Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Preejakulat – zawiera plemniki, czy tylko nawilża?

Aktualizacja: 4min.

Czym jest płyn, który wycieka z ujścia cewki moczowej w momencie podniecenia seksualnego, co w sobie zawiera i czy niesie za sobą możliwość ciąży?

Zweryfikowane przez:

lek. Michał Frontczak

Lekarz w trakcie specjalizacji z urologii. Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Co to jest preejakulat?

To śliska, bezbarwna wydzielina wydobywająca się z penisa w czasie pobudzenia seksualnego, zanim dojdzie do pełnego wytrysku nasienia. Płyn ten produkowany jest między innymi przez męskie gruczoły opuszkowo-cewkowe – parzysty narząd wielkości ziarna grochu, który znajduje się poniżej gruczołu krokowego.

Ilustracja budowy anatomicznej penisa

Funkcje preejakulatu:

 • zobojętnienie kwaśnego, zabójczego dla plemników odczynu moczu w cewce moczowej
 • nawilżenie płyn preejakulacyjny to taki „naturalny lubrykant”

Czy preejakulat może zawierać plemniki? 

Wciąż za mało jest dostatecznie pogłębionych badań, których wyniki byłyby zgodne. Kilka spośród nich daje jednak odpowiedź: tak, preejakulat może zawierać plemniki.

Więcej o plemnikach przeczytasz w naszym artykule: Ile żyją plemniki?

Hull York Medical School w 2010 roku przeprowadziło doświadczenie, w którym na oddziale in vitro pobrano od wolontariuszy kilka próbek z płynem preejakulacyjnym.

Spośród 27 próbek:

 • 11 (41%) zawierało żywe plemniki,
 • 10 z nich (37%) część plemników była ruchliwa. 

Istotnym spostrzeżeniem było również to, że konsekwentnie albo wszystkie próbki testowanego zawierały żywe plemniki, albo żadna z nich.

Wcześniejsze badania na obecność plemników w preejakulacie albo wcale ich nie wykazywały, albo mówiły co najwyżej o „kilku małych grudkach plemników”.

Pracownicy Hull zapytali więc: czy dotychczasowe testy na pewno były dokładne?

Po czym dali uczestnikom swojego badania bardziej szczegółowe instrukcje pobierania próbek, a przede wszystkim przypilnowali, żeby zostały one zweryfikowane nie później niż 2 minuty od ich produkcji, aby uniknąć przeschnięcia płynu. 

W reakcji na 41-procentowy wynik obecności plemników w preejakulacie sugerowano, że na pewno są one pozostałością z poprzedniego wytrysku. Jednak badacze z HYMS zaznaczali, że osoby badane zostały poproszone o wielokrotne oddawanie moczu w celu wypłukania i oczyszczenia cewki moczowej.

Ilustracja budowy wewnętrznej penisa

Oznacza to, że plemniki obecne w preejakulacie były tymi „nowymi”. Naukowcy doszli więc do wniosku: preejakulat może zawierać pewną liczbę plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej.

Jak sprawdzić, czy preejakulat zawiera plemniki?

Nie ma takiej możliwości. Lekarze kierują jedynie na badanie nasienia (spermy), w celu stwierdzenia liczby plemników – ale nie znaleźliśmy żadnych możliwości badania preejakulatu, dostępnych w polskich laboratoriach.

Ilustracja budowy plemnika

Preejakulat a ciąża

Ryzyko ciąży w przypadku przedostania się preejakulatu do pochwy istnieje – ale jest bardzo niskie.

Badacze z Bostonu wykonali jedno proste obliczenie, żeby nam to udowodnić: przeciętny wytrysk ma około 100 milionów plemników na mililitr, z czego około 10 milionów plemników przechodzi przez śluz szyjkowy, około 1 miliona dociera do górnej części dróg macicy, a tylko około 100 000 plemników dociera do jajowodów.

Trzymając się obliczeń, można więc stwierdzić, że w przypadku niewielkiej zawartości plemników w płynie preejakulacyjnym, jedynie kilka spośród tych ruchliwych dotarłoby do jajowodów.

Przecież do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy plemnik! No i plusik, macie rację :) Porównajmy jednak częstotliwość zajścia w ten sposób w ciążę do trafienia szóstki w lotka. Zdarza się, ale nielicznym.

Preejakulat a stosunek przerywany 

Najprościej mówiąc, stosunek przerywany polega na wysunięciu penisa z pochwy, zanim dojdzie do pełnego wytrysku nasienia.

Przy czym „zanim” nie oznacza „tuż przed” szczytowaniem, a raczej moment, w którym dana osoba czuje, że wytrysk powoli się zbliża. W praktyce wcale nie jest łatwe zadanie. W trakcie silnego podniecenia seksualnego ciężko bowiem o pełną samokontrolę i idealny refleks.

Stosunek przerywany nigdy nie daje 100% pewności – bo przecież może się zdarzyć tak, że jedynie część spermy wyląduje na zewnątrz, a pozostała ilość dostanie się do pochwy. Dlatego nie jest metodą antykoncepcji. Więcej na temat antykoncepcji (i jej faktycznych metodach zapobiegania ciąży). Stosunek przerywany w dni niepłodne stwarza najmniejsze ryzyko ciąży. Natomiast, jeśli nie planujesz z partnerką_em dziecka – używaj zabezpieczeń, np. prezerwatyw, bo stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji!

Jeśli jednak rozważasz z partnerem_rką stosunki przerywane, zastanówcie się, co oznaczałaby dla Was potencjalna ciąża. A zanim do czegokolwiek dojdzie, dla wspólnego bezpieczeństwa możecie poddać się testom na choroby przenoszone drogą płciową

Preejakulat a choroby przenoszone drogą płciową

Podczas obserwacji płynu preejakulacyjnego naukowcy z Hull bardziej niż na ryzyko niechcianej ciąży zwracają uwagę na inny problem.

W badaniach przeprowadzonych w Bostonie i Nowym Jorku zebrali próbki płynu przed wytryskiem od osób z seropozytywnością i seronegatywnością, aby ustalić, czy wirus HIV jest obecny w preejakulacie.

Wyniki wykazały, że próbki 6 z 9 dawców z seropozytywnością z Bostonu oraz 6 z 14 z Nowego Jorku zawierały makrofagi i limfocyty CD4, co potwierdza obecność HIV w preejakulacie. W związku z tym naukowcy tłumaczą, że ryzyko przeniesienia choroby wenerycznej może być wyższe niż zajścia w ciążę. Pamiętaj – prezerwatywy to nie tylko metoda antykoncepcji. To również środek ochronny przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Nie wahaj się dopytać swojego lekarza_rkę o szczegóły na temat bezpieczeństwa seksualnego.

 • Ch. Leary, J. Trussell, K.A. Guthie, S.R. Killick, Sperm content of pre-ejaculatory fluid, „Human Fertility” 2011, vol. 14, i. 1, p. 48-52, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564677/ [dostęp z dn. 18.11.2021].
 • Researchers find no sperm in pre-ejaculate fluid, „Contraceptive Technology Update” 1993, vol. 14, i. 10, p. 154-156, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12286905/ [dostęp z dn. 18.11.2021].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 14/08/2022

  Data aktualizacji: 14/08/2022

  Autor_ka:

  Jagoda Olczyk

  Weryfikacja merytoryczna:

  Michał Frontczak

  Urolog

  Lekarz w trakcie specjalizacji z urologii. Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty