Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak założyć podpaskę? Poradnik dla początkujących

Aktualizacja: 3min.

W teorii każda_y z nas wie, jak się zakłada podpaskę - sprawa wydaje się dosyć intuicyjna. Kto z menstruujących osób jednak nigdy nie przykleił sobie boleśnie włosków łonowych do skrzydełek albo nie poplamił na czerwono bielizny, niech pierwszy rzuci gorącym termoforem.

Poza tym na rynku jest tyle rodzajów do wyboru - podpaski ze skrzydełkami i bez skrzydełek, podpaski utracienkie i ultragrube, podpaski pachnące i bezwonne, podpaski jednorazowe i wielokrotnego użytku... Skąd masz wiedzieć, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku?

Jeśli chcesz mojej porady, oto ona: zacznij od tych najzwyklejszych - zazwyczaj oznaczone są jako “normal”. Odpuść też sobie sztuczny zapach - Twoja cipka ma własny i to w stu procentach naturalny. Najlepiej w ogóle unikaj syntetycznych dodatków, nie tylko ze względu na troskę o Matkę Ziemię, ale i własne ciało. Piszę to jako osoba, która doświadczyła kiedyś mocnej reakcji alergicznej na jeden ze składników zawartych właśnie w takiej ogólnodostępnej, zupełnie nieekologicznej podpasce, i to w momencie, gdy miesiączka dopiero się zaczęła. 0/10, nie polecam.

Jak prawidłowo założyć podpaskę?

Aby założyć podpaskę, udaj się do łazienki. Umyj ręce, zsuń majtki do kolan i przyjmij najwygodniejszą dla Ciebie pozycję - możesz usiąść na otwartej muszli toaletowej lub stanąć w lekkim rozkroku (osobiście polecam jednak usiąść, dzięki temu unikniesz ryzyka zabrudzenia kafelków podłogowych czy tam dywanika). Wyjmij podpaskę z opakowania i przyklej ją na bieliznę w taki sposób, aby środkowa część podpaski znajdowała się kilka centymetrów z przodu. Jeżeli zdecydowałaś się na podpaski ze skrzydełkami (dobry wybór, uniemożliwiają podpasce przesuwanie się, a to ważne), dopiero teraz odklej paski zabezpieczające i przyklej skrzydełka do wewnętrznej strony majtek. Voilà! Masz już solidne zabezpieczenie na następne kilka godzin. Wystarczy tylko umyć łapki i możesz wracać do łóżka, ciepłego termoforka, czekolady i Netflixa. Albo po prostu do życia, bo miesiączka nie musi automatycznie zwalać Cię z nóg.

Jak często wymieniać podpaskę?

Gdy krwawienie jest najbardziej obfite (w moim przypadku to na przykład dwa pierwsze dni miesiączki), zmieniaj podpaskę co 3-4 godziny. W inne dni wystarczy, że wymiana będzie następować co mniej więcej 6 godzin. Traktuj jednak te porady jako wskazówki, a nie konkretne wytyczne. Szybko zauważysz, czego tak naprawdę Ci potrzeba. W sytuacji, gdy w dniach największego krwawienia musisz założyć podpaskę częściej niż co 4 godziny, sięgnij po tę bardziej chłonną. Jeśli po czterech godzinach tylko mała część podpaski jest napełniona, spokojnie wystarczy Ci ta cienka.

Jakie podpaski wybrać na noc?

Aby nie poplamić bielizny ani pościeli, wieczorem wybierz podpaskę najbardziej chłonną, z wydłużonym tyłem i skrzydełkami. Nie musisz nastawiać budzika - możesz ją na spokojnie zmienić po przebudzeniu. To duża zaleta podpaski - tampon powinnaś_ieneś wymieniać maksymalnie co osiem godzin, więc ta opcja niekoniecznie sprawdza się do spania.

Zalety podpasek

Sama przy okazji miesiączki korzystam z tamponów, lubię mieć jednak to jedno opakowanie podpasek pod ręką, i zaraz Ci wytłumaczę, dlaczego. Tampon jest spoko, owszem, ale nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Tak jak wspominałam, wygodniej (i bezpieczniej) jest z niego na noc zrezygnować. Niekoniecznie będzie też dobrym przyjacielem podczas zapalenia pęcherza moczowego czy infekcji dróg rodnych. Czasem, gdy miesiączka jest bardzo skąpa, aplikacja również nie należy do najprzyjemniejszych. I tutaj, cała na biało (dosłownie!), wchodzi podpaska. Albo wlatuje. Bo ma skrzydełka (ach, zatrzymaj tę karuzelę śmiechu...). Uważana za najbezpieczniejszy z dostępnych środków, podpaska to wciąż najczęstszy wybór początkujących menstruujących.

Podsumowując, mam nadzieję, że skorzystasz z mojej porady i będziesz pamiętać, że nie musisz decydować się tylko na jedną opcję - możesz swobodnie dobierać środki menstruacyjne w zależności od sytuacji, również podczas trwania jednego okresu. Zrób tak, żeby - szczególnie w tych dniach - było Ci jak najwygodniej.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 06/08/2022

Data aktualizacji: 16/08/2022

Autor_ka:

Ania Kurecka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty