Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Złamanie penisa – czy jest możliwe?

Aktualizacja: 3min.

Piłka uderzająca prosto w krocze. Penis wciągnięty przez rozporek spodni. Zderzenie genitaliów z kierownicą roweru. To całkowicie realistyczne scenariusze, choć nie tak dramatyczne jak… złamanie penisa. Tak, to naprawdę jest możliwe!

Zweryfikowane przez:

lek. Michał Frontczak

Lekarz w trakcie specjalizacji z urologii. Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Złamanie penisa to nie mit. Choć nie zdarza się często, warto znać kulisy tego urazu – tak na wszelki wypadek. Dlaczego właściwie umieszczamy go w kategorii złamań?

Czy można złamać penisa?

Obszerną, praktyczną lekcję anatomii penisa znajdziecie w artykule Dominiki Olchowik. My, żeby zrozumieć przebieg omawianego urazu, przypomnijmy sobie wewnętrzną budowę prącia.

Przez sam jego środek biegnie cewka moczowa, którą okala ciało gąbczaste. Z cewką moczową sąsiadują natomiast dwie zatoki o kształcie rurek – ciała jamiste prącia. Podczas pobudzenia płciowego wypełniają się one krwią, co powoduje twardnienie penisa.

ilustracja - budowa penisa

Wiotkość penisa zapewnia ochronę przed tępymi urazami. Natomiast jego nagłe, nadmierne wygięcie w czasie wzwodu może spowodować pęknięcie błony białawej, która otacza ciała jamiste prącia. Dlatego mimo że w ludzkim penisie nie ma kości, określenie „złamanie” jest odpowiednie dla urazu, podczas którego osłonki ciał jamistych pękają, przerywając integralność cylindrów erekcyjnych.

Złamanie prącia – objawy

Podczas pęknięcia błony białawej słychać wyraźny trzask, osoba poszkodowana szybko odczuwa silny ból, a erekcja ustaje (choć w przypadku małego złamania podosłonkowego penis nadal może być w stanie wzwodu). Chwilę później występuje obrzęk trzonu prącia i jego przebarwienie z powodu podskórnego krwawienia. Jest to więc zamknięty uraz, w czasie którego krew nie wydostaje się na zewnątrz.

ilustracja budowa penisa

Jednak w 20% przypadków urazowi temu może towarzyszyć uszkodzenie cewki moczowej – wtedy u ujścia prącia prawdopodobnie pojawi się krew i krwiomocz.

Przyczyny złamania prącia

Do złamania prącia najczęściej dochodzi w trakcie stosunku płciowego. Zdarza się, że penis wyślizguje się z pochwy i uderza o spojenie łonowe lub krocze partnerki_ra. Może to nastąpić na przykład wskutek zgubienia rytmu ruchów frykcyjnych lub po prostu kiedy emocje wezmą górę nad ostrożnością.

A pozycje seksualne, podczas których warto zachować ją w szczególności, to ta „na stojąco”, kiedy trzyma się partnerkę_ra na rękach, czy ta, w której partner_ka znajduje się na górze (pozycja „na jeźdźca”). W przypadku tej drugiej nie ma się pełnej kontroli nad przerwaniem czy zmianą ruchu w chwili nieprawidłowego ułożenia i bólu spowodowanego niewspółosiowością.

Przyczyną złamania prącia w trakcie stosunku może też być gwałtowna zmiana pozycji bez zapowiedzi od żadnej ze stron. Spontaniczność i namiętność w czasie seksu są super, ale równie istotna jest dobra komunikacja. :)

Polecamy lekturę artykułu o plemnikach – budowa i żywotność plemników.

W jaki jeszcze sposób można złamać prącie?

  • przez uderzenie penisa tępym narzędziem,
  • w wyniku nagłej zmiany pozycji w czasie snu (gdy penis jest we wzwodzie),
  • z powodu zbyt agresywnej, intensywnej masturbacji.

W krajach Bliskiego Wschodu najczęstszą przyczyną tego urazu jest taqaandan: praktyka kulturowa, której cel stanowi usilne opanowanie podniecenia dla przyjemności lub – znacznie częściej – ukrycie erekcji z powodu społecznego zawstydzenia.

Taqaandan pochodzi od kurdyjskiego słowa „kliknięcie” i polega na zginaniu górnej części penisa we wzwodzie przy jednoczesnym przytrzymaniu dolnej części trzonu do momentu usłyszenia i wyczucia owego kliknięcia. Podobno praktyka ta nie wiąże się z bólem i porównuje się ją do strzelania kostkami w palcach, ale prawda jest taka, że doprowadziła ona do wzrostu przypadków złamań prącia chociażby w zachodnim Iranie.

Złamane prącie – postępowanie medyczne

Reakcja na złamanie penisa? Ból, szok i niedowierzanie. A co w pierwszej kolejności należałoby zrobić? Jak najszybciej zgłosić się do lekarza urologa lub w miarę możliwości udać się do szpitala na ostry dyżur.

Uraz diagnozuje się za pomocą badania fizykalnego, ale mogą też być konieczne dodatkowe badania, takie jak USG czy rezonans magnetyczny, który dokładnie wskaże miejsce i rozległość złamania. Brytyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Urologicznych zaleca naprawę chirurgiczną w ciągu 24 godzin od momentu urazu, aby zmniejszyć ryzyko długotrwałych powikłań.

Tuż przed zabiegiem pacjent_ka dostaje antybiotyk i środki przeciwbólowe, często także leki uspokajające. Następnie lekarz przykłada do członka chłodzący opatrunek i go unieruchamia.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu krwiaka, założeniu szwów na ciało jamiste oraz zszyciu pękniętej błony białawej. W zależności od stopnia uszkodzeń operacja może być rozszerzona o rekonstrukcję więzadła podwieszającego lub cewki moczowej.

Okoliczności powstania urazu mogą wprowadzać w zakłopotanie, ale opóźnianie czy unikanie pomocy medycznej nie przyniesie nic dobrego.

Nieleczone złamanie prącia może spowodować:

  • jego skrzywienie,
  • zwężenie cewki moczowej,
  • pojawienie się blizn w miejscu złamania,
  • trwałą niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji.

Im szybsza interwencja, tym bardziej zadowalające efekty zabiegu i szybszy powrót do zdrowia oraz aktywności seksualnej.

Złamanie prącia brzmi dramatycznie, ale dla tych, którzy są ostrożni podczas aktywności seksualnych i, no cóż, dla tych, którym nie przytrafiają się nieszczęśliwe zrządzenia losu, uraz ten pozostaje mało prawdopodobnym scenariuszem.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Jagoda Olczyk

Weryfikacja merytoryczna:

Michał Frontczak

Urolog

Lekarz w trakcie specjalizacji z urologii. Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty