Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Guilty pleasure – masz prawo do przyjemności!

Aktualizacja: 3min.

„Chcę zjeść to ciastko, ale nie powinnam”. „Zamiast lektury kolejnego reportażu, wolałabym obejrzeć po raz kolejny Seks w wielkim mieście, ale to przecież strata czasu…” Brzmi znajomo? Znalazłaś_eś się w pułapce zwanej guilty pleasure. Dlaczego przy wyborze przyjemności ogarnia nas poczucie winy?

Wyobraź sobie następującą sytuację: wracasz do domu po ciężkim dniu w pracy lub na uczelni, czujesz się zmęczona_y i sfrustrowana_y. Czeka na Ciebie zdrowy, pełnowartościowy obiad, który przygotowałaś_eś trzy dni temu. Zamiast warzywnego leczo wolałabyś_łbyś jednak zjeść coś innego – może to być kawałek pizzy, frytki, burger czy ciasto. Bijesz się z myślami, ale w końcu postanawiasz porzucić przygotowany wcześniej obiad i zamówić pizzę. Dzwonek do drzwi, aromat pachnącego ciasta i pierwszy kęs, który… nie sprawia Ci żadnej przyjemności. Wydaje Ci się, że poniosłaś_eś porażkę, bo przecież w tym tygodniu miałaś_eś już nic nie zamawiać i postawić na bardziej przemyślane wybory żywieniowe. Koniec końców, Twoje samopoczucie jest jeszcze gorsze.

Błędne koło poczucia winy

Powyższa sytuacja z pewnością zdarzyła się choć raz każdej_mu z nas. Roeline Kuijer i Jessica Boyce z University of Canterbury z Nowej Zelandii przeprowadziły badanie dotyczące niezdrowych nawyków żywieniowych. Okazało się, że uczestnicy, którzy czekoladowe ciasto kojarzyli z poczuciem winy, wykazywali znacznie mniejszą wiarę w siebie, niż osoby, które konsumpcję czekoladowego ciasta traktowały jako moment celebracji. To przekładało się na codzienność uczestników badania – ci, którzy myśląc o czekoladowym cieście, czuli się winni, mieli problem z redukcją wagi i nie potrafili cieszyć się z małych zwycięstw, a także szybciej wracali do starych nawyków żywieniowych.

Choć powyższe badanie dotyczyło jedzenia i nawyków żywieniowych, proces zachodzący w przypadku tak zwanych wstydliwych przyjemności jest każdorazowo identyczny. Coś, co w teorii ma sprawić nam przyjemność, powoduje, że czujemy się winne_ni.

Czym jest guilty pleasure?

Według Sami Schalk, profesorki wykładającej na Uniwersytecie w Wisconsin w ramach Department of Gender & Women’s Studies, guilty pleasures to czynności lub wybory, które lubimy, ale których lubić nie powinnyśmy_niśmy. Dlaczego? Bo są niezgodne z kanonem społecznym i mogą wpływać na nasz wizerunek w sposób sprzeczny z naszym wyobrażeniem. Jako przykłady takich zachowań można wskazać spożywanie niezdrowego jedzenia, czytanie „śmieciowych” magazynów lub książek uznawanych za „odmóżdżające” (na przykład romansów) czy praktyki seksualne, które wciąż pozostają tematem tabu.

Schalk zwraca również uwagę na bardzo ważną rzecz, a mianowicie: kulturowy konstrukt tak zwanych wstydliwych przyjemności. Nie są one bowiem uniwersalne dla każdego, a raczej warunkowane przez konkretne grupy społeczne. Jako przykład Schalk przywołuje oglądanie finałów NBA oraz oglądanie serialu The Bachelor. Wskazuje przy tym, że w pierwszym przypadku mamy mniejsze skłonności do podważania sensu oglądania NBA czy sugerowania, że tego typu rozrywka jest „głupia” lub „bezwartościowa”. W odniesieniu do The Bachelor takie wnioski przychodzą jednak o wiele prościej.

Guilty pleasure jako pretekst

Wraz ze wzrostem popularności terminu guilty pleasure określenie to zaczęło funkcjonować jako wygodny argument czy też swoiste usprawiedliwienie pozwalające nam oddawać się przyjemnym aktywnościom bez wyrzutów sumienia. Czy rzeczywiście tak jest? Dopóki czujemy potrzebę usprawiedliwiania odpoczynku czy wykonywania czynności nieprzynoszących określonych rezultatów w postaci produktywności, dopóty nie wyrwiemy się z błędnego koła guilty pleasure.

Masz prawo do przyjemności!

Słowa „przyjemność” i „wstyd” nie powinny znajdować się obok siebie. Jeżeli czujesz się winna_y nie dlatego, że zrobiłaś_eś coś złego, ale dlatego, że zjadłaś_eś kawałek pizzy zamiast zdrowej kanapki lub wybrałaś_eś lekką lekturę zamiast czytania rozprawy naukowej, coś jest nie tak. Masz prawo do odpoczynku, do wylogowania się ze świata, do przyjemności.

Robin Nabi, profesorka wykładająca na University of California w Santa Barbara, podkreśla, że odpoczynek w postaci niewymagających intelektualnego zaangażowania oglądania serialu czy lektury książki nie tylko pozwala nam odetchnąć, ale przede wszystkim wyzwala nas z wiecznej pogoni za produktywnością i rozwiązywaniem problemów. Umożliwia „wyłączenie się”, podobnie jak medytacja czy uprawianie sportu, i pozytywnie wpływa na naszą odporność psychiczną w obliczu stresujących sytuacji.

Przyjemności – a co za tym idzie, chwile odpoczynku i relaksu – nie powinny kojarzyć się ze stratą czasu ani wymagać usprawiedliwienia. Wstydliwe przyjemności wcale nie są wstydliwe – poczucie winy towarzyszące nam w momencie, w którym postanawiamy wylogować się z produktywnego świata napędzanego przez konsumpcjonizm, to szkodliwy konstrukt społeczny. Masz prawo do przyjemności!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Klaudia Strzyżewska

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 79,47 ZŁ
  OD 79,47 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  Teraz -15%

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 30,59 ZŁ
  OD 30,59 ZŁ

  Bestseller

  WKŁAD -20%

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 13,99 ZŁ
  OD 13,99 ZŁ

  Bestseller

  AŻ -30% W SUBSKRYPCJI

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty