Kubeczki menstruacyjne – najważniejsze informacje
Kubeczek menstruacyjny to niewielkich rozmiarów, elastyczny środek higieniczny, który w trakcie okresu, umieszczony w pochwie, zbiera płyny miesiączkowe.
- Kubek zbiera krew i płyny menstruacyjne we wnętrzu Twojego ciała. W efekcie krew wraz z płynami jest całkowicie bezwonna.
- Kubeczek menstruacyjny jest kolektorem, który w porównaniu do podpaski i tamponu nie wchłania płynów, lecz je gromadzi.Jego pojemność zależna od rozmiaru znajduje się w zakresie od 10 do 38 mililitrów.
- Wymiana kubeczka może odbywać się co od 3 do nawet 12 godzin.
- Ten środek higieniczny wielokrotnego użytku, odpowiednio pielęgnowany, służyć Ci może nawet do 10 lat!
- Kubeczek powinno się myć, dezynfekować, a także sterylizować przed pierwszym użyciem oraz po zakończonej miesiączce. Pomiędzy aplikacjami podczas menstruacji również należy go odpowiednio przygotować do ponownego użycia. Pamiętaj: przed każdym kontaktem z kubeczkiem i strefą intymną należy dokładnie umyć ręce!
Dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka?
Ile razy nasiąknięta podpaska czy tampon sprezentowały Ci czerwoną dekorację? Z dobrze dopasowanym i założonym kubeczkiem zapomnisz o niespodziankach. Jest to najszczelniejsza opcja wśród wszystkich środków higienicznych.
No dobra, wszystko pięknie, tylko dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, dlatego przygotowaliśmy listę przyczyn, które mogą powodować niepożądane wycieki.
Kubeczek menstruacyjny się przesuwa
Niestabilny, ruchliwy i przemieszczający się w pochwie kubeczek przecieka. Jeśli kubeczek się przesuwa, nie zbiera płynu menstruacyjnego w całości. Jego brzegi nie przylegają do ścianek pochwy, a to, co powinno do niego wpadać, zwyczajnie po nim spływa.
A to wszystko może być spowodowane niepoprawną aplikacją.
O tym jak poprawnie aplikować kubeczek przeczytasz tutaj.
Kubeczek menstruacyjny nie rozłożył się i nie zassał
Gdy kubek znajduje się we wnętrzu, ale nie nastąpiło jego całkowite rozłożenie, część płynu menstruacyjnego nie trafi do niego, a wprost na Twoją bieliznę.
Niepoprawnie rozłożony kubeczek możesz poznać też po uwieraniu w ścianki pochwy i odczuwaniu dyskomfortu.
Jeżeli kubeczek nie otworzył się poprawnie, prawdopodobnie się również nie zassał. Zassanie kubeczka to gwarancja jego szczelności. Nawet najmniejsze wgniecenie na jego krawędzi skutkuje brakiem szczelności i łatwą drogą do przeciekania kubeczka.
Do zassania się kubeczków menstruacyjnych nie dojdzie także wtedy, jeśli ich otworki przy krawędzi są zapchane. Zapychać może śluz, płyny i krew menstruacyjna. Niedrożność otworków to brak możliwości wytworzenia podciśnienia!
Nieodpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego
Jak źle dobrany rozmiar kubeczka może powodować wyciek płynów menstruacyjnych?
Zbyt małe kubeczki menstruacyjne nie zassą się w pochwie, ponieważ nie będą ściśle przylegać do jej ścianek. Ich przemieszczanie i zbyt mała pojemność skutkują wyciekiem niezależnie od Twoich starań.
Z kolei za duże kubeczki nie rozłożą się całkowicie, przez co płyn menstruacyjny może omijać wnętrze kubeczka i beztrosko spływać po jego bokach.
Jeżeli czujesz ucisk, kubeczek nie może swobodnie się rozłożyć – możliwe więc, że jest za duży.
Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego.
Nieodpowiednia twardość kubeczka menstruacyjnego
Główną rolę związaną z tą właściwością kubka odgrywają Twoje mięśnie dna miednicy.
Miękki kubeczek menstruacyjny przecieka, ponieważ może być zbyt mocno ściskany przez mięśnie, co utrudnia jego otwieranie się.
Z kolei zbyt twardy kubeczek po rozłożeniu może przylegać do ścian pochwy, jednak równocześnie zbyt mocno na nią napierać, powodując dyskomfort.
Kubeczek menstruacyjny jest pełny
Obfite krwawienie bądź zbyt długi czas noszenia kubeczka mogą powodować jego maksymalne napełnienie. Wówczas nadwyżka płynu menstruacyjnego przedostaje się poza granice kubka i spływa w dół pochwy.
Mimo jego zassania i szczelności zdarza się, że nadmiar płynu znajdzie drogę ucieczki przy dynamicznej zmianie pozycji ciała bądź podczas szybkiego skurczu i rozkurczu mięśni dna miednicy.
Zajrzyj też do naszej instrukcji jak wyjąć kubeczek menstruacyjny.
Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka?
Przede wszystkim nie poddawaj się! Kubeczek menstruacyjny przecieka szczególnie wtedy, kiedy nie mamy jeszcze wprawy w jego zakładaniu – i owszem, może to prowadzić do zniechęcenia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie sposoby na radzenie sobie z wyciekiem!
Rozluźnij się
Rozluźnienie mięśni może być wystarczającym rozwiązaniem.
Spięte mięśnie to mniej miejsca dla kubeczka, który nie może się całkowicie rozłożyć, a tym samym zassać. Zostaw mu więc pole do popisu i spróbuj świadomie rozluźnić mięśnie. Jak?
- Przyjmij odpowiednią pozycję – na stojąco z nogą opartą na przykład o sedes, na siedząco bądź kucając. Ważne, aby dostęp do pochwy był dla Ciebie jak najdogodniejszy.
- Miarowe oddychanie i świadome rozkurczanie mięśni to droga do współpracy całego ciała.
- Znajdź komfortową przestrzeń, z którą pod rękę idą relaks i świadomość, że nikt i nic nie zakłóci tego momentu bliskości.
Delikatnie pociągnij za ogonek bądź pętelkę kubeczka
Ten ruch ma szansę pobudzić kubeczek do ponownego zassania, które tym razem może okazać się całkowicie wystarczające. Pamiętaj, by nie ciągnąć z użyciem siły, wystarczy delikatne pociągnięcie.
Ściśnij i obracaj kubeczek menstruacyjny
Nie musisz jeszcze przeprowadzać ponownej aplikacji. Wystarczy, że złapiesz podstawę kubeczka dwoma palcami i ściśniesz. Podczas tej czynności delikatnie poruszaj nim na boki i obracaj. Następnie zwolnij jego podstawę i sprawdź, czy doszło do zassania.
Odkształć kubeczek palcem
Wsuń palec do pochwy. Jeśli wyczujesz, że z jednej strony struktura kubeczka jest nienaturalna i wystąpiło wgniecenie, spróbuj delikatnie je odkształcić. Możliwe, że ten mały gest rozwiąże problem wycieku!
Zadbaj o drożność otworów przy krawędzi kubeczka
Jeśli płyn menstruacyjny zalega w otworach, może uniemożliwiać poprawną regulację ciśnienia i utrudniać zassanie kubka menstruacyjnego. Dlatego podczas mycia kubeczka zwróć uwagę na te malutkie otworki, od których zależy naprawdę dużo!
Zaaplikuj kubeczek menstruacyjny jeszcze raz
Przed ponowną aplikacją zwróć uwagę na każdy szczegół. Poprawnie zaaplikowany odpowiedni kubeczek minimalizuje ryzyko przeciekania!
Użyj wkładki na bieliznę
Zachowasz nie tylko czystą głowę, ale i ulubioną, okresową bieliznę.
Możliwe, że z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że będzie to zbędne, jednak szczególnie podczas pierwszych okresów z kubkiem zabezpiecz się dodatkowo wkładką.
Co, jeśli problem się powtarza?
Kolejny miesiąc, kolejny wyciek, kolejne zabrudzone ubrania i kolejne nerwy.
Próbujesz wyżej wymienionych taktyk, i nic?
Jeśli kubeczek przecieka podczas każdego użycia, oznacza to, że problem może tkwić gdzieś indziej. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się wycieku raz na zawsze!
Wymiana kubeczka
Niestety czasem to jedyne rozwiązanie, ponieważ o ile w technice aplikacji można się doszkolić, to nie wpłynie się na właściwości kubeczka. Jego niedopasowany rozmiar i twardość mogą stanowić przyczynę ciągłych wycieków.
Wiesz już, że za mały kubeczek, tak samo jak zbyt duży, może powodować wyciek – dlatego tak istotna jest odpowiednio dobrana wielkość. Odpowiedni rozmiar kubeczka zależy od tego, na jakiej wysokości znajduje się Twoja szyjka macicy, a także od szerokości Twojej pochwy i stanu mięśni dna miednicy.
Na rynku znajdziesz wiele kubeczków o zróżnicowanej twardości. Jeśli uważasz, że Twój kubeczek jest za miękki, bez problemu znajdziesz jego twardszy odpowiednik – i odwrotnie!
Jeżeli Twoje mięśnie dna miednicy są słabsze, wybierz kubeczek miękki. Natomiast jeżeli jesteś aktywna_y fizycznie, a mięśnie są wyćwiczone – zdecyduj się na kubeczek twardszy.
Zmiana sposobu aplikacji
Ile osób menstruujących, tyle sposobów aplikacji. Czujesz, że w Twoim coś nie gra? Zobacz, co możesz zmienić!
- Jeśli do tej pory aplikowałaś_eś kubeczek na stojąco, spróbuj zrobić to, siedząc bądź kucając (i odwrotnie).
- Dzięki nawilżeniu aplikacja jest prostsza i przyjemniejsza. Poślizg, który zapewnia woda, różni się od tego osiąganego za pomocą lubrykantu. Co wybierasz?
- Składanie w literę C czy S, kształt 7, a może punchdown? Opcji jest wiele, a wśród nich może kryć się Twoja ulubiona i zapewniającą zero wycieku!
Kontroluj poziom napełnienia kubeczka menstruacyjnego
Niestety nie jest to możliwe w trakcie noszenia kubka, jednak z czasem określenie właściwych momentów wymiany wejdzie Ci w krew, która nie opuści Twojego kubeczka. Umiejętność ta wymaga obserwacji cyklu, jego intensywności oraz zarządzania wymianą w zależności od czasu i sprzyjających warunków, w których preferujesz opróżniać kubeczek.
Wizyta u lekarza
Jeżeli mimo starań problem nadal się pojawia, możesz odwiedzić ginekologa_ożkę, a także specjalizującego_cą się w tej dziedzinie fizjoterapeutę_kę uroginekologicznego_ą. Rozwianie Twoich obaw i wskazanie przyczyn występujących wycieków może być milowym krokiem na drodze z kubeczkiem.
Mimo tego, że zachęcamy do używania kubeczka, to Twój komfort fizyczny i psychiczny jest tu na pierwszym miejscu!
Jeśli czujesz, że kubeczki menstruacyjne nie są dla Ciebie stworzone, dla własnego komfortu wróć do podpasek bądź tamponów, które odpowiadały Ci bardziej.
Za pierwszym, drugim, a nawet trzecim razem z kubeczkiem nie musi być perfekcyjnie. Ale uwierz, że po kilku miesiączkach poznasz lepiej właściwości kubeczka i swoje ciało. W konsekwencji dopasujesz najlepszy sposób na życie z kubeczkiem i raz na zawsze zapomnisz o wycieku!
Jeśli masz więcej wątpliwości i pytań dotyczących używania kubeczka zajrzyj do naszego artykułu „Kubeczek menstruacyjny – rozwiejemy WSZYSTKIE Twoje obawy".
- M.P. de Araujo, L. Chimello, B.P. Brigido et al., Evaluation of the safety and comfort of menstrual cup during sport: A prospective cohort study, Department of Sport Medicine, 2020.
- A.M. van Eijk, G. Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „Lancet Public Health” 2019, vol. 4, p. 376-393.
- C. Howard, C.L. Rose, K. Trouton et al., FLOW (finding lasting options for women): Multicentre randomized controlled trial comparing tampons with menstrual cups, „Canadian Family Physician” 2011, vol. 57, p. 208-215.
- P. Mohan, A. Yadav, C.R. Belardo, Money Spent Right – Menstrual Cup for Women's Empowerment, University of Oklahoma, 2018.
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022