O włos od tabu
Gdy miałam jakieś 16 lat i po raz pierwszy wybierałam się z chłopcem na plażę, wpadłam na bardzo głupi pomysł. Wychowana na przełomie XX i XXI wieku, gdy swoje triumfy święciło wszystko, co opalone, wydepilowane i błyszczące, byłam przekonana, że kobiecość = gładkość. A ja, blada blondyneczka, gdy się tak naprawdę dobrze przypatrzeć, miałam na brzuchu kilka ciemniejszych włosków…
Założyłam dwuczęściowy strój kąpielowy i stanęłam przed lustrem. „Ścieżka rozkoszy” (tak chyba określają ją w harlequinach) wyróżniała się na tle mojej jasnej skóry (a raczej mi się wydawało, że się wyróżnia). Włoski były pojedyncze, nieco dłuższe – byłam pewna, że maszynka nie będzie w stanie ich złapać. Nie mając zbyt wiele czasu na zastanowienie, sięgnęłam po pęsetę mamy.
Do dziś, na pamiątkę mojej nastoletniej chęci wpasowania się w cudze standardy, mam kilka brązowych plamek pod pępkiem. To blizny po włoskach, które były zbyt cienkie i słabe, aby móc przebić warstwy naskórka: wrosły, a później pojawiły się jeszcze stan zapalny, ropa, krew, strup… Blizny są ledwo widoczne gołym okiem, możliwe, że teraz już tylko ja je widzę. Tak jak wtedy te nieszczęsne włoski.
Przeczytaj też nasz tekst o ropnych krostkach po goleniu.
Golenie – możesz, nie musisz!
Nie opowiedziałam Ci tej niezbyt przyjemnej historii po to, aby zrazić Cię do golenia.
Zależy mi jedynie, abyś przed goleniem wiedział_a więcej niż ja wtedy i kierował_a się wyłącznie własnymi potrzebami. Zwróć uwagę, że mnie włoski nie przeszkadzały, dopóki nie musiałam ich przed kimś odsłonić.
Twoja fryzura – Twoja sprawa. Burza loków? Super! Jeżyk? Dlaczego nie? Gładko i bez włosów? Też fajnie.
Natura nie bez powodu zdecydowała się wyposażyć nas we włosy łonowe w miejscach intymnych:
- Stanowią one naturalną ochronę przed różnego rodzaju bakteriami oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
- Osłaniają miejsca intymne przed podrażnieniami wywołanymi przez bieliznę z tworzyw sztucznych, a także otarciami, które bywają bolesnym skutkiem ubocznym intensywnego seksu.
Golenie miejsc intymnych wiąże się przede wszystkim z kwestią estetyczną – część osób po prostu preferuje usuwanie włosów w tych miejscach. Pozostałym zupełnie nie przeszkadzają, dlatego nie ingerują w ich naturalny wzrost. Obie opcje są OKEJ!
Jednocześnie należy pamiętać, że samo golenie może wpływać na podrażnienia skóry i wrastanie włosków. Podczas golenia ostrze maszynki nierzadko tnie nie tylko włos, ale i dotyka skóry, z kolei odrastające włoski często nie mają siły przebić się przez naskórek, co powoduje wysyp czerwonych krostek. Na takie ryzyko narażone są przede wszystkim osoby posiadające suchą i wrażliwą skórę, z osłabioną naturalną barierą ochronną. Z kolei u osób z cerą mieszaną bądź tłustą brak uwagi może skutkować zatkaniem porów i stanami zapalnymi.
Poznaj dobrze nie tylko swoje preferencje, ale i potrzeby Twojego ciała. Zadbaj o bezpieczeństwo zabiegu, aby ze spokojną głową móc się cieszyć gładką skórą.
Zachęcamy do lektury artykułu „Truskawkowe nogi – czyli skąd te krostki po goleniu?”
Jak prawidłowo golić miejsca intymne?
Lepiej tego nie robić bez odpowiedniego przygotowania!
Przed Tobą kompleksowa instrukcja golenia – skupiona nie tylko na skutecznym usunięciu włosków, ale i dobrej kondycji Twojej skóry. Zapoznaj się z produktami Your KAYA: peelingiem do okolic intymnych i kremem do golenia, które brawurowo łączą w sobie obie te cechy i szturmem zdobywają serca (i łazienki!) kolejnych zadowolonych z ich działania osób.
- Przed zabiegiem gorąco polecam ciepłą kąpiel, mającą na celu nie tylko Cię zrelaksować, ale także otworzyć pory Twojej skóry i zmiękczyć naskórek oraz włoski.
- W trakcie kąpieli zrób delikatny, acz dokładny peeling – w ten sposób pozbędziesz się martwego naskórka. Dla skóry wrażliwej, a taką jest ta na cipce czy penisie, warto sięgnąć po produkt z krótkim, naturalnym składem.
- Po dokładnym wysuszeniu włosków ręcznikiem przytnij je nożyczkami (jeżeli są zbyt długie). Dzięki temu później łatwiej Ci będzie manewrować golarką.
- A czym golić miejsca intymne? Dobrze, że pytasz! Odpowiednie narzędzie to już połowa sukcesu.
Maszynka jednorazowego użytku, jak sama nazwa wskazuje, nie powinna być wykorzystywana ponownie. Jak jednak doskonale wiemy, teoria swoje, a życie swoje…
Jeżeli zdecydujesz się użyć maszynki ponownie, dokładnie ją zdezynfekuj przed i po goleniu (spray dezynfekujący kupisz w aptece za kilka złotych). Taki sprzęt pozostawiony w nieodpowiednim miejscu aż się prosi, aby zostać siedliskiem bakterii i grzybów. Dbaj, aby maszynka nie była wiecznie wilgotna, najlepiej trzymaj ją w zamkniętej szafce lub pojemniku. Wymieniaj ją regularnie! Jeśli dbasz o ekologię i masz trochę ekstra kasy, postaw na golarkę elektryczną. Zminimalizujesz ryzyko zacięcia praktycznie do zera! Dodatkową opcją jest maszynka wielorazowa, w której wymienia się tylko żyletki.
- Odpowiedni poślizg to klucz do sukcesu. Łap za krem do golenia! Nie dość, że dba o nawilżenie skóry w trakcie zabiegu, to siłą rzeczy wskazuje te miejsca, do których nie dotarła jeszcze maszynka. Ale jaki krem wybrać? Z prostym, naturalnym składem.
Ważne, aby golić zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Odwrotny kierunek prowadzenia maszynki może doprowadzić do podrażnień skóry i w efekcie wywołać stan zapalny.
- Nie przyciskaj maszynki zbyt mocno do skóry! Bądź dokładna_ny i cierpliwa_wy. Pośpiech to najlepszy sposób na wywołanie podrażnień po goleniu bikini, a przecież staramy się ich uniknąć!
- Nawet jeżeli sztywno trzymasz się wszystkich wyżej wymienionych reguł, miej świadomość, że tak czy inaczej, skóra po zabiegu jest podrażniona i delikatna, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji – dzięki temu szybciej będzie w stanie się zregenerować. Krótki, chłodny prysznic po depilacji domknie pory i zniweluje ryzyko powstania podrażnień.
- Pamiętaj, aby wycierać się w kierunku odbytu, a nie odwrotnie – od odbytu do okolic intymnych. Rób to delikatnie, bez mocnego pocierania. I oczywiście, osobistym, dedykowanym do tego ręcznikiem!
- Nie zapomnij o pielęgnacji skóry po goleniu! Zaczerwienienia i czerwone krostki po goleniu staną się jedynie wspomnieniem, jeśli zadbasz o odpowiednie nawilżenie.
Jeśli borykasz się z problemem czerwonych krostek po goleniu intymnym - przeczytaj artykuł o sposobach na złagodzenie i pozbycie się ich tutaj.
- Nie zapomnij o bawełnianej, „oddychającej” bieliźnie, a także lekkim, przewiewnym ubraniu, szczególnie w ciepłe, letnie dni.
- Jeśli planujesz opalanie, to po goleniu miejsc intymnych zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną. Nie wystawiaj ich na słońce przez co najmniej dobę, a po tym czasie regularnie nakładaj krem z wysokim filtrem!
Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu
No dobrze, dajmy na to, że zabieg golenia miejsc intymnych już się odbył, a Ty trafiłaś_łeś tutaj po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową haseł typu: „podrażnienia po goleniu sposoby” albo „po jakim czasie znikają podrażnienia”. W tej sytuacji instrukcja, jak należy golić okolice bikini, przyda Ci się na przyszłość – ale teraz potrzebujesz ratunku!
W przypadku wszelkich podrażnień świetnie sprawdza się wspomniany wcześniej olejek Your KAYA, możesz też kombinować na przykład z wszechstronnym żelem aloesowym. Czerwone krosty spacyfikujesz także maścią z antybiotykiem, którą dostaniesz w aptece bez recepty.
A przede wszystkim… daj swojej skórze czas na regenerację. Niegroźne podrażnienia znikają zazwyczaj w ciągu 48 godzin. W tym okresie odpuść sobie poliestrową bieliznę i ten rodzaj seksu, który będzie związany z mocnym pocieraniem.
I jeszcze jedno: nie zapomnij, aby zapisać sobie naszą instrukcję w zakładkach i wrócić do niej, gdy włosy łonowe odrosną i znów zdecydujesz się na depilację (jeśli się zdecydujesz).
Zajrzyj też do naszego innego artykułu: o zaletach szamponu w kostce.
Krótko na koniec
To, czy będziesz golić miejsca intymne, jest Twoją osobistą sprawą! Staraj się nie kierować opinią innych czy zmienną modą. To ma być Twój dobrowolny wybór, nie przykry obowiązek.
W sytuacji, gdy po raz pierwszy zdecydowałaś_łeś się na golenie miejsc intymnych, porównaj swoje odczucia przed usunięciem włosków i już po zabiegu. Wówczas będziesz wiedzieć, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku.
Pamiętaj, że słowa kluczowe golenia to: cierpliwość, dokładność i delikatność.
Data dodania: 14/08/2022
Data aktualizacji: 14/08/2022