Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak wygląda życie nieletnich żon?

Aktualizacja: 4min.

Każdego roku około 12 milionów nieletnich dziewczynek zawiera aranżowane małżeństwa. Gwałcone, bite i poniżane, próbują znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, w którym uzyskanie pomocy niemal graniczy z cudem. Jakie są źródła tego zjawiska i czy możliwe jest przynajmniej zmniejszenie jego skali?

Za dziecięce małżeństwo uznaje się związek małżeński lub podobny do małżeńskiego, w którym przynajmniej jedna ze stron jest małoletnia. Problem ten dotyczy nieletnich obojga płci, choć w zdecydowanej większości ofiarami tego procederu są dziewczęta. Najwięcej przypadków tego typu odnotowuje się w południowej Azji i subsaharyjskiej Afryce – wśród państw z największym odsetkiem nieletnich żon znajdują się Niger, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Bangladesz i Nepal. W Bangladeszu niemal połowa kobiet wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Analiza danych wskazuje, że liczba wymuszonych małżeństw powoli spada, jednak w chwili obecnej obecnie około 650 milionów kobiet na świecie pozostaje w związkach zawartych w taki sposób.

Co leży u podstaw takiego zwyczaju? Odpowiedź różni się nieco w zależności od regionu, najczęściej jednak jest to mieszanka czynników społecznych i ekonomicznych. Jednym z najważniejszych aspektów tego zjawiska jest bieda. Córki często postrzegane są jako ekonomiczne obciążenie – wychowanie dziecka jest kosztowne, a w przeciwieństwie do synów córki po kilkunastu latach opuszczą dom na zawsze. Aby uzyskać „zwrot inwestycji”, rodzice wydają je za mąż w zamian za posag. Może się to wydawać okrutne, jednak w tamtejszych realiach ekonomicznych rodziny często nie mają innego wyjścia, jest to też sposób na zabezpieczenie finansowego bezpieczeństwa córki.

Ogromną rolę odgrywa także tradycja, na którą nie jest w stanie wpłynąć zmiana regulacji prawnych. W wielu państwach z wysokim odsetkiem nieletnich żon takie małżeństwa są prawnie zakazane, panujące wśród ludności zasady są jednak silniejsze niż kodeks. Ceremonie ślubne, mimo że bezprawne, są uznawane przez społeczność, daty kolejnych ślubów są trzymane w tajemnicy znanej tylko mieszkańcom miasteczka, w którym będą się odbywać. Nieletnia żona zmuszona jest więc opuścić dom rodzinny i przenieść się do domu męża. Takie małżeństwa są też częścią pewnego rodzaju polityki – pozwalają scalić ze sobą rodziny, plemiona czy wioski.

Z opowieści dziewcząt i kobiet, które wyszły za mąż na mocy tradycji, wiemy, że często nie mają one nawet podstawowej wiedzy na temat tego, jak będzie wyglądać ich życie po ślubie. Nie miały dostępu do edukacji, nie są samodzielne ekonomicznie, nie mają więc możliwości, aby przynajmniej współuczestniczyć w procesie decydowania o własnej przyszłości. Zależne od ojców i mężów, nie mają też pola do buntu. Po ślubie zobowiązane są do wypełniania wszelkich obowiązków domowych i małżeńskich oraz dowiedzenia swojej płodności. Mówimy tu nawet o dwunastoletnich dziewczynkach – wczesne śluby mają być gwarancją tego, że młoda żona jest dziewicą wolną od chorób wenerycznych. Większość z nich zostanie zainfekowana przez męża, wiele z nich nie przeżyje pierwszych lat małżeństwa z powodu choroby lub powikłań po porodzie, bo ich ciała nie są jeszcze gotowe na rodzenie dzieci, a dziewczęta nie mają dostępu do środków higienicznych ani opieki medycznej. Nie mają również żadnej wiedzy na temat tego, jak powinny dbać o siebie i o potomstwo. Znane są przypadki dziewczynek, które wykrwawiły się na śmierć z powodu obrażeń wewnętrznych doznanych w wyniku pierwszego stosunku.

W 2008 roku świat poznał historię Nujood Ali. Dziesięciolatka z Jemenu, po roku małżeństwa ze starszym o ponad 20 lat mężczyzną, zdecydowała się udać do sądu i wystąpić o rozwód. Po kilku godzinach błąkania się po korytarzach została zauważona przez sędziego, który zdecydował się udzielić jej tymczasowego schronienia. Sprawą zainteresowała się też prawniczka Shada Nasser, która zgodziła się reprezentować dziesięciolatkę przed sądem. Nujood zeznała, że była regularnie bita przez swoich teściów i gwałcona przez męża. Udało jej się uzyskać rozwód. Wydawało się, że to duży przełom i szansa dla wielu ofiar wymuszonych małżeństw. Rzeczywistość okazała się nieco mniej szczęśliwa. Nujood wróciła do domu rodzinnego i wydała autobiograficzną książkę, z której dochód miał być przeznaczony na jej dalszą edukację – chciała zostać prawniczką. Według prawa wydawca zobowiązany był jednak przekazywać pieniądze jej ojcu. W 2013 Nujood wyznała, że ojciec wyrzucił ją z domu, a pieniądze przeznaczył na dwie nowe żony. Sama ponownie wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci.

Co można zrobić, aby skutecznie zmniejszyć skalę tego procederu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, nie ma jednego rozwiązania, które można byłoby zastosować. Małżeństwa zawierane przez nieletnich różnią się w zależności od kraju, dlatego konieczne jest dostosowanie sposobu działania do konkretnego przypadku, z uwzględnieniem lokalnych kontekstów i tradycji. Organizacje takie jak UNICEF angażują się w działania na rzecz edukacji dziewcząt, korzystnych poprawek w systemach prawnych oraz ogólnego zwiększania świadomości społecznej. Powołują do życia lokalne fundacje, które mają na celu niesienie możliwie najskuteczniejszej pomocy w swoim obszarze. Najważniejsza zmiana jednak musi dokonać się w podejściu samych społeczności, które na aranżowane małżeństwa pozwalają. 

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Ewa Stanicka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Wyprzedane

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

  -20% TANIEJ

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

  -20% Z BEST20

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

Zobacz produkty