Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Błona dziewicza, czyli hymen w pytaniach i odpowiedziach

Aktualizacja: 7min.

W poniższym artykule opisujemy wygląd, budowę i funkcje hymenu (błony dziewiczej). Wyjaśniamy także, dlaczego preferujemy to pierwsze określenie oraz podejmujemy dyskurs na temat samej definicji „dziewictwa”.

Błona dziewicza inaczej

Jakiś czas temu norweskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło zastąpić termin „błona dziewicza” inną, bardziej adekwatną i przede wszystkim neutralną nazwą. I tak oto, tłumacząc na język polski, w norweskich słownikach figuruje teraz jako „wieniec waginalny” lub „fałdka pochwowa”. Coraz większą popularność w Polsce zdobywa natomiast określenie „hymen”. Dlaczego? 

„Hymen” jest nienarzucającym i nienacechowanym emocjonalnie określeniem – w poniższym tekście wykorzystujemy je jednak zamiennie z „błoną dziewiczą”, aby zachować jasność przekazu i ułatwić dotarcie do artykułu osobom znającym tylko ten drugi termin, zarazem oswajając Was z tą nową, neutralną nomenklaturą.

Błona dziewicza to konstrukt kulturowy – dla wielu osób tożsama jest z cnotą, czystością, niewinnością. Automatycznie sugeruje to, że współżycie seksualne to brudny i hańbiący akt. Idąc dalej i parafrazując nasz inny artykuł (do przeczytania którego serdecznie Was zachęcam): o dziewictwie często opowiada się w kategoriach „straty”, tak jakby pierwszy stosunek seksualny wiązał się z jakimś niewłaściwym, destrukcyjnym dla naszej moralności zachowaniem. Jest to krzywdzące, stresujące i dla wielu osób odstręczające od swobodnej eksploracji swojej seksualności. Pamiętaj: to Ty decydujesz, czym tak naprawdę jest dla Ciebie współżycie. Nikt nie ma prawa narzucać Ci swoich przekonań i decydować o tym, kiedy „debiut” w tej materii będzie odpowiedni.

Czym jest błona dziewicza?

Hymen widziany oczami ginekologa_ożki ma znacznie bardziej przyziemne znaczenie niż dla wielu młodych osób, które zaczynają współżyć. Dziewictwo jest bardzo głęboko zakorzenione w kulturze i religii, sami „dziewica” czy „prawiczek” to zaś mylące i generujące wiele niedomówień pojęcia. Skutkuje to tym, że wokół jednej śluzówki narosła cała masa mitów i błędnych przekonań, generujących strach, obawy, lęk (niepotrzebne skreślić).

Błona dziewicza (hymen) jest elastycznym fałdem śluzówki, oddzielającym przedsionek pochwy od jej wnętrza. Tyle!

Powstaje już w 5. miesiącu życia płodowego i początkowo szczelnie zakrywa wejście do pochwy. W późniejszych etapach rozwoju noworodka wykształca się w niej otwór (bądź otwory), który z czasem dodatkowo się poszerza (przyjmuje się, że o około 1 milimetr rocznie). Z błoną dziewiczą rodzi się zdecydowana większość osób z pochwą, jednak może się zdarzyć, że hymen będzie niemal niewidoczny (tak szeroki, że nie stanowi żadnej przeszkody we włożeniu tamponu czy w trakcie stosunku).

Gdzie znajduje się błona dziewicza?

Wieniec waginalny znajduje się zazwyczaj od około 1 do 1,5 centymetra od wejścia do pochwy, na granicy jej przedsionka i pochwy właściwej.

Jak wygląda hymen?

To, jak wygląda błona dziewicza, zależy od genów, poziomów hormonów płciowych, a także ewentualnych przebytych infekcji czy chorób. Podobny rozstrzał dotyczy też grubości hymenu. U niektórych osób (choć bardzo rzadko) niemal kompletnie zamyka wejście do pochwy lub zupełnie odwrotnie – składa się jedynie ze strzępków śluzówki. Czasami wspomniane wcześniej „otwory” się nie pojawiają, co może stanowić problem podczas menstruacji. Zarośnięta błona dziewicza uniemożliwia wówczas wypływ krwi miesiączkowej, co wzmaga dolegliwości bólowe brzucha.

Hymen – rodzaje i kształty

 • Półksiężycowaty (nieregularny okrąg i jeden, duży otwór),
 • sitkowany (zwarta błona z dużą liczbą małych otworów),
 • perforowany (jak wyżej, z tą różnicą, że otworów jest mniej, ale są większe),
 • brzeżny (czyli kiedy fałd śluzówki otacza wejście do pochwy, ale osłania ją w minimalnym stopniu na jej brzegach).

U większości osób występuje półksiężycowata błona dziewicza, czyli taka, gdzie fałd śluzówki jedynie połowicznie (a częściej nawet i mniej) zaczepia o ścianę pochwy.

Ilustracja rodzajów hymen

Jakie funkcje pełni hymen?

Kiedyś uważano, że błona dziewicza to rodzaj naturalnej bariery chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami i bakteriami. Niesłusznie – co potwierdzają wyżej przytoczone informacje na temat jej budowy i nieregularnej faktury.

Odpowiedź na postawione pytanie jest więc krótka: błona dziewicza to jedynie fałd śluzówki będący pozostałością po życiu płodowym. Nie pełni żadnej konkretnej funkcji w organizmie ani nie przyczynia się do utrzymania zdrowia i równowagi bakteryjnej wnętrza pochwy.

Czy można przebić błonę dziewiczą?

Utarło się, że podczas pierwszego penetracyjnego stosunku seksualnego błona dziewicza pęka, a towarzyszyć temu może ból i krwawienie z pochwy. 

W rzeczywistości rzadko zdarza się, aby hymen faktycznie blokował wejście do pochwy i niezbędne było jego „przebicie” czy „przerwanie” w trakcie stosunku. Mówimy więc raczej o rozluźnieniu, rozciągnięciu śluzówki.

Wiele osób zastanawia się, czy hymen może zostać naruszony podczas masturbacji albo wkładania tamponu. Hymenu nie da się tak „przebić”, ale faktycznie można go rozciągnąć i uelastycznić, również podczas używania dopochwowych środków ochrony menstruacyjnej (a więc i kubeczka) czy uprawiania sportu.

U ginekologa_ginekolożki można wykonać zabieg celowego przerwania błony dziewiczej, czyli tzw. hymenotomię. Polega ona na nacięciu lub całkowitym usunięciu hymenu. Wiele młodych osób decyduje się na to, jeśli ich próbom współżycia towarzyszy silny ból (na przykład w przebiegu zespołu bólowego przedsionka pochwy lub tak zwanej pochwicy – mimowolnego skurczu mięśni wokół wejścia pochwy).

Zdarza się też, że lekarz stwierdza zarośnięcie błony dziewiczej. Co to oznacza? Jeżeli dana osoba posiada błonę dziewiczą bez otworów, uniemożliwia to swobodne wypływanie krwi menstruacyjnej z pochwy. Krew gromadząca się wówczas w jej wnętrzu, a następnie w macicy i jajowodach, może wywoływać ból, a w konsekwencji doprowadzić do wytworzenia tzw. krwiaka zastoinowego.

„Przerwanie” błony dziewiczej boli, mówią…

… tymczasem rozluźnienie hymenu podczas stosunku często pozostaje niezauważone!

Wiemy już, że najczęściej spotykaną jest ta półksiężycowata śluzówka. Dlatego też podczas pierwszego współżycia z reguły w ogóle nie pojawia się krew i zbliżenie przebiega kompletnie „bezobjawowo”. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań – u niektórych, jak wspomnieliśmy, wieniec waginalny praktycznie nie istnieje, u innych ta śluzówka jest twarda i mało elastyczna (i to wówczas pierwszemu współżyciu mogą towarzyszyć te dodatkowe „dolegliwości”).

„Pierwszy raz” to zazwyczaj wielkie i emocjonalne przeżycie dla partnerów_ek. Wspomniane wyżej pogłoski, jakoby z reguły miały towarzyszyć mu krwawienie, ból i dyskomfort wcale nie ułatwiają sprawy. Nasza rada – wyluzujcie się i całą energię włóżcie w sam akt poznawania siebie oraz eksploracji swoich ciał. Będzie dobrze – rozmawiajcie z partnerem_ką o lękach i obawach i wspólnie je pokonujcie!

Utrata dziewictwa?

Kulturowo utarło się, pierwszy stosunek = pęknięcie błony dziewiczej = utrata dziewictwa . Przecież penetracja to nie jedyna forma współżycia! Seks to całe spektrum zachowań, praktyk, emocji, niekoniecznie związanych z wkładaniem penisa do pochwy. Dlatego właśnie wiąże się z tym tak wiele wątpliwości.

Co w przypadku innych kontaktów seksualnych – oralnych, analnych, masturbacji? Czy dziewictwo tracimy mimo tego, że nie doszło do penetracji?

Odpowiedź na te pytania zależy od osobistych przekonań religijnych i społecznych. Twoje postrzeganie dziewictwa, jakiekolwiek nie jest, jest dobre – bo jest Twoje. Nie poddawaj się presji społeczeństwa, tylko słuchaj siebie i swojej seksualności.

Jak mogę sprawdzić, czy mam błonę dziewiczą?

Hymen zazwyczaj można dostrzec już po rozchyleniu warg sromowych, u przedsionka pochwy. Wystarczy więc zwykłe lusterko. :) Fałd śluzówki jest elastyczny i śliski, a w dotyku przypomina wnętrze policzka. Jeśli jednak go nie widzisz – nie wpadaj w panikę. Niektóre osoby rodzą się bez niego lub jest on po prostu niewidoczny i nie zakrywa ścian pochwy.

Animacja zmieniające się błony dziewicze

Czy można odbudować hymen?

Hymen się nie zrasta (nawet jeśli dana osoba przez dłuższy czas powstrzymuje się od stosunków seksualnych).

Błonę dziewiczą można odbudować operacyjnie. Zabieg odwrotny do hymenotomii nazywamy hymenoplastyką – polega on na zszyciu strzępków fałd błony śluzowej w celu jej odtworzenia. Ludzie decydują się na taką operację z wielu względów – oczywiście mogą nimi kierować najróżniejsze i indywidualne pobudki, jednak chciałabym zwrócić uwagę na poniższe czynniki:

 • Uwarunkowania kulturowe i religijne – w niektórych krajach, jeżeli żona ukryła brak dziewictwa przed mężem, może zostać ofiarą tak zwanego „zabójstwa honorowego” dokonanego przez członków swojej rodziny. Przedmałżeńskie kontakty seksualne są tam bowiem uważane za hańbę.
 • Czynniki psychologiczne – na przykład w przypadku osób, będących ofiarami gwałtu, przed którym nie współżyły. Elementem leczenia, mającym pomóc przywrócić pewien status quo (również w znaczeniu psychicznym), jest odbudowa błony dziewiczej.

Dziewictwo – bez presji

W niektórych kulturach sprawdza się, czy dana osoba wciąż posiada hymen, aby określić, czy rozpoczęła już współżycie seksualne. Testy często mają charakter przymusowy, by potwierdzić (lub wykluczyć) zachowaną „czystość” i cnotę lub ewentualne molestowanie seksualne. Jako że obecność błony (lub jej brak) nie stanowią odpowiedzi na powyższe zagadnienia, WHO wydało dokument, w którym nazywa praktykę testowania „dziewictwa” pogwałceniem praw człowieka, przynoszącym negatywne skutki dla psychiki osoby poddawanej badaniom. Postuluje więc o zaprzestanie tego typu działań, nazywając je dyskryminującymi, upokarzającymi i niepopartymi żadnymi danymi naukowymi, które potwierdzałyby ich sens.

Warto na sam koniec wspomnieć, że utrata dziewictwa dla wielu młodych ludzi jest stanem upragnionym – kojarzy się z niedoścignioną kobiecością (lub męskością), a rozmowy na ten temat to niekiedy próba sił i dorosłości. Pierwszy stosunek seksualny to nowe, wspaniałe doświadczenie – zerwijmy ze wszystkimi powyższymi krzywdzącymi schematami i nie dopisujmy do niego zbędnych, stresujących znaczeń.

 • F.A. Goodyear-Smith, T.M. Laidlaw, Can tampon use cause hymen changes in girls who have not had sexual intercourse? A review of the literature, „Forensic Science International” 1998, vol. 94, i. 1-2, p. 147-153.
 • Grupa Ponton, Hymen, błona dziewicza, dziewictwo, https://ponton.org.pl/cialo/hymen-blona-dziewicza-dziewictwo/ [dostęp z dn. 28.05.2021].
 • K. Kościński, Czy błona dziewicza ma znaczenie ewolucyjne?, https://www.focus.pl/artykul/czy-blona-dziewicza-ma-znaczenie-ewolucyjne [dostęp z dn. 27.04.2021].
 • R. Mishori, H. Ferdowsian, K. Naimer et al., The little tissue that couldn’t – dispelling myths about the Hymen’s role in determining sexual history and assault, „Reproductive Health” 2019, vol. 16, i. 1, p. 74, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6547601/ [dostęp z dn. 28.05.2021].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 06/08/2022

  Data aktualizacji: 15/08/2022

  Autor_ka:

  Mika Olchowik

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
   OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

   Bestseller

   Teraz -25%

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 38,24 ZŁ
   OD 38,24 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 21,24 ZŁ
   OD 21,24 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 46,33 ZŁ
   OD 46,33 ZŁ

   Bestseller

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 84,99 ZŁ
   OD 84,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  Zobacz produkty