Czym objawiają się „truskawkowe nogi”?
Pod tą słodko brzmiącą nazwą kryją się czerwone krostki na udach i łydkach. Najczęściej pojawiają się po goleniu, jednak nierzadko towarzyszą nam przewlekle (w zależności od konkretnej przyczyny je wywołującej). Niemniej niewłaściwe usuwanie włosków to czynnik potęgujący problem „truskawkowej” wysypki.
Krostki na nogach po goleniu – przyczyny
„Truskawkowe nogi” to efekt podrażnienia skóry i powstawania stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych.
Ważne! Nie jest to choroba, a jedynie objaw konkretnych problemów, z jakimi może borykać się Twoja skóra.
Zapalenie mieszków włosowych (folliculitis) to stan, w którym dochodzi do uruchomienia całej kaskady procesów zapalnych. W efekcie powstają czerwone krostki, często wypełnione treścią ropną (więcej o ropnych krostkach po goleniu przeczytasz tutaj). Najczęściej jest to wywołane nadmiernym namnażaniem bakterii w mieszkach włosowych i towarzyszących im gruczołach łojowych.
To jednak nie jedyna przyczyna „truskawkowych nóg” – nierzadko zmiany zapalne pojawiają się jako wysyp z podrażnienia, na przykład po zastosowaniu nieodpowiedniego produktu do pielęgnacji po goleniu skóry.
Osoby z tendencją do wrastania włosków mogą dodatkowo borykać się ze zmianami zapalnymi spowodowanymi właśnie wrośniętym włosem.
Przeczytaj także nasz tekst o sposobach na pozbycie się czerwonych krostek po goleniu miejsc intymnych.
Jak pozbyć się „truskawkowej” wysypki?
Niezależnie od tego, co stoi za galaktykami czerwonych krostek na Twoich nogach, jedno jest pewne: poprawna rutyna golenia nóg będzie dla Ciebie niezbędna!
Jeśli problem jest przewlekły, a uparte wykwity nie znikają, warto skonsultować się z dermatologiem_ożką, który_a określi źródło problemu.
Co zrobić, żeby po goleniu nóg nie wyskakiwały krostki?
Jeżeli Twoje problemy wzięły się przede wszystkim ze zbyt nonszalanckiego podejścia do usuwania włosków, oto kilka podstawowych zasad golenia, których nie wolno Ci pomijać:
- Peeling – regularne złuszczanie martwego naskórka umożliwia włosom poprawny wzrost oraz czyni skórę gładką i gotową do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonuj go PRZED goleniem, aby podnieść włoski i usunąć nadmiar zrogowaciałych komórek naskórka. Więcej o efektywnym i poprawnym peelingu dowiesz się z naszego tekstu tutaj.
- Krem do golenia – golenie na sucho to najszybsza, ale nie najlepsza opcja. Pamiętaj, że w ten sposób możesz łatwo zafundować sobie podrażnienie skóry! A stąd już tylko krok do infekcji – każde uszkodzenie naskórka to otwarte wrota do przenikania różnego rodzaju substancji i bakterii bytujących na powierzchni skóry.
- Nawilżenie skóry po goleniu – szusując maszynką po skórze, fundujesz jej w zasadzie peeling. Usuwasz bowiem nie tylko włoski, ale i martwe warstwy naskórka (co możesz zauważyć podczas czyszczenia ostrzy). Po całej procedurze warto więc postawić na łagodny produkt nawilżający lub regenerujący. Wybierz taki, który ma w swoim składzie pantenol i allantoinę. Świetnie sprawdzi się też lekki, naturalny, nawilżający olejek.
Taka rutyna pozwoli Ci zminimalizować ryzyko wrastania włosków.
Jeśli borykasz się z zapaleniem mieszków włosowych, kluczem jest odpowiednia higiena. Stojące za licznymi infekcjami bakterie mogą wydłużać toczący się w skórze stan zapalny. Jeżeli nie widzisz poprawy – koniecznie skonsultuj się z dermatologiem_ożką. Być może niezbędne będzie dodatkowe wsparcie w postaci farmakoterapii.
Pożegnaj krostki po goleniu nóg!
Pamiętaj: usuwanie włosków z nóg (czy z jakiejkolwiek innej części ciała) to Twój wybór – niech będzie podyktowany wyłącznie Twoimi preferencjami. Jeżeli włoski Ci nie przeszkadzają, nie musisz ich golić.
„Truskawkowe nogi” mogą być dla Ciebie problemem estetycznym, ale warto sprawdzić, czy za czerwonymi krostkami nie czai się jakaś infekcja. Zdrowie jest w końcu najważniejsze!
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 12/06/2023