Dlaczego tampon przecieka?

Udostępnij

Dlaczego tampon przecieka?

Okres i wilgoć na bieliźnie – gdy te dwie rzeczy się spotkają, skutecznie odrywają Twoje myśli od wszystkiego, co robisz w danym momencie. Ale zaraz. Przecież dosłownie chwilę temu wmieniłaś_eś tampon. Co się więc dzieje?

Paulina Pomaska

Opublikowano: 12.05.2022 2 minczytania

cover - przeciekający tampon

Ilustracja: Jarek Danilenko

tampony kup teraz

Jak zaraz się dowiesz, kluczem jest odpowiednie dopasowanie. Tampony mogą być Twoimi najlepszymi okresowymi przyjaciółmi, ale w relacji z nimi nie polegaj jednak jedynie na swojej wygodzie. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i pilnuj, aby nie tylko rozmiar, ale i czas użytkowania były optymalne.

Co powoduje, że tampony przeciekają?

Jeśli Twój tampon przecieka, z pewnością jest źle dobrany. Oczywiście ze wszystkim można sobie poradzić, ale warto zastanowić się, co poszło nie tak, i zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.

Nie ma jednej, uniwersalnej zasady doboru tamponów – wszystko zależy od obfitości, intensywności Twojego krwawienia. Obserwuj swoje ciało, wyciągaj wnioski i przede wszystkim postaw na takie tampony, które będą zdrowe dla Ciebie i dla środowiska (niebielone chlorem, biodegradowalne).

tampony kup teraz

Pamiętaj jednak, że w przypadku tamponów nie zadziała zasada zabezpieczę się, w razie czego założę bardziej chłonny tampon – w ten sposób możesz poważnie naruszyć delikatną florę bakteryjną pochwy. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: w dedykowanym temu tematowi artykule!

Przeczytaj też nasze inne poradniki: jak założyć tampon oraz jak wyjąć tampon.

Tampon przecieka – jak można temu zaradzić?

Jeden tampon możesz mieć zaaplikowany przez od 4 do 6 godzin, maksymalnie do 8 (więcej o tym, jak długo trzymać tampon, przeczytasz tu). Stosowanie tamponów przez dłuższy czas jest niebezpieczne i może potęgować ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego!

Jeśli po czasie krótszym niż wspomniane od 4 do 6 godzin widzisz plamy na bieliźnie czy wkładce lub zauważasz krew na sznureczku, oznacza to, że musisz sięgnąć po bardziej chłonny tampon (jeśli to możliwe) lub częściej go wymieniać.

Jak już wcześniej wspomniałam, z wyborem tych bardziej chłonnych tamponów warto być ostrożną_ym. Kiedy zauważysz, że intensywność krwawienia maleje wraz z czasem trwania miesiączki, postaraj się dostosować do tego wybrany przez Ciebie środek menstruacyjnej ochrony.

Jeśli mimo skąpego już krwawienia będziesz nosić tampon o wysokiej chłonności, możesz zaburzyć florę bakteryjną pochwy (tampon wchłonie naturalną wydzielinę pochwy, wysuszając ją i czyniąc wrażliwą na infekcje i podrażnienia). 

Dodatkowo, gdy w pochwie nie ma tej wydzieliny, następny tampon jest trudniejszy do założenia (przez brak odpowiedniego poślizgu) i może powodować uczucie „wypełnienia” w pochwie.

Jedyną, uniwersalną radą w przypadku przeciekającego tamponu jest zatem regularna kontrola, a więc częstsze wizyty w toalecie.

Więcej o tamponach dowiesz się z naszych tekstów: gdzie wyrzucać tampony oraz tampon a sikanie.

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

  1. E.R. Rome, J. Wolhandler, N. Reame, The absorbency of tampons, „JAMA”, vol. 259, i. 5, p. 685-686, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3336184/ [dostęp z dn. 11.04.2022].

Autor_ka

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Zobacz inne artykuły

Weryfikacja merytoryczna

lek. Karolina Rasoul-Pelińska
Ginekolog

Ginekolożka, pracuje w klinice zajmującej się ginekologią onkologiczną. Dyżuruje także na sali porodowej.

Zobacz inne artykuły

Produkty okresowe

Tampon a siku – rozwiewamy Twoje wątpliwości

Kupa zrobiona, tampon zmieniony, myjesz ręce i czujesz, że pęcherz również dopomina się o opróżnienie. No tak, jeszcze siku! I co teraz? Hmm. A może by tak… zrobić siku? Tampon to żadna przeszkoda. Chodź, opowiem Ci więcej.

Paulina Pomaska