Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Wesołych, choć samotnych

Aktualizacja: 4min.

Od kilku tygodni powtarzamy z przekąsem, że tegoroczne Święta będą wyjątkowe. Będą takie między innymi ze względu na liczbę osób, które spędzą je samotnie. Jak sobie z tą samotnością poradzić i jakie wyciągnąć z niej wnioski?

Wiesław Myśliwski, współczesny pisarz, powiedział podczas jednego z wywiadów: „We współczesnym świecie to wyraźnie widać, jak się pozrywały związki, jak zanika życie towarzyskie, jak nie mamy na nic czasu, jak przestaliśmy rozumieć, co to znaczy spotkać się z człowiekiem. Przestaliśmy rozumieć, że to nie jest to samo, co porozumiewanie się telefonicznie esemesami itd. To są już tylko porozumienia techniczne. Ta samotność jest dzisiaj bardzo widoczna. Wszyscy się na to skarżą”. Szczególnie widoczna, wyraźniejsza niż w poprzednich latach, stanie się w nadchodzące Święta. Trudno pozbyć się myśli, że społeczny dystans – będący następstwem pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 – jest symbolicznym zwieńczeniem budowania dystansu na poziomie komunikacyjnym i emocjonalnym. Nie zauważają go Ci, którzy nie odczuwają jego skutków na własnej skórze. Być może – do czasu.

Samotność często odnajduje nas pod koniec życia. Bywa, że wraz z nią pojawia się niedostatek. Podczas gdy jedni narzekają na to, że dostali w prezencie kolejną parę skarpet czy że tegoroczny ugly Xmas sweater jest way too ugly, inni o tych skarpetkach, o tym ciepłym okryciu marzą. Przede wszystkim jednak pragną, by o nich pamiętano. I jest to coś oczywistego, coś, na co każdego roku, za pośrednictwem mediów, kierują naszą uwagę organizacje charytatywne, wolontariusze i opiekunowie potrzebujących. Tyle że my nie chcieliśmy ani widzieć, ani pamiętać. Zaszliśmy w swojej obojętności i buncie przeciwko starości tak daleko, że prawie nikt nie zauważył, jakim okrucieństwem podszyty jest komunikat: „Nie przejmuj się koronawirusem. On zabija tylko osoby starsze i schorowane”.

A co z samotnością „młodych i sprawnych”? Pośród nich również znajdą się tacy, którzy spędzali i będą spędzać Święta w pojedynkę – są to osoby, które nie utrzymują kontaktów z rodziną, nie potrafią odnaleźć się w sytuacjach społecznych, zmagają się z depresją lub poczuciem wykluczenia. Dotychczas, w świątecznym okresie, wspomniane już organizacje dobroczynne, stowarzyszenia, związki zawodowe i instytucje, takie jak uniwersytety trzeciego wieku, zapraszały starszych i młodszych, ubogich i bardziej zamożnych osamotnionych na świąteczne spotkania i wycieczki. W tym roku żadne z tych spotkań się nie odbędzie. Co więcej, do dotychczasowego grona wyalienowanych dołączą Ci, którym nie uda się wrócić do swojego kraju lub spotkać z przyjaciółmi i rodziną ze względu na stan zdrowia, kwarantannę czy obostrzenia. Prawdopodobnie nigdy wcześniej odsetek samotnych i opuszczonych nie był tak wysoki.

Trzy lata temu 35% Polaków zdeklarowało, że do wigilijnego stołu zaprasza osobę samotną lub ubogą. W badaniu z 2019 opowiedziało o tym 29% z nas*. Jak bardzo gościnni będziemy w 2021 czy 2022, po wielu miesiącach izolacji, nauczeni nowego rodzaju nieufności społecznej, ale też pełni tęsknoty za normalnością, która dla wielu sprowadza się do swobodnego przytulania się do innych? Na „prawdziwe spotkania”, takie, które miał na myśli Myśliwski, poczekamy jeszcze długo (przede wszystkim dlatego, że musimy na nowo się ich nauczyć). Jednak pomocną dłoń można wyciągnąć również z bezpiecznego dystansu, nawet jeśli w tym roku, w skali szerszej niż wigilijny wieczór spędzony w gronie 5 osób, pozostają nam „porozumienia techniczne”. W obecnych warunkach nie wydają się one pozbawione czułości. Bo przecież nie brak czułości w rozmowie telefonicznej z dziadkami czy wideokonferencji z rozwiedzionym kumplem, a już na pewno nie w liście do nieznajomego seniora przebywającego w domu spokojnej starości czy w pozostawionym na wycieraczce drobnym upominku dla mieszkającej samotnie sąsiadki. Również wtedy, gdy to Ty potrzebujesz towarzystwa.

No właśnie, co zrobić, gdy przyjdzie Ci spędzić Święta w pojedynkę ze względu na koronawirusa, być może po raz pierwszy w życiu? Przede wszystkim, jeśli tylko lubisz tę „magiczną atmosferę”, pod żadnym pozorem z niej nie rezygnuj. Upiecz pierniczki, udekoruj drzewko, włącz ulubioną świąteczną playlistę (polecamy tę od Your KAYA!) albo film, po czym z namaszczeniem wręcz sobie najbardziej trafiony prezent w życiu. I, jeśli tylko możesz (i chcesz), bądź w stałym kontakcie z bliskimi! Pamiętaj też, że samotność nie zawsze i nie dla każdego musi być krzywdząca, nawet w Święta, bo dla niektórych świętem jest się wyspać, znaleźć czas na przeczytanie książki, wyciszyć się, zadumać, nabrać sił na nowe. Jak to mówią: czasem zwyczajnie potrzebujemy pobyć sami. A pandemia, nomen omen, stwarza ku temu doskonałe warunki. Co lepsze, uświadamia nam, jak ważne są dla nas chwile spędzane z innymi, a także to, że ich bolesny brak pewien procent z nas nazywa nie kwarantanną, a codziennością.

I tak oto dotarliśmy do głównego źródła pocieszenia, choć jest równie gorzkie, co cały miniony rok – tym razem nikt nie jest uprzywilejowany (no, może oprócz skrajnych introwertyków, którzy nie przepadają za rodzinnymi spędami). Tym razem większość z nas odczuje brak. Brak uścisku ukochanej babci, której nie chcesz narażać, brak docinków brata, który musiał zostać za granicą, brak firmowych śledzików, które nie dla każdego są przyjemnością, brak spotkań z przyjaciółmi, którzy są dla ciebie jak rodzina. Z upiorną egalitarnością skutków pandemii, która w dobitny sposób materializuje społeczne nastroje i problemy, wiążę jednak nadzieję na to, że gdy pokonamy chorobę o nazwie COVID-19, rozprawimy się z jeszcze jedną plagą – obojętnością.  

 • CBOS, Komunikat z Badań, Boże Narodzenie 2019, Nr 164/2019
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 14/08/2022

  Data aktualizacji: 14/08/2022

  Autor_ka:

  Klaudia Żark

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Wyprzedane

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

   -20% TANIEJ

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

   -20% Z BEST20

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  Zobacz produkty