Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy się wybrać? Czego się spodziewać?

Aktualizacja: 6min.

Pierwsza wizyta u ginekologa. Czy da się do niej dobrze przygotować? Oczywiście! Najważniejsze jednak, aby ją poprzedzić poukładaniem sobie wszystkiego w głowie.

Pierwsza wizyta u ginekologa a owłosienie

Siedzenie w rozkroku na mitycznym fotelu ginekologicznym, pobranie cytologii, badanie USG – zdaję sobie sprawę, że wyobrażenia na temat tego, jak właściwie wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, mogą wywoływać u młodych osób wiele emocji. 

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że ginekolog to lekarz, który specjalizuje się w dbaniu o narząd rodny i to, co nas wprawia w dyskomfort, dla niego jest codziennością. Co to oznacza dla Ciebie? Że z okazji badania ginekologicznego nie musisz od razu biec do kosmetyczki na depilację bikini, jeśli od miesiąca się nie goliłaś – serio, absolutnie nie ma takiej potrzeby. Producentom maszynek do golenia bardzo zależy, abyśmy wierzyły, że nie ma higieny intymnej bez ich produktów, ale to zwyczajnie nieprawda. To, jaką bieliznę założysz, też nie jest ważne – liczy się to, żeby być świeżą i tyle ;) Bądź sobą i przygotuj się do wizyty zgodnie z własnymi upodobaniami, bo lekarz nie będzie (a przynajmniej NIE POWINIEN!) oceniać Twojej intymnej fryzury pod tym względem (wyjątek: ocena owłosienia łonowego przy zaburzeniach dojrzewania / zaburzeniach hormonalnych).

Pierwsza wizyta u ginekologa – pytania, które możesz zadać

Przed pierwszą wizytą u ginekologa na pewno masz w głowie wiele pytań. Zastanawiasz się, czy je zadać, czy nie są głupie albo niemoralne… Główna zasada, którą powinna znać każda osoba: w gabinecie ginekologicznym nie ma głupich pytań! Tutaj rozmawiamy o antykoncepcji, upławach, seksie, problemach dotyczących współżycia, kłopotach z zajściem w ciążę i o wszystkim, co związane z posiadaniem sromu, pochwy czy macicy. Przed lekarzem nie musisz się niczego wstydzić, choć rozumiem, że początkowo możesz odczuwać dyskomfort, szczególnie jeżeli jesteś nieśmiała z natury.

Jeśli ginekolog na koniec wizyty nie zapyta, czy masz jakieś pytania, to dobry moment, aby zadać je samodzielnie. Warto jeszcze przed wizytą spisać je wszystkie na kartce – wtedy o niczym nie zapomnisz (a rozumiem doskonale, że podczas pierwszej wizyty u ginekologa może pojawić się stres). Ważne, żebyś po zakończeniu konsultacji znała odpowiedzi na wszystkie swoje wątpliwości. 

Pierwsze badanie ginekologiczne – do kogo się wybrać?

No dobrze, ale do kogo najlepiej się umówić na pierwszą wizytę u ginekologa?

Ginekolodzy, jak to ludzie, bywają różni. Najlepiej szczerze porozmawiać z bliskimi kobietami i zwyczajnie zrobić „casting”. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie, zastanów się, czy jest coś, co pozytywnie wpłynie na Twój komfort podczas wizyty. Przykładowo niektóre osoby preferują ginekolożki zamiast ginekologów – ze względu na to, że swobodniej się czują z kimś, kto również występuje od czasu do czasu w roli pacjentki. Ale wiesz, nie ma co do tego zasady, mężczyźni także są kompetentni i profesjonalni. Wybierasz Ty :) Jednocześnie miej świadomość dostępnych opcji – przykładowo przy problemach endokrynologicznych warto się udać do ginekologa ze specjalizacją z endokrynologii ginekologicznej.

Należy pamiętać, że jako osoba niepełnoletnia nie powinnaś być w gabinecie sama – zamiast tego stawiasz się u lekarza ze swoim opiekunem prawnym.

I jeszcze jedna sprawa: do ginekologa nie potrzebujesz skierowania.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pytania, które mogą paść

No dobrze, pytania spisane, ginekolog wybrany, ale właściwie co się będzie działo w tym gabinecie w czasie pierwszej wizyty?

Początkowo czeka Cię rozmowa, w trakcie której lekarz zbierze ogólny wywiad. Dlaczego zjawiłaś się w gabinecie – czy wynika to z konkretnego powodu, czy to tylko wizyta kontrolna? Jesteś jeszcze przed rozpoczęciem współżycia czy prowadzisz już życie seksualne? Czy jesteś w ciąży?

Zostaniesz spytana również o zdrowie. Czy na coś chorujesz? Czy przyjmujesz jakieś leki na stałe? Zaobserwowałaś jakieś problemy intymne, niepokojące dolegliwości (na przykład bolesne miesiączki)? Może miałaś jakieś operacje? Czy w Twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe?

Padnie też pewnie pytanie o samobadanie piersi. No i najważniejsze z nich, które za każdym razem zaskakuje (tutaj fanfary): kiedy pojawiła się ostatnia miesiączka (chodzi o dokładną datę pierwszego dnia krwawienia) i ile trwa Twój cykl miesiączkowy? Te informacje są niezbędne, bo lekarz musi wiedzieć, w jakiej fazie cyklu jesteś i czego może się spodziewać podczas badania.

Jeśli chodzi o termin konsultacji, warto wziąć pod uwagę cykl menstruacyjny i umówić się na wizytę po zakończeniu miesiączki. Takie przygotowanie jest dobre również dla Ciebie i Twojego spokoju ducha – myślę, że Ty sama jako pacjentka czułabyś się zwyczajnie niekomfortowo, gdyby w trakcie wizyty pojawiło się krwawienie.

W kontekście okresu istotna jest także jego regularność („regularność” to od 2 do 3 dni wahania), obfitość i ewentualne krwawienia międzymiesiączkowe. Przypomnij sobie też, ile miałaś lat, gdy wystąpiła pierwsza miesiączka.

Wiem, że wszystko to brzmi jak szkolne odpytywanie, ale uwierz mi, że wywiad jest równie ważny, jak samo badanie.

Porozmawialiśmy i co dalej? O tym, czego się spodziewać podczas badania ginekologicznego

Ach, ten ukochany przez wszystkich fotel ginekologiczny! Zaraz będziesz miała szansę wypróbować go na żywo.

W większości gabinetów jest możliwość wcześniejszego skorzystania z toalety i założenia tiulowej spódniczki czy ciapków, zazwyczaj udostępnianych pacjentkom. Na pierwszą wizytę warto mimo wszystko zabrać dłuższą koszulkę czy własną spódnicę, żeby w przypadku braku produktów jednorazowych nie obawiać się o swoje samopoczucie. Tego typu dodatki sprawią, że poczujesz się mniej skrępowana.

Po przebraniu się wróć do lekarza i podejdź do fotela. Żeby na niego wejść, spokojnie na nim usiądź (jeżeli jest za wysoko, skorzystaj z podestu) i się oprzyj. Dopiero teraz załóż nogi na podpórki i zsuń pupę maksymalnie do dołu – dokładnie tak, żebyś miała wrażenie, że zaraz się zsuniesz. Dzięki temu badanie będzie mniej nieprzyjemne, a na pewno nie spadniesz.

Umówmy się, wziernik ginekologiczny nie jest najlepszym, co mogło Cię spotkać. Postaraj się jednak rozluźnić – w ten sposób wszystko przebiegnie dużo płynniej. Jeśli chodzi o badanie cytologiczne, to w większości przypadków nawet go nie poczujesz – lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki z gumy pobiera wymaz z kanału szyjki macicy i jej części pochwowej. Przy pobraniu wymazu z pochwy – to samo, to tylko pałeczka kosmetyczna z dłuższym patyczkiem :)

W przypadku badania osób, które nie współżyły, podczas pierwszej wizyty ginekologa interesują zewnętrzne narządy płciowe. Ocenia skórę, węzły chłonne, hymen, a także palpacyjnie bada brzuch. W wyjątkowych sytuacjach, tylko kiedy zajdzie taka konieczność, używa ekstremalnie małego wziernika, który nie uszkadza hymenu. Możliwe jest badanie per rectum, które pomaga w ocenie narządu rodnego przez ściany odbytnicy, oraz USG transrektalne w celu wizualizacji macicy, jajników i całej miednicy mniejszej. 

Przeszłyśmy przez badanie ginekologiczne – teraz czas na USG transwaginalne. Nasza wizyta idzie już z górki! Lekarz ocenia nie tylko naszą macicę i jajniki, ale też całą miednicę mniejszą pod kątem obecności innych zmian strukturalnych czy płynu w jamie brzusznej. Tutaj istotna jest faza naszego cyklu (pytanie o ostatnią miesiączkę). W zależności od dnia cyklu inaczej wygląda nasze endometrium (błona śluzowa macicy), jajniki i znajdujące się w nich pęcherzyki. Czasami wynikiem USG może być zalecenie powtórnego badania po miesiączce, gdy endometrium będzie supercienkie i zmieni się morfologia pęcherzyków.

Istnieje także transrektalna wersja tego badania. Pacjentka leży na boku, tyłem do lekarza, który przez odbyt wprowadza sondę. I tutaj kończą się różnice, bo ginekolog dokładnie tak samo ocenia całą miednicę mniejszą.

Czy badanie piersi konieczne jest podczas każdej konsultacji? W trakcie pierwszej wizyty – na pewno tak. Lekarz pokaże Ci technikę i zaleci badanie, które powinnaś wykonywać regularnie raz w miesiącu. Z doświadczenia wiem, że różnie z tym bywa, ale musisz pamiętać o jednym – piersi badamy zawsze w tej samej fazie cyklu, bo Twoja miesiączka też na nie wpływa. Jeżeli masz obciążony wywiad rodzinny – Twoja mama, babcia lub ciocia chorowały na raka piersi – dobrze jest wykonać USG, przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że to najczęściej wiąże się z wizytą u zajmującego się tym ultrasonografisty.

Pierwsza wizyta ginekologiczna na finiszu

Wracamy do łazienki, żeby w końcu się ubrać i znowu usiąść na krzesełku, z którego startowałyśmy. Uff… No dobrze, ale kiedy następna wizyta? Co roku! Wiem z doświadczenia, że w życiu bywa ciężko z systematycznością, ale regularne badania są po prostu ważne dla Twojego zdrowia – serio, nie odkładaj konsultacji na wieczne jutro. Najlepiej jest wybrać sobie jeden miesiąc, kiedy będziemy odwiedzać ginekologa, żeby się zbadać i zrobić cytologię. Oczywiście, przy stosowaniu antykoncepcji, konkretnych chorobach czy też po prostu wtedy, gdy z jakiegoś powodu tak uzna lekarz, wizyty odbywają się częściej, ale przy założeniu, że nic Ci nie dolega, badanie raz do roku powinno być wystarczające.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci się uporać ze stresem, jaki może wywoływać pierwsza wizyta u ginekologa. Wiesz już, czego się spodziewać, jak wygląda konsultacja, na czym polegają badania, o co możesz zostać zapytana i o co sama możesz zapytać (o wszystko!). Ten poradnik został stworzony z myślą o tym, aby jak najlepiej przygotować Cię do tego stresującego dnia.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 06/08/2022

Data aktualizacji: 16/08/2022

Autor_ka:

Karolina Rasoul-Pelińska

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

    Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

    Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

    OD 67,99 ZŁ
    OD 67,99 ZŁ
    Bestseller
  • Serum na wrastające włoski

    Serum na wrastające włoski

    Ulga od wrastających włosków w formie roll-on

    OD 48,44 ZŁ
    OD 48,44 ZŁ
    Bestseller
    Dermo
  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

    Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

    3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

    OD 124,95 ZŁ
    OD 124,95 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -20%
  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

    Delikatny dezodorant pod pachy i biust

    Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

    OD 38,24 ZŁ 0,00 ZŁ
    OD 38,24 ZŁ 0,00 ZŁ
    Bestseller
  • Olejek intymny

    Olejek intymny

    Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

    OD 42,49 ZŁ
    OD 42,49 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -30%
  • Regenerujące serum na podrażnienia

    Regenerujące serum na podrażnienia

    Kojąca ulga po goleniu (i nie tylko) w formie roll-on

    OD 58,65 ZŁ
    OD 58,65 ZŁ
    Bestseller
    Dermo
  • Olejek do ust z efektem glow

    Olejek do ust z efektem glow

    Nieklejąca formuła o zapachu toffi

    OD 21,24 ZŁ 0,00 ZŁ
    OD 21,24 ZŁ 0,00 ZŁ
    Bestseller
  • Podpaski nowej generacji

    Podpaski nowej generacji

    100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

    OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
    OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
    Bestseller
  • Płyn do higieny intymnej

    Płyn do higieny intymnej

    Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

    OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
    OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
    Bestseller
    pielęgnacja intymna
  • Chusteczki do higieny intymnej

    Chusteczki do higieny intymnej

    Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

    OD 11,39 ZŁ
    OD 11,39 ZŁ
    Bestseller
    pielęgnacja intymna
  • Krem do golenia

    Krem do golenia

    Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

    OD 41,65 ZŁ
    OD 41,65 ZŁ
    Bestseller
  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

    Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

    Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

    OD 127,49 ZŁ
    OD 127,49 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -20%
  • Tampony

    Tampony

    100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

    OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
    OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
    Bestseller
  • Żel intymny

    Żel intymny

    Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

    OD 33,99 ZŁ
    OD 33,99 ZŁ
    Bestseller
    nowa formuła
  • Peeling do okolic intymnych

    Peeling do okolic intymnych

    Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

    OD 50,15 ZŁ
    OD 50,15 ZŁ
    Bestseller
  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

    Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

    Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

    OD 82,62 ZŁ
    OD 82,62 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -20%
  • Nabłyszczający olejek do ust w wersji limitowanej

    Nabłyszczający olejek do ust w wersji limitowanej

    Blask w 4 słodkich wariantach zapachowych

    OD 21,24 ZŁ
    OD 21,24 ZŁ
    Bestseller
    NOWOŚĆ
  • Ochronny olejek do ust SPF 50

    Ochronny olejek do ust SPF 50

    Nabłyszczenie i ochrona Twoich ust

    OD 25,49 ZŁ
    OD 25,49 ZŁ
    Bestseller
  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

    Kojące serum do twarzy z witaminą C

    Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

    OD 67,99 ZŁ 0,00 ZŁ
    OD 67,99 ZŁ 0,00 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -20%
  • Ochronny płyn do higieny intymnej

    Ochronny płyn do higieny intymnej

    Ulga w nawracających infekcjach intymnych

    OD 21,24 ZŁ
    OD 21,24 ZŁ
    Bestseller
  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

    Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

    Redukuje krostki i koi cerę

    OD 161,49 ZŁ
    OD 161,49 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -20%
  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

    Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

    Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

    OD 271,99 ZŁ
    OD 271,99 ZŁ
    Bestseller
    Bezpieczny w ciąży
    TERAZ -20%
  • Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu

    Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu

    Delikatny, oczyszcza bez uczucia ściągnięcia

    OD 42,49 ZŁ
    OD 42,49 ZŁ
    Bestseller
  • Wkładki higieniczne

    Wkładki higieniczne

    100% bawełny organicznej, 20 lub 40 szt. w opakowaniu

    OD 15,72 ZŁ
    OD 15,72 ZŁ
    Bestseller
  • Zestaw: olejek intymny i żel intymny

    Zestaw: olejek intymny i żel intymny

    Absolutne hity, łagodzą suchość, krostki, podrażnienia

    OD 67,99 ZŁ
    OD 67,99 ZŁ
    Bestseller
    TERAZ -20%
Zobacz produkty