Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Aktualizacja: 8min.

„Lustereczko, powiedz przecie, jak założyć kubeczek menstruacyjny najlepiej na świecie?"... Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to nurtujące pytanie – zapraszamy w podróż do poprawnej, łatwej i przyjemnej aplikacji kubeczka menstruacyjnego!

Zweryfikowane przez:

Lek. Małgorzata Siemion

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny, w odróżnieniu od podpasek i tamponów, dobiera się raz na kilka lat. Z tego powodu wybór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy nie tylko dla Twojej wygody, ale również dla właściwego funkcjonowania kubeczka. Źle dobrany kubeczek może nie spełniać swojej funkcji, powodując szereg problemów i okresowych wpadek. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, by kubeczek spełniał Twoje oczekiwania i był do Ciebie dopasowany.

Wymiary kubeczków menstruacyjnych

Wybierając kubeczek, zwróć uwagę na jego parametry. Dostępność różnych rozmiarów ułatwi Ci wybór kubeczka szytego na miarę Twojej pochwy!

Wysokość kubeczka często określana jest też jego długością. To jeden z najważniejszych parametrów, na których podstawie dobierzesz odpowiedni rozmiar. Od wysokości zależy, czy kubek nie będzie wywoływać dyskomfortu.

Wybierając kubeczek zakończony łodyżką, możesz dostosować jej długość poprzez ucięcie jej. Zadbaj jednak o to, aby miejsce ucięcia nie było ostre, ponieważ powodować to może zadrapania i podrażnienia.

Wysokość kubeczka dopasowuje się na podstawie wysokości szyjki macicy.

Znasz wymiary swojej szyjki macicy? Gratulacje! Jeśli jednak jeszcze nie poznawałaś_łeś jej osobiście, przed wyborem kubeczka warto to zmienić.

Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy?

Pomiaru wysokości szyjki macicy najłatwiej dokonać poprzez wsunięcie (czystego!) palca wskazującego bądź środkowego do pochwy, aż wyczujesz szyjkę macicy (czyli miękką i gładką tkankę, różniącą się w dotyku od ścianki pochwy). Następnie, używając kciuka, zaznacz na palcu miejsce wejścia do pochwy. Po wyjęciu palca zmierz linijką odległość od zaznaczenia do czubka palca.

Pamiętaj, że szyjka macicy zmienia się na przestrzeni cyklu. Aby wynik był najbardziej miarodajny, dokonaj pomiarów w pierwszych dniach miesiączki!

Średnica kubeczka menstruacyjnego

Kolejnym wymiarem, który istotnie wpływa na dobór kubeczka, jest średnica. Odpowiednio dobrana gwarantuje dobre przyleganie do ścianek pochwy, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko wycieku.

W tym przypadku nie ma idealnego sposobu na wyznaczenie odpowiedniej dla siebie średnicy, dlatego należy wziąć pod uwagę czynniki indywidualne, takie jak:

 • Obfitość krwawienia podczas miesiączki – przy obfitych krwawieniach zaleca się wybór większej średnicy kubeczka.
 • Budowa ciała – osoby z drobną budową ciała zachęca się do używania kubeczka o mniejszej średnicy.
 • Aktywność seksualna – osoby, które jeszcze nie współżyły, powinny zastanowić się nad mniejszą średnicą kubeczka.
 • Poród waginalny – jeżeli poród waginalny masz za sobą, lepiej spojrzeć w kierunku kubeczków o nieco większej średnicy.
 • Aktywność fizyczna – osoby, których mięśnie dna miednicy są wzmocnione dzięki aktywności fizycznej, częściej sięgają po kubeczki menstruacyjne o mniejszej średnicy.

Twardość kubeczka menstruacyjnego

O tym, jaką twardość kubeczka menstruacyjnego najlepiej wybrać, decydują indywidualne preferencje. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stan zdrowia. Miękki kubeczek menstruacyjny zdecydowanie lepiej sprawdzi się u osób, u których występują choroby układu moczowego bądź pokarmowego, ponieważ nie będzie on uciskał narządów.

Twoje zdolności manualne również mogą być kluczowe. Twardszy kubeczek menstruacyjny jest cięższy do złożenia.

Sprężystość kubeczka menstruacyjnego

Wbrew pozorom nie jest tym samym, co twardość. Stopień elastyczności odpowiada za dynamikę rozkładania się kubeczka we wnętrzu ciała. Jeśli więc cierpisz na problemy układu moczowego, końcowego odcinka układu pokarmowego lub jesteś wrażliwa_y, lepiej sprawdzi się kubeczek mniej sprężysty, który we wnętrzu pochwy rozwinie się wolniej i delikatniej.

Więcej informacji o tym, jak dobrać kubeczek szyty na miarę Twojej pochwy, znajdziesz tutaj, o wadach i zaletach kubeczka przeczytasz tutaj, a jeśli masz obawy i wątpliwości podczas użytkowania kubeczka - rozwiewamy je tutaj.

Jak przygotować kubeczek menstruacyjny do aplikacji?

Podkreślamy i przypominamy: higiena to podstawa użytkowania kubeczka menstruacyjnego. Bez niej nawet najlepiej dopasowany kubeczek aplikowany idealną techniką nie zapewni Ci komfortu i bezpieczeństwa. Kubeczki menstruacyjne przechowywane pomiędzy miesiączkami nawet w odpowiednich warunkach są narażone na działanie drobnoustrojów.

Dlatego przed spotkaniem kubeczka z Twoim ciałem obowiązkiem jest jego dezynfekcja. Możesz poddać go działaniu wysokiej temperatury, wyparzając go we wrzątku.

Poczekaj, aż kubeczek ostygnie, aby nie poparzyć wrażliwych okolic intymnych. Jeżeli z kolei nie chcesz, aby kubeczek był nieprzyjemnie zimny, przed aplikacją możesz polać go ciepłą wodą.

O innych sposobach przygotowania kubeczków menstruacyjnych do aplikacji przeczytasz w artykule „Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?”.

Kubeczek menstruacyjny – aplikacja krok po kroku

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla… miesiączki”.

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego dla wielu wydawać się może tak samo skomplikowana, jak lot w kosmos. Choć trzeba przyznać, że efekty tej nauki mogą znacząco odmienić Twoje życie, to sam proces jest czymś stosunkowo łatwym do przyswojenia.

Zanim ruszysz w tango z kubeczkiem, poznaj kroki ku poprawnej aplikacji:

 • Higiena! 

Czyste ręce i zdezynfekowany kubeczek menstruacyjny to… podstawa!

 • Odpowiednia pozycja ciała

Znajdź pozycję, w której będziesz mieć łatwy dostęp do wejścia pochwy, a mięśnie dna miednicy będą rozluźnione.

 • Złóż kubeczek menstruacyjny

Zastosuj jedną ze swoich ulubionych metod składania kubeczka.

 • Zadbaj o poślizg

Aby wkładanie było bardziej płynne, możesz nawilżyć kubeczek wodą lub… lubrykantem (polecamy nasz żel intymny na bazie wody).

 • Złożony kubeczek powoli wsuń do pochwy

Kubeczek powinien znaleźć się w niej całkowicie (łącznie z pętelką, łodyżką bądź kulką), jednak nie umieszczaj go zbyt głęboko.

 • Przesuwaj kubeczek pod kątem ku górze

Kieruj go ku kości ogonowej.

 • Powoli zwolnij ucisk kubeczka

Kubeczek powinien się rozłożyć w Twoim wnętrzu.

 • Pomóż sobie mięśniami

Rozluźnianie i spinanie mięśni dna miednicy pomoże Ci lepiej dopasować pozycję kubeczka i usprawnić jego pożądaną wędrówkę ku górze.

 • Upewnij się, że kubeczek jest odpowiednio założony

 Kubeczek nie powinien powodować dyskomfortu i być całkowicie niewyczuwalny.

ilustracja kubeczek menstruacyjny w pochwie

W przypadku pierwszej aplikacji możesz napotkać pewne trudności. Dlatego przed pierwszym użyciem kubeczka w trakcie miesiączki polecamy przygotować się do tego momentu „na sucho” (lecz tutaj także pamiętaj o nawilżeniu!), czyli przeprowadzić aplikację, zanim towarzyszyć Ci będzie krew menstruacyjna. Gdy nadejdzie czas menstruacji, będziesz już wiedzieć, co robić, dzięki czemu zminimalizujesz stres i ryzyko niepowodzenia.

Jak złożyć kubeczek menstruacyjny przed włożeniem?

Kubeczki menstruacyjne są większe i umieszczane niżej niż tampon. Korzystając z elastycznego silikonu medycznego, z którego zazwyczaj wykonany jest kubek menstruacyjny, możesz go bezpiecznie zwijać bez obaw o uszkodzenie. Dzięki temu jego rozmiar podczas wkładania się zmniejsza, a aplikacja staje się łatwiejsza. 

Ile osób menstruujących, tyle sposobów na aplikację kubeczka. Jednak są pewne metody, które sprawdzają się najczęściej:

 • Złożenie kubeczka w literę C – ściśnij kubeczek, aby go spłaszczyć, a następnie zegnij na pół.
 • Złożenie kubeczka w literę S – ściśnięty, spłaszczony kubeczek ułóż w kształt litery S.
 • Złożenie kubeczka w cyfrę 7 – przeciągnij jeden górny róg spłaszczonego kubeczka do przeciwległego brzegu podstawy.
 • Złożenie typu „punch down” – palcem wskazującym wciśnij krawędź kubeczka menstruacyjnego w kierunku dna oraz ściśnij jego podstawę.

Polecamy Ci wypróbować każdą z powyższych metod. Niezależnie od praktykowanego sposobu, najważniejsze jest, abyś to Ty miał_a kontrolę w swoich rękach (i pochwie).

Aplikacja kubeczka – wszystko, o czym trzeba pamiętać

Wiesz już, jak krok po kroku założyć kubeczek menstruacyjny. Zwróć uwagę na aspekty, o których trzeba pamiętać podczas każdej aplikacji, aby była dla Ciebie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Higiena przed aplikacją

Kubeczek menstruacyjny powinien być zdezynfekowany, a Twoje ręce czyste. Zawsze, niezależnie od sytuacji. Od tego nie ma wyjątków.

Nawilżenie

Pamiętaj, że możesz pomóc sobie, dodając poślizg. Śluz i płyny menstruacyjne podczas miesiączki gwarantują nawilżenie we wnętrzu pochwy. Jednak aby wejście było jeszcze łatwiejsze, polecamy zadbać o dodatkowe wsparcie.

Wystarczającym nawilżeniem może być kilka kropli wody na powierzchni kubeczka.

Dla tych, którzy pragną więcej, proponujemy użycie lubrykantu na bazie wody

Tak się składa, że nasz żel intymny jest idealnym kandydatem do tego zadania!

Odpowiednia pozycja ciała

Przygotowując się do aplikacji, znajdź odpowiednie dla siebie ułożenie ciała.

Ważne, aby była to pozycja, w której uda Ci się bezproblemowo dotrzeć do wejścia pochwy, mięśnie dna miednicy będą rozluźnione, a Tobie będzie najwygodniej. Podobnie jak w przypadku składania kubeczka, przetestuj i wybierz pozycję, która będzie Ci najbardziej odpowiadać.

 • Kucając, będziesz mieć łatwy dostęp do wulwy, a biodra będą otwarte.
 • W pozycji stojącej jedną nogę oprzyj na wannie, toalecie lub stołku, co zapewni Ci równowagę oraz równie łatwe wejście kubeczka w pochwę.
 • Natomiast w pozycji siedzącej należy szczególną uwagę zwrócić na rozluźnienie mięśni dna miednicy.

Jeśli używałaś_łeś wcześniej tamponów, możesz spróbować zrobić to w takiej samej pozycji, w której je aplikowałaś_łeś.

Dostosowana technika

Technika to nie tylko sposób złożenia kubeczka przed aplikacją. To także sposób poruszania kubeczkiem we wnętrzu pochwy. Ruchy wykonywane kubeczkiem powinny być delikatne i lekko kołyszące. Wkładając kubeczek menstruacyjny, możesz sobie pomóc, trzymając bądź popychając za jego pętelkę/łodyżkę.

Ważne jest dostosowanie techniki do swoich predyspozycji i preferencji. Z czasem każda z tych czynności wejdzie Ci w krew, a aplikacja stanie się czymś całkowicie naturalnym.

Rozluźnienie

Za udaną aplikację kubeczka w znacznej mierze odpowiadają mięśnie dna miednicy. Ich spięcie zdecydowanie utrudnia cały proces i może całkowicie uniemożliwić rozłożenie się kubeczka we wnętrzu. Dzięki rozluźnionym mięśniom szybciej, łatwiej i skuteczniej założysz kubeczek menstruacyjny. Nierzadko wymaga to świadomego rozkurczania mięśni i manipulowania nimi.

Odpowiednie warunki do aplikacji kubeczka

Na rozluźnienie wpłynąć mogą także dogodne warunki, w których podejmujesz się zakładania kubeczka. To od nich zależy spięcie mięśni oraz inne, wewnętrzne blokady, które mogą utrudnić cały proces.

Wybierz spokojne miejsce, w którym intymność aplikacji nie będzie dla Ciebie krępująca. Jest to istotne szczególnie na początku drogi z kubeczkiem. Niektóre osoby preferują aplikację podczas rozluźniającego prysznica, inne w zaciszu domowej toalety. Dla tych bardziej wprawionych wystarczająca będzie nawet publiczna łazienka.

Cierpliwość

Bądź dla siebie cierpliwa_y. Nie wszystko zawsze przychodzi od razu, a nauka aplikacji może zająć trochę czasu. Poznanie swojego ciała i chęć obcowania z nim to początek pięknej przygody, która otworzy Ci drzwi do bardziej efektywnego zarządzania swoją miesiączką. Warto dać sobie tę szansę!

Jeśli masz obawy, że krew z kubeczka może przeciec - przeczytaj nasz poradnik „Przeciekający kubeczek menstruacyjny – jak temu zaradzić?”.

Jak sprawdzić poprawność aplikacji kubeczka menstruacyjnego?

Poprawność aplikacji najlepiej sprawdzić, wkładając palec wskazujący do pochwy i przesuwając nim dookoła kubka. Możesz również delikatnie pociągnąć za jego pętelkę bądź łodyżkę.

Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny powinien: 

 • przylegać do ścian pochwy,
 • być nieruchomy,
 • być niewyczuwalny.

Jeżeli jednak czujesz na jego powierzchni wgłębienia, zagięcia bądź po poruszeniu nim łatwo się on przemieszcza – niestety oznacza to, że nie rozłożył się poprawnie. Źle zaaplikowany kubeczek może skutkować dyskomfortem, wyciekiem, a nawet samoistnym wypadnięciem z pochwy!

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wyjąć kubeczek - przeczytaj nasz artykuł tutaj, a o wymianie kubeczka w różnych warunkach przeczytasz tutaj.

Co zrobić, jeśli kubeczek menstruacyjny się nie otworzył?

Jeżeli kubeczek się nie otworzył, nie musisz od razu przeprowadzać aplikacji od nowa.

Zdarza się, że kubeczek nie rozłożył się przez niepoprawną aplikację bądź spięte mięśnie. Towarzyszący stres bądź napięcie mogą utrudniać aplikację, dlatego przede wszystkim spróbuj się rozluźnić.

Następnie delikatnie pociągnij kubeczek menstruacyjny za pętelkę albo końcówkę łodyżki. Ten ruch może spowodować ponowne zassanie kubeczka, które tym razem okaże się wystarczające. Jeśli kubeczek wciąż nie jest rozłożony, złap jego podstawę dwoma palcami i ściśnij, delikatnie poruszając nim na boki i obracając go.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie zadziałała, należy założyć kubeczek menstruacyjny jeszcze raz.

Aplikacja kubeczka może sprawiać pewne trudności, jednak tak samo jak do podpaski czy tamponu, można się do niego przyzwyczaić. W przypadku niektórych osób wystarczy zaaplikować kubeczek pierwszy raz, ale dla większości wręcz przeciwnie – umiejętność ta pojawia się po pewnym czasie.

Warto jednak dać sobie (i kubeczkowi) szansę, aby na własnej skórze przekonać się o jego zaletach.

 • M.E. Beksinska, J.A. Smit, R. Greener, C.S. Todd, Acceptability and Performance of the Menstrual Cup in South Africa. A Randomized Crossover Trial Comparing the Menstrual Cup to Tampons or Sanitary Pads, „Journal of Women’s Health” 2015, vol. 24, i. 2, p. 151-158.
 • A. Borowski, Are American women turning to reusable and greener menstrual products due to health and environmental pollution concerns?, New York 2011, p. 1-80.
 • A.M. Eijk, G. Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „Lancet Public Health” 2019, vol. 4, p. 376-393.
 • C.R. Kakani, J.K. Bhatt, Study of adaptability and efficacy of menstrual cup in managing menstrual health and hygiene, „International Journal of Reproduction, Contraception, Obstetrics and Gynecology” 2017, vol. 6, i. 7, p. 3045-3053.
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 14/08/2022

  Data aktualizacji: 21/11/2023

  Autor_ka:

  Weronika Śliwecka

  Weryfikacja merytoryczna:

  Małgorzata Siemion

  Ginekolożka

  Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   ZAPACH TOFFI

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 33,99 ZŁ
   OD 33,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   BEZPIECZNY W CIĄŻY

  Zobacz produkty