Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Ropne krostki po goleniu – o włos od infekcji

Aktualizacja: 2min.

Jeśli golisz okolice intymne, prawdopodobnie wiesz, o czym mowa. Krostki po goleniu to zmora wielbicielek_li gładkiej skóry. Co zatem powoduje ropne wykwity oraz jak je zwalczać?

Białe krostki po goleniu miejsc intymnych – przyczyny

Ropne krostki po goleniu bikini mogą być wynikiem:

  • Zakażenia bakteryjnego mieszków włosowych. To naturalne, że na powierzchni naszej skóry bytują liczne bakterie. Nie zawsze są one dla nas groźne, jednak w przypadku, gdy skóra stwarza im dobre warunki do nadmiernego namnażania się i zachwiania równowagi mikrobioty, może się pojawić stan zapalny w mieszkach włosowych. Innym czynnikiem, który znacznie zwiększa ryzyko powstania ropnych krostek, jest podrażnienie skóry (na przykład w wyniku jej nieprawidłowego golenia). Dochodzi wówczas do naruszenia bariery naskórkowej i przedostania się do naskórka wspomnianych drobnoustrojów oraz ich metabolitów, co również skutkuje wystąpieniem całej kaskady procesów zapalnych i nieestetycznych, ropnych wykwitów na skórze.
  • Wrastających włosków – przyczyn ich powstawania może być wiele. Częsty powód stanowi niewłaściwe golenie, jednak niektóre osoby są genetycznie predestynowane do takiego stanu. Jeśli włos jest zbyt słaby, aby przebić się przez górne warstwy skóry, zakręca tuż pod naskórkiem i zmienia kierunek wzrostu, co skutkuje stanem zapalnym i zbieraniem się ropnej wydzieliny.

Jak zapobiec ropnym krostkom po goleniu?

Przede wszystkim zastanów się, jak często nawilżasz i peelingujesz skórę. Wiele osób pomija okolice intymne podczas takich zabiegów, a to spory błąd!

  • Peeling przed goleniem pomoże Ci „podnieść” włoski i usunąć nadmiar martwych komórek naskórka. Specjalnie podkreśliłam słowo „przed” – wykonywanie peelingu po usunięciu włosków może podrażnić skórę, która jest wtedy wyjątkowo delikatna i potrzebuje nawilżenia. A zanim zabierzesz się za peeling przeczytaj nasz tekst: „Peeling – czy robisz to dobrze?”.
  • Czym się golisz? Pamiętaj, że ostrza maszynki bardzo łatwo się tępią, jeśli są zapchane włoskami i naskórkiem. Nie służy im także przechowywanie w miejscu, w którym maszynka narażona jest na wilgoć i kontakt z wodą.
  • Zadbaj o nawilżenie! I to zarówno po, jak i przed depilacją. Zanim w ruch pójdzie maszynka, pokryj daną część ciała kremem nawilżającym, który ochroni skórę i umożliwi gładkie przesuwanie po niej ostrzy. Z kolei po zabiegu potraktuj ją nawilżającym olejkiem, który otuli ją i pozwoli na szybką regenerację.

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu – zdarzają się jednak sytuacje, że problem leży głębiej i wymaga konsultacji z dermatologiem_ożką.

Jak się pozbyć ropnych wykwitów?

Postaraj się powstrzymać od wyciskania, naciskania czy jakiegokolwiek samodzielnego dłubania we wszelkich zmianach skórnych. Bardzo łatwo wówczas o wtórne nadkażenie zmiany i nasilenie stanu zapalnego.

Jeśli dokuczają Ci białe krostki po goleniu miejsc intymnych i pachwin, po pierwsze zadbaj o to, aby Twoja bielizna była wygodna i wykonana z „oddychających” materiałów (na przykład z bawełny). Zminimalizuj ryzyko pocierania i dyskomfortu, właśnie po to, aby nie podrażnić skóry jeszcze bardziej.

Pamiętaj, że warto skonsultować się z dermatologiem_ożką – szczególnie jeśli białe krostki po goleniu to nawracający problem lub jeśli nie pomaga Ci ani solidne przygotowanie do golenia, ani żaden z ewentualnych „domowych” sposobów. W niektórych przypadkach konieczna może być miejscowa antybiotykoterapia.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Mika Olchowik

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty