Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Pępkowe. Zalicz „zgon”, bo rodzi się życie

Aktualizacja: 4min.

Czy pępkowe to dobry start rodzicielstwa? Bo opijanie nowego życia brzmi trochę jak żart z rodzicielstwa. Dlaczego nadal się to praktykuje? Jakie są inne sposoby, by świętować pojawienie się nowego członka rodziny?

Czasy się zmieniają, ale nadal mężczyzna, który obwieszcza, że niebawem zostanie ojcem, mierzy się z licznymi pytaniami o pępkowe. Pępkowe, jeśli nie wiecie, to zazwyczaj bardzo zakrapiana impreza, której rzekomym motywem jest opijanie nowego życia.

Uwaga! Opisane poniżej sytuacje to mocno przerysowane (i zdecydowanie najgorsze z możliwych!) scenariusze z przebiegu porodu - wytwory mojej wyobraźni, która dryfuje po niezbadanych wodach, gdy zastanawiam się ,,co by było, gdyby”. Oczywiście w prawdziwym życiu poród często jest przeżyciem duchowym, naładowanym endorfinami (o czym pisałam tu), a świeżo upieczony tata, który zwyczajnie cieszy się z dziecka, może wypić ulubionego drinka i nie przekreśla to jego roli oraz wartości, a tym bardziej nie uniemożliwia bycia dostępnym.

Porodówka

Trwa walka lekarzy, personelu, a przede wszystkim osoby rodzącej O NOWE ŻYCIE. Wszyscy są skupieni na swojej części „roboty do wykonania”. Toczy się walka z czasem oraz własnym zmęczeniem. Nie można sobie odpuścić. Jeszcze tylko chwila, jeszcze moment. Pierwszy krzyk. Emocje, płacz i dwa serca, bijące spójnie. A ojciec dziecka? „Siostro, czy ojciec dziecka dotarł już do szpitala i jest gotowy do kangurowania?”

Tymczasem w domu…

Kłęby dymu, potłuczone szkło, alkohol leje się strumieniami. Trwa walka o przetrwanie. O honor ojca i zdrowie potomka. Grupa mężczyzn trzyma się dzielnie kanapy niczym łajby targanej przez wzburzone morze. Zaciągają się kubańskimi cygarami, bo nikt im nie powiedział, że – tak jak z imprezą pępkową – tego nie robi się W TYM STYLU.

Kto to wymyślił?

Chciałabym zobaczyć tego, kto pierwszy wpadł na ten pomysł. Samiec alfa, któremu nagle, nie wiadomo skąd, impuls w mózgu przeskoczył z miejsca na miejsce i oto zrodził się plan: „trzeba to opić do nieprzytomności”. Ubrał najlepszy i najmniej wyświechtany tank top, jaki znalazł za kanapą, i ruszył świętować nowe życie.

Uściślę, że to jest ta skrajność, o której mówimy - w jednym z najważniejszych chwil w życiu wybór alkoholu, zamiast po prostu bycia razem. Jasne, można świętować to nowe życie nieco bardziej kulturalnie, niż pijąc ,,do odcinki”. Mam jednak wątpliwość, czy jakakolwiek rozrywka dokładnie w momencie, gdy kobieta jest w szpitalu, nie przekreśla zwykłej dostępności partnera i ojca. A jeśli będzie trzeba tam jechać w trybie pilnym? A jeśli będzie trzeba po prostu ,,powisieć” na telefonie, pomilczeć razem lub pogadać o czymkolwiek, w momencie gdy hormony sięgają zenitu i naprawdę ciężko przełknąć to, siedząc (i nie śpiąc) w szpitalu?

Rytuał ,,prawdziwych mężczyzn"

Czytam w internecie, że to rytuał przejścia. Pożegnanie z dawnym życiem, etapem chłopięcym i jednocześnie powitanie w gronie ojców – wejście w okres odpowiedzialności i dorosłości. Naprawdę gotuje się we mnie. Wlewanie w siebie morza alkoholu jako wyznacznik odpowiedzialności, o zgrozo. Prawdziwe rodzicielstwo zaczyna się od decyzji, czy chce się być razem ze swą rodziną w najważniejszych, często trudnych, momentach.

Jesteśmy kwita!

Kobieta, zachodząc w ciążę, bierze na siebie całe ryzyko z tym związane. Dbanie o siebie, dostarczanie wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju płodu, donoszenie ciąży, a wreszcie trud porodu i połogu, mierzenie się ze zmianami własnego ciała i życia. Co otrzymuje w zamian? Alkoholowy oddech jako efekt „rytuału przejścia”.

Pępkowe to wstyd!

Na szczęście z moich obserwacji wynika, że praktyka przyjęć pępkowych powoli umiera. „Powoli” – nie oznacza to, że zupełnie odchodzi do lamusa. Zależy to zapewne od środowiska, w którym się żyje, oraz presji ze strony otoczenia. A ta, jak wiadomo, bywa dosyć duża.

Marzy mi się, by kiedyś pępkowe było synonimem obciachu i rodzicielskiej żenady. Czasy się zmieniają. Widzę to nawet po moim otoczeniu. Jeszcze kilka lat temu ojciec mojej córki spotykał się z wieloma „pochwałami” dotyczącymi opieki nad dziećmi. „Skarb taki facet – wykąpie, pieluchę zmieni, gdyby miał piersi, to i karmiłby na zmianę z tobą” – czyli taki komplement w przebraniu szydery. Niemniej postrzegany był jako fenomen, jeśli chodzi o rolę ojca. Teraz jest nieco inaczej, bo to ja słyszę często: „Dziś kobiety mają głowę na karku, wybierają mężczyzn, którzy prawdziwie troszczą się o rodzinę, a nie tylko o to, z kim by tu wódkę wypić i ubić wspólny interes. Interes wyjdzie albo nie wyjdzie, dzieci dorosną, a ty się budzisz stary i zastanawiasz się, kiedy przez palce przeleciały te najlepsze lata zakładania rodziny”. 

Tu chyba nie ma nic do dodania, widzę to dokładnie tak. W momencie, gdy kobieta i mężczyzna są sobie najbliżsi i najbardziej potrzebni, a swoją miłość mnożą poprzez dzieci, nie ma mowy rozdzieleniu czy odrębnych rytuałach. Jeżeli świętujemy narodziny naszego dziecka, robimy to wspólnie. Wspólnie cieszymy się z dobrych momentów i wspólnie płaczemy, bo jest trudno i wymagająco. Mężczyźni chyba zdają sobie z tego sprawę, bo coraz lepiej wychodzi im bycie razem.

To, co naprawdę mnie ostatnio rozczuliło, to ojciec moich córek, który przyznał, że gadał z kumplami w pracy i okazało się, że nie tylko on nie umie zaplatać córkom warkoczyków. Dowiedział się przy okazji, że istnieją warsztaty dla ojców i córek z robienia fryzur. To są - moim zdaniem - ojcowie z prawdziwego zdarzenia. Będący zawsze ,,w centrum wydarzeń”, a nie poza nimi.

Co zamiast pępkowego?

Przede wszystkim warto zatroszczyć się o nową rodzinę i nacieszyć tym, co się dzieje i co jest tak bardzo ulotne, chwilowe. Można próbować złapać to zdjęciem na każdy dzień, a można wykupić rodzinną sesję zdjęciową, która – gdy już mama dojdzie do siebie po porodzie, a maluszek nieco zaaklimatyzuje się w świecie – będzie superprzygodą dla Was wszystkich i zaowocuje świetną pamiątką na przyszłość.

Można również przygotować nagrania z opisem Waszej nowej rzeczywistości i spostrzeżeń młodych rodziców. Nic nie jest tak kruche, jak pamięć, zatem Wasze głosy będą kiedyś wspaniałym prezentem dla dorastającego dziecka.

Innym pomysłem na świętowanie rodzicielstwa jest umówienie się z kumplami na kręgle, paintballa czy ściankę wspinaczkową (całkiem niezła metafora dla stawania się ojcem). Warunek? Mama musi się czuć na tyle dobrze, by chcieć i móc zająć się w tym czasie maluszkiem, i pozwolić tacie na pełen reset w gronie znajomych. Później możecie odwrócić role i to mama wybierze się na „chwilę dla siebie”.

A jeśli z kolei macie rodzinę chętną do pomocy, możecie zaplanować wspólne wyjście – Wasz wybór, czy będzie to wyjście ekstremalne, zwykła randka (na przykład wypad do kina), czy kolacja w restauracji. Maluszek wzmocni więź z dziadkami, ciociami i wujkami, a Wy – Waszą. To wszystkim wyjdzie na dobre!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 79,47 ZŁ
  OD 79,47 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  Teraz -15%

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 30,59 ZŁ
  OD 30,59 ZŁ

  Bestseller

  WKŁAD -20%

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 13,99 ZŁ
  OD 13,99 ZŁ

  Bestseller

  AŻ -30% W SUBSKRYPCJI

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty