Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Sikanie pod prysznicem – nie olewaj ekologii!

Aktualizacja: 5min.

Wskakujesz do kabiny, z głośnika leci Walking on sunshine, spowita_y puszystą pianą relaksujesz się i beztrosko nucisz pod nosem. Masz Ci los, chce Ci się siku! Co robisz?

Zweryfikowane przez:

lek. Michał Frontczak

Lekarz w trakcie specjalizacji z urologii. Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Mokre tabu

Możesz powalczyć z pęcherzem, naprędce dokończyć spłukiwanie i biegnąc sprintem w kierunku toalety, osuszyć ciało ręcznikiem. Albo: połączyć przyjemne z pożytecznym, oddać mocz do brodzika w trakcie brania prysznica i w spokoju zaśpiewać ten drugi refren. W oddali słyszę echo: „fuuu!”.

Za każdym razem, kiedy sikanie pod prysznicem pojawia się w społecznym dyskursie, wywołuje niemałe kontrowersje. W anonimowych badaniach przyznaje się do niego jednak od 60% do 80% ludzi! Sikać w trakcie kąpieli – żaden wstyd, ba, okazuje się nawet, że może to być korzystne zarówno dla środowiska, jak i zawartości Twojego portfela!

Czy powinniśmy brzydzić się sikania pod prysznicem?

Nasi przodkowie przed kilkoma tysiącami lat używali uryny do odkażania ran. Obecnie, studiując tajniki medycyny niekonwencjonalnej, możemy natknąć się na urynoterapię – metodę leczenia polegającą na piciu lub wcieraniu moczu w zmienione chorobowo miejsca (wspominamy to jednak tylko w ramach ciekawostki, brak bowiem naukowych dowodów na skuteczność tej metody).

Dla jednych eliksir zdrowia, dla innych – odrzucająca ciecz. Sprawdzić, czy faktycznie jest się czego bać, możemy tylko w jeden sposób – opierając się o medyczne i merytoryczne dane.

Mechanizm powstawania i oddawania moczu

W pigułce!

Mocz powstaje w nerkach – parzystych narządach zbudowanych z nefronów, będące podstawowym budulcem nerek, składającym się z ciałka nerkowego (czyli kłębuszka nerkowego i jego torebki) oraz kanalika nerkowego. Poprzez tętnicę nerkową do narządu napływa krew, której składnikiem jest osocze. Zawiera ono między innymi wodę, białka i inne produkty przemiany materii (zarówno cenne, jak i zbędne składniki). Dostarczony materiał jest następnie filtrowany w kłębuszkach nerkowych, cenne substancje są powtórnie wchłaniane przez kanalik, a zbędne elementy – wydalane.

Mocz – podział

  • Mocz pierwotny – powstaje po przefiltrowaniu krwi w kłębuszkach nerkowych. Zawiera nie tylko zbędne produkty przemiany materii, ale też cenne substancje, które są ponownie wchłaniane do organizmu (ten proces nazywamy resorpcją).
  • Mocz ostateczny – końcowy produkt powstający podczas przepływu przez nefron, spływający następnie przez moczowody do pęcherza i wydalany przez cewkę moczową. Ma większe stężenie substancji i mniejszą objętość niż mocz pierwotny, który przepływając przez kanaliki w nefronie, traci jej aż około 98%!

Wydalanie moczu

Mikcja to proces wydalania moczu z organizmu. Ośrodek odruchu mikcji usytuowany jest w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego, z kolei płat czołowy kory mózgowej to miejsce, gdzie znajduje się ośrodek świadomej kontroli oddawania moczu. Gromadząc się w pęcherzu, mocz powoduje naprężenie jego ściany. Impulsy z receptorów ściany pęcherza i cewki przekazywane są przez nerw miedniczy (należący do przywspółczulnego układu nerwowego) i nerw podbrzuszny (układu współczulnego) do mózgu.

Co wydalamy w trakcie sikania?

Skład uryny może różnić się osobniczo w zależności od diety, trybu życia i ogólnego stanu zdrowia. Z kolei na jego objętość wpływa między innymi ilość spożywanych płynów czy temperatura powietrza.

Mocz ostateczny (końcowy) zawiera:

  • wodę (około 94%),
  • produkty przemiany materii (mocznik, kwas moczowy, amoniak),
  • sole mineralne (chlorki, węglany, fosforany).

Nie ma powodów, by bać się zarazków, które mogłyby pozostać pod prysznicem po sikaniu. Taka praktyka na pewno nikomu nie zaszkodzi – a skoro o niej rozmawiamy, to muszą płynąć z niej jakieś korzyści (uwaga – żartów o „spływaniu” będzie znacznie więcej). ;)

Zużycie wody a sikanie pod prysznicem

Studenci Debs Torr i Chris Dobson z Uniwersytetu Wschodniej Anglii obliczyli, że gdyby 15 tysięcy studentów ich Alma Mater zaczęło sikać pod prysznicem, to w ciągu roku mogliby zaoszczędzić tyle wody, że wypełniliby nią 26 basenów olimpijskich!

Prysznic jest eko!

Na jeden prysznic zużywamy średnio od 40 do 50 litrów wody (zakładając jego racjonalne użytkowanie i korzystanie z dostępnych mechanizmów ograniczających przepływ wody przy równoczesnym zachowaniu jej ciśnienia). W trakcie kąpieli w wannie (nawet nie w pełni napełnionej) zużycie wody jest zazwyczaj dwukrotnie większe! Prysznic to z pewnością bardziej ekologiczna i oszczędna opcja.

Ile wody pochłania toaleta?

Jedno spłukanie toalety wymaga od 3 do 6 litrów wody. Przy spłuczkach starszej generacji zużycie wynosi znacznie więcej, bo aż do 15 litrów jednorazowo! Liczby nie kłamią – łącząc wnioski w jedno, widzimy, jak dużą oszczędność uzyskamy, oddając mocz pod prysznicem – i to przy małym nakładzie pracy ;) Uwaga: to nie wszystkie zalety, jakie z tego płyną!

Dlaczego warto sikać pod prysznicem?

Obniżysz rachunki

Razem ze spuszczoną w toalecie wodą z Twojego konta odpływają niekiedy horrendalne kwoty.

Sikanie pod prysznicem może pomóc Ci realnie zmniejszyć rachunek za wodę. Bazując na wcześniej wspomnianych danych, jeśli chociaż raz dziennie zrezygnujesz ze spłukiwania na rzecz oddawania moczu w trakcie mycia, zaoszczędzisz co najmniej kilkanaście litrów wody w tygodniu!

Poza tym, sikając pod prysznicem, oszczędzasz nie tylko wodę, ale i papier toaletowy. Listek do listka, a w skali miesiąca może zebrać się całkiem niezła bonusowa sumka ;)

Zadbasz o drogi moczowe

Papier toaletowy może rozprzestrzeniać bakterie w okolicach intymnych. Niewłaściwe nawyki (na przykład nieprawidłowy kierunek wycierania) mogą skutkować przeniesieniem bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej. Nie wspominając już o perfumowanym papierze, który przy częstym stosowaniu może powodować nieprzyjemne podrażnienia. Sikanie pod prysznicem minimalizuje ryzyko infekcji, a Ty – zamiast po papier – sięgasz bezpośrednio po ulubiony płyn do higieny intymnej.

Czy sikanie pod prysznicem może być niezdrowe?

Dr Alicia Jeffrey-Thomas (fizjoterapeutka uroginekologiczna) jakiś czas temu podzieliła się na Tik Toku swoimi obserwacjami – w krótkim filmiku poinformowała swoje audytorium o negatywnych skutkach sikania pod prysznicem.

Pamiętacie eksperyment Pawłowa? Chodziło oczywiście o odruchy warunkowe i bezwarunkowe. I tak jak na sam dźwięk przygotowanej przekąski u psa obserwowano wzmożoną produkcję śliny, tak człowiek, słysząc jedynie szum wody, po wcześniejszym długotrwałym praktykowaniu sikania pod prysznicem, może czuć niekontrolowaną, spontaniczną potrzebę oddawania moczu.

Może to być wyjątkowo kłopotliwe dla osób, które borykają się z różnymi dysfunkcjami mięśni dna miednicy i nie mają stuprocentowej kontroli nad oddawaniem moczu.

Drugim argumentem przeciwko który wyłożyła Jeffrey-Thomas, był fakt, że fizjonomia osób posiadających pochwę nie pozwala na pełne rozluźnienie mięśni dna macicy podczas oddawania moczu na stojąco. Sikasz czasem „na zapas”? Na przykład przed długą podróżą – napierasz na pęcherz, próbując opróżnić go w całości. W rzeczywistości jednak jest to szkodliwe i może w dłuższej perspektywie spowodować, że będziesz oddawać mocz częściej, w mniejszych ilościach. Podobny mechanizm dotyczy oddawania moczu pod prysznicem.

Grzybico, spływaj? Olewamy mity!

Mocznik zawarty w moczu korzystnie wpływa na kondycję skóry – nie bez kozery jest więc jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp!

Grzybicę można złapać wszędzie (na przykład na basenie, siłowni czy w saunie) – i to nawet jeśli książkowo dbasz o higienę. W wielu źródłach natkniesz się na stwierdzenie, że sikanie do prysznicowego brodzika może korzystnie wpłynąć na Twoje stopy i pomoże pokonać grzybicę stóp. Mocznik faktycznie silnie nawilża skórę, działa przeciwświądowo i pośrednio zapobiega rozwojowi nadkażeń grzybiczych. Sikając podczas kąpieli, wszystko automatycznie z siebie spłukujemy. Mimo to wydalana wraz z moczem ilość cennych dla skóry substancji jest niewystarczająca, aby mogła w jakikolwiek sposób wpłynąć na jej kondycję. To mit!

Przeczytaj też nasze artykuły o higienie: higiena po stosunku oraz higiena podczas okresu.

Pssst! Niektórzy uważają również, że sikanie w prysznicu wzmacnia mięśnie dna miednicy, zachęcając dodatkowo do przerywanego oddawania moczu. Może to jednak przynieść skutki odwrotne do zamierzonych – między innymi zaleganie uryny w pęcherzu lub ból podczas mikcji. O właściwych ćwiczeniach na mięśnie Kegla piszemy tutaj pamiętajcie, warto filtrować źródła informacji!

Zdarza Ci się sikać pod prysznicem?

Dla wielu kwestia ta jest czymś absolutnie niestosownym i odrzucającym, inni zaś chętnie wdrażają sikanie w trakcie mycia pod prysznicem do swojej codziennej toalety. Nieważne, po której stronie kabiny stoisz – postępuj w zgodzie ze sobą! Zachęcamy jednak do poszukiwania bardziej „zielonych” rozwiązań – chociaż czasem ich wpływ wydaje się marginalny, w ostatecznym rozrachunku mogą mieć ogromny wpływ zarówno na środowisko, jak i domowy budżet.

  • N.A. Brunzel, Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, red. H. Kemona, M. Mantur, Wrocław 2016, s. 79-83.
  • D.R. Hickling, T.T. Sun, X.R. Wu, Anatomy and Physiology of the Urinary Tract: Relation to Host Defense and Microbial Infection, „Microbiology Spectrum” 2015, vol. 3, i. 4.
  • D. Kocur, Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy, „Seksuologia Polska” 2016, nr 14, z. 1, s. 31-38.
  • Mocznik w pielęgnacji stóp, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/mocznik-w-pielegnacji-stop,13239 [dostęp z dn. 11.06.2021].
  • UEA students urged to urinate in shower, https://www.bbc.com/news/uk-england-norfolk-29552557 [dostęp z dn. 11.06.2021].
  • Pokaż Ukryj źródła źródeł

    Data dodania: 06/08/2022

    Data aktualizacji: 16/08/2022

    Autor_ka:

    Mika Olchowik

    Weryfikacja merytoryczna:

    Michał Frontczak

    Urolog

    Lekarz w trakcie specjalizacji z urologii. Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

    Bestsellery

    Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

    Zobacz produkty
    • Kuracja złuszczająca Your REVIVAL z trzema kwasami

      Kuracja złuszczająca Your REVIVAL z trzema kwasami

      Unikalny produkt 2 w 1: do twarzy i ciała

      OD 70,81 ZŁ 101,16 ZŁ
      OD 70,81 ZŁ 101,16 ZŁ

      Bestseller

    • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

      OD 124,95 ZŁ
      OD 124,95 ZŁ

      Bestseller

    • Olejek intymny

      Olejek intymny

      Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 42,49 ZŁ
      OD 42,49 ZŁ

      Bestseller

    • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

      OD 38,24 ZŁ
      OD 38,24 ZŁ

      NOWE ZAPACHY

    • Podpaski nowej generacji

      Podpaski nowej generacji

      100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

      OD 16,14 ZŁ
      OD 16,14 ZŁ

      Bestseller

    • Płyn do higieny intymnej

      Płyn do higieny intymnej

      Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

      OD 16,99 ZŁ
      OD 16,99 ZŁ

      Bestseller

    • Naturalny olejek do ust z efektem glow

      Naturalny olejek do ust z efektem glow

      „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

      OD 21,24 ZŁ
      OD 21,24 ZŁ

      Bestseller

    • Chusteczki do higieny intymnej

      Chusteczki do higieny intymnej

      Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

      OD 11,39 ZŁ
      OD 11,39 ZŁ

      Bestseller

    • Krem do golenia

      Krem do golenia

      Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

      OD 41,65 ZŁ
      OD 41,65 ZŁ

      Bestseller

    • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      23 składniki aktywne, poprawa cery już w 21 dni

      OD 127,50 ZŁ
      OD 127,50 ZŁ

      Bestseller

    • Tampony

      Tampony

      100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

      OD 16,99 ZŁ
      OD 16,99 ZŁ

      Bestseller

    • Żel intymny

      Żel intymny

      Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 46,33 ZŁ
      OD 46,33 ZŁ

      Bestseller

    • Peeling do okolic intymnych

      Peeling do okolic intymnych

      Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

      OD 50,15 ZŁ
      OD 50,15 ZŁ

      Bestseller

    • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

      OD 82,62 ZŁ
      OD 82,62 ZŁ

      Bestseller

    • Kojące serum do twarzy Your REPAIR z witaminą C

      Kojące serum do twarzy Your REPAIR z witaminą C

      Regeneracja, antyoksydacja i rozświetlenie cery

      OD 84,99 ZŁ
      OD 84,99 ZŁ

      Bestseller

    • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Łagodne złuszczanie i regeneracja cery

      OD 168,64 ZŁ
      OD 168,64 ZŁ
    Zobacz produkty