Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać?

Aktualizacja: 6min.

Zapach czosnku i chleba może kojarzyć się apetycznie – z włoskim śniadaniem lub rozgrzewającą zupą. Jeśli jednak taki zapach pochodzi z naszej pochwy, należy sprawdzić, co jest tego powodem.

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Biocenoza pochwy – bezcenna równowaga 

Aby móc szybko zauważyć zmiany w zapachu okolic intymnych, przyda się znajomość prawidłowego zapachu i wyglądu wydzieliny z pochwy. U zdrowej osoby ma ona neutralny, lekko kwaśny zapach, zazwyczaj jest przezroczysta lub biaława. Jej kolor, zapach i smak zmieniają się nieco wraz z upływem cyklu miesięcznego – podczas dni płodnych zwiększa się ilość śluzu i staje się on rzadszy, a jego zapach – mniej kwaśny. Kwaśne środowisko pochwy służy utrzymaniu jej zdrowia – nie sprzyja ono rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Za utrzymanie takiego stanu odpowiadają bakterie kwasu mlekowego, jednak zdarza się, że ich brakuje i we florze bakteryjnej dochodzi do zaburzenia równowagi. Przykry zapach i nietypowy kolor śluzu są wtedy jedną z pierwszych oznak takiego problemu.

Kiedy i dlaczego pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy?

Przykry zapach okolic intymnych związany jest najczęściej z zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej, na co może wpływać wiele czynników. Należą do nich na przykład dieta, higiena i styl życia, a więc aspekty, na które zwykle mamy wpływ – aby uporać się z nieprzyjemnym zapachem, często wystarczy zweryfikować swoje codzienne nawyki. Źródłem przykrego zapachu mogą być też infekcje grzybicze i bakteryjne. Przyjrzyjmy się, co sygnalizuje nieprzyjemny zapach z pochwy w różnych wydaniach.

Przeczytaj też nasz tekst o budowie pochwy.

Rybi zapach z pochwy

Rybi zapach z pochwy wskazuje na zakażenie bakteryjne, które wiąże się z niedostateczną ilością pałeczek kwasu mlekowego. W wyniku tego niedoboru niegroźne na co dzień bakterie, takie jak Gardnerella vaginalis, mogą namnażać się bez większych przeszkód. W przypadku nasilonej infekcji oprócz rybiego zapachu pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak pieczenie i świąd obejmujący okolice intymne, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała i szarawa, żółtawa lub zielonkawa wydzielina. Na szczęście choroba ta, zwana dość groźnie waginozą bakteryjną, jest uleczalna, a leczenie opiera się na miejscowej terapii antybiotykowej. Jeśli więc czujesz rybi zapach z pochwy, nie lekceważ go – nieleczona waginoza ułatwia rozwój chorób przenoszonych drogą płciową, stanowi też zagrożenie dla osób w ciąży, gdyż może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, poronienia lub zaburzeń rozwojowych płodu.

Co wywołuje kwaśny zapach z pochwy?

Kwaśny zapach z pochwy może być oznaką infekcji intymnej wywołanej przez pasożyta zwanego rzęsistkiem pochwowym. Często towarzyszą jej uciążliwe upławy – zielonkawe lub żółtawe, pieniste – a także ból w miejscach intymnych. Rzęsistkowica przenosi się przez kontakt z wydzieliną nosiciela_lki, a więc najczęściej (choć nie tylko) na drodze stosunków płciowych. Również ten problem pokonamy przy pomocy odpowiednio dobranej farmakoterapii, a żeby uniknąć jego nawrotu, leczenie powinno objąć też naszego_szą partnera_rkę. 

Zapach cebuli z pochwy

Jeśli nieprzyjemny zapach z pochwy przypomina nam cebulę lub czosnek, w pierwszej kolejności należy… przyjrzeć się posiłkom spożywanym w ciągu ostatnich dni. Odpowiedzialna może być allicyna – uwalniająca się z tych warzyw substancja, która wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Pałeczki kwasu mlekowego nie są odporne na jej działanie, dlatego allicyna przejmuje władzę i roztacza swoją charakterystyczną woń. Jeżeli jednak zapach utrzymuje się dłużej niż przez kilka dni, a zabiegi higieniczne nie pomagają w pozbyciu się go, może być to oznaka poważniejszych zaburzeń równowagi flory bakteryjnej.

Zapach chleba i drożdży z pochwy

Woń drożdży wskazuje na infekcje grzybicze. Stan zapalny wywołują grzyby z rodzaju Candida, których pewne ilości zamieszkują niemal każdą pochwę i nie są powodem do niepokoju, gdyż wielokrotnie już wspominane pałeczki kwasu mlekowego i inne „dobre” bakterie dbają o to, aby nie wyrządziły one szkód. Gdy ich brakuje, grzyby namnażają się, czego efektem może być grzybica pochwy. Brzmi to dość groźnie, jednak w większości przypadków jest ona zupełnie uleczalna (choć zdarzają się nawroty w dość krótkim czasie), a leczenie opiera się zwykle na dobranych przez ginekologa maściach lub globulkach.

Zapach zepsutego mięsa z pochwy

Niektóre osoby skarżą się na to, że ich miejsca intymne wydzielają nieprzyjemną woń psującego się mięsa. Odpowiedzialne za taki zapach putrescyna i kadaweryna to związki, które powstają w procesie gnilnym białka. Na szczęście nie oznacza to, że zamieniamy się w zombie. Mięsny zapach z pochwy to rzadkie zjawisko, które pojawia się w trakcie okresu, a więc podczas wydalania treści bogatej w białko. Odpowiednia higiena i częste wymienianie tamponów lub podpasek powinny zaradzić takiemu zjawisku.

Co jeszcze może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Powodem nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być także szereg czynników niepowiązanych bezpośrednio z określonymi problemami zdrowotnymi. Jak je rozpoznać? Po pierwsze zwróćmy uwagę na swoją higienę intymną – i nie chodzi o to, żeby wyszorować się do czysta wszelkimi dostępnymi środkami, czasem wręcz przeciwnie. Zdarza się, że to właśnie zbyt intensywne mycie stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu, gdyż zaburzamy w ten sposób naturalną florę bakteryjną, która nie nadąża ze swoimi obowiązkami, a my ryzykujemy infekcją pochwy. Dlatego też nadrzędną zasadą higieny intymnej jest umiar – mycie jedynie tego, co na zewnątrz, stosowanie kosmetyków z odpowiednim pH, noszenie bielizny z oddychających materiałów lub rezygnacja z niej, gdy to możliwe (na przykład podczas snu), a w czasie miesiączki stosowanie bezpiecznych środków higienicznych (takich jak nasze produkty, które znajdziesz tutaj).

Nie bez wpływu na równowagę środowiska bakteryjnego są okresowe zmiany, takie jak choroby, zmiana środowiska czy kwestie diety (rozwojowi infekcji sprzyja dieta bogata w cukry proste). Jeśli podejrzany zapach pojawia się w podróży, prawdopodobnie nagle używamy do mycia innej wody, jemy inaczej niż zwykle i zupełnie zmienił się rozkład naszego dnia. Możliwe jest, że nieprzyjemny zapach z pochwy zniknie, gdy wrócimy do swoich codziennych zwyczajów. Jeżeli jednak mijają dni i tygodnie, a nic się nie zmienia, należy pomyśleć o leczeniu. 

Nieprzyjemny zapach z pochwy – leczenie infekcji intymnych

Nieprzyjemnego zapachu z pochwy, a w zasadzie problemów, których stanowi on objaw, najlepiej jest pozbywać się pod opieką medyczną – poznamy wtedy jego dokładną przyczynę, a zastosowane leczenie będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy możliwości zgłoszenia się po fachową pomoc, w aptekach znajdziemy leki bez recepty, które złagodzą stan zapalny i pomogą pozbyć się niemiłego zapachu miejsc intymnych. Możemy również zażywać prebiotyki (które w przeciwieństwie do probiotyków nie zawierają szczepów bakterii, a substancje wspomagające bakterie już istniejące) i probiotyki (na przykład ze szczepem Lactobacillus acidophilus) wspierające odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Są one bezpieczne dla osób ciężarnych i karmiących piersią, choć – aby uniknąć wszelkich działań niepożądanych – przed użyciem zapoznaj się uważnie z treścią ulotki, a najlepiej oczywiście udaj się do lekarza po poradę.

Nieprzyjemny zapach z pochwy może być krępującym problemem, a diagnoza taka jak grzybica pochwy brzmi dość przerażająco. Na szczęście istnieje bardzo duża szansa, że niepokojące infekcje uda się w całości wyleczyć, a zapach drożdży czy czosnku będzie towarzyszyć nam tylko w kuchni.

 • P. Bogucki, I. Mogilnicka, M. Ufnal, Microbiota and Malodor–Etiology and Management, „International Journal of Molecular Sciences” 2020, vol. 21, i. 8, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7215946/ [dostęp z dn. 26.07.2021].
 • P. Hay, Bacterial vaginosis, „F1000Research” 2017, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5621139/ [dostęp z dn. 26.07.2021].
 • P. Kissinger, Trichomonas vaginalis: a review of epidemiologic, clinical and treatment issues, „BMC Infectious Diseases” 2015, vol. 15, https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12879-015-1055-0 [dostęp z dn. 26.07.2021].
 • E. Stefanowicz, Grzybicze zapalenie sromu i pochwy, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy [dostęp z dn. 26.07.2021].
 • Vaginal yeast infection (thrush): Overview, Institute for Quality and Efficiency in Health Care, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK543220/ [dostęp z dn. 26.07.2021].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 06/08/2022

  Data aktualizacji: 15/08/2022

  Autor_ka:

  Ewa Stanicka

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   ZAPACH TOFFI

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 33,99 ZŁ
   OD 33,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   BEZPIECZNY W CIĄŻY

  Zobacz produkty