Czy brak stanika to wybór bezpieczny dla Twojego zdrowia? Czy obfity biust zawsze potrzebuje dodatkowej stabilizacji? Wyjaśniamy!
Stanikom mówimy precz?
We wrześniu 1968 roku w trakcie protestu No More Miss America! uczestniczki zdarzenia manifestacyjnie wyrzuciły do śmietnika kilka produktów i części garderoby powszechnie kojarzonych z płcią żeńską. Wśród nich znalazły się też biustonosze, które określono wówczas instrumentami tortur kobiet.
To symboliczne wydarzenie stało się fundamentem toczących się przez kolejne dziesięciolecia dyskusji dotyczących noszenia biustonosza nie tylko w kontekście patriarchalnych norm społecznych, ale także w odniesieniu do zdrowia osób używających stanika na całym świecie.
Czy noszenie biustonosza jest zdrowe?
Susan M. Love, amerykańska chirurżka i członkini National Cancer Institute, w książce Dr Susan Love’s Breast Book wyraźnie zaznaczyła, że noszenie stanika nie ma żadnego wpływu na zdrowie – ani pozytywnego, ani negatywnego. Noszenie lub nienoszenie stanika to indywidualna decyzja każdej osoby związana nie z kwestiami zdrowotnymi, a jedynie estetycznymi i czucia się dobrze we własnym ciele. To jeden z wielu głosów potwierdzających, że chodzenie bez biustonosza jest i powinno być decyzją uzależnioną od własnego komfortu.
Przeczytaj też nasz artykuł o budowie i rozwoju piersi.
„Kobietom zalecamy noszenie biustonosza” – czyli co mówią badania?
W 1991 roku przeprowadzono badanie kwalifikujące nieprawidłowy rozmiar miseczki i sposób noszenia stanika jako możliwe czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi. W tym celu wykorzystano dane dla 2323 przypadków i 7008 wizyt kontrolnych zebrane z czterech ośrodków. Okazało się, że ryzyko raka piersi u osób przed menopauzą, które nie nosiły staników, było aż o połowę mniejsze niż w przypadku tych, które na co dzień nosiły biustonosze.
Czy źle dobrany biustonosz rzeczywiście może być czynnikiem ryzyka raka piersi? Choć wnioski płynące z wyżej przytoczonego badania bez wątpienia wpłynęły na decyzję o rezygnacji ze stanika w przypadku wielu osób, naukowcy i naukowczynie z American Cancer Society w 2014 roku stwierdzili, że noszenie stanika nie ma żadnego związku i nie zwiększa ryzyka raka piersi. Tezę tę oficjalnie potwierdził amerykański National Cancer Institute i późniejsze badania, między innymi przeprowadzone w Hutchinson Cancer Research Center w Seattle.
Polecamy lekturę artykułu napisanego przez naszą zaprzyjaźnioną ginekolożkę Karolinę Rasoul o diagnozowaniu i leczeniu raka piersi.
Noszenie stanika a opadanie piersi
Istnieje przekonanie, że noszenie biustonosza minimalizuje ryzyko obwisania piersi, zwłaszcza jeżeli chodzi o duży biust. Rezygnacja ze stanika nie ma jednak negatywnego wpływu na wygląd piersi, wręcz przeciwnie. Należy mimo wszystko pamiętać, że odpowiednio dobrany stanik może jednak znacznie poprawić komfort posiadaczek_y większego biustu – duże piersi nie mają rozbudowanej tkanki mięśniowej, dlatego brak stanika w tym przypadku może rzeczywiście wpływać na komfort w codziennym funkcjonowaniu i wywoływać dolegliwości bólowe.
Często obwisłe lub też nieobwisłe piersi uważane są za wynik anatomicznej budowy. Warto jednak pamiętać, że nagłe i znaczne wahania wagi, wysoki wskaźnik BMI czy palenie papierosów mogą powodować pewne problemy – nie tylko w kontekście chorób przewlekłych, ale także w przypadku zauważalnych zmian w wyglądzie piersi.
Staniki do uprawiania sportu – potrzebne czy nie?
Uprawiasz sport i nosisz stanik stworzony z myślą o aktywności fizycznej? A może decydujesz się nie zakładać biustonosza, a podskakujące piersi przy bieganiu nie powodują u Ciebie dyskomfortu?
Choć chodzenie bez biustonosza w większości przypadków nie ma żadnego wpływu na zdrowie, odpowiednio zaprojektowany, niezbyt ciasny stanik sportowy pozwalający na swobodne krążenie krwi ma kluczowe znaczenie przy uprawianiu aktywności fizycznej.
Główne zadanie biustonosza sportowego stanowi amortyzacja drgań i ograniczenie ruchów biustu. W trakcie intensywnego wysiłku piersi poruszają się w bardzo dynamiczny sposób – więzadła Coopera, czyli włókniste pasma tkanki otaczającej pierś i podtrzymujące tkankę tłuszczową i gruczołową, mogą wskutek tych ruchów ulec rozciągnięciu.
Odpowiednio dobrany stanik to podstawa
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale badania przeprowadzone przez Research Group in Breast Health na Uniwersytecie w Portsmouth wskazują, że dolegliwości bólowe (zwłaszcza w okolicy pleców), nierzadko postrzegane jako konsekwencja wysiłku fizycznego, mogą być spowodowane brakiem odpowiedniego wsparcia.
Za duże lub za małe miseczki oraz niedopasowany obwód pod biustem również mogą wywoływać bóle pleców. Wsparcia, takiego jak sportowy biustonosz, potrzebują nie tylko osoby o dużym biuście – w sportowym staniku ćwiczymy wydajniej. Badania przeprowadzone w Portsmouth stały się inspiracją do kampanii marki Adidas, zorientowanej na odpowiednią ochronę klatki piersiowej i zapewnienie wsparcia piersiom o różnym kształcie i rozmiarze.
Psst, czy wiesz ile zalet ma spanie nago?
Zalety chodzenia bez biustonosza
„Masz większy biust? Nie możesz nie nosić biustonosza!”, „Jesteś po okresie karmienia? Bez stanika Twój biust sięgnie pępka – załóż biustonosz!”… To tylko niektóre z często pojawiających się w dyskusjach argumentów przemawiających za noszeniem biustonoszy. Bezpodstawnych, bo bazujących na niepopartych faktami stereotypach.
Przymierzasz się do rezygnacji z noszenia biustonosza, ale boisz się oceniających spojrzeń? Rozumiemy to, chodzenie bez stanika to dla wielu wciąż temat tabu. Czujesz się w biustonoszu pewniej i nie chcesz z niego rezygnować? Nie ma w tym nic złego, jednak pamiętaj o precyzyjnym dopasowaniu modelu. Traktujesz stanik jako zbędny element garderoby i lubisz naturalny kształt swoich piersi? Super!
W Your KAYA zawsze stajemy po stronie Twojego komfortu.
- S. Ahsan, The only time we feel comfortable to go braless shouldn't have to be in our bedrooms, „National Post”, https://nationalpost.com/life/the-only-time-we-feel-comfortable-to-go-braless-shouldnt-have-to-be-in-our-bedrooms [dostęp z dn. 28.03.2022].
- An-Qin Zhang, Jian-Hong Xia, Qi Wang et al., Risk factors of breast cancer in women in Guangdong and the countermeasures, „Journal of Southern Medical University” 2009, vol. 29, i. 7, p. 1451-1453.
- J. Aleccia, Bras cause breast cancer? No support for that claim, Fred Hutch study finds, „Fred Hutchinson Cancer Research Center”, https://www.fredhutch.org/en/news/center-news/2014/09/Bras-dont-cause-breast-cancer-hutch-study.html [dostęp z dn. 28.03.2022].
- Bespoke bras given to top sportswomen to boost performance, „University of Portsmouth”, https://www.port.ac.uk/news-events-and-blogs/news/bespoke-bras-given-to-top-sportswomen-to-boost-performance [dostęp z dn. 28.03.2022].
- L. Chen, K.E. Malone, C.I. Li, Bra wearing not associated with breast cancer risk: a population based case-control study, „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention” 2014, vol. 10, p. 2181-2185.
- C.C. Hsieh, D, Trichopoulos, Breast size, handedness and breast cancer risk, „European Journal of Cancer” 1991, vol. 27, i. 2, p. 131-135.
- Y.A. Lee, K.J. Hyun, H. Tokura, The effects of skin pressure by clothing on circadian rhythms of core temperature and salivary melatonin, „Chronobiology International” 2000, vol. 17, i. 6, p. 783-793.
- S.M. Love, K. Lindsey, E. Love, Dr. Susan Love's Breast Book, Da Capo Lifelong Books, 2015.
- Reproductive History and Cancer Risk, „National Cancer Institute”, https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/hormones/reproductive-history-fact-sheet [dostęp z dn. 28.03.2022].
- Researchers work with adidas on new sports bra collection, „University of Portsmouth”, https://www.port.ac.uk/news-events-and-blogs/news/researchers-work-with-adidas-on-new-sports-bra-collection [dostęp z dn. 28.03.2022].
- So, Why Are Sports Bras Important? An Expert Fills you In, „Women’s Health”, https://www.womenshealthmag.com/uk/gym-wear/a38654996/why-sports-bra-important/ [dostęp z dn. 28.03.2022].
- The History of the Bra, „The Feminist eZine”, http://www.feministezine.com/feminist/modern/History-ofthe-Bra.html [dostęp z dn. 28.03.2022].
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022