Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Czy niezdiagnozowane ADHD rujnuje Ci życie?

Aktualizacja: 4min.

ADHD to nie tylko nadpobudliwość ruchowa – to zaburzenia uwagi, które zmieniają życie w niekończącą się walkę z chaosem.

Większości osób ADHD – czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej – kojarzy się z nadpobudliwym chłopcem, który rozrabia na lekcjach i ciągle się wierci. Co gorsza, wielu lekarzy nadal ma bardzo ograniczone pojęcie na temat ADHD i wierzy, że dotyczy ono tylko dzieci, które „kiedyś w końcu z tego wyrosną”. To przekonanie jest tak powszechne, że leki z metylofenidatem, stosowane do mitygowania objawów, są w Polsce refundowane tylko do 18. roku życia. Jakby tego było mało, dziewczynki i kobiety diagnozuje się znacznie rzadziej, bo ich neuroróżnorodność przejawia się w inny sposób.

Czym jest ADHD?

Według DSM-5, czyli najnowszej edycji klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, ADHD to „utrzymujący się schemat nieuwagi lub nadpobudliwości, który zakłóca funkcjonowanie lub rozwój, z objawami występującymi w co najmniej 2 środowiskach (na przykład w domu, szkole lub pracy; z przyjaciółmi lub rodziną; w innych czynnościach), i negatywnie wpływa na funkcjonowanie społeczne, akademickie lub zawodowe”.

Rodzaje ADHD

Typ z przewagą nadruchliwości

To ten najsłynniejszy, przywodzący na myśl małego rozrabiakę, którego wszędzie jest pełno. Osoby z tym rodzajem ADHD mają problem z usiedzeniem w miejscu: wiercą się, stukają długopisem albo machają nogą. W dzieciństwie zachowują się, jakby „miały motorek”; jako dorosłe osoby mogą tłamsić w sobie nadpobudliwość ruchową, ale odczuwają wtedy niepokój i nerwowość. Zwykle odznacza je nadmierna gadatliwość – przerywają innym, wtrącają coś niepytane, są głośne i zazwyczaj nie zdają sobie z tego sprawy. Stanie w kolejce albo czekanie na swoją kolej to dla nich udręka, bo szybko się niecierpliwią. Cechuje je impulsywność i muszą wprowadzić swój pomysł w życie w tym samym momencie, w którym przychodzi im do głowy.

Typ z przewagą zaburzeń koncentracji

Jest trudniejszy do zdiagnozowania, bo mniej ekspresyjny. Często występuje u dziewczynek i kobiet, ale bywa lekceważony jako zwykłe roztrzepanie, marzycielstwo albo lenistwo. Osoby dotknięte tym typem popełniają nieostrożne błędy, bo mają trudności z utrzymaniem uwagi, przestrzeganiem szczegółowych instrukcji oraz organizacją zadań i działań. Mają tendencje do zawieszania się i przebywania myślami we własnym świecie. Są zapominalskie, łatwo rozpraszają się przez bodźce zewnętrzne i zdarza im się odkładać rzeczy w nieodpowiednie miejsca (a potem znajdują swoje zgubione klucze na półce w lodówce albo w koszu na pranie).

Typ mieszany

Najbardziej powszechny. Przyjmuje się, że osoby z mieszanym ADHD utożsamiają się z przynajmniej 6 na 9 symptomów z obydwu typów.

Na czym to polega?

Nieregulowana koncentracja

Chociaż angielska nazwa to attention-deficit/hyperactivity disorder, problemy z ADHD nie wiążą się z brakiem koncentracji – sęk w tym, że nie ma się nad tą koncentracją kontroli, bo pojawia się ona tylko w określonych okolicznościach. Kiedy osoby z ADHD są czymś bardzo zainteresowane, mogą doświadczać hiperkoncentracji (potocznie mówiąc, mają „flow”) i skupiają się wtedy na swojej czynności tak intensywnie, że tracą wszelkie poczucie czasu. Ten stan nie aktywuje się pod wpływem otrzymania zadania domowego albo polecenia od przełożonego – ale przez momentalne poczucie zaciekawienia, rywalizację albo presję wywołaną nieubłaganym terminem. Układ nerwowy osoby z ADHD jest zależny od uczucia zainteresowania, nie obowiązku albo priorytetu. Większość neurotypowych osób też doświadcza momentów fascynacji albo rozproszenia, ale potrafią wziąć się w garść i zmotywować, mając świadomość potencjalnej nagrody albo negatywnych konsekwencji. Na osoby z ADHD to nie działa – liczy się tu i teraz, zaciekawienie zadaniem albo jego brak.

Nadpobudliwość emocjonalna

Nadpobudliwość fizyczna dotyczy tylko 25% dzieci i 5% dorosłych – reszta osób z ADHD zmaga się bardziej z mentalną nadpobudliwością. Często opisują ją jako natłok myśli albo uczucie, że ich mózg jest jak telewizor, a ktoś skacze po jego kanałach. Fizycznie mogą siedzieć tuż obok Ciebie, ale nie potrafią czuć się do końca obecni, bo coś stale odciąga ich myśli.

Osoby z ADHD doświadczają żarliwych (czasem odczuwanych jako obsesyjne) myśli i emocji, intensywniejszych niż u neurotypowych. Ich wzloty są bardziej euforyczne, a upadki – bardziej dotkliwe.

Psst! Może zainteresuje Cię nasz tekst o mindfullness.

Jak sobie radzić?

Istnieją dwa sposoby i najlepiej działają w połączeniu: po pierwsze leki pozwalające neurologicznie wyrównać szanse; po drugie zestaw trików i przyzwyczajeń, które pomagają skoncentrować się na żądanie i lepiej zorganizować. Medyczne stymulanty są przydatne w utrzymaniu stanu skupienia, ale nie sprowokują zaangażowania – innymi słowy, zaczynanie nudnych czy przytłaczających czynności jest równie ciężkie, ale znacznie łatwiej w nich wytrwać. Z kolei większość metod planowania i organizacji została zaprojektowana dla neurotypowych mózgów, które posługują się kryterium ważności i czasu, żeby wzbudzić motywację. U osób z ADHD taki system się nie sprawdza; muszą stworzyć własną, spersonalizowaną i aktualizowaną na bieżąco „instrukcję obsługi” i na podstawie własnych wniosków dostosować codzienne okoliczności, żeby ułatwić sobie funkcjonowanie – przy czym kluczowe może być wsparcie terapeuty wyspecjalizowanego w ADHD. Przykładowa strategia to uczenie się w bibliotece, żeby zmotywować się obecnością innych osób, albo sprzątanie mieszkania prosto po przyjściu do domu (nawet bez zdjęcia kurtki!), żeby nie stracić rozpędu.

O nietypowej „terapii” przeczytasz tu.

Jeśli utożsamiasz się z sytuacjami opisanymi w tym artykule, wykonanie wywiadu diagnostycznego DIVA może pomóc rozwiać wątpliwości – pliki PDF są łatwo dostępne w internecie, a przyjście do psychiatry lub terapeuty z już wypełnionym testem przyspieszy i ułatwi otrzymanie diagnozy, która może zmienić Twoje życie i pozwolić zrozumieć siebie.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Karolina Liczbińska

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  ZAPACH TOFFI

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 33,99 ZŁ
  OD 33,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  BEZPIECZNY W CIĄŻY

Zobacz produkty