Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Czy chodzenie bez stanika jest zdrowe?

Aktualizacja: 4min.

Ucisk i ból piersi, źle dobrany rozmiar, materiały nieprzepuszczające powietrza, różnego rodzaju otarcia, a nawet infekcje bakteryjne – to jedne z wielu nieprzyjemnych elementów kojarzących się z noszeniem biustonosza.

Zweryfikowane przez:

Lek. Małgorzata Siemion

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Czy brak stanika to wybór bezpieczny dla Twojego zdrowia? Czy obfity biust zawsze potrzebuje dodatkowej stabilizacji? Wyjaśniamy!

Stanikom mówimy precz?

We wrześniu 1968 roku w trakcie protestu No More Miss America! uczestniczki zdarzenia manifestacyjnie wyrzuciły do śmietnika kilka produktów i części garderoby powszechnie kojarzonych z płcią żeńską. Wśród nich znalazły się też biustonosze, które określono wówczas instrumentami tortur kobiet.

To symboliczne wydarzenie stało się fundamentem toczących się przez kolejne dziesięciolecia dyskusji dotyczących noszenia biustonosza nie tylko w kontekście patriarchalnych norm społecznych, ale także w odniesieniu do zdrowia osób używających stanika na całym świecie.

Czy noszenie biustonosza jest zdrowe?

Susan M. Love, amerykańska chirurżka i członkini National Cancer Institute, w książce Dr Susan Love’s Breast Book wyraźnie zaznaczyła, że noszenie stanika nie ma żadnego wpływu na zdrowie – ani pozytywnego, ani negatywnego. Noszenie lub nienoszenie stanika to indywidualna decyzja każdej osoby związana nie z kwestiami zdrowotnymi, a jedynie estetycznymi i czucia się dobrze we własnym ciele. To jeden z wielu głosów potwierdzających, że chodzenie bez biustonosza jest i powinno być decyzją uzależnioną od własnego komfortu.

Przeczytaj też nasz artykuł o budowie i rozwoju piersi.

„Kobietom zalecamy noszenie biustonosza” – czyli co mówią badania?

W 1991 roku przeprowadzono badanie kwalifikujące nieprawidłowy rozmiar miseczki i sposób noszenia stanika jako możliwe czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi. W tym celu wykorzystano dane dla 2323 przypadków i 7008 wizyt kontrolnych zebrane z czterech ośrodków. Okazało się, że ryzyko raka piersi u osób przed menopauzą, które nie nosiły staników, było aż o połowę mniejsze niż w przypadku tych, które na co dzień nosiły biustonosze.

Czy źle dobrany biustonosz rzeczywiście może być czynnikiem ryzyka raka piersi? Choć wnioski płynące z wyżej przytoczonego badania bez wątpienia wpłynęły na decyzję o rezygnacji ze stanika w przypadku wielu osób, naukowcy i naukowczynie z American Cancer Society w 2014 roku stwierdzili, że noszenie stanika nie ma żadnego związku i nie zwiększa ryzyka raka piersi. Tezę tę oficjalnie potwierdził amerykański National Cancer Institute i późniejsze badania, między innymi przeprowadzone w Hutchinson Cancer Research Center w Seattle.

Polecamy lekturę artykułu napisanego przez naszą zaprzyjaźnioną ginekolożkę Karolinę Rasoul o diagnozowaniu i leczeniu raka piersi.

Noszenie stanika a opadanie piersi

Istnieje przekonanie, że noszenie biustonosza minimalizuje ryzyko obwisania piersi, zwłaszcza jeżeli chodzi o duży biust. Rezygnacja ze stanika nie ma jednak negatywnego wpływu na wygląd piersi, wręcz przeciwnie. Należy mimo wszystko pamiętać, że odpowiednio dobrany stanik może jednak znacznie poprawić komfort posiadaczek_y większego biustu – duże piersi nie mają rozbudowanej tkanki mięśniowej, dlatego brak stanika w tym przypadku może rzeczywiście wpływać na komfort w codziennym funkcjonowaniu i wywoływać dolegliwości bólowe.

Często obwisłe lub też nieobwisłe piersi uważane są za wynik anatomicznej budowy. Warto jednak pamiętać, że nagłe i znaczne wahania wagi, wysoki wskaźnik BMI czy palenie papierosów mogą powodować pewne problemy – nie tylko w kontekście chorób przewlekłych, ale także w przypadku zauważalnych zmian w wyglądzie piersi.

Staniki do uprawiania sportu – potrzebne czy nie?

Uprawiasz sport i nosisz stanik stworzony z myślą o aktywności fizycznej? A może decydujesz się nie zakładać biustonosza, a podskakujące piersi przy bieganiu nie powodują u Ciebie dyskomfortu?

Choć chodzenie bez biustonosza w większości przypadków nie ma żadnego wpływu na zdrowie, odpowiednio zaprojektowany, niezbyt ciasny stanik sportowy pozwalający na swobodne krążenie krwi ma kluczowe znaczenie przy uprawianiu aktywności fizycznej.

Główne zadanie biustonosza sportowego stanowi amortyzacja drgań i ograniczenie ruchów biustu. W trakcie intensywnego wysiłku piersi poruszają się w bardzo dynamiczny sposób – więzadła Coopera, czyli włókniste pasma tkanki otaczającej pierś i podtrzymujące tkankę tłuszczową i gruczołową, mogą wskutek tych ruchów ulec rozciągnięciu.

Odpowiednio dobrany stanik to podstawa

Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale badania przeprowadzone przez Research Group in Breast Health na Uniwersytecie w Portsmouth wskazują, że dolegliwości bólowe (zwłaszcza w okolicy pleców), nierzadko postrzegane jako konsekwencja wysiłku fizycznego, mogą być spowodowane brakiem odpowiedniego wsparcia.

Za duże lub za małe miseczki oraz niedopasowany obwód pod biustem również mogą wywoływać bóle pleców. Wsparcia, takiego jak sportowy biustonosz, potrzebują nie tylko osoby o dużym biuście – w sportowym staniku ćwiczymy wydajniej. Badania przeprowadzone w Portsmouth stały się inspiracją do kampanii marki Adidas, zorientowanej na odpowiednią ochronę klatki piersiowej i zapewnienie wsparcia piersiom o różnym kształcie i rozmiarze.

Psst, czy wiesz ile zalet ma spanie nago?

Zalety chodzenia bez biustonosza

„Masz większy biust? Nie możesz nie nosić biustonosza!”, „Jesteś po okresie karmienia? Bez stanika Twój biust sięgnie pępka – załóż biustonosz!”… To tylko niektóre z często pojawiających się w dyskusjach argumentów przemawiających za noszeniem biustonoszy. Bezpodstawnych, bo bazujących na niepopartych faktami stereotypach.

Przymierzasz się do rezygnacji z noszenia biustonosza, ale boisz się oceniających spojrzeń? Rozumiemy to, chodzenie bez stanika to dla wielu wciąż temat tabu. Czujesz się w biustonoszu pewniej i nie chcesz z niego rezygnować? Nie ma w tym nic złego, jednak pamiętaj o precyzyjnym dopasowaniu modelu. Traktujesz stanik jako zbędny element garderoby i lubisz naturalny kształt swoich piersi? Super!

W Your KAYA zawsze stajemy po stronie Twojego komfortu.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Klaudia Strzyżewska

Weryfikacja merytoryczna:

Małgorzata Siemion

Ginekolożka

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  Teraz -25%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 21,24 ZŁ
  OD 21,24 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty