Jak założyć podpaskę? Poradnik dla początkujących

Udostępnij

Jak założyć podpaskę? Poradnik dla początkujących

W teorii każda_y z nas wie, jak się zakłada podpaskę - sprawa wydaje się dosyć intuicyjna. Kto z menstruujących osób jednak nigdy nie przykleił sobie boleśnie włosków łonowych do skrzydełek albo nie poplamił na czerwono bielizny, niech pierwszy rzuci gorącym termoforem.

Ania Kurecka

Opublikowano: 20.11.2020 3 minczytania

ilustracja jak założyć podpaskę

Ilustracja: Jarek Danilenko

Produkty Your KAYA na pomarańczowych kaflach

Poza tym na rynku jest tyle rodzajów do wyboru - podpaski ze skrzydełkami i bez skrzydełek, podpaski utracienkie i ultragrube, podpaski pachnące i bezwonne, podpaski jednorazowe i wielokrotnego użytku... Skąd masz wiedzieć, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku?

Jeśli chcesz mojej porady, oto ona: zacznij od tych najzwyklejszych - zazwyczaj oznaczone są jako “normal”. Odpuść też sobie sztuczny zapach - Twoja cipka ma własny i to w stu procentach naturalny. Najlepiej w ogóle unikaj syntetycznych dodatków, nie tylko ze względu na troskę o Matkę Ziemię, ale i własne ciało. Piszę to jako osoba, która doświadczyła kiedyś mocnej reakcji alergicznej na jeden ze składników zawartych właśnie w takiej ogólnodostępnej, zupełnie nieekologicznej podpasce, i to w momencie, gdy miesiączka dopiero się zaczęła. 0/10, nie polecam.

Jak prawidłowo założyć podpaskę?

Aby założyć podpaskę, udaj się do łazienki. Umyj ręce, zsuń majtki do kolan i przyjmij najwygodniejszą dla Ciebie pozycję - możesz usiąść na otwartej muszli toaletowej lub stanąć w lekkim rozkroku (osobiście polecam jednak usiąść, dzięki temu unikniesz ryzyka zabrudzenia kafelków podłogowych czy tam dywanika). Wyjmij podpaskę z opakowania i przyklej ją na bieliznę w taki sposób, aby środkowa część podpaski znajdowała się kilka centymetrów z przodu. Jeżeli zdecydowałaś się na podpaski ze skrzydełkami (dobry wybór, uniemożliwiają podpasce przesuwanie się, a to ważne), dopiero teraz odklej paski zabezpieczające i przyklej skrzydełka do wewnętrznej strony majtek. Voilà! Masz już solidne zabezpieczenie na następne kilka godzin. Wystarczy tylko umyć łapki i możesz wracać do łóżka, ciepłego termoforka, czekolady i Netflixa. Albo po prostu do życia, bo miesiączka nie musi automatycznie zwalać Cię z nóg.

Jak często wymieniać podpaskę?

Gdy krwawienie jest najbardziej obfite (w moim przypadku to na przykład dwa pierwsze dni miesiączki), zmieniaj podpaskę co 3-4 godziny. W inne dni wystarczy, że wymiana będzie następować co mniej więcej 6 godzin. Traktuj jednak te porady jako wskazówki, a nie konkretne wytyczne. Szybko zauważysz, czego tak naprawdę Ci potrzeba. W sytuacji, gdy w dniach największego krwawienia musisz założyć podpaskę częściej niż co 4 godziny, sięgnij po tę bardziej chłonną. Jeśli po czterech godzinach tylko mała część podpaski jest napełniona, spokojnie wystarczy Ci ta cienka.

Jakie podpaski wybrać na noc?

Aby nie poplamić bielizny ani pościeli, wieczorem wybierz podpaskę najbardziej chłonną, z wydłużonym tyłem i skrzydełkami. Nie musisz nastawiać budzika - możesz ją na spokojnie zmienić po przebudzeniu. To duża zaleta podpaski - tampon powinnaś_ieneś wymieniać maksymalnie co osiem godzin, więc ta opcja niekoniecznie sprawdza się do spania.

Zalety podpasek

Sama przy okazji miesiączki korzystam z tamponów, lubię mieć jednak to jedno opakowanie podpasek pod ręką, i zaraz Ci wytłumaczę, dlaczego. Tampon jest spoko, owszem, ale nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Tak jak wspominałam, wygodniej (i bezpieczniej) jest z niego na noc zrezygnować. Niekoniecznie będzie też dobrym przyjacielem podczas zapalenia pęcherza moczowego czy infekcji dróg rodnych. Czasem, gdy miesiączka jest bardzo skąpa, aplikacja również nie należy do najprzyjemniejszych. I tutaj, cała na biało (dosłownie!), wchodzi podpaska. Albo wlatuje. Bo ma skrzydełka (ach, zatrzymaj tę karuzelę śmiechu...). Uważana za najbezpieczniejszy z dostępnych środków, podpaska to wciąż najczęstszy wybór początkujących menstruujących.

Podsumowując, mam nadzieję, że skorzystasz z mojej porady i będziesz pamiętać, że nie musisz decydować się tylko na jedną opcję - możesz swobodnie dobierać środki menstruacyjne w zależności od sytuacji, również podczas trwania jednego okresu. Zrób tak, żeby - szczególnie w tych dniach - było Ci jak najwygodniej.

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Autor_ka

Ania Kurecka

Do tej pory przeprowadzała się 22 razy. Obecnie mieszka w Lizbonie. Opiekunka kundelki Trójki. Współwłaścicielka ciałolubnej marki bieliźnianej Cztery Litery.

Zobacz inne artykuły

Produkty okresowe

Tampon a siku – rozwiewamy Twoje wątpliwości

Kupa zrobiona, tampon zmieniony, myjesz ręce i czujesz, że pęcherz również dopomina się o opróżnienie. No tak, jeszcze siku! I co teraz? Hmm. A może by tak… zrobić siku? Tampon to żadna przeszkoda. Chodź, opowiem Ci więcej.

Paulina Pomaska