Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Kto się boi zaimków i chirurżek, czyli po co nam inkluzywna mowa

Aktualizacja: 5min.

Jak porządnie wkurzyć internetowy komentariat? Przepis na to jest banalnie prosty – wystarczy wśród odbiorców swoich treści wymienić też odbiorczynie lub napisać, że istnieje całe spektrum płci, a nie tylko dwie.

Język, który odzwierciedla rzeczywistość

Choć tworzenie feminatywów, czyli żeńskich form i neuratywów, neutralnych płciowo – nie wymaga dyplomu ukończenia polonistyki ani wykonywania skomplikowanych akrobacji językowych, wciąż spotyka się z oporem sporej części społeczeństwa, która celowo lub bezwiednie nie wykazuje giętkości postulowanej przed laty przez Mikołaja Reja. 

Wprawdzie rzadko kto lubi być posądzany o sztywniactwo i nieporadność, a mimo to bywa, że nad opartą na równości i wbrew pozorom lekkiej i przyjemną, bo otwartej na bogactwo różnorodności, gimnastyką słowną zwycięża lenistwo mylone często z brzydką nowomową lub nadgorliwą polityczną poprawnością. Okazuje się też, że bardzo dużo energii poświęcamy wytykaniu sobie nawzajem błędów ortograficznych. Nic dziwnego zatem, że nie wystarcza nam jej na rozwijanie mowy inkluzywnej. Różnica pomiędzy tymi sferami jest jednak taka, że niewłaściwym „u” trudno kogoś obrazić, a brakiem językowej empatii już owszem. 

Dlaczego tej ostatniej poświęcamy tutaj tyle miejsca? Chodzi przede wszystkim o widoczność i szacunek do grup, które z różnych powodów marginalizuje patriarchalna kultura. I nie, doszukiwanie się seksizmu i fobii wymierzonych w osoby LGBT+ w sposobie, w jaki mówimy i piszemy, nie jest szukaniem dziury w świetnie funkcjonującym całym. 

Przyjęło się mówić, że język odzwierciedla rzeczywistość i jednocześnie ją kształtuje, a więc wskazuje na to, czyją obecność i ekspresję dostrzegamy. Te procesy mają też bardziej dalekosiężne skutki, które decydują m.in. o tym, czy znajdujemy się w uprzywilejowanej grupie i czy podstawowe dziedziny naszego codziennego funkcjonowania, jak prawo, respektują wolność, podmiotowość i równość wszystkich ludzi. 

Między innymi dlatego jednym z postulatów osób transpłciowych i niebinarnych w trakcie protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego było to, by w komunikatach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet znalazło się miejsce dla wszystkich, którzy i które potrzebują praw reprodukcyjnych i opieki ginekologicznej. Jeśli chcemy, by ustawy lądujące w Sejmie nikogo nie wykluczały, przepisy powininny być formułowane w sposób uwzględniający fakt, że w niechcianej ciąży może być zarówno cispłciowa, heteroseksualna kobieta, jak i lesbijka, osoba niebinarna czy trans mężczyzna.

Co na to społeczeństwo?

Te drobne językowe szczegóły mogą mieć potężną moc, o czym z pewnością mogą zaświadczyć osoby na co dzień parające się interpretacją wykładni prawa. To, że polski Kodeks Karny literalnie nie uwzględnia np. przestępstw dokonywanych w akcie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, utrudnia zgłaszanie takich przypadków na policję, ich ściganie oraz domaganie się sprawiedliwości w sądach.

Patrząc jednak na narracje dominujące w przestrzeni publicznej można by pomyśleć, że głównym użytkownikiem i twórcą mowy jest cispłciowy mężczyzna, który wierzy w świat oparty na binarnych podziałach i w to, że ludzkie cechy są zdeterminowane przez biologię. Wprawdzie rodzaj żeński nie jest żadną aberracją w powszechnym dyskursie, ale wciąż w częstotliwości swojego występowania ustępuje pierwszeństwa mężczyznom, bo właśnie o nich najczęściej myślimy nawet wtedy, gdy używamy teoretycznie neutralnego słowa człowiek. A co z osobami, których tożsamość nie wpisuje się w tradycyjny, umotywowany porządkiem kulturowym dualizm? I gdzie w języku – narzędziu, które ma służyć przede wszystkim skutecznej komunikacji z drugą osobą – znajduje się miejsce na zrozumienie innych?

Czy femininatywy oznaczają koniec rodzaju męskiego?

Poszukiwanie równościowego języka nie oznacza, że mamy zapomnieć o rodzaju męskim. Chodzi raczej o to, by porzucić androcentryzm, czyli stawianie męskości w centrum uwagi. Wbrew pozorom zasady stosowania inkluzywnej mowy nie są także wiedzą tajemną, którą można zdobyć jedynie po przeczytaniu opasłych językoznawczych tomiszczy. Wprawdzie dwa najważniejsze autorytety w tej dziedzinie, czyli Kolektyw „Rada Języka Neutralnego” odpowiedzialny za stronę zaimki.pl i Rada Języka Polskiego, podają mnóstwo rekomendacji, z których można robić doktoraty. Ale prawdą jest, że kluczem do tego, by potrafić się porozumieć, są uważne słuchanie, porzucenie lęku przed popełnieniem błędu i poluzowanie kołnierza uciskającego nasze gardło, czyli uprzedzeń i przywiązania do tzw. tradycji. 

Dotyczy to częstszego stosowania form żeńskich wobec cis-kobiet, czyli zauważenia, że w szpitalach operują nas nie tylko chirurdzy, a samochody prowadzą kierowczynie a nie (hehe) kierownice, przy jednoczesnym dążeniu do neutralności językowej w sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewne, z kim dokładnie mamy do czynienia. Wtedy najłatwiej po prostu mówić o osobach – w szkole o uczniowskich, w fundacjach o wolontariackich, a w literaturze o autorskich.

Osoby niebinarne

A co zrobić w bezpośredniej styczności z osobami niebinarnymi, czyli np. apłciowych, neutralnych płciowo, płynnych płciowo czy identyfikujących się z więcej niż jedną płcią? Wystarczy zapytać, jakimi zaimkami i imionami się posługują. Misgenderowanie kogoś lub używanie tzw. deadname’ów z uwagi na tożsamość jest dokładnie przejawem nienawiści, transfobii, a także tym samym, co np. zwracanie się do swoich rozmówczyń czy odbiorców inwektywami. Chcesz, by ktosia nazywała cię żyrafą albo grubasem tak, jak robiono to w szkole? To nie powtarzaj błędów polskich publicystów, którzy o Margot lub Elliot Page wciąż mówią i piszą per Małgorzata i Ellen.

Co jeszcze warto wiedzieć? Na przykład to, że polszczyzna w sprawie nie binarności ma bardzo wiele do powiedzenia i to niekoniecznie w ramach tzw. nowomowy. Od dawna w naszym języku funkcjonuje rodzaj neutralny, który z powodzeniem stosuje wiele osób. W niektórych kontekstach może być to jednak odebrane negatywnie, bo wciąż formy tego typu bywają odbierane jako lekceważąco-upupiające z uwagi na ich konotacje z dziećmi czy zwierzętami, więc zanim zdecydujesz, że powiesz do kogoś „czy mogłobyś mi pomóc?”, upewnij się, czy to właściwy sposób komunikacji. 

Neuratywy

Przykładem możliwości wyrażenia ekspresji osób niebinarnych są także dukaizmy, czyli neuratywy (np. poszłuś, zrobiłuś) stworzone przez Jacka Dukaja w powieści Perfekcyjna niedoskonałość. To przykład tzw. rodzaju postpłciowego, który niejako stanowi o kierunku, w którym może zmierzać naszej, zwłaszcza europejskiej cywilizacji, dla której niebinarność to w przeciwieństwie do krajów Afryki czy Azji, wciąż stanowi duże wyzwanie świadomościowe i językowe. Wprawdzie Parlament Europejski już w 2008 r. wprowadził wielojęzyczne wytyczne neutralności genderowej w mowie i piśmie. Biorąc w dodatku bwiem pod uwagę to, że źródłem największych problemów ludzkości od zawsze były nierówności i wykluczanie całych grup ludzkich, wydaje się, że tylko niwelowanie ich może nas ocalić. Czy zatem języka nie warto potraktować jako pierwsze koło ratunkowe, dzięki któremu wynurzymy się z niesprawiedliwej rzeczywistości? My wierzymy, że tak.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 13/08/2022

Data aktualizacji: 13/08/2022

Autor_ka:

Redakcja

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

  -20% TANIEJ

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

  -20% Z BEST20

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

Zobacz produkty