Dla singli_singielek pandemia to wyjątkowo trudny czas. Podczas lockdownu wśród moich znajomych wzrosła liczba osób wolnych. Zaczęłam się zastanawiać: jak oni randkują? gdzie idą na pierwszą randkę? czy przez całe spotkanie noszą maseczkę, a zobaczenie twarzy drugiej osoby to już zaliczenie kolejnej bazy?
Zebrałam doświadczenia znajomych singli_singielek i przedstawiam je w tym artykule. Czuję, jakby ten tekst miał być pamiętnikiem z tych dziwnych czasów.
Jak pandemia wpłynęła na randki?
W trakcie ostatnich dwóch lat aplikacje randkowe odnotowały wzrost liczby pobrań. Lockdown przyciągnął singli_singielki przed ekrany telefonów – w przypadku samego Tindera wzrost aktywności wyniósł 30%.
Tinder królem wśród aplikacji
Przez ostatnie dwa lata dla wielu z nas randkowanie przeniosło się do aplikacji Tinder. Jest to najprostszy i najłatwiejszy sposób na poznanie kogoś. Nie oszukujmy się, w trakcie lockdownu drastycznie zmniejszyła się możliwość niespodziewanego spotkania przyszłej sympatii w kawiarni, barze czy autobusie. Trzeba łapać się tego, co zostało – a więc masowo przesuwamy w lewo i w prawo.
Tinder chce pomóc w pandemicznym randkowaniu, dlatego wzbogacił aplikację o połączenie wideo (dostępne w niektórych krajach). Facebook nie pozostaje w tyle – uruchomił swoją platformę do randek online, czyli Facebook Dating.
Może korzystacie z innych aplikacji do poznawania nowych osób lub wolicie spotkania offline? Dalsza część tekstu również może Wam się przydać.
Pierwsza (wideo) randka
Pierwsza randka w dresie i bez stresu, że nie zdążysz? Dziękujemy, pandemio!
Poznałaś_eś ciekawą osobę, rozmowa trwa i wydaje się, że nie ma końca, dlatego postanawiasz zrobić krok dalej. Umawiasz się na pierwszą randkę, która ze względu na obecną sytuację przybierze formę wideorozmowy.
Pandemia nauczyła nas dokładnego mycia dłoni oraz dbania o dobre oświetlenie podczas rozmów z kamerkami. Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby pierwsza wideorandka odbyła się w świetle dziennym. Weterani rozmów wideo podkreślają: zadbaj o jak najlepsze oświetlenie, zwłaszcza kiedy spotykasz się wieczorem. Aby dobrze oświetlić twarz, przed telefonem postaw lampkę oraz zaświeć światło za sobą.
A co można robić na wideorandce? Rozmawiać! O zainteresowaniach, ulubionym filmie lub hobby. Tutaj niewiele się zmieniło. ;)
Plusem wideorandki jest to, że kiedy nie czujesz się komfortowo, możesz po prostu się rozłączyć. Dbanie o swoje granice, nawet te cyfrowe, ma bardzo duże znaczenie! Przypominam: kiedy dostajesz zdjęcia części ciała, których nie chcesz widzieć – nie wahaj się zablokować osoby, która robi coś, co Ci się nie podoba.
Wirtualne randki – rozkład jazdy
Udało się! Pierwsze spotkanie okazało się świetne – spotkałaś_eś się z realną osobą, a do tego rozmowa szła zwinnie i lekko. Zaplanowaliście_łyście kolejną wirtualną randkę i wszystko wskazuje na to, że będą kolejne.
Co można robić na randce online? To samo, co zawsze, ale w innej odsłonie:
- Obejrzyjcie film lub memy za pomocą współdzielenia ekranu.
- Romantyczna kolacja na odległość jest możliwa! Możecie ugotować ten sam przepis lub zamówić sobie jedzenie z restauracji, ale wcześniej nie zdradzać, co to będzie.
- Ściągnijcie aplikację z quizami i sprawdźcie swoją wiedzę.
- Wypijcie razem drinka lub kawę na odległość.
- Zwiedzajcie razem świat przez Google Maps.
Tradycyjna randka w pandemii
Za kilka dni spotkasz się z osobą poznaną w apce randkowej. Na co zwrócić uwagę podczas randkowania z pandemią w tle?
- Sprawdź, czy macie podobne zdanie na temat wirusa, noszenia maseczek i mycia rąk. Nieważne, po której stronie jesteście – jeśli nie zgadzacie się w tej kwestii, może Cię czekać męcząca debata na temat szczepionek.
- Przed spotkaniem zapytaj, jak czuje się osoba, z którą jesteś umówiona_y. Czy ma katar, kaszel lub podwyższoną temperaturę?
- Ustalcie, czy będziecie w maseczkach, czy bez. Jeśli czujesz się niekomfortowo ze zdaniem drugiej osoby, zasygnalizuj to – Twoje zdrowie jest ważniejsze od randki.
Uff, zgadzacie się w kwestii maseczek i jesteście zdrowi_e. Pojawia się jednak kolejne pytanie: gdzie iść na randkę w trakcie pandemii? Najbezpieczniejszy wydaje mi się spacer, bo łatwo zachować dystans. Możecie zabrać kawę na wynos i przejść się miejskimi uliczkami. Kino czy muzeum to również dobre pomysły, ale pamiętajcie o noszeniu maseczek. Kiedy pogoda nie dopisuje lub brzuch domaga się prowiantu, wybierzcie restaurację pozwalającą na zachowanie 2 metrów odległości.
Czujecie, że dystans między wami maleje? W idealnym scenariuszu przed całowaniem lub seksem powinniście_powinnyście wykonać test na COVID. Jeśli masz pewność, że oboje_obie jesteście zdrowi_e, dajcie sobie trochę luzu.
Jak żyć randkować w czasie wirusa?
Codzienne życie w trakcie pandemii przypomina trochę przebywanie na stacji kosmicznej: jesteśmy sami_e w tym samym otoczeniu, mamy zapasy na kilka dni, a inną twarz widzimy tylko na ekranie.
Życie w odizolowaniu jest trudne i naznaczone wieloma ograniczeniami. Z jednej strony warto pamiętać, że zdrowie jest ważniejsze od średnio udanej randki, ale z drugiej nie powinnyśmy_powinniśmy żyć w ciągłym lęku przed drugim człowiekiem.
- C. Coleman, Dating in a pandemic: First Dates’ Cici’s top tips, https://www.bbc.com/news/av/newsbeat-55007443[dostęp z dn. 21.03.2022].
- G. Kubera, Tinder: randkowanie w czasie pandemii jeszcze popularniejsze, https://mycompanypolska.pl/artykul/tinder-randkowanie-w-czasie-pandemii/6766[dostęp z dn. 21.03.2022].
- B.Y. Lee, For Valentine’s Day, Here Are New Covid-19 Pandemic Dating Terms, https://www.forbes.com/sites/brucelee/2022/02/13/for-valentines-day-here-are-some-new-covid-19-pandemic-dating-terms/?sh=16e344cb7af4[dostęp z dn. 21.03.2022].
- Szef Tindera zdradza w rozmowie z BBC, jak pandemia zmieniła podejście do randkowania w sieci, „Polska Agencja Prasowa”, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C898442%2Cszef-tindera-zdradza-w-rozmowie-z-bbc-jak-pandemia-zmienila-podejscie-do[dostęp z dn. 21.03.2022].
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022