Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

9 faktów dotyczących menstruacji

Aktualizacja: 1min.

1. Przeciętnie kobieta spędza aż 10 lat swojego życia podczas menstruacji.

10 lat to ponad 3 500 dni. Może jednak lepiej o tym nie myśleć...?

2. Przez całe życie kobieta zużywa średnio prawie 11 tysięcy tamponów.

Z takiej ilości można by zbudować dom, choć raczej nie jest to wskazane. Warto jednak zastanowić się nad jakością wybieranych przez nas produktów.

3. Zimne miesiące sprawiają, że menstruacja staje się dużo bardziej bolesna.

Gdy jest chłodniej, często zwiększa się ilość utraconej krwi, okres się wydłuża i staje się boleśniejszy niż zwykle. Jedynym rozwiązaniem, jakie widzimy, jest szybka przeprowadzka na Hawaje.

4. Kobiety aktywne zawodowo, z zachodnich cywilizacji, przeżywają średnio około 450 okresów w swoim życiu.

Co ciekawe, w czasach prehistorycznych, kobiety menstruowały tylko około 50 razy. Kontrastuje to również z nowoczesnymi kobietami żyjącymi w regionach, w których dominuje rolnictwo, które dotyka to ok. 150 razy w życiu. Można więc wysnuć wniosek, że na znaczny wzrost tej liczby ma wpływ rozwój kapitalizmu i cywilizacji oraz szybkość życia współczesnych kobiet.

5. Dość ironiczny jest fakt, że podczas okresu wzrasta u kobiet ochota na seks.

Mówi się, że wytwarzany na codzień progesteron obniża libido. Podczas menstruacji jego poziom jest niższy, co sprawia, że kobiety mogą czuć większe zapotrzebowanie i chęć na seks.

6. W dniach prowadzących do okresu ciało często naśladuje typowe objawy ciąży.

Staje się tak dlatego, że organizm wydziela hormony, które powodują rozdrażnienie, uczucie osłabienia i opuchnięcia, pogorszenie się cery i zatrzymanie wody w organizmie - czyli dokładnie te same objawy, które mogą świadczyć o zajściu w ciążę. Najlepszym lekarstwem na te gorsze chwile jest czekolada - to (wielokrotnie) sprawdzona informacja.

7. Większość dziewczynek swój pierwszy okres przeżywa w wieku 12 lat.

To kwestia bardzo indywidualna, jednak średnio wypada to właśnie w okolicach tego wieku. Wcześniej, w okolicach 1800 roku, po raz pierwszy zdarzało się to w wieku 16-17 lat. Znaczne przyspieszenie tego cyklu spowodowane jest lepszym, bardziej kompleksowym odżywianiem i zwiększonym poziomem stresu.

8. Całkowita ilość krwi utraconej podczas okresu wynosi średnio od dwóch łyżek do połowy kubka.

Zwykle są to około 3 łyżki. Jeśli ilość ta przekracza objętość jednego kubka, może to oznaczać problem zdrowotny, który warto skonsultować z lekarzem.

9. Oprócz kobiet, jeszcze tylko dwa gatunki ssaków przechodzą menopauzę.

Są to samice słoni i wielorybów humbaków.

(Żeby słonice nie czuły się pominięte zamieszczamy zdjęcie frywolnej dziewczyny poniżej.)

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty