Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Mruczenie kota leczy? Zalety kotów jako towarzyszy

Aktualizacja: 5min.

Gdy zapytasz kociarza albo kociarę, jakie są zalety posiadania kota, prawdopodobnie całą resztę spotkania będziesz słuchać o tym, jak wspaniałe to zwierzę. Koty zostały udomowione wieki temu, ale to w ostatnich dekadach pojawiły się badania na temat wpływu kontaktu z kotem na zdrowie psychiczne i fizyczne ich właścicieli_ek.

Kot na receptę

Naukowcy i naukowczynie dostarczają coraz więcej danych na temat tego, że kontakt z kotem ma pozytywny wpływ na jego opiekuna_kę. W niemieckim badaniu, w którym wzięło udział około dziesięciu tysięcy osób, zapytano o posiadanie zwierzęcia, a także o różne wskaźniki stanu zdrowia. Ten sam pomiar powtórzono po pięciu latach i okazało się, że osoby, które żyły z kotem lub innym zwierzęciem domowym przez cały ten okres, zgłosiły się do lekarza_rki najmniej razy. Ci badani i te badane, którzy_re nabyli_ły lub zaadaptowali_ły zwierzę w ciągu pięciu lat, też rzadziej korzystali_ły z pomocy medycznej niż osoby nieposiadające zwierząt. Osoby, które mają kontakt z kotami, zażywają mniej leków na serce czy sen, a po wystąpieniu zawału serca i choroby wieńcowej mają znacznie wyższy współczynnik przeżywalności niż ci, w których domach nie ma zwierząt. Wychowywanie się dzieci z kotem wspiera też ich rozwój empatii, poczucia własnej wartości, sfer poznawczej i społecznej. Dzieci z relacji ze zwierzęciem uczą się też okazywania i przyjmowania uczuć, opiekowania się drugą istotą czy odpowiedzialności.

Obecność kota nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego – poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu, a ich opiekunowie i opiekunki czują się mniej samotni_e. Osoby z zaburzeniami psychicznymi poddane zooterapii zyskują wiarę we własną skuteczność i własne możliwości i zmniejszają się ich obawy w kontaktach z innymi ludźmi.

A więc… czy mruczenie kota leczy?

Felinoterapia to jedna z metod zooterapii, która polega na terapii z wykorzystaniem kotów. Znamy już dane na temat tego, jak korzystny wpływ na zdrowie i dobrostan człowieka ma kontakt ze zwierzęciem. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób się to dzieje. Odpowiedź jest bardziej złożona niż się wydaje, jednak badacze i badaczki opisali_ły kilka mechanizmów, które mogą stać za terapeutyczną skutecznością kontaktu ze zwierzętami. Najbardziej intuicyjne oddziaływanie to to afektywne, a więc związane z uczuciami i więzią emocjonalną pomiędzy człowiekiem a kotem. Choć z założenia teoria przywiązania Bowlby'ego dotyczy relacji dziecko-rodzic, to psychologowie_żki postulują, że zwierzę również może pełnić rolę stabilnej bazy, bezpiecznej przystani, a dzięki temu być pomocnym wsparciem w sytuacjach stresowych – tak jak matka dla dziecka. Zwierzę oddziałuje na człowieka też poprzez stymulację psychologiczną. Zabawa z kotem i opieka nad nim stymuluje funkcje poznawcze i zachowania społeczne. Kontakt ten pełni też rolę rekreacyjną, bo nie da się nie śmiać, gdy kot śpi z językiem na wierzchu albo ślizga się po parkiecie, gdy nie wyrabia na zakręcie – co jest ważne i cenne, tym bardziej gdy dana osoba w jakiś sposób cierpi. Warto wspomnieć też o aspekcie psychosomatycznym. Długo zastanawiano się, dlaczego właściciele_ki kotów cechują się lepszym zdrowiem fizycznym. Czy to mruczenie kota albo jego drgania sprawiają, że wzrasta nasza odporność? Nie mamy pewności. Badacze i badaczki proponują, by o relacji pomiędzy posiadaniem kota a zdrowiem fizycznym myśleć jako o związku pośrednim – punktem łączącym te zjawiska jest stres i psychika. Oddziaływanie psychologiczne, które zapewnia kontakt z kotem wpływa na zdrowie psychiczne, a to odbija się na chociażby poziomie przeżywalności po zawale serca opiekunów i opiekunek zwierzęcia.

Ceną tej miłości jest odpowiedzialność

Obecność kota daje człowiekowi mnóstwo miłości, radości, zabawy i wsparcia, ale należy pamiętać, że kot to nie zabawka, która ma spełniać nasze oczekiwania, a żywe zwierzę, za które właściciel_ka ponosi odpowiedzialność. Wiedzą o tym niektórzy_e pacjenci_tki ze skłonnościami samobójczymi, którzy przyznają, że poczucie odpowiedzialności w stosunku do swojego zwierzęcia powstrzymało ich_je przed targnięciem się na swoje życie.

Kot to samodzielne zwierzę, ale to opiekuna_ki zadaniem jest dbać o swojego futrzanego podopiecznego – o jego bezpieczeństwo, zdrowie, leczenie, badania i ogólny dobrostan. Warto, by każdy opiekun i każda opiekunka wiedzieli, w jaki sposób dobrze zajmować się swoim zwierzęciem. Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które zapobiegają nadpopulacji kotów, a także zmniejszają lub eliminują ryzyko chorób związanych z układem rozrodczym. Najbezpieczniejszy kot to ten, który nie wychodzi samopas z domu, a gdy postanowi skoczyć za motylkiem z parapetu, zatrzyma go siatka zamontowana w oknie. Najzdrowszy jest ten, którego właściciel_ka pamięta o badaniach kontrolnych swojego pupila, karmi go zdrową, wysokomięsną karmą, a także zapewnia leczenie ewentualnych chorób. Najszczęśliwszy z kolei jest taki kot, który ma zapewnioną aktywność, własną przestrzeń, drapaki, zabawy. Może się wydawać, że to bardzo dużo, ale przynajmniej w ten sposób możemy się odwdzięczyć kotom za wszystkie korzyści, które wynikają z kontaktu z nimi!

Jeśli chcesz zostać opiekunem lub opiekunką kota, możesz go przygarnąć, adoptować z fundacji lub – jeśli zależy ci na rasowym kocie – zakupić z dobrej, sprawdzonej hodowli. Należy pamiętać, że kot może żyć nawet dwadzieścia lat, więc jeśli nie czujesz, że to dla ciebie dobry czas na taką decyzję, możesz rozważyć opcję zostania domem tymczasowym. W Warszawie bardzo odpowiedzialnie działa i pomaga fundacja JOKOT, w której jestem wolontariuszką. Może zaadoptujesz od nich kota? ❤️ 

Śmieszne koty w internecie

Omijając temat odpowiedzialności, Jessica Gall Myrick zainteresowała się badawczo tematem… filmików ze słodkimi kotami w internecie (które oglądamy często właśnie wtedy, gdy unikamy odpowiedzialności za wykonanie danego zadania i prokrastynujemy). Zastanawiała się, jak oglądanie kota z chlebem na głowie wpływa na nasze emocje i samopoczucie. Okazało się, że taki seans śmiesznych filmików z kotem w roli głównej sprawia, że badani i badane byli_ły bardziej energiczni_e, czuli się bardziej pozytywnie niż wcześniej. Mieli też w sobie mniej trudnych emocji – niepokoju, irytacji i smutku. W badaniu odnotowano też, że osoby te często oglądają koty w pracy lub podczas nauki, co rodzi poczucie winy z powodu odkładania zadania na później. Myrick przypuszcza, że przyjemność i emocjonalna korzyść, którą niesie ze sobą oglądanie uroczych kotów, koniec końców może pomóc osobom oglądającym je zmotywować się do pracy i zebrać siły do trudniejszych zadań. Czy TikTok z turlającym się kotem zastąpi mruczenie leżącego przy człowieku pupila, z którym ma więź emocjonalną? Nie wydaje mi się. Ale nawet jeśli dla chwili radości i zmniejszenia niepokoju – zawsze można pooglądać kotki w internecie.

 • Headey B., Grabka M., Kelley J., et al. (2002) Pet ownership is good for your health and saves public expenditure too: Australian and German longitudinal evidence. Aust Social Monitor; 4: 93-99.
 • Headey, B. (2003). Pet ownership: good for health?. Medical Journal of Australia, 179(9), 460-460.
 • Durka, K., Szymańska, J., Dukowicz, A., Zięba, K. Psychologiczne konsekwencje więzi człowiek-zwierzę. [w:] Zagadnienia aktualnie poruszane przez młodych naukowców. Creative Time. Kraków 2015.
 • Girczys-Połedniok, K., Pudlo, R., Szymlak, A., Pasierb, N. (2014). Zastosowanie terapii z udziałem zwierząt w praktyce psychiatrycznej. Psychiatria, 11(3), 171-176.
 • https://archive.news.indiana.edu/releases/iu/2015/06/internet-cat-video-research.shtml [data ostatniego dostępu: 17.02.2021]
 • Bernstein, P. L. (2007). The human-cat relationship. The welfare of cats (pp. 47-89). Springer, Dordrecht.
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 07/08/2022

  Data aktualizacji: 16/08/2022

  Autor_ka:

  Hania Sywula

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

   -20% TANIEJ

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

   -20% Z BEST20

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  Zobacz produkty