego_jej niepełnosprawnością go_jej nie dotyczy i nie jest to rzecz, którą powinien_nna się interesować. Kobiety doświadczały tego częściej. Badane_i słyszeli takie stwierdzenia głównie ze strony osób z ich bliskiego otoczenia. Prawie połowa (44%) usłyszała takie słowa od członka rodziny, a w dalszej kolejności od znajomej_go, przyjaciółki_ciela, partnera_ki. 

Dalej aktualne są społeczne przeświadczenia, że udane życie seksualne osób z niepełnosprawnością nie istnieje, że to właśnie wokół tej jednej cechy koncentruje się ich życie oraz że seksualność osób niepełnosprawnych jest tematem tabu. Postawy jakie przyjmujemy wobec naszej własnej atrakcyjności i naszych potrzeb seksualnych kształtowane są przez te wszystkie społeczne przekonania i stereotypy, dlatego w ramach projektu Sekson pokazujemy, że niepełnosprawność w ogóle nie stanowi pryzmatu, przez który te osoby oceniają jakość swojego życia seksualnego.

Stereotypy wokół partnerstwa, związków czy rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością wciąż są silnie obecne. Narzucane są oczekiwania społeczne co do tego, jak taka szczęśliwa i udana relacja powinna wyglądać – osoby z niepełnosprawnością stykając się z takimi stereotypami zaczynają mierzyć się z przeświadczeniem, że nigdy nie będą w stanie takiego szczęśliwego związku stworzyć.

Pamiętajmy, że seksualność ma każdy i ta seksualność jest od niepełnosprawności niezależna. Wiąże się ona dla nas wszystkich z potrzebą bliskości, doświadczania dotyku, intymności, przyjemności, orgazmu. Te potrzeby nie są warunkowane przez to, czy doświadczamy niepełnosprawności, czy nie.

Podsumowują to doskonale słowa seksuolożki Alicji Długołęckiej:

"Naszym podstawowym narządem seksualnym jest mózg!”, która niejednokrotnie podkreśla, jak bardzo imponujące i budujące jest to, że to „osoby z niepełnosprawnością ruchową najczęściej są bardziej świadome swojego ciała i bardziej nastawione na odkrywanie jego seksualnych tajemnic”.

Niepełnosprawność zatem nie sprawia, że potrzeby seksualne znikają; wiąże się jedynie z potrzebą zmodyfikowania ich realizacji.

Bardzo ważną kwestią w kontekście seksu jest także to, że aktywność seksualna jest świetną formą rehabilitacji ruchowej osób z niepełnosprawnością, bo obniża chociażby poziom stresu i napięcia w ciele. Co więcej, wyniki badań pokazały, z jak wielkim zainteresowaniem osoby z niepełnosprawnością traktują temat seksu i poszukują informacji co do sposobów realizowania swoich potrzeb seksualnych. Sprzyja to także pozytywnej komunikacji i otwartości w związkach.

„Osoby z niepełnosprawnością nie powinny mieć dzieci, bo mogą przekazać im swoją chorobę”.

„Osoba z niepełnosprawnością nigdy nie będzie tak dobrym rodzicem, jak osoba pełnosprawna”.

Aby te obecne stereotypy przełamywać, niezbędna jest normalizacja niepełnosprawności i jej postrzegania w przestrzeni społecznej, kulturowej i publicznej. Prace badawcze pokazały, jak silnie niepełnosprawność i to, jak postrzegana jest społecznie, wiąże się z takim indywidualnym stosunkiem do własnej niepełnosprawności. To społeczne wykluczenie niejednokrotnie utrudnia, czy wręcz powstrzymuje, osoby z niepełnosprawnością przed uczestniczeniem w życiu społecznym.

Funkcjonowanie wśród mitów i bolesnych stereotypów wzmaga poczucie wyobcowania i inności. Niepokój i lęk często stają się dominujące i sprawiają, że osoby z niepełnosprawnością z dużą trudnością otwierają się na nowe relacje, na temat seksualności czy posiadania dzieci. Wszystkie_cy wiemy, jak istotna i kluczowa jest społeczność, w której dorastamy i funkcjonujemy, w kontekście kształtowania naszej tożsamości i akceptowania jej. Mity i stereotypy doprowadzają także do zjawiska infantylizacji kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością oraz stygmatyzacji odmienności. 

Stereotypowe postrzeganie ukształtowało dwa funkcjonujące dziś społecznie obrazy niepełnosprawności: osoba z niepełnosprawnością jako ofiara lub bohater. „Ofiara” to ta osoba, która budzi litość, wymaga wsparcia, jest niesamodzielna. Z litością mierzą się także partnerzy_rki osób z niepełnosprawnością, którzy często spotykają się ze społeczną niechęcią, niezrozumieniem, zdziwieniem. Towarzyszą temu słowa takie jak „inność” i „bycie gorszym”. Stereotypy i mity, oprócz tego, że oddziałują bezpośrednio na osoby z niepełnosprawnością, dodatkowo krzywdzą ich najbliższe otoczenie, powodując w konsekwencji wycofanie i wykluczenie z życia społecznego i towarzyskiego. „Bohater” to z kolei postać, która radzi sobie ze swoją niepełnosprawnością bez znacznych problemów, dodatkowo odnosi sukcesy w jakiejś sferze swojego życia i to społecznie odbierane jest jako heroizm, wywołujący wzruszenie, podziw i troskę.

Brak wiedzy i społecznej styczności z różnymi rodzajami niepełnosprawności utrudnia wypracowanie i nabycie neutralnej postawy wobec osób z niepełnosprawnością. Trudnością jest także język, bo to on jest obrazem naszych uprzedzeń czy mylnych przekonań powstałych wskutek braku wiedzy. „Inwalida, niedorozwinięty, głuchy, ślepy” – to formy, które nadal możemy usłyszeć. Pamiętajmy, że język włączający i niedyskryminujący koncentruje się na osobie, a nie jej niepełnosprawności, zatem pożądane formy to osoba z niepełnosprawnością: wzroku, słuchu, ruchową, osoba słabowidząca/słabosłysząca. Zobacz tekst o języku wobec osób z niepełnosprawnością.

W Polsce niepełnosprawność to nadal temat tabu, wywołujący społeczny dyskomfort lub niepewność co do tego, jak należy się zachować wobec kogoś doświadczającego niepełnosprawności. Ostatnio jednak widzimy zwrot ku rzetelnej, nieupolitycznionej edukacji seksualnej, która niestety nadal funkcjonuje jako działania oddolne, a nie systemowe. Cieszy jednak ta następująca powoli pozytywna zmiana w tym obszarze. Dla każdego człowieka ważne są jego potrzeby seksualne, ale także akceptacja najbliższego otoczenia, dlatego osoby z niepełnosprawnościami cenią otwartość i gotowość na rozmowę o seksualności. Zadowolenie z własnego życia seksualnego, rozumienie i docenianie swojej seksualności to czynniki, które w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie psychiczne.

Funkcjonowanie w określonym kontekście kulturowym i społecznym sprawia, że my wszyscy jesteśmy przesiąknięci aktualną narracją. O zmianę tej narracji staramy się w ramach projektu Sekson. Chcemy, aby taką wolną od przekonań, niedyskryminującą, a równościową narrację mogła_mógł tworzyć o sobie każda_y z nas, dlatego w ramach projektu Sekson oddajemy głos osobom z niepełnosprawnością.

Przeczytaj też nasze inne teksty w ramach współpracy Sekson x Your KAYA:

O Mapie Dostępności i dostosowaniu usług medycznych do OzN

Jak dobrze mówić o niepełnosprawności?

  • Wypowiedzi zebrane na podstawie zrealizowanych wywiadów pogłębionych, w ramach zrealizowanych badań „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową”. https://www.sekson.pl/badania/ i ze zrealizowanej rozmowy z dr Alicją Długołęcką w ramach cyklu rozmów #wyłączamytabu #włączamywiedzę, dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=h_oiqDZBJtE
  • Pokaż Ukryj źródła źródeł

    Data dodania: 13/08/2022

    Data aktualizacji: 13/08/2022

    Autor_ka:

    Żaneta Krysiak

    Bestsellery

    Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

    Zobacz produkty
    • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

      Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

      Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

      OD 57,79 ZŁ
      OD 57,79 ZŁ

      Bestseller

      NOWE OPAKOWANIE

      Teraz -15%

    • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

      OD 124,95 ZŁ
      OD 124,95 ZŁ

      Bestseller

    • Olejek intymny

      Olejek intymny

      Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 42,49 ZŁ
      OD 42,49 ZŁ

      Bestseller

    • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

      OD 30,59 ZŁ
      OD 30,59 ZŁ

      Bestseller

      WKŁAD -20%

    • Podpaski nowej generacji

      Podpaski nowej generacji

      100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

      OD 16,14 ZŁ
      OD 16,14 ZŁ

      Bestseller

    • Płyn do higieny intymnej

      Płyn do higieny intymnej

      Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

      OD 16,99 ZŁ
      OD 16,99 ZŁ

      Bestseller

    • Naturalny olejek do ust z efektem glow

      Naturalny olejek do ust z efektem glow

      „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

      OD 19,99 ZŁ
      OD 19,99 ZŁ

      Bestseller

    • Chusteczki do higieny intymnej

      Chusteczki do higieny intymnej

      Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

      OD 11,39 ZŁ
      OD 11,39 ZŁ

      Bestseller

    • Krem do golenia

      Krem do golenia

      Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

      OD 41,65 ZŁ
      OD 41,65 ZŁ

      Bestseller

    • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

      OD 127,49 ZŁ
      OD 127,49 ZŁ

      Bestseller

      NIŻSZA CENA

      NOWE OPAKOWANIE

    • Tampony

      Tampony

      100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

      OD 13,99 ZŁ
      OD 13,99 ZŁ

      Bestseller

      AŻ -30% W SUBSKRYPCJI

    • Żel intymny

      Żel intymny

      Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 46,33 ZŁ
      OD 46,33 ZŁ

      Bestseller

    • Peeling do okolic intymnych

      Peeling do okolic intymnych

      Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

      OD 50,15 ZŁ
      OD 50,15 ZŁ

      Bestseller

    • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

      OD 82,62 ZŁ
      OD 82,62 ZŁ

      Bestseller

    • Kojące serum do twarzy z witaminą C

      Kojące serum do twarzy z witaminą C

      Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

      OD 84,99 ZŁ
      OD 84,99 ZŁ

      Bestseller

      NIŻSZA CENA

      NOWE OPAKOWANIE

    • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Redukuje krostki i koi cerę

      OD 161,49 ZŁ
      OD 161,49 ZŁ

      Bestseller

      NIŻSZA CENA

      NOWE OPAKOWANIE

    • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

      Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

      Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

      OD 271,99 ZŁ
      OD 271,99 ZŁ

      Bestseller

      NIŻSZA CENA

      NOWE OPAKOWANIE

    Zobacz produkty