Co tak właściwie znaczy: wrażliwa skóra?
Sama wiele lat temu postawiłam sobie autodiagnozę i stwierdziłam, że moja skóra jest delikatna, wrażliwa i bardzo wymagająca. W jaki sposób objawiły się te cechy?
- Suchość skóry – ciężko było mi znaleźć taki krem, który efektywnie nawilżał i nie pozostawiał na twarzy śliskiego filmu. Ponadto po nałożeniu makijażu widoczne były uporczywe „skórki”, a po paru godzinach jego noszenia „świeciłam się” w strefie T.
- Reakcje alergiczne – kiedy już wydawało mi się, że odnalazłam te IDEALNE kosmetyki, po pewnym czasie moja skóra obrażała się na nie, dając znać o swojej irytacji pieczeniem i występowaniem miejscowego rumienia.
- Trądzikowe wykwity „okołookresowe” – mój cykl menstruacyjny również potrafił płatać mi figle, a styrana wahaniami hormonalnymi cera bardzo chętnie witała mój PMS wypryskami, szczególnie takimi podskórnymi, na brodzie.
Od tamtej pory jestem pod opieką dermatolożki, więc dogodzenie mojej cerze przychodzi mi troszkę łatwiej. Wciąż zdarzają mi się wyrwy w tym porządku, jednak wiem już mniej więcej, na co stawiać w pielęgnacji i jak wspierać moją skórę.
Trudno jednoznacznie zdefiniować i określić charakterystyczne cechy skóry wrażliwej. Dlaczego? Bo u każdej_ego z nas ta wrażliwość może objawiać się inaczej!
Powszechnie przyjętą definicją jest wystąpienie dolegliwości takich jak rumień, pieczenie, mrowienie czy świąd wskutek kontaktu skóry z drażniącymi ją substancjami bądź czynnikami środowiskowymi. Badania wskazują, że około 50% kobiet i 40% mężczyzn twierdzi, że posiada wrażliwą skórę.
Kto jest bardziej predestynowany do wrażliwej skóry?
Badania wykazują, że czynnikami potęgującymi ryzyko posiadania wrażliwej skóry są:
- płeć żeńska (i wahania hormonów płciowych),
- wiek – między 18. a 50. rokiem życia,
- zwyczaje kulturowe w krajach rozwiniętych (chodzi tutaj o popularne w danym miejscu praktyki higieniczne i ilość oraz rodzaj stosowanych kosmetyków),
- rasa (osoby o czarnym i żółtym kolorze skóry mają wyższy poziom przeznaskórkowej utraty wody, czyli TEWL).
Czego nie lubi skóra?
Wrażliwa skóra nie jest schorzeniem czy chorobą. To stan, na który wpływ mogą mieć:
Czynniki zewnętrzne
Wśród nich możemy wymienić między innymi:
- promieniowanie UV – brak właściwego zabezpieczenia może skutkować nawet poparzeniami,
- zmiany temperatur – zaczerwienienie, rozszerzanie drobnych naczyń krwionośnych,
- silny wiatr – szczypanie, uczucie ściągnięcia i zaczerwienienie.
Niektóre substancje chemiczne
Bardzo często wrażliwość skóry objawia się po zastosowaniu konkretnych kosmetyków. Może ona wynikać na przykład z alergii kontaktowej na daną substancję, między innymi na popularne sztuczne perfumanty czy barwniki.
Poznaj linię Your CARE by Your KAYA: żel do twarzy Your RELIEF z niacynamidem i krem do twarzy Your REMEDY z kompleksem ceramidów.
Stres
Stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a nasza skóra nie jest w tym przypadku wyjątkiem:
- Stres wiąże się ze wzmożoną produkcją kortyzolu, który z kolei wpływa na produkcję łoju – jest go więcej, więc częściej pojawiają się trądzikowe wykwity.
- Stres może również nasilać objawy chorób skóry, między innymi łuszczycy, egzemy czy trądziku różowatego, a także spowalniać proces gojenia się ran.
Dieta
Pamiętaj: o skórę dbamy nie tylko na zewnątrz! Od wewnątrz należy jej się taka sama troska i czułość. Warto więc świadomie podejść do kwestii odżywiania i ograniczyć spożywanie ostrych czy tłustych potraw, a także picie słodzonych, barwionych chemicznie napojów.
Jak pielęgnować bardzo suchą i wrażliwą skórę twarzy?
Zacznij od właściwego zdefiniowania problemów, z jakimi boryka się Twoja skóra. W tym celu niezbędna jest oczywiście konsultacja z dermatologiem_ożką i rozpoczęcie ewentualnego leczenia. Dodatkowo należy wyeliminować ze swojej rutyny pielęgnacyjnej te kosmetyki, które drażnią skórę.
Kosmetyki dla skóry wrażliwej – czyli jakie?
O rutynie pielęgnacyjnej z prawdziwego zdarzenia napisała już dla Was Paulina – zerknij tutaj, warto!
Ja podrzucam Ci z kolei podstawowe informacje na temat higieny skóry wrażliwej. Oczyszczanie
Postaw na łagodne emulsje, delikatne płyny czy żele. Mycie skóry nieodpowiednimi kosmetykami może sukcesywnie osłabiać barierę naskórkową i potęgować podrażnienia.
Zwróć uwagę na składy kosmetyków – unikaj silnych środków powierzchniowo czynnych, czyli tak zwanych surfaktantów. Popularne SLS, mimo że imponująco się pienią i obiecują dogłębne oczyszczenie skóry, mogą nie polubić się z bardzo wrażliwą i reaktywną skórą.
Ważne są też konserwanty – zwróć na nie uwagę i szukaj tych o niskim działaniu uczulającym. Lepiej unikać produktów, w których substancje konserwujące znajdują się wysoko w składzie.
Nawilżanie
Alantoina i pantenol – te składniki są pożądane w pielęgnacji skóry wrażliwej, borykającej się z podrażnieniami i przesuszeniem. Działają jak łagodzący kompres, wspierają odbudowę bariery naskórkowej i koją.
Niacynamid jest również popularnym składnikiem kremów i emulsji do pielęgnacji wrażliwej skóry. Badania wykazują, że zwiększa on produkcję kolagenu (co skutkuje spłyceniem drobnych zmarszczek), działa przeciwutleniająco, a także stymuluje produkcję ceramidów, co korzystnie wpływa na płaszcz hydrolipidowy.
Pamiętaj: jeśli obawiasz się, że Twoja wrażliwa skóra nieprawidłowo zareaguje na nowy kosmetyk, zawsze możesz wykonać tak zwany patch test. Polega to na tym, że niewielką ilość kosmetyku wsmarowuje się w mały obszar skóry, na przykład w okolicach żuchwy czy ucha. Następnie obserwuje się to miejsce, pilnując, aby skóra w nim przez około 24 godziny była sucha.
Ochrona
Krem z filtrem UV to nie tylko element letniej pielęgnacji – powinnaś_powinieneś stosować go całorocznie! Nawet kiedy słońce chowa się za chmurami czy pada deszcz, nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych typu A. Absolutne minimum stanowi filtr 30!
Profilaktyka
Jak już wcześniej wspomniałam, niezwykle ważne jest wsparcie naszej skóry od wewnątrz. Pamiętaj o odpowiedniej dziennej podaży wody, aby wspierać nawodnienie organizmu. Dbaj o dietę – niech będzie lekkostrawna, pełna substancji odżywczych i witamin. Jeśli borykasz się z niedoborami – przedyskutuj z lekarzem_rką niezbędną suplementację.
Na zakończenie podzielę się z Tobą jeszcze jedną anegdotą z moich dermatologicznych przygód – opowiadając lekarce o moich potyczkach i próbach dogodzenia mojej cerze, usłyszałam, że muszę zdecydowanie ograniczyć ilość używanych przeze mnie kosmetyków. Był to czas, w którym nieumiejętnie odpowiadałam na potrzeby mojej skóry, nakładając na nią kolejne warstwy specyfików, jak mówią, z innej parafii.
Dermatolożka powiedziała mi wtedy: „im mniej, tym lepiej!”. Warto zrewidować swoją rutynę i zminimalizować ilość używanych kosmetyków do niezbędnego minimum. Lekarka stwierdziła, że w momencie, w którym karmię swoją cerę szeregiem różnych substancji (o różnym działaniu), skóra wariuje i nie jest w stanie czerpać z nich tego, czego potrzebuje.
Mam nadzieję, że ten artykuł (z bonusem w postaci moich prywatnych wywodów) zainspiruje Cię do bardziej świadomej pielęgnacji Twojej wrażliwej skóry.
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 12/10/2022