Biocenoza pochwy – bezcenna równowaga
Aby móc szybko zauważyć zmiany w zapachu okolic intymnych, przyda się znajomość prawidłowego zapachu i wyglądu wydzieliny z pochwy. U zdrowej osoby ma ona neutralny, lekko kwaśny zapach, zazwyczaj jest przezroczysta lub biaława. Jej kolor, zapach i smak zmieniają się nieco wraz z upływem cyklu miesięcznego – podczas dni płodnych zwiększa się ilość śluzu i staje się on rzadszy, a jego zapach – mniej kwaśny. Kwaśne środowisko pochwy służy utrzymaniu jej zdrowia – nie sprzyja ono rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Za utrzymanie takiego stanu odpowiadają bakterie kwasu mlekowego, jednak zdarza się, że ich brakuje i we florze bakteryjnej dochodzi do zaburzenia równowagi. Przykry zapach i nietypowy kolor śluzu są wtedy jedną z pierwszych oznak takiego problemu.
Kiedy i dlaczego pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy?
Przykry zapach okolic intymnych związany jest najczęściej z zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej, na co może wpływać wiele czynników. Należą do nich na przykład dieta, higiena i styl życia, a więc aspekty, na które zwykle mamy wpływ – aby uporać się z nieprzyjemnym zapachem, często wystarczy zweryfikować swoje codzienne nawyki. Źródłem przykrego zapachu mogą być też infekcje grzybicze i bakteryjne. Przyjrzyjmy się, co sygnalizuje nieprzyjemny zapach z pochwy w różnych wydaniach.
Przeczytaj też nasz tekst o budowie pochwy.
Rybi zapach z pochwy
Rybi zapach z pochwy wskazuje na zakażenie bakteryjne, które wiąże się z niedostateczną ilością pałeczek kwasu mlekowego. W wyniku tego niedoboru niegroźne na co dzień bakterie, takie jak Gardnerella vaginalis, mogą namnażać się bez większych przeszkód. W przypadku nasilonej infekcji oprócz rybiego zapachu pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak pieczenie i świąd obejmujący okolice intymne, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała i szarawa, żółtawa lub zielonkawa wydzielina. Na szczęście choroba ta, zwana dość groźnie waginozą bakteryjną, jest uleczalna, a leczenie opiera się na miejscowej terapii antybiotykowej. Jeśli więc czujesz rybi zapach z pochwy, nie lekceważ go – nieleczona waginoza ułatwia rozwój chorób przenoszonych drogą płciową, stanowi też zagrożenie dla osób w ciąży, gdyż może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, poronienia lub zaburzeń rozwojowych płodu.
Co wywołuje kwaśny zapach z pochwy?
Kwaśny zapach z pochwy może być oznaką infekcji intymnej wywołanej przez pasożyta zwanego rzęsistkiem pochwowym. Często towarzyszą jej uciążliwe upławy – zielonkawe lub żółtawe, pieniste – a także ból w miejscach intymnych. Rzęsistkowica przenosi się przez kontakt z wydzieliną nosiciela_lki, a więc najczęściej (choć nie tylko) na drodze stosunków płciowych. Również ten problem pokonamy przy pomocy odpowiednio dobranej farmakoterapii, a żeby uniknąć jego nawrotu, leczenie powinno objąć też naszego_szą partnera_rkę.
Zapach cebuli z pochwy
Jeśli nieprzyjemny zapach z pochwy przypomina nam cebulę lub czosnek, w pierwszej kolejności należy… przyjrzeć się posiłkom spożywanym w ciągu ostatnich dni. Odpowiedzialna może być allicyna – uwalniająca się z tych warzyw substancja, która wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Pałeczki kwasu mlekowego nie są odporne na jej działanie, dlatego allicyna przejmuje władzę i roztacza swoją charakterystyczną woń. Jeżeli jednak zapach utrzymuje się dłużej niż przez kilka dni, a zabiegi higieniczne nie pomagają w pozbyciu się go, może być to oznaka poważniejszych zaburzeń równowagi flory bakteryjnej.
Zapach chleba i drożdży z pochwy
Woń drożdży wskazuje na infekcje grzybicze. Stan zapalny wywołują grzyby z rodzaju Candida, których pewne ilości zamieszkują niemal każdą pochwę i nie są powodem do niepokoju, gdyż wielokrotnie już wspominane pałeczki kwasu mlekowego i inne „dobre” bakterie dbają o to, aby nie wyrządziły one szkód. Gdy ich brakuje, grzyby namnażają się, czego efektem może być grzybica pochwy. Brzmi to dość groźnie, jednak w większości przypadków jest ona zupełnie uleczalna (choć zdarzają się nawroty w dość krótkim czasie), a leczenie opiera się zwykle na dobranych przez ginekologa maściach lub globulkach.
Zapach zepsutego mięsa z pochwy
Niektóre osoby skarżą się na to, że ich miejsca intymne wydzielają nieprzyjemną woń psującego się mięsa. Odpowiedzialne za taki zapach putrescyna i kadaweryna to związki, które powstają w procesie gnilnym białka. Na szczęście nie oznacza to, że zamieniamy się w zombie. Mięsny zapach z pochwy to rzadkie zjawisko, które pojawia się w trakcie okresu, a więc podczas wydalania treści bogatej w białko. Odpowiednia higiena i częste wymienianie tamponów lub podpasek powinny zaradzić takiemu zjawisku.
Co jeszcze może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy?
Powodem nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być także szereg czynników niepowiązanych bezpośrednio z określonymi problemami zdrowotnymi. Jak je rozpoznać? Po pierwsze zwróćmy uwagę na swoją higienę intymną – i nie chodzi o to, żeby wyszorować się do czysta wszelkimi dostępnymi środkami, czasem wręcz przeciwnie. Zdarza się, że to właśnie zbyt intensywne mycie stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu, gdyż zaburzamy w ten sposób naturalną florę bakteryjną, która nie nadąża ze swoimi obowiązkami, a my ryzykujemy infekcją pochwy. Dlatego też nadrzędną zasadą higieny intymnej jest umiar – mycie jedynie tego, co na zewnątrz, stosowanie kosmetyków z odpowiednim pH, noszenie bielizny z oddychających materiałów lub rezygnacja z niej, gdy to możliwe (na przykład podczas snu), a w czasie miesiączki stosowanie bezpiecznych środków higienicznych (takich jak nasze produkty, które znajdziesz tutaj).
Nie bez wpływu na równowagę środowiska bakteryjnego są okresowe zmiany, takie jak choroby, zmiana środowiska czy kwestie diety (rozwojowi infekcji sprzyja dieta bogata w cukry proste). Jeśli podejrzany zapach pojawia się w podróży, prawdopodobnie nagle używamy do mycia innej wody, jemy inaczej niż zwykle i zupełnie zmienił się rozkład naszego dnia. Możliwe jest, że nieprzyjemny zapach z pochwy zniknie, gdy wrócimy do swoich codziennych zwyczajów. Jeżeli jednak mijają dni i tygodnie, a nic się nie zmienia, należy pomyśleć o leczeniu.
Nieprzyjemny zapach z pochwy – leczenie infekcji intymnych
Nieprzyjemnego zapachu z pochwy, a w zasadzie problemów, których stanowi on objaw, najlepiej jest pozbywać się pod opieką medyczną – poznamy wtedy jego dokładną przyczynę, a zastosowane leczenie będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie mamy możliwości zgłoszenia się po fachową pomoc, w aptekach znajdziemy leki bez recepty, które złagodzą stan zapalny i pomogą pozbyć się niemiłego zapachu miejsc intymnych. Możemy również zażywać prebiotyki (które w przeciwieństwie do probiotyków nie zawierają szczepów bakterii, a substancje wspomagające bakterie już istniejące) i probiotyki (na przykład ze szczepem Lactobacillus acidophilus) wspierające odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Są one bezpieczne dla osób ciężarnych i karmiących piersią, choć – aby uniknąć wszelkich działań niepożądanych – przed użyciem zapoznaj się uważnie z treścią ulotki, a najlepiej oczywiście udaj się do lekarza po poradę.
Nieprzyjemny zapach z pochwy może być krępującym problemem, a diagnoza taka jak grzybica pochwy brzmi dość przerażająco. Na szczęście istnieje bardzo duża szansa, że niepokojące infekcje uda się w całości wyleczyć, a zapach drożdży czy czosnku będzie towarzyszyć nam tylko w kuchni.
Data dodania: 06/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022