Jak założyć tampon? Instrukcja obsługi tamponów

Udostępnij

Jak założyć tampon? Instrukcja obsługi tamponów

Ania Kurecka

Opublikowano: 24.11.2020 4 minczytania

MD jak założyć tampon

Ilustracja: Jarek Danilenko

Baner z podpaskami Your KAYA

Nie wiem, jak tu wyglądało w Twoim przypadku, ale ja wyniosłam z domu rodzinnego przekonanie, że gdy masz do wyboru podpaski lub tampony, zdrowszą opcją będą zawsze te pierwsze (wtedy jeszcze nikt nie słyszał o kubeczkach). Moja mama uważała, że skoro ciało ma potrzebę wydalenia czegoś na zewnątrz, to najlepiej mu tego nie utrudniać. Wydawało mi się to w jakimś sensie logiczne, dodatkowo, krążył wtedy mit, że tampony rozdziewiczają (cokolwiek to znaczy), więc trzynastoletnia ja wolała nie ryzykować. Nikt w tamtym czasie nie uczył mnie więc, jak prawidłowo włożyć tampon.

Minęły lata, nie mieszkałam już z rodzicami i dawno miałam za sobą swój pierwszy raz, i nadal nawet nie zatrzymywałam wzroku na półce z paczkami tamponów.

Któregoś wieczoru oglądałam na Netfliksie skecz Amy Schummer, podczas którego tłumaczyła młodszej części widowni, czym są te „pieluchy dla dorosłych”, i poczułam się nieco niekomfortowo, wiesz, na zasadzie: „Czy ja jestem jakaś dziwna?”, ale to tak naprawdę tyle - nadchodził czas miesiączki, a ja dalej nie brałam pod uwagę przerzucenia się na tampony.

Wszystko się zmieniło, gdy przeprowadziłam się do Portugalii. Nie piszą o tym w żadnym przewodniku turystycznym, ale każda ogólnodostępna tutaj podpaska zawiera jakiś syntetyczny surowiec, na który, jak się okazuje, wielu ludzi ma uczulenie. Na przykład ja. W ciągu ostatniego pół roku nauczyłam się więc witać dzień radosnym „bom dia”, pić espresso bez krzywienia (no, prawie) i... jak zaaplikować tampon.

Czy wiesz jak dobrać tampony? Wyjaśniamy tutaj.

Jak założyć tampon pierwszy raz?

ilustracja tampon w pochwie

Słowo „tampon” wzięło się z języka francuskiego i dosłownie można je tłumaczyć jako „zatyczka” (już widzę wyraz twarzy mojej mamy). Tampony lepiej sprawdzają się u dziewczyn, które mają bardziej obfite miesiączki, choć tak naprawdę to kwestia indywidualna, więc najlepiej będzie, jeśli sam_a przetestujesz.

Zacznij od dnia, w którym krwi jest najwięcej (w moim przypadku to dwa pierwsze dni okresu) – ujście pochwy jest wtedy najlepiej nawilżone, więc wprowadzanie tamponu powinno pójść gładko. Jeżeli podobnie jak ja mimo wszystko odczuwasz dyskomfort podczas aplikacji, spróbuj wcześniej nałożyć na tampon odrobinę lubrykantu.

Na Your KAYA dostępne są trzy rozmiary: mały, średni i duży. Proponuję na początek wybrać tampon mały lub średni. Jeśli obawiasz się, że przeciekniesz, możesz dodatkowo użyć wkładki higienicznej. Wkładka zabarwiła się na czerwono? Potrzebujesz większy rozmiar, proste. W jednym opakowaniu możesz mieć wszystkie opcje rozmiarowe tamponów jednocześnie, nie musisz więc na czas testów kupować trzech różnych paczek.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zaradzić przeciekom z tamponu przeczytaj nasz tekst „Dlaczego tampon przecieka?”.

Umyj łapki.

Ponoć najwygodniejsza pozycja to ta stojąca, z jedną nogą na toalecie/wannie/koszu na pranie/plecach partnera_ki. Możesz też usiąść lub przykucnąć - przetestuj wcześniej z palcem wskazującym w roli tamponu, jak czujesz się najbardziej komfortowo.

Wyjmij tampon z pudełeczka i pociągnij za sznureczek, by upewnić się, że jest dobrze umocowany. Rozchyl lekko wargi pochwy i – trzymając tampon dominującą ręką pomiędzy kciukiem, palcem wskazującym i środkowym - wprowadź samą jego końcówkę, a następnie zaczekaj kilka sekund. Po tym czasie Twoja wydzielina powinna zmiękczyć trochę tampon. Wtedy – trzymając go już jedynie kciukiem i środkowym – popchnij delikatnie palcem wskazującym. Boli? Czujesz opór? Spróbuj zmienić kąt wprowadzania, przesuń lekko tampon w prawo lub w lewo. Powinien wejść pomiędzy cewkę moczową a odbyt. Nie bój się, że trafisz w nieodpowiednią dziurkę, to niemożliwe – ujście cewki jest maleńkie, poza tym znajduje się dużo wyżej.

W zależności od długości Twojej pochwy, tampon powinien znaleźć się mniej więcej na głębokości od trzech do pięciu centymetrów (ale znowu – to kwestia bardzo indywidualna). Najważniejsze, żebyś go nie czuł_a, gdy skończysz. Zrób kilka kroków, usiądź na chwilę. Nie masz wrażenia, że tampon zaraz z Ciebie wypadnie?  Wszystko jest okej? Super.

No to umyj łapki, mamy to.

Jak założyć tampon z aplikatorem?

Aplikacja tamponów z aplikatorem uważana jest za bardziej higieniczna, ponieważ umożliwia uniknąć bezpośredniego kontaktu dłoni z środkiem higienicznym. Niemniej, umyj ręce przed i po. Nie należy zakładać tamponów, jeżeli nie mamy możliwości zadbać o podstawową higienę.

Pociągnij za wewnętrzną rurkę - w ten sposób wysuniesz większą część aplikatora (powinnaś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie). Następnie ujmij kciukiem i palcem środkowym dolną część aplikatora, rozsuń wargi pochwy i powoli umieść w niej aplikator. W kolejnym kroku dociśnij mniejszą rurkę do większej w taki sposób, jak gdybyś korzystała ze strzykawki. Tampon jest już w środku. Teraz wystarczy, że wyjmiesz aplikator, i gotowe.

Jak często zmieniać tampon?

Następny raz widzicie się w łazience za trzy, cztery godziny, a już tak maksymalnie za osiem. Dlatego też, niestety, niekoniecznie jest to dobra opcja na noc. Być może przez głowę przeszło Ci teraz, żeby to olać – nie rób tego. Dlaczego? Poczytaj o TSS (ang. Toxic Shock Syndrome), czyli o zespole wstrząsu toksycznego. To poważne zatrucie wywołane przez bakterie, która może zagrażać nie tylko Twojemu zdrowiu, ale w ogóle życiu, także proszę, dbaj o siebie i ustaw budzik, jeśli musisz, albo po prostu wieczorem wybierz podpaskę, nie tampon.

Koniecznie zajrzyj też do artykułów „Jak długo trzymać tampon?” oraz „Zużyty tampon - gdzie go wyrzucić?”.

Jak usunąć tampon?

Aby wyjąć tampon, umyj ręce, przyjmij dogodną dla siebie pozycję i postaraj się rozluźnić mięśnie pochwy. Następny krok - pociągnij delikatnie za sznureczek. Poszło? Nie? Poruszaj sznureczkiem na boki, opór powinien ustąpić.

Więcej o poprawnym wyjmowaniu tamponu dowiesz się z naszego artykułu tutaj.

Tampony na basen?

Tampony są często dorzucane do wakacyjnej walizki, nawet przez dziewczyny, które na co dzień korzystają z innych środków higienicznych. Ich ogromną zaletą jest możliwość wspólnej kąpieli w basenie, oceanie czy innym akwenie. Należy jedynie pamiętać, aby zaaplikować go tuż przed pójściem do wody, a potem wymieniać wystarczająco często. W przypadku doboru właściwej wielkości tamponu nie musisz się obawiać przecieku.

Zachęcamy do zagłębienia tego tematu w artykule: „Pływanie podczas okresu – o czym warto pamiętać?”.

Mam nadzieję, że pierwsza aplikacja tamponu nie sprawiła Ci trudności, a jeśli tak – obiecuję, że po czasie dojdziesz do wprawy i cała akcja nie będzie Ci zabierać więcej niż pół minutki. Zawsze też możesz wrócić do podpasek lub używać tych środków wymiennie, w zależności od sytuacji. Pamiętaj, nic na siłę.

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Autor_ka

Ania Kurecka

Do tej pory przeprowadzała się 22 razy. Obecnie mieszka w Lizbonie. Opiekunka kundelki Trójki. Współwłaścicielka ciałolubnej marki bieliźnianej Cztery Litery.

Zobacz inne artykuły

Cykl menstruacyjny

Dlaczego tampon przecieka?

Okres i wilgoć na bieliźnie – gdy te dwie rzeczy się spotkają, skutecznie odrywają Twoje myśli od wszystkiego, co robisz w danym momencie. Ale zaraz. Przecież dosłownie chwilę temu wmieniłaś_eś tampon. Co się więc dzieje?

Paulina Pomaska