Czemu po goleniu miejsc intymnych mam czerwone krostki?
Krostki w okolicach intymnych i pachwinach po goleniu to wynik niewłaściwego usuwania włosków. Nonszalancja podczas takiego zabiegu (czytaj: nieodpowiednie przygotowanie skóry) może skutkować bolesnymi i swędzącymi czerwonymi wykwitami.
To zwykle wrastające włoski z dziarsko towarzyszącym im stanem zapalnym mieszków, z których wyrastają. Bardzo często pojawiają się właśnie w miejscach intymnych i pachwinach, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa.
Bolące, czerwone krostki po goleniu – przyczyny
Niezadbana maszynka do golenia
Dobre narzędzie do golenia musi być przede wszystkim czyste i odpowiednio ostre.
Nie pozostawiaj swojej maszynki w miejscu, gdzie jej ostrza będą miały kontakt z wodą. Wilgoć im nie sprzyja – może powodować rdzewienie ostrzy, co sprawia, że maszynka nie nadaje się do dalszego użytku.
Pamiętaj również o tym, że niedokładnie oczyszczona maszynka, na której pozostają włoski, komórki naskórka i resztki preparatu używanego do golenia, przechowywana w ciepłym i wilgotnym środowisku, to idealne środowisko do namnażania bakterii.
Warto często wymieniać maszynkę na nową – przy każdym jej użyciu ostrza się tępią, co znacznie utrudnia proces golenia.
A jeśli zmagasz się z ropnymi krostkami to zajrzyj też do naszego artykułu: ropne krostki po goleniu miejsc intymnych - jak się ich pozbyć.
Golenie „na sucho”
Ostra maszynka + sucha skóra? Brrr!
Skłamałabym, gdybym powiedziała, że nie zdarzyło mi się takie pospieszne golenie bez wcześniejszego przygotowania skóry. Oczywiście wychodziłam na tym jak Zabłocki na mydle, bo zamiast gładkiej, pozbawionej włosków skóry miałam czerwone, bolesne pasma wstydu i podrażnień.
Nie masz czasu, łapiesz w pośpiechu maszynkę, pędzisz po skórze niczym rajdowiec_czyni – i gdzie tu miejsce na jakieś nawilżenie? A widzisz, warto jednak mieć na uwadze, że pośpiech to naprawdę kiepski doradca i oszczędność tych kilku minut może naprawdę odbić się na kondycji Twojej skóry!
Usuwanie włosków z nieoczyszczonej skóry
Wszelkie uszkodzenia skóry są jak wrota dla mieszkających na jej powierzchni bakterii – dlatego tak ważne jest, aby zachowywać czystość nie tylko maszynki, ale i ciała!
Mocny nacisk maszynki
Hola, hola, nie musisz przyciskać ostrzy z całej siły, aby efektywnie usuwać włoski. Pamiętaj, że goląc skórę, przy okazji (dosłownie) zdzierasz z niej martwe warstwy naskórka. Stanowi to więc rodzaj mechanicznego peelingu, który – jeśli jest zbyt intensywny – może podrażnić skórę.
Zły „timing”
Co mam na myśli? Na przykład planowaną wizytę na basenie czy też kąpiel, ale słoneczną. Golenie przed takimi eskapadami to nie najlepszy pomysł – dłuższa ekspozycja na słońce nie jest dla skóry obojętna (przypomnij sobie, ile razy po sesji opalania towarzyszyło Ci nieprzyjemne pieczenie i swędzenie), podobnie zresztą jak zawarty w wodzie basenowej chlor (który może wysuszać i powodować uczucie „ściągnięcia” skóry).
Czego NIE robić, kiedy masz swędzące krostki?
- Nie gól skóry, która jest podrażniona! Zrezygnuj z usuwania włosków, dopóki skóra się nie zagoi.
- Podrapałaś_eś swędzące krostki po goleniu? Chyba ktoś tu lubi życie na krawędzi! Robiąc to, jedynie pogorszysz ten stan i dorobisz się nie tylko nieestetycznych, ale i bolesnych ran.
NIE obcisłym, sztucznym materiałom! Nieodpowiednia bielizna może wzmagać podrażnienia i uniemożliwiać cyrkulację powietrza w okolicach intymnych. Postaw na wygodne, bawełniane majtki!
Sposoby na czerwone krostki po goleniu
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim profilaktyka jest lepsza niż leczenie, dlatego postaw na świadome golenie i odpowiednią pielęgnację skóry zarówno przed, jak i po nim.
- Przed usunięciem włosków warto wykonać peeling: usuniesz nadmiar warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko wrastania włosków po goleniu. Psst, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu o poprawnym wykonywaniu peelingu.
- Postaw na nawilżający i kojący krem do golenia, których zadba o bezpieczeństwo Twojej skóry podczas spotkania z maszynką. Poza tym dzięki niemu będziesz dokładnie widzieć, które miejsca ominęłaś_ąłeś w trakcie golenia! Pamiętaj też, że najbezpieczniej jest golić włoski zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
Dokładne usunięcie włosków to jedno, jednak nie zapominaj, że skóra po zabiegu wyjątkowo potrzebuje czułości i nawilżenia. Potraktuj ją balsamem lub kojącym olejkiem, który otuli skórę dodatkową warstwą ochronną.
Jak leczyć?
Czasu nie cofniesz, więc jeśli jest już po ptokach – spokojnie, po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy. Krostkom i podrażnieniom zazwyczaj towarzyszy jednak dyskomfort w postaci bólu czy uporczywego swędzenia, a te można spróbować załagodzić domowymi sposobami (lub odpowiednimi kosmetykami).
A więc czym smarować krostki po goleniu?
- Aloesem! Gęsty żel z tej rośliny działa nawilżająco, antyseptycznie (czyli zwalcza drobnoustroje bytujące na powierzchni skóry) i kojąco.
- Olejek z drzewa herbacianego także może przynieść Ci ulgę – jest znany ze swojego działania antybakteryjnego. Pamiętaj jednak, aby nie stosować go solo na skórę, bo może powodować jej podrażnienia. Poszukaj preparatów do pielęgnacji ciała, które zawierają go w swoim składzie.
- Kwas salicylowy to częsty składnik preparatów przeznaczonych do leczenia trądziku. Sprawdzi się również w przypadku krostek po goleniu: penetruje gruczoły łojowe, a dzięki temu odblokowuje pory i łagodzi stany zapalne. Podobne działanie ma kwas glikolowy, który sprawnie usuwa martwe komórki z powierzchni skóry. Nie stosuj kwasów na podrażnioną skórę lub powstałe po goleniu świeże ranki, bo to znacznie pogorszy jej stan!
- Kosmetyki ze składnikami takimi jak pantenol, wyciąg z rumianku, zielona herbata to już klasyki gatunku. Znajdziesz je w wielu nawilżających balsamach, jednak zwracaj uwagę na ich pozostałe składowe. Żeby zminimalizować ryzyko podrażnienia skory, wybieraj łagodne preparaty (sprawdzą się takie bez kompozycji zapachowych, na przykład przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka). Sztuczne perfumanty mogą również wywołać reakcję alergiczną.
Pamiętaj jednak, że w razie jakichkolwiek wątpliwości (lub częstego nawracania uporczywych krostek) warto zgłosić się do dermatologa_ożki. Dzięki fachowej poradzie (i mniejszym lub większym zmianom w rutynie usuwania włosków) golenie będzie przebiegało sprawniej, a Ty zapomnisz o czerwonych kropkach w miejscach intymnych!
- Remedies for Razor Burn, med. rev. D. Brennan, „WebMD”, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/remedies-relieve-razor-burn [dostęp z dn. 20.04.2022].
- Salicylic acid, „American Chemical Society”, https://www.acs.org/content/acs/en/molecule-of-the-week/archive/s/salicylic-acid.html [dostęp z dn. 20.04.2022].
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022