Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Aktualizacja: 7min.

Poradnik dla wszystkich niezdecydowanych :)

W Your KAYA staramy się, by wybór był prosty: oferujemy tylko dwa rozmiary kubeczków menstruacyjnych (nasz kubeczek kupisz tutaj). Jednak nawet tyle opcji potrafi namieszać w głowie. “Jak dobrać rozmiar kubeczka?” nieustannie pozostaje najczęściej zadawanym nam pytaniem. Spróbujemy więc rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości 😉

Podstawowe kryteria

W skrócie rozmiar small jest odpowiedni dla młodych osób, których miesiączki nie są szczególnie intensywne, które nigdy nie rodziły i wcześniej nie używały kubeczka, a regular dla tych o bardziej intensywnych miesiączkach, które rodziły siłami natury i/lub są przyzwyczajone do noszenia kubeczka o podobnej średnicy.

Schody zaczynają się najczęściej, kiedy spełnia się kryteria doboru obu rozmiarów np. masz 17 lat i bardzo obfite miesiączki albo 38 lat, ale nigdy nie rodziłaś, a Twoje krwawienie jest znikome. Sprawy nie ułatwia fakt, że, zwłaszcza u młodych osób, po porodach pochwa regeneruje się i wraca do podobnego stanu jak wcześniej i w takich przypadkach przebyty poród siłami natury nie powinien wpływać na wybór większego kubeczka.

Ważne jest też to, czy masz jakieś choroby albo inną budowę anatomiczną. Nasz artykuł „Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny?” wyjaśni Ci wiele tych kwestii.

Ilustracja kubeczka menstruacyjnego w pochwie

Ważną informacją są wymiary naszych kubeczków:

- small - pojemność: 18,5 ml, średnica: 4,1 cm, długość bez łodyżki: 4,7 cm (z łodyżką: 7,4)

- regular - pojemność: 27 ml, średnica: 4,6 cm, długość bez łodyżki: 5,2 cm (z łodyżką: 7,4)

To nie błąd, oba rozmiary mają taką samą, dość dużą długość z łodyżką, żeby dało się łatwo znaleźć kubeczek w pochwie. Jeśli jednak łodyżka wystaje i uwiera, można ją przyciąć albo nawet całkowicie się jej pozbyć, bez obaw, że później się go nie wyciągnie 😉

Czy krwawisz obficie?

Wielkość kubeczka i obfitość miesiączki to według nas jedne z najważniejszych kryteriów, którymi powinno się kierować przy wyborze. Warto więc zapoznać się z porównaniem pojemności kubeczków do chłonności tamponów, które może Wam pomóc wywnioskować, jak często (mniej więcej) będziecie musiały opróżniać kubeczek, jeśli wiecie, jak często zmieniacie tampony.

Pojemność kubeczka small odpowiada chłonności około:

4 tamponów mini (6-9 g) 💧💧

3 tamponów regular (9-12 g) 💧💧💧

2 tamponów super (12-15g) 💧💧💧💧

Natomiast pojemność kubeczka regular - chłonności około:

6 tamponów mini (6-9 g) 💧💧

4,5 tamponu regular (9-12 g) 💧💧💧

3 tamponów super (12-15g) 💧💧💧💧

Nie prezentujemy podobnego porównania dla podpasek, ponieważ nie mają one standaryzowanych rozmiarów niezależnych od marki. Natomiast jeśli duże tampony lub podpaski ze względu na obfite krwawienie wymieniasz co 1-2 godziny lub częściej, to sugerujemy, że rozmiar regular będzie dla Ciebie wygodniejszy - taki kubeczek zbierze więcej krwi i pozwoli na rzadsze jego opróżnianie. Jeśli zaś nosisz głównie tampony mini/regular i wymieniasz co 3-4 godziny (lub rzadziej), to kubeczek w rozmiarze small wystarczy Ci spokojnie na 9-12 godzin noszenia 😊 W tym miejscu przypominamy, że 12 godzin to maksymalny czas noszenia kubeczka, którego nie powinno się przekraczać - dłuższe noszenie może sprzyjać infekcjom.

Jeśli borykasz się z przeciekaniem koniecznie przeczytaj nasz poradnik „Przeciekający kubeczek menstruacyjny – jak temu zaradzić?”.

Jak wysoko masz szyjkę macicy?

Długość kubeczka (bez łodyżki) jest ważna w szczególności u osób, które posiadają nisko położoną szyjkę macicy. Właściwie zaaplikowany kubeczek powinien się znajdować w całości wewnątrz pochwy i pod szyjką macicy, żeby zbierać wypływającą z niej krew (może być tuż pod szyjką lub znacznie poniżej). Dlatego warto przed zakupem kubeczka zmierzyć wysokość szyjki.

Uwaga! W trakcie cyklu wysokość szyjki macicy może się zmieniać, a w czasie miesiączki jest najniższa, dlatego pomiarów należy dokonać w trakcie miesiączki (najlepiej kilkukrotnie w przeciągu kilku dni). Wystarczy włożyć (umyty i ewentualnie delikatnie zwilżony) palec do pochwy i szukać szyjki macicy, wodząc po przedniej ściance pochwy (tej od strony wzgórka łonowego, nie pleców). Szyjka macicy powinna być bardziej gładka niż ścianka pochwy, w dotyku przypomina odrobinę czubek nosa.

Kiedy znajdziesz szyjkę, sprawdź, jaka część palca jest wtedy w Twojej pochwie. Najlepiej jeśli mogłabyś zmierzyć tę część palca linijką lub miarką, żeby ustalić, czy szyjka znajduje się wyżej niż wynosi długość wybranego kubeczka. Jeśli nie znajdziesz szyjki, prawdopodobnie nawet podczas okresu znajduje się ona wyżej niż sięga Twój palec i oba nasze kubeczki powinny Ci pasować 😊

Jeśli jednak nie chcesz czekać do okresu z szukaniem szyjki macicy, niekoniecznie musisz to robić 😉 Nasze doświadczenie mówi, że nasz kubeczek small sprawdza się u niemal wszystkich klientek, które go wybierają, więc większość osób ma szyjkę macicy położoną wyżej niż 4,7 cm od ujścia pochwy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć o aplikacji kubeczka przeczytaj nasze artykuły: Jak założyć kubeczek menstruacyjny? oraz Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?.

Czy jesteś aktywna fizycznie?

Nasz kubeczek w obu rozmiarach jest miękki i nadaje się przede wszystkim dla osób mniej aktywnych fizycznie. Kubeczki twardsze niż nasze będą bardziej odpowiednie dla osób o silniejszych mięśniach dna miednicy. Te mięśnie naturalnie wzmacniają się przy aktywności fizycznej, a najmocniejsze będą u osób trenujących jogę, pilates, jazdę konną czy pole dance. Miękki kubeczek może mieć trudności z otworzeniem i zassaniem się u osób z silnymi mięśniami dna miednicy. W takim wypadku może przeciekać i nie spełniać swojej funkcji. To jednak wciąż indywidualna kwestia i zwłaszcza u osób, które nie ćwiczą bardzo intensywnie, nasz kubeczek często świetnie się sprawdza 😊 Dzięki swojej miękkości jest również niezwykle wygodny dla początkujących użytkowniczek kubeczków.

Podsumowując, wybierając kubeczek, radzimy przede wszystkim wziąć pod uwagę obfitość swoich miesiączek, ale także np. wysokość szyjki macicy i aktywność fizyczną. Mamy też prostą radę dla wielu osób: jeśli wahasz się pomiędzy rozmiarami i wcześniej nie używałaś kubeczka, wybierz bardziej uniwersalny: small. Zdarza nam się otrzymywać wiadomości od osób przerażonych rozmiarem kubeczka regular tuż po wyjęciu go z opakowania lub skarżących się na dyskomfort związany z jego sporą średnicą. Natomiast kubeczek small jest bezpieczną opcją dla większości niepewnych 😉

Jeśli masz jeszcze więcej pytań co do kubeczka to polecamy lekturę artykułu: zalety i wady kubeczka menstruacyjnego oraz wymiana kubeczka menstruacyjnego w różnych warunkach.

A gdybyś wciąż potrzebował_a od nas porady w sprawie doboru rozmiaru, pisz do nas na kontakt@yourkaya.com, na Facebooku, Instagramie lub czacie na stronie. Chętnie doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości ❤️

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 06/08/2022

Data aktualizacji: 16/08/2022

Autor_ka:

Asia Lewicka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  ZAPACH TOFFI

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 33,99 ZŁ
  OD 33,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  BEZPIECZNY W CIĄŻY

Zobacz produkty