Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Podstawowa pielęgnacja twarzy – co musi zawierać?

Aktualizacja: 7min.

Mleczko, żel, peeling, tonik, krem pod oczy, krem na twarz, filtr. A, jeszcze serum! Sporo tego i naprawdę łatwo się pogubić. Dlatego rozkładamy podstawową pielęgnację twarzy na czynniki pierwsze i wyjaśniamy: co, po czym i jak często.

Nie naprawiać, a zapobiegać!

Pewnego dnia obudzisz się, mając 40 lat, spojrzysz w lustro i stwierdzisz, że Twoja skóra jest bardziej zmęczona niż Ty po zarwanej nocy. Rzucisz się w wir poszukiwań kremu idealnego i… cudotwórczego, bo żaden nie cofnie czasu. Dlatego już dziś zainteresuj się właściwą pielęgnacją skóry – podziękujesz sobie w przyszłości.

Po czym poznać, że bariera naskórkowa jest uszkodzona? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest właściwa pielęgnacja?

Właściwa pielęgnacja jest ciągłym procesem obserwowania własnej skóry oraz zmian, które dokonują się pod wpływem zabiegów i kosmetyków. Dzieli się na:

Ilustracja rutyny pielęgnacyjnej twarzy

  • oczyszczanie,
  • tonizację,
  • odżywienie,
  • nawilżenie.

Niezależnie od tego, na jakich efektach zależy Ci w ramach pielęgnacji, kosmetyki powinny być zawsze dobrane odpowiednio do rodzaju i typu skóry. Skóra normalna, tłusta, sucha, mieszana – każda z nich może być naczyniowa, wrażliwa czy trądzikowa i każda z nich wymaga innej opieki. Jeśli masz problem z określeniem swojego typu, rozważ wizytę u dermatologa_żki lub kosmetologa_żki, którzy_re Ci w tym pomogą.

Warto podkreślić, że pielęgnacja wymaga czasu,tu nie ma natychmiastowych rozwiązań. Każdy produkt potrzebuje od 2 do 6 tygodni,by dało się zauważyć jego działanie.

Jeśli natomiast w jakimkolwiek momencie pojawią się zaczerwienienia, podrażnienia, pieczenie lub uczucie dyskomfortu na skórze – zrezygnuj z kosmetyku i ewentualnie skonsultuj się z kosmetologiem_żką lub dermatologiem_żką.

Poprawna kolejność pielęgnacji to:

  • demakijaż i oczyszczanie,
  • peeling (złuszczanie): od 1 do 2 razy w tygodniu,
  • tonizacja,
  • serum,
  • krem pod oczy,
  • nawilżanie i regeneracja,
  • fotoprotekcja.

Demakijaż i oczyszczanie

To trochę masło maślane, bo demakijaż zawiera się w „oczyszczaniu”, ale rozbiłam to, by podkreślić, że makijaż usuwamy oddzielnie, a nie dopiero w trakcie mycia twarzy. Do demakijażu używamy delikatnego mleczka, olejku lub płynu micelarnego. Najważniejsze, by nałożyć na wacik sporą ilość produktu, by tylko przyłożony usunął makijaż z oczu oraz by nie trzeba było ich trzeć. Obecnie dostępne są również pasty i masełka, które nakładamy palcami, a następnie zmywamy wodą i płynnie (nomen omen) przechodzimy do kolejnego kroku.

Czym jest płyn micelarny?

To produkt do demakijażu, w którego składzie znajdują się substancje myjące, dlatego powinien być każdorazowo zmyty kosmetykiem na bazie wody. Płyn micelarny zawiera micele, które przyciągają wszelkie zanieczyszczenia skóry – dlatego zmywa nawet wodoodporny makijaż.

Mycie

Twarz myjemy pianką, emulsją lub żelem do mycia twarzy 2 razy dziennie, by usunąć z powierzchni skóry nagromadzone zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że solidne mycie to kluczowy etap całej rutyny pielęgnacyjnej.

Złuszczanie = peeling

Jeśli w składzie peelingu występują substancje myjące, nie musisz poprzedzać go myciem twarzy. Do substancji tych należą na przykład: Cocamidopropyl Betaine, Coco/Decyl/Lauryl Glucoside, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Lauroyl Sarccosinate, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Coco-Sulfate, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub SLES (Sodium Laureth Sulfate) [za: Piggypeg].

Co daje ten krok w pielęgnacji?

Złuszczanie wspomaga proces naturalnej odnowy naskórka, oczyszcza i pobudza mikrokrążenie. Dzięki peelingowi skóra jest gotowa, by czerpać pełnymi garściami z dobrodziejstw, jakie za moment na nią nałożysz. Ważne, by peelingu nie wykonywać częściej niż raz, maksymalnie dwa, w tygodniu – możesz w ten sposób uszkodzić naskórek. A przecież chodzi o to, by pozbyć się jedynie tego, co już nie jest potrzebne naszej skórze!

Do wyboru mamy peeling mechaniczny, chemiczny lub enzymatyczny – powinno się je dobrać do typu cery. Skóra wrażliwa i problematyczna bardziej polubi się z peelingiem enzymatycznym. Natomiast żadna skóra raczej nie polubi się ze składnikami ściernymi czy pokruszonymi łupinami orzecha włoskiego. Ała!

Tonizacja

To łagodne przywracanie odpowiedniego pHna powierzchni skóry (które w trakcie mycia zmieniło się z kwaśnego na zasadowy). Obecnie dostępne toniki do twarzy nie mają nic wspólnego z tymi stosowanymi w latach 80. – tamte miały dogłębnie oczyszczać (odkażać raczej!), więc zawierały alkohol, który wysuszał i ściągał skórę. 

Dzisiejsze toniki są jak bomba składników odżywczych. Support przed wielkim koncertem odżywiania i nawilżania. Dobrze jest nakładać je czystymi palcami, by nie marnować produktu na waciku. Poza tym Twojej skórze w pierwszej kolejności należą się składniki aktywne! Tonik możesz też stosować jak mgiełkę, rozpylając bezpośrednio na twarz.

Pory otwarte? Do dzieła! Wytaczamy ciężkie działa, czyli kosmetyki o bogatym składzie.

Odżywianie = serum

Najprościej mówiąc, sera dostarczają skórze wyższe stężenia składników aktywnych. Dobrze dobrane odpowiadają na potrzeby skóry i stanowią idealne uzupełnienie pielęgnacji. To idealna opcja dla osób, które nie przepadają za maseczkami. Do wyboru są także esencje – równie skoncentrowane, ale nieco rzadsze.

Ciemne plamy? Zmarszczki? Pokaż mi swoją skórę, a powiem Ci, czego potrzebujesz. Kwas hialuronowy dobrze wiąże wodę, dzięki czemu zapobiega utracie wilgoci. Witamina C rozjaśnia przebarwienia, rozświetla skórę. Retinol i witamina B3 przeciwdziałają wiotczeniu skóry, zmniejszają zmarszczki. Niacynamid i siarka koloidalna łagodzą podrażnienia, niwelują zaczerwienienia, działają przeciwzapalnie.

To, co ważne, to fakt, że nie wszystko można ze sobą łączyć.Połączenie retinolu i witaminy C może podrażnić skórę i nie przynosi efektów. Z tego powodu witamina C wskazana jest do użytku na dzień, retinol zaś sprawdzi się w nocy.

Składniki aktywne w kosmetykach do twarzy – co robią?

Oto niektóre z nich:

  • Aloes: koi, łagodzi podrażnienia, nawilża.
  • Antyoksydanty: usuwają nadmiar wolnych rodników, chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
  • Cetearyl Alcohol: emolient zmiękczający skórę.
  • Emolienty: natłuszczają skórę i utrzymują jej prawidłowe nawilżenie.
  • Gliceryna: humektant, zwiększa poziom nawilżenia naskórka.
  • Glinki: wchłaniają nadmiar sebum, oczyszczają, odżywiają, napinają skórę i wyrównują koloryt.
  • Koenzym Q10: spłyca zmarszczki, działa anti-aging.
  • Kofeina: pobudza mikrokrążenie, redukuje obrzęki i wyrównuje koloryt skóry.
  • Kolagen: wygładza i nawilża.
  • Kwas hialuronowy: nawilża, działa przeciwstarzeniowo.
  • Kwasy AHA: niwelują drobne zmarszczki, złuszczają, poprawiają elastyczność oraz rozjaśniają przebarwienia.
  • Kwasy BHA: działają przeciwtrądzikowo, antybakteryjnie i złuszczająco, regulują wydzielanie sebum, stymulują produkcję kolagenu.
  • Masło shea: regeneruje warstwę lipidową skóry, nawilża, łagodzi podrażnienia.
  • Niacynamid: łagodzi, nawilża, wzmacnia barierę ochronną, redukuje rumień, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
  • Olej arganowy: emolient, natłuszcza, łagodzi podrażnienia.
  • Olej jojoba: emolient, natłuszcza, łagodzi podrażnienia.
  • Olejek z drzewa herbacianego: działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie.
  • Siarka koloidalna: stosowana miejscowo na skórę działa antyseptycznie i bakteriobójczo.
  • Witamina C: rozjaśnia koloryt skóry, redukuje przebarwienia, działa antyoksydacyjnie.
  • Witamina E: chroni skórę przed działanie wolnych rodników.
  • Zielona herbata: silnie nawilża, zmniejsza trądzik, działa przeciwstarzeniowo.

Nawilżenie skóry wokół oczu

Dlaczego pierwsze zmarszczki, jakie odkrywasz na twarzy, to te wokół oczu? Dlaczego to w tym miejscu kumulują się nieprzespane noce i godziny spędzone przed komputerem? 

Bo skóra w tej okolicy ma słabe mikrokrążenie, a do tego jest cienka, wrażliwa, i szybko traci jędrność – łatwo więc o jej przesuszenie. Okolica ta jest też uboga w gruczoły łojowe, co skutkuje jej słabym natłuszczeniem. Warto więc wesprzeć skórę i nałożyć krem nawilżający. Nałożyć, czyli wklepać delikatnie – żadnego rozcierania!

A czy można obejść się bez kremu pod oczy? Można, wszystko można. To jedynie opcja. Pytanie tylko, czy Twoje oczy nie proszą o wsparcie. Przebarwienia, suchość lub obrzęki – jeśli widzisz je u siebie, działaj.

W przypadku worków pod oczami i stanów zapalnych świetnie mogą się sprawdzić kofeina, peptydy i kwas hialuronowy. Unikaj natomiast silnych retinoli (które mogą szczypać oraz powodować zaczerwienienie) i mocno perfumowanych produktów, aby uniknąć podrażnienia oczu.

Nawilżenie

Jest to bardzo ważny etap, potrzebny każdemu rodzajowi cery.Dzięki temu skóra na twarzy zachowuje jędrność, promienność i świeżość.

Skóra naturalnie traci zdolność zatrzymywania wilgoci wraz z wiekiem, a codzienne czynności (w tym mycie) mogą dodatkowo osłabić barierę naskórkową.

Uzupełnienie picia dużych ilości wody w ciągu dnia (bo robisz to, prawda?) stanowi dobry krem nawilżający. Zabezpiecza on przed nadmierną utratą wody oraz przed szkodliwymi czynnikami, na które narażona jest skóra. Może też uzupełniać elementy budulcowe w skórze, takie jak ceramidy. Eksperci zalecają stosować ten produkt przez cały rok do wszystkich rodzajów skóry. 

Jaka jest różnica między kremem na dzień i na noc?

Krem na dzień chroni Twoją skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi,z którymi będziesz się zmagać, gdy wyjdziesz z domu. Może zawierać przeciwutleniacze, aby zminimalizować szkodliwe działanie wolnych rodników, a także filtry przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym.Zazwyczaj mają one lekką konsystencję.

Z kolei kremy na noc skupiają się na naprawie wszelkich uszkodzeń. Mogą zawierać retinol, aby przyspieszyć regenerację naskórka i redukować przebarwienia skóry. Kremy te uzupełniają również poziom nawilżenia za pomocą emolientów, które często tworzą bogatą, gęstą konsystencję.

Ochrona przeciwsłoneczna

Stosowanie na twarz ochrony przeciwsłonecznej to nie tylko profilaktyka przeciwnowotworowa, ale i ochrona przed wolnymi rodnikami, przebarwieniami czy fotostarzeniem się skóry (widocznym jako zwiotczenie, utrata jędrności, zmarszczki i bruzdy). Zaleca się, aby na skórę nakładać minimum SPF 30.Filtr powinien chronić przed promieniami UVA i UVB (pamiętaj, że promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej w podobnej dawce o każdej porze roku, nawet w pochmurne dni).

Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej

Krem z filtrem nakładaj 30 minut przed ekspozycją na słońce i reaplikuj co najmniej co 2 godziny. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne należy nakładać bezpośrednio na czystą skórę, fizyczne blokery mogą być zaś stosowane jako ostatnie w ramach pielęgnacji skóry, ale przed nałożeniem makijażu.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy. Co musisz zapamiętać?

Pamiętaj, że dbanie o cerę to także dobre nawyki: zbilansowana, zdrowa dieta, odpowiednia dawka ruchu, regularna zmiana pościeli i ręczników (do wycierania twarzy używaj wyłącznie jednorazowych ręczniczków papierowych lub bawełnianych).

Błędy w pielęgnacji, które być może popełniasz

  • Nie zmywasz makijażu przed pójściem spać lub robisz to niedokładnie.
  • Masz źle dobrane kosmetyki do wymagań cery.
  • Mylisz kolejność nakładania produktów.
  • Wysuszasz cerę problematyczną lub tłustą.
  • Wyciskasz pryszcze (brr!).
  • Zbyt często złuszczasz skórę (robisz peeling częściej niż 2 razy w tygodniu).
  • Nie nakładasz filtra.

To jak, kiedy zaczynasz WŁAŚCIWĄ pielęgnację?

  • Fakty i mity o peelingach, „Piggypeg”, https://piggypeg.pl/fakty-i-mity-o-peelingach/ [dostęp z dn. 08.07.2022, https://web.archive.org/web/20210624024532/https://piggypeg.pl/fakty-i-mity-o-peelingach/].
  • K. Molvar, How to Build a Skin Care Routine, „T Mahazine – The New York Times”, https://www.nytimes.com/guides/tmagazine/skincare-routine [dostęp z dn. 08.07.2022].
  • K. Rodan, K. Fields, G. Majewski, T. Falla, Skincare Bootcamp: The Evolving Role of Skincare, „Plastic and Reconstructive Surgery – Global Open” 2016, vol. 4, e1152, https://journals.lww.com/prsgo/Fulltext/2016/12001/Skincare_Bootcamp__The_Evolving_Role_of_Skincare.7.aspx [dostęp z dn. 08.07.2022].
  • Skin care: 5 tips for healthy skin, „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237 [dostęp z dn. 08.07.2022].
  • Pokaż Ukryj źródła źródeł

    Data dodania: 15/08/2022

    Data aktualizacji: 15/08/2022

    Autor_ka:

    Paulina Pomaska

    Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

    Bestsellery

    Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

    Zobacz produkty
    • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

      Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

      Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

      OD 67,99 ZŁ
      OD 67,99 ZŁ
      Bestseller
    • Serum na wrastające włoski

      Serum na wrastające włoski

      Ulga od wrastających włosków w formie roll-on

      OD 58,65 ZŁ
      OD 58,65 ZŁ
      Bestseller
      Dermo
    • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

      OD 124,95 ZŁ
      OD 124,95 ZŁ
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

      OD 38,24 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 38,24 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
    • Olejek intymny

      Olejek intymny

      Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 42,49 ZŁ
      OD 42,49 ZŁ
      Bestseller
      TERAZ -30%
    • Regenerujące serum na podrażnienia

      Regenerujące serum na podrażnienia

      Kojąca ulga po goleniu (i nie tylko) w formie roll-on

      OD 58,65 ZŁ
      OD 58,65 ZŁ
      Bestseller
      Dermo
    • Olejek do ust z efektem glow

      Olejek do ust z efektem glow

      Nieklejąca formuła o zapachu toffi

      OD 21,24 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 21,24 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
    • Podpaski nowej generacji

      Podpaski nowej generacji

      100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

      OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
    • Płyn do higieny intymnej

      Płyn do higieny intymnej

      Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

      OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
      pielęgnacja intymna
    • Chusteczki do higieny intymnej

      Chusteczki do higieny intymnej

      Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

      OD 11,39 ZŁ
      OD 11,39 ZŁ
      Bestseller
      pielęgnacja intymna
    • Krem do golenia

      Krem do golenia

      Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

      OD 41,65 ZŁ
      OD 41,65 ZŁ
      Bestseller
    • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

      OD 127,49 ZŁ
      OD 127,49 ZŁ
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Tampony

      Tampony

      100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

      OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
    • Żel intymny

      Żel intymny

      Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 33,99 ZŁ
      OD 33,99 ZŁ
      Bestseller
      nowa formuła
    • Peeling do okolic intymnych

      Peeling do okolic intymnych

      Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

      OD 50,15 ZŁ
      OD 50,15 ZŁ
      Bestseller
    • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

      OD 82,62 ZŁ
      OD 82,62 ZŁ
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Nabłyszczający olejek do ust w wersji limitowanej

      Nabłyszczający olejek do ust w wersji limitowanej

      Blask w 4 słodkich wariantach zapachowych

      OD 21,24 ZŁ
      OD 21,24 ZŁ
      Bestseller
      NOWOŚĆ
    • Ochronny olejek do ust SPF 50

      Ochronny olejek do ust SPF 50

      Nabłyszczenie i ochrona Twoich ust

      OD 25,49 ZŁ
      OD 25,49 ZŁ
      Bestseller
    • Kojące serum do twarzy z witaminą C

      Kojące serum do twarzy z witaminą C

      Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

      OD 67,99 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 67,99 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
      TERAZ -20%
    • Ochronny płyn do higieny intymnej

      Ochronny płyn do higieny intymnej

      Ulga w nawracających infekcjach intymnych

      OD 25,49 ZŁ
      OD 25,49 ZŁ
      Bestseller
    • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Redukuje krostki i koi cerę

      OD 161,49 ZŁ
      OD 161,49 ZŁ
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

      Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

      Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

      OD 271,99 ZŁ
      OD 271,99 ZŁ
      Bestseller
      Bezpieczny w ciąży
      Taniej w zestawie
    • Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu

      Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu

      Delikatny, oczyszcza bez uczucia ściągnięcia

      OD 42,49 ZŁ
      OD 42,49 ZŁ
      Bestseller
    • Wkładki higieniczne

      Wkładki higieniczne

      100% bawełny organicznej, 20 lub 40 szt. w opakowaniu

      OD 15,72 ZŁ
      OD 15,72 ZŁ
      Bestseller
    • Zestaw: olejek intymny i żel intymny

      Zestaw: olejek intymny i żel intymny

      Absolutne hity, łagodzą suchość, krostki, podrażnienia

      OD 67,99 ZŁ
      OD 67,99 ZŁ
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    Zobacz produkty