Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Zużyty tampon. I co dalej?

Aktualizacja: 4min.

Szybko się dogadaliście, Wasza znajomość przebiega wręcz wzorowo. Mija już 6. godzina Waszego spotkania – najwyższa pora się pożegnać. Ale jak w praktyce powinno wyglądać Twoje rozstanie z tamponem? Kosz? Sedes? Gdzie wrzucić?

Tampony to przeznaczone dla osób menstruujących środki higieniczne, których zadaniem jest wchłanianie dużych ilości wydzieliny menstruacyjnej. Chronią przez kilka godzin, ale maksymalnie po 8 (więcej o tym przeczytasz tu) musisz wymienić tampon na nowy.

Gdzie więc wyrzucić taki zużyty tampon? To dosyć istotne pytanie w obliczu faktu, że przeciętna osoba menstruująca zużywa w swoim życiu ponad 15 000 tamponów!

Z czego zrobiony jest tampon?

By dowiedzieć się, gdzie wyrzucić zużyty tampon, najlepiej zacząć od podstaw i omówić skład tamponu… co wcale nie jest takie proste – bo o ile przepisy wymuszają podawanie składu na kosmetykach, to producenci środków higienicznych nie są zobowiązani do ujawniania niechlubnej listy środków użytych w produkcji podpasek czy tamponów.

Gdyby tak było, na opakowaniach mogłabyś_mógłbyś znaleźć na przykład dioksyny znajdujące się w sztucznie bielonym jedwabiu, pestycydy czy chlor. I to wbrew pozorom byłoby super, bo każdy miałby szansę świadomie dokonać lepszego wyboru, jakim z pewnością są produkty Your KAYA – wybaczcie te przechwalanki, ale nasze składy mówią same za siebie!

W kwestii tamponów, u nas znajdziesz tylko te bezpieczne, wykonane ze 100% organicznej bawełny, bez toksyn, barwników i syntetycznych dodatków. Od tradycyjnych tamponów różni je również to, że nie znajdziesz na nich sztucznej powłoki – to wyłącznie organiczna bawełna z certyfikatem GOTS.

Czy wiesz gdzie wyrzucać zużyte tampony? Przeczytaj tutaj.

Zużyty tampon – czy możesz wrzucić go do sedesu?

Niestety, wrzucenie tamponu do toalety to niezbyt dobry pomysł. Dlaczego? 

Jak pisze portal nanowosmieci.pl, przyłącze kanalizacyjne ma średnicę od 15 do 20 cm, dlatego każdy większy przedmiot, jak podpaska, pielucha, waciki czy tampon, może zahaczyć się o coś w rurze i zablokować przepływ.

A nawet jeśli tak się nie stanie, spłukane tampony przedostają się do środowiska. Śmieci w oceanach szkodzą dzikiej przyrodzie i przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Pamiętaj: zwykłe tampony nie są biodegradowalne. Te zużyte zawierają w sobie wydzielinę menstruacyjną – muszą więc wylądować w koszu na odpady zmieszane.

Czy tampon z dobrym składem możesz spłukać w toalecie?

Niestety nie – nawet tampon z dobrym składem nie powinien być spłukiwany w toalecie.

Zużyty tampon – gdzie go wyrzucić?

Zużyte podpaski, wkładki i tampony (ze względu na to, że zawierają krew i wydzieliny) muszą wylądować w koszu na odpady zmieszane.

Owijki innych producentów są przeważnie foliowe i powinny zostać wyrzucone do kosza na plastik. 

Natomiast indywidualne owijki tamponów marki Your KAYA świetnie nadadzą się na kompost lub do kosza na bioodpady, ponieważ stworzone są z w pełni biodegradowalnego i kompostowalnego materiału NatureFlex™.

Kartoniki po produktach oraz papierowy aplikator od tamponu powinnaś_powinieneś oczywiście wyrzucić do kosza na papier.

Jak pozbyć się zużytego tamponu?

Najlepiej zawiń go w mały kawałek papieru toaletowego. Dzięki temu nie tylko nie ubrudzisz się krwią, ale też zaoszczędzisz domownikom szokującego widoku (niektórzy, w tym dzieci, mogą przestraszyć się widoku krwi). Nie oznacza to oczywiście, że zużyty tampon jest czymś, czego należy się wstydzić, wręcz przeciwnie! 

Jednak dyskretne zawinięcie go w papier to poniekąd wyraz szacunku wobec domowników i innych osób korzystających z łazienki. Poza tym ostatnią rzeczą, którą chciałabyś_chciałbyś zobaczyć, są ślady krwi w Twoim domu, bo ktoś (dziecko lub zwierzak) uznał zużyty tampon za wyjątkowo interesującą zabawkę. Natomiast jeśli masz łazienkę tylko do swojej dyspozycji, to wyłącznie Twoja sprawa, co znajduje się w Twoim koszu, i niczego nie musisz kamuflować.

Zawinięty tampon umieść w koszu na śmieci zmieszane. Pamiętaj, by w trakcie okresu wyrzucać śmieci regularnie – na zużytych środkach higienicznych namnażają się bakterie, więc może pojawić się nieprzyjemny zapach.

Czy wiesz, jak poprawnie wyjąć tampon? Dowiedz się z tego artykułu! Zużyty tampon – co z nim zrobić, gdy nie jesteś w swojej łazience?

Tak samo jak w swojej łazience – poza domem umieść zużyty tampon w koszu na odpady zmieszane.

Jeśli jesteś w czyimś domu i musisz wyrzucić tampon, postępuj tak, jak u siebie: zawiń tampon w papier toaletowy lub – jeśli przewidziałaś_eś tę wymianę wcześniej – zabezpiecz tampon we wcześniej przygotowany woreczek foliowy i zabierz tampon ze sobą. Wydaje mi się jednak, że zupełnie nie ma takiej potrzeby – menstruacja to fizjologiczna sprawa, całkowicie normalna. Nikogo nie powinien gorszyć widok zużytego tamponu, zwłaszcza jeśli jest dyskretnie zawinięty w papier toaletowy. Rób tak, by czuć się maksymalnie komfortowo. Nie musisz przecież dokładać sobie stresu.

Pamiętaj: nie przechowuj zużytych tamponów w kieszeni, nawet jeśli są owinięte papierem toaletowym. Ryzykujesz w ten sposób zniszczenie ubrania. W dodatku możesz niechcący zapomnieć o tej krwawej niespodziance, która po pewnym czasie zapewne przypomni o sobie swoim zapachem.

Przeczytaj też nasz tekst o tym, jak ustrzec się przed przeciekającym tamponem.

Pojemniki na zużyte środki higieniczne

W wielu toaletach publicznych znajdują się specjalne pojemniki na odpady sanitarne, których należy użyć do pozbycia się produktów higienicznych dla osób menstruujących. Są odpowiednio oznaczone, na pewno je zauważysz. Dodatkowo często przy takich pojemnikach znajduje się opakowanie z małymi woreczkami foliowymi na zużyte tampony. Możesz ich użyć, ale możesz również owinąć zużyty tampon papierem toaletowym. Jeśli nie ma w kabinie lub łazience takiego pojemnika na zużyte artykuły higieniczne, wyrzuć tampon po prostu do kosza na śmieci zmieszane.

I wszystko jasne!

Teraz już wiesz, gdzie wyrzucać zużyte tampony. Grunt to pamiętać, że to, co zostaje spuszczone w sedesie, nie idzie w niebyt. Podchodź do kwestii utylizacji w toalecie restrykcyjnie – tampony absolutnie nie powinny się tam znaleźć. A jeśli używasz chusteczek do higieny intymnej, to pamiętaj, że do sedesu możesz wyrzucić tylko te, które szybko rozpuszczą się w wodzie (jak nasze, oczywiście!). Cała reszta powinna wylądować w koszu.

 • Gdzie wyrzucać pieluchy, podpaski i tampony?, https://smieci.eu/gdzie-wyrzucac-pieluchy-podpaski-i-tampony/ [dostęp z dn. 16.05.2022].
 • How do I use tampons, pads, period underwear, and menstrual cups?, „Planned Parenthood”, https://www.plannedparenthood.org/learn/health-and-wellness/menstruation/how-do-i-use-tampons-pads-and-menstrual-cups [dostęp z dn. 16.05.2022].
 • What to Know About Disposing of Used Tampons, med. rev. D. Brennan, „Web MD”, https://www.webmd.com/women/what-to-know-about-disposing-of-used-tampons [dostęp z dn. 16.05.2022].
 • J. Wizowska, Bo sedes to nie kosz na śmieci, https://www.nanowosmieci.pl/sedes-kosz-smieci/ [dostęp z dn. 16.05.2022].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 15/08/2022

  Data aktualizacji: 20/06/2023

  Autor_ka:

  Paulina Pomaska

  Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
   OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

   Bestseller

   Teraz -25%

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 38,24 ZŁ
   OD 38,24 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 21,24 ZŁ
   OD 21,24 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 46,33 ZŁ
   OD 46,33 ZŁ

   Bestseller

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 84,99 ZŁ
   OD 84,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  Zobacz produkty